چه نکاتی برای خرید ماشین لباسشویی دست دوم مهم هستند؟

ماشین لباسشویی

با وضعیت اقتصادی امروز شاید بسیاری از افراد برای خرید لوازم برقی گران‌قیمت مانند لباسشویی، یخچال، فریزر و… به دنبال خرید وسایل دست دوم باشند. بسیاری از افراد نیز هستند که به دلایل مختلف مانند مهاجرت، اسباب‌کشی و… وسایل برقی سالم خود را برای فروش می‌گذارند. 

خرید لوازم برقی دست دوم همیشه بد نیست و اگر نکات لازم برای خرید آن‌ها را بدانید می‌توانید یک خرید خوب با قیمت مناسب را تجربه کنید. به همین دلیل در این مطلب به نکات مهمی می‌پردازیم که قبل از خرید ماشین لباسشویی دست دوم باید آن‌ها را بدانید. با آگاهی از این نکات هنگام خرید ماشین لباسشویی دست دوم، می‌توانید ریسک خرید خود را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهید. 

۱- مکان خرید ماشین لباسشویی دست دوم

شاید اولین سوالی که به ذهن شما می‌رسد این باشد که ماشین لباسشویی دست دوم را از کجا باید تهیه کنید؟ راه‌های زیادی برای این کار وجود دارد. سایت‌ها و اپلیکیشن‌های زیادی مانند دیوار وجود دارند که می‌توانید انواع وسایل دست دوم را به راحتی در آن‌ها پیدا کنید. همچنین با یک پرس‌وجو از دوستان و آشنایان خود می‌توانید افرادی را پیدا کنید که قصد فروش وسایل برقی خود را دارند. 

همچنین بخوانید: «با این 5 ترفند، آشپزخانه خود را برق بیندازید»

۲- سال ساخت ماشین لباسشویی دست دوم

سال ساخت ماشین لباسشویی دست دوم یکی از مهم‌ترین نکات در خرید است؛ زیرا هرچه‌قدر قدیمی‌تر باشد، کارایی کمتری خواهد داشت. بهتر است برای اینکه ریسک خرید وسایل دست دوم را کاهش دهید، ماشین لباسشویی انتخاب کنید که بیش از ۲ یا ۳ سال از زمان ساخت آن نگذشته باشد. 

ماشین لباسشویی‌های قدیمی مصرف آب و برق زیادی دارند و خرید آن‌ها مقرون‌به‌صرفه نیست.

ماشین لباسشویی‌های قدیمی مصرف آب و برق زیادی دارند و خرید آن‌ها مقرون‌به‌صرفه نیست. علاوه بر این، اکثر وسایل برقی که در طول هفته استفاده زیادی از آن‌ها می‌شود بعد از ۵ سال نیاز به تعویض قطعات دارند. اگر ماشین لباسشویی شما قدیمی باشد و خط تولید آن متوقف شده باشد، نمی‌توانید به راحتی قطعات مورد نیاز خود را پیدا کنید یا از خدمات شرکت تولید‌کننده برای تعمیر استفاده کنید. 

علاوه بر سال ساخت می‌توانید به برند ماشین لباسشویی نیز توجه کنید. برخی از برندهایی ایرانی و خارجی سابقه خوبی دارند و طول عمر زیاد محصولات و رضایت بالای مصرف‌کنندگان آن‌ها ثابت شده است. 

۳- ظرفیت ماشین لباسشویی 

با توجه به تعداد اعضای خانواده خود و استفاده‌ای که از ماشین لباسشویی می‌کنید باید ظرفیت مناسب برای خود را انتخاب کنید. ظرفیت ماشین لباسشویی روی بدنه آن نوشته شده است. 

اگر فرزند کوچکی دارید که لباس‌های خود را به سرعت کثیف می‌کند یا تعداد اعضای خانواده شما زیاد است، بهتر است که یک ماشین لباسشویی با ظرفیت بالا انتخاب کنید؛ زیرا با هر بار استفاده از ماشین لباسشویی لباس‌های بیشتری را می‌شویید، در نتیجه تعداد دفعات روشن کردن آن کاهش می‌یابد و در مصرف آب و برق نیز صرفه‌جویی می‌شود. 

ماشین لباسشویی

۴- مدل ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی ۲ مدل درب مختلف دارد؛ یا درب آن در قسمت بالای ماشین یا در قسمت جلوی ماشین قرار دارد. هر کدام از این مدل‌ها معایب و مزایای خود را دارند که بهتر است قبل از خرید آن‌ها را بدانید و با توجه به سبک زندگی و علایق خود، مدل مناسب برای خانواده خود را انتخاب کنید. 

ماشین لباسشویی‌هایی که درب آن‌ها در بالا قرار دارد در خانه‌های کمی دیده می‌شوند؛ اما مزایای زیادی دارند. برای ریختن لباس‌ها داخل ماشین لباسشویی لازم نیست که خم شوید و سرعت شست‌وشو در این مدل بیشتر از مدل دیگر است. البته برخی از افراد این ویژگی را دوست دارند و برخی آن را یک نکته منفی می‌دانند؛ زیرا معتقدند که اگر لباس با سرعت کمتری شسته شود، تمیز‌تر می‌شود. 

یکی از بهترین مزایای این مدل، قابلیت اضافه کردن لباس هنگام کار ماشین لباسشویی است؛ زیرا در مدل دیگر با روشن شدن ماشین، درب آن قفل می‌شود و این امکان وجود ندارد. البته در ماشین لباسشویی درب از بالا، میزان مصرف انرژی بیشتر است و تقریبا ۴۰ درصد آب بیشتری نیز مصرف می‌شود.

در مدل‌هایی که درب در قسمت جلو است، هنگام شست‌وشو آب و کف با درب و لاستیک دور آن برخورد دارد و در درزهای آن نفوذ می‌کند. این موضوع باعث می‌شود که بعد از مدتی بوی بد یا کپک‌هایی داخل درب ایجاد شود؛ اما در ماشین لباسشویی با درب از بالا، درب با آب تماسی ندارد و این اتفاق نمی‌افتد. البته اگر بعد از هر بار استفاده از ماشین لباسشویی با یک دستمال خشک لاستیک دور درب را خشک کنید از این اتفاق جلوگیری می‌کنید. 

اگر ماشین لباسشویی هنگام کار کردن صداهای عجیب و غیر‌معمول داشته باشد، نشان‌دهنده یک مشکل فنی است. 

۵- تست کردن ماشین لباسشویی دست دوم 

قبل از خرید ماشین لباسشویی دست دوم بهتر است که آن را روشن کنید و وضعیت کار کردن آن را ببینید. اگر از فروشگاه خرید می‌کنید از فروشنده بخواهید آن را روشن کند و اگر قصد خرید از طریق پلتفرم‌های مختلف را دارید، بهتر است که قبل از معامله به آن‌ها بگویید که باید ماشین لباسشویی را تست کنید. 

ماشین لباسشویی نباید هنگام کار کردن، صداهای عجیب و غیر‌معمول داشته باشد. صداهای عجیب نشان‌دهنده مشکلی در موتور، تسمه، کمک فنر و… است. همچنین ممکن است که به دلیل استفاده از مواد شوینده غیر استاندارد، در بخش‌های مختلف ماشین لباسشویی سنگ آهک ایجاد شده باشد. 

ظاهر لباسشویی نیز اهمیت زیادی دارد. وجود شکستگی، قارچ، زنگ‌زدگی و… روی بدنه ماشین لباسشویی ممکن است نشان‌دهنده وجود یک مشکل فنی باشد و بهتر است که از خرید آن صرف نظر کنید. 

ماشین لباسشویی

۶- کارت گارانتی ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی دست دومی که می‌خواهید بخرید، برای یکی دو سال گذشته است حتما کارت گارانتی را از فروشنده بگیرید تا در صورت نیاز بتوانید از خدمات گارانتی استفاده کنید و متوجه شوید که چه قطعاتی شامل گارانتی هستند. 

نتیجه‌گیری

در این مطلب برخی از نکات مهم برای خرید ماشین لباسشویی دست دوم را بررسی کردیم. با توجه به شرایط اقتصادی ممکن است برخی از افراد قصد خرید وسایل برقی دست دوم را داشته باشند. بسترها و پلتفرم‌های مختلفی نیز وجود دارند که این نوع خریدها را آسان کرده‌اند. اگر نکات مهم برای خرید ماشین لباسشویی دست دوم را بدانید می‌توانید یک خرید عالی را تجربه کنید و هزینه مناسبی نیز پرداخت کنید.

همچنین بخوانید: «راهنمای نگهداری از لوازم برقی آشپزخانه»