راهنمای نگهداری از لوازم برقی آشپزخانه

در گذشته تعداد کمی از وسایل منزل به ویژه وسایل آشپزخانه برقی بودند؛ اما امروزه اکثر وسایل آشپزخانه در تمام خانه‌ها برقی هستند. کار کردن با این وسایل خیلی سخت نیست، اما اگر به‌درستی از آن‌ها استفاده نکنید به سرعت خراب می‌شوند. 

برای مراقبت از وسایل برقی آشپزخانه و افزایش طول عمر آن‌ها به‌ویژه در اوضاع اقتصادی کنونی که قیمت این وسایل چند برابر شده است و اگر خراب شوند به سختی می‌توانید وسیله جدیدی را جایگزین آن کنید؛ بهتر است که اصول نگهداری و کارکردن با آن‌ها را بدانید. در این مطلب اصول نگهداری برخی از وسایل برقی مهم آشپزخانه را با هم بررسی می‌کنیم؛ با ما همراه باشید. 

۱- یخچال و فریزر

برای بهبود عملکرد یخچال و فریزر، باید لوله‌های پشت آن‌ها را هر چند وقت یک بار تمیز کنید تا میزان زیادی گرد و غبار روی آن‌ها جمع نشود؛ زیرا این لوله‌ها وظیفه انتقال گرمای مواد غذایی به خارج از یخچال و سرد کردن هوای یخچال را برعهده دارند و اگر لایه ضخیمی از گرد و غبار روی آن‌ها بنشیند، نمی‌توانند هوای یخچال را به خوبی سرد کنند. 

برای تمیز کردن قسمت پشت یخچال که این لوله‌ها و موتور در آن قرار دارند، باید از دستمال خشک یا جاروبرقی استفاده کنید و به هیچ عنوان نباید این قسمت را با آب تمیز کنید. به طور کلی لوازم برقی خانگی نباید با آب برخوردی داشته باشند؛ زیرا اتصالی می‌کنند و ممکن است منجر به آتش‌سوزی یا برق‌گرفتگی شوند. قسمت‌های داخلی یخچال مانند کشوها را می‌توانید از یخچال خارج کنید و با آب و مواد شوینده تمیز کنید. 

دور درب یخچال و فریزر نوار یا درزگیری وجود دارد که از ورود هوای گرم به یخچال و خروج هوای سرد یخچال به محیط اطراف جلوگیری می‌کند. اگر این نوار سوراخ یا شل شود حتما باید آن را تعویض کنید؛ زیرا مصرف برق یخچال افزایش می‌یابد و به موتور هم فشار وارد می‌شود. 

یخچال و فریزر حتما باید روی سطح صاف قرار گیرند و از دیوار پشت خود حداقل ۲۰ سانتی‌متر فاصله داشته باشند. همچنین بهتر است که این وسایل را در کنار گاز یا وسایل گرمازا قرار ندهید. یک نکته بسیار ساده در نگهداری یخچال و فریزر که مصرف برق و میزان فشار وارد به موتور را کاهش می‌دهد، این است که نباید غذاهای داغ را داخل یخچال قرار دهید. غذاهای داغ را ابتدا در محیط آشپزخانه بگذارید تا دمای آن‌ها به تعادل با محیط اطراف برسد و سپس در یخچال قرار دهید. 

۲- ماشین ظرف‌شویی

برای کاهش میزان مصرف انرژی بهتر است هنگامی که ظرفیت ماشین ظرف‌شویی کامل شد آن را روشن کنید. برای این کار می‌توانید ظرف‌ها را در طول روز جمع کنید و یک بار در روز ماشین را روشن کنید. قبل از اینکه ظرف‌ها را داخل ماشین قرار دهید باید باقی‌مانده غذا را دور بریزید؛ اما لزومی ندارد که ظرف‌ها را آب بکشید. هر چند وقت یکبار فیلترهای ماشین ظرف‌شویی را بررسی کنید و در صورت نیاز آن‌ها را تعویض کنید. بعد از اتمام کار ماشین ظرف‌شویی بهتر است که با یک دستمال داخل ماشین را خشک کنید تا کثیفی در آن باقی نماند.

۳- ماشین‌های لباسشویی

ماشین‌های لباسشویی ظرفیت‌های متفاوتی دارند و برای شست‌وشو نباید بیش از ظرفیت در آن لباس قرار دهید؛ زیرا ممکن است لباس‌هایتان به خوبی شسته نشوند و به مرور زمان، موتور دستگاه خراب خواهد شد. سالی یک بار لوله‌ها و شلنگ‌های ماشین لباسشویی را بررسی کنید تا پوسیده نشده باشند. ماشین لباسشویی اگر در سطح صافی قرار نگیرد صدای بسیار زیادی تولید می‌کند و موجب برهم خوردن آرامش شما و حتی همسایه‌ها می‌شود. همچنین به یاد داشته باشید که پشت ماشین لباسشویی نباید با آب برخوردی داشته باشد. 

نکته ساده‌ای که در نگهداری از ماشین لباسشویی مهم است، استفاده از پودر یا مایع ماشین‌ لباسشویی به اندازه مناسب است. اگر بیش از اندازه پودر استفاده کنید کف زیادی در ماشین تولید می‌شود و موجب ایجاد جرم در بدنه داخلی دستگاه می‌شود؛ این موضوع باعث می‌شود که فشار زیادی به موتور وارد شود و مصرف برق افزایش یابد. ماهی یک بار فضای داخلی ماشین لباسشویی را تمیز کنید تا جرمی در آن باقی نماند. 

۴- آون توستر

بعد از هر بار استفاده از آون توستر بهتر است که داخل آن را با یک دستمال نمدار تمیز کنید و خورده‌های غذا را از آن خارج کنید. البته باید قبل از تمیز کردن آون توستر دوشاخه آن را از برق خارج کنید و تا زمانی که دستگاه و قطعات آن کامل خشک نشده‌اند، آن را روشن نکنید. 

هنگام پخت غذاهای مختلف بهتر است قبل از اینکه مواد غذایی را در سینی آون توستر قرار دهید، سطح آن را با کاغذ آلومینیومی بپوشانید تا بعد از پخت غذا این کاغذ را دور بیندازید و سینی آون توستر مثل روز اول تمیز شود. علاوه بر این، با این کار از خش افتادن روی سینی جلوگیری می‌کنید. 

برای تمیز کردن فضای داخل آون توستر بهتر است که از مواد شوینده شیمیایی استفاده نکنید اما برای تمیز کردن درب شیشه‌ای آن می‌توانید از مواد شوینده استفاده کنید. بهتر است که آون توستر همیشه از برق خارج باشد و فقط هنگامی که با آن کار می‌کنید دوشاخه آن را در برق قرار دهید.