چه نکاتی در خرید ماشین لباسشویی مهم هستند؟

ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از وسایل پرکاربرد در آشپزخانه است و وجود آن در هر خانه‌ای ضروری است. برای خرید این دستگاه باید هزینه زیادی پرداخت کنید؛ پس بهتر است قبل از خرید، نکات مهمی را بررسی کنید تا از بین مدل‌ها و برندهای متنوع، انتخاب خوبی داشته باشید و در آینده از خرید خود پشیمان نشوید. این نکات عبارت‌اند از:

مهم‌ترین نکته در خرید ماشین لباسشویی، ظرفیت آن است.

۱- ظرفیت ماشین لباسشویی

مهم‌ترین نکته در خرید ماشین لباسشویی، ظرفیت آن است. انتخاب اندازه و ظرفیت ماشین لباسشویی به تعداد اعضای خانواده شما و میزان استفاده از این دستگاه بستگی دارد. برای مثال یک ماشین لباسشویی ۵ یا ۶ کیلوگرمی برای یک زوج جوان مناسب است؛ اما خانواده‌های پرجمعیت به لباسشویی‌هایی با ظرفیت ۱۰ کیلوگرمی نیاز دارند. 

البته اگر خانواده‌های پرجمعیت در طول هفته دفعات زیادی از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنند، نباید ظرفیت خیلی زیادی را انتخاب کنند؛ زیرا در هر بار استفاده از دستگاه اگر ظرفیت مخزن لباس‌ها خیلی خالی باشد، فشار زیادی به موتور وارد می‌شود و به آن آسیب می‌زند. پس اگر یک خانواده چهار نفره هستید و هر فرد لباس‌های خود را جداگانه در ماشین می گذارد و هفته‌ای چهار بار از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید، ظرفیت ۷ کیلوگرم برای شما مناسب است.

هر چه قدر ظرفیت ماشین لباسشویی بیشتر شود، سایز آن نیز بزرگ‌تر می‌شود؛ پس قبل از خرید حتما چک کنید که سایز دستگاه برای فضایی که برای آن در نظر گرفته‌اید مناسب باشد. توجه داشته باشید که ماشین لباسشویی باید به‌گونه‌ای در جای خود قرار بگیرد که تقریبا ۱۵ سانتی‌متر از دیوار پشت خود فاصله داشته باشد. 

ماشین لباسشویی

۲- نوع ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی‌ها با توجه به شکل ظاهری خود به دو دسته درب از بالا و درب از جلو تقسیم می‌شوند. البته نوع عملکرد دستگاه نیز در این ۲ مدل متفاوت است. نمی‌توان گفت که کدام مدل بهتر است و برای انتخاب نوع ماشین لباسشویی باید به امکانات و نیازهای خود توجه کنید. برای مثال مصرف آب و برق در مدل درب از بالا بیشتر است و اگر در محله زندگی شما فشار آب کم است ممکن است با خرید آن دچار مشکل شوید. 

ماشین لباسشویی درب از بالا معمولا سایز بزرگ‌تر و ارتفاع بلندتری دارد و فضای زیادی را اشغال می‌کند. برای وارد کردن و خارج کردن لباس از محفظه ماشین لباسشویی درب از بالا لازم نیست خم شوید؛ اما ارتفاع محفظه در این مدل زیاد است و ممکن است خارج کردن لباس از انتهای آن برای افرادی که کمر‌درد دارند یا سالمند هستند کمی سخت باشد. 

اکثر ماشین‌های لباسشویی درب از جلو فناوری‌های پیشرفته‌تری دارند که استفاده از آن‌ها را ساده‌تر می‌کند و آسیب کمتری نیز به لباس‌ها وارد می‌شود. برای مثال حالت شست‌وشو سریع در مدل‌های جدید ماشین‌های درب از جلو به شما کمک می‌کند تا لباس فرزند خود را که هنگام غذا خوردن آن را کثیف کرده است به مدت ۲۰ دقیقه بشویید تا هم لکه روی لباس ماندگار نشود و هم شست‌وشو طولانی مدت به بافت پارچه آسیب نرساند.

همچنین بخوانید: «ماشین لباسشویی درب از بالا و درب از جلو چه تفاوتی با هم دارند؟»

محل قرارگیری وتور نیز یکی از نکات مهم برای خرید ماشین لباسشویی است. 

۳- مشخصات فنی ماشین لباسشویی

برای انتخاب صحیح، بهتر است که برخی از مشخصات فنی ماشین لباسشویی را بدانید. یکی از نکات فنی مهم، داشتن موتور با تسمه یا بدون تسمه است. موتورهای تسمه‌دار پایین بدنه دستگاه قرار می‌گیرند و با کمک تسمه محفظه لباس‌ها را به چرخش در می‌آورند. در این مدل، سایز تسمه بعد از گذشت مدتی بیشتر می‌شود و این موضوع باعث می‌شود که صدا و لرزش ماشین بیشتر شود. 

اما در مدل‌های دیگر، موتور در قسمت میانی بدنه و دقیقا پشت محفظه لباس‌ها قرار دارد و به صورت مستقیم محفظه را می‌چرخاند. می‌توان گفت که این مدل‌ها بهتر هستند؛ زیرا هم صدا و لرزش کمتری دارند و هم قدرت بیشتری دارند که به معنای کیفیت بهتر خشک‌کن آن‌ها است. 

این موتورها وزن لباس‌های درون دستگاه را اندازه‌گیری می‌کنند و اگر بیش از حد لباس درون محفظه باشد شروع به حرکت نمی‌کند. این نکته باعث افزایش طول عمر دستگاه می‌شود و از آسیب رسیدن به موتور جلوگیری می‌کند. 

این نوع موتورها با تمام مزایایی که دارند، معایبی نیز دارند؛ این موتورها به تغییر ولتاژ بسیار حساس هستند و اصلا نباید ضربه‌ای به آن‌ها وارد شود و تعادل موتور بر هم بخورد. تعمیر این موتورها نیز کمی سخت‌تر است و اگر خراب شوند هزینه تعمیر آن‌ها بیشتر است. همچنین ممکن است که قیمت ماشین لباسشویی با این نوع موتور بیشتر از مدل‌های دیگر باشد. 

ماشین لباسشویی

۴- امکانات دستگاه

قطعا با افزایش امکانات، قیمت ماشین لباسشویی نیز بیشتر می‌شود؛ پس بهتر است هنگام خرید دقت کنید و تنها امکاناتی را که به آن‌ها نیاز دارید انتخاب کنید تا پول خود را هدر ندهید. 

ماشین‌های لباسشویی امروزه مجهز به نمایشگرهای دیجیتالی هستند و تنظیمات بسیار زیادی را به صورت پیش‌فرض دارند. برای مثال با فشردن یک دکمه می‌توانید دمای مناسب آب و زمان شست‌وشو را برای نوع لباس‌های خود انتخاب کنید و مانند مدل‌های قدیمی نیازی به تنظیمات دستی ندارید. 

برخی از ماشین‌های لباسشویی دارای قابلیت تنظیم دور موتور و قدرت خشک‌کن هستند. این قابلیت به شما کمک می‌کند که درجه خشک‌کن مناسبی را برای لباس‌هایی با جنس‌های مختلف انتخاب کنید تا به آن‌ها آسیبی وارد نشود. 

تقریبا همه ماشین‌های لباسشویی که در چند سال اخیر تولید شده‌اند مجهز به سیستم کنترل دمای آب هستند. در این مدل‌ها می‌توانید درجه حرارت آب ورودی را انتخاب و کنترل کنید تا لباس‌های شما بهتر شسته شوند و آسیبی به آن‌ها وارد نشود. برای مثال برخی از لباس‌ها اگر با آب خیلی گرم شسته شوند تغییر رنگ می‌دهند و خراب می‌شوند.

برخی از ماشین لباسشویی‌های پیشرفته دارای بخار هستند تا دیگر اثری از لکه یا بوی بد روی لباس‌ها نباشد.

برخی از ماشین لباسشویی‌های پیشرفته دارای بخار هستند تا کیفیت شست‌وشو بیشتر شود و دیگر اثری از لکه یا بوی بد روی لباس‌ها نباشد. این مورد یکی از قابلیت‌هایی است که در دستگاه‌های کمی وجود دارد و قیمت آن را افزایش می‌دهد؛ پس در انتخاب آن حتما دقت کنید. 

برخی دیگر از قابلیت‌ها عبارت‌اند از: آب‌کشی اضافه، شست‌وشو سریع، باز‌کننده چروک، قابلیت زمان‌دهی برای شروع شست‌وشو، درب کوچک برای اضافه کردن لباس هنگام شست‌وشو و غیره. آخرین نسل ماشین‌های لباسشویی، قابلیت اتصال به اینترنت را دارند و مانند یک ربات هوشمند می‌توانند با شما صحبت کنند. این مدل‌ها هنوز در همه کشورها رایج نشده است و قیمت بسیار زیادی دارند؛ اما در آینده‌ای نزدیک شاهد تعداد بیشتری از آن‌ها خواهیم بود. 

همچنین بخوانید: «آشپزخانه هوشمند چه وسایلی دارد؟»