ماشین لباسشویی درب از بالا و درب از جلو چه تفاوتی با هم دارند؟

ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از لوازم برقی است که در همه خانه‌ها وجود دارد. تنوع مدل‌های ماشین لباسشویی انتخاب را برای افراد سخت می‌کند. به‌طور کلی می‌توان ماشین‌های لباسشویی را به ۲ مدل درب از بالا و درب از جلو تقسیم کرد. هر یک از این مدل‌ها مزایا و معایب خود را دارند و انتخاب آن‌ها به مواردی مانند سبک زندگی شما و فضایی که برای ماشین لباسشویی در نظر گرفته‌اید بستگی دارد. در این مطلب این ۲ مدل ماشین لباسشویی را مقایسه می‌کنیم تا برای خرید ماشین لباسشویی اطلاعات کافی داشته باشید. 

۱- فضای مورد نیاز برای ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی درب از جلو معمولا سایز کوچک‌تری نسبت به مدل دیگر دارد و برای خانه‌های کوچک مناسب است. همچنین می‌توان ماشین درب از جلو را در یک فضای کوچک زیر کابینت قرار داد یا روی آن وسیله دیگری مانند ماشین ظرف‌شویی قرار داد. امروزه برخلاف گذشته، اکثر خانه‌ها کوچک شده‌اند و بسیاری از ما با کمبود جا مواجه هستیم؛ به همین دلیل ماشین لباسشویی درب از جلو طرفداران بیشتری در کشور ما دارد. 

میزان مصرف آب و برق در مدل درب از بالا بیشتر از ماشین لباسشویی درب از جلو است. 

۲- عملکرد ماشین لباسشویی

در ماشین لباسشویی درب از بالا یک محفظه عمودی برای قرار گرفتن لباس‌ها وجود دارد که وسط آن یک همزن پروانه‌ای شکل برای چرخش لباس‌ها وجود دارد؛ اما در ماشین لباسشویی درب از جلو، محفظه لباس‌ها به صورت افقی قرار گرفته‌ است و توسط سیلندر و نیروی جاذبه به چرخش در می‌آید. 

در مدل اول، لباس‌ها در آب غوطه‌ور هستند، اما در ماشین درب از جلو، به میزانی آب مصرف می‌شود که لباس‌ها خیس شوند؛ در نتیجه میزان مصرف آب و برق در مدل درب از بالا بیشتر از ماشین لباسشویی درب از جلو است. 

ماشین لباسشویی

۳- قیمت ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی درب از جلو مجهز به فناوری‌های پیشرفته‌تری است و مصرف آب و برق کمتری نسبت به ماشین‌های درب از بالا دارد. این ویژگی‌ها باعث شده است که قیمت اکثر ماشین لباسشویی‌های درب از جلو بیشتر از مدل‌های درب از بالا باشد. البته قیمت یک ماشین لباسشویی به موارد مختلفی مانند سایز ماشین، میزان مصرف انرژی، برند و… بستگی دارد. 

قیمت تاثیر زیادی بر خرید هر وسیله‌ای دارد؛ زیرا در این وضعیت اقتصادی، همه افراد برای خرید خود بودجه مشخصی دارند. با اینکه قیمت ماشین‌های درب از جلو بیشتر از مدل‌های درب از بالا است؛ اما بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند ماشین لباسشویی درب از جلو خریداری کنند تا در آینده از مصرف زیاد آب و انرژی جلوگیری کنند و هزینه‌های خود را کاهش دهند. 

همچنین بخوانید: «با این 5 ترفند، آشپزخانه خود را برق بیندازید»

۴- راحتی استفاده از ماشین لباسشویی

استفاده از ماشین لباسشویی درب از بالا ساده‌تر است و برای ریختن لباس‌ها داخل ماشین نیازی به خم شدن نیست. این ویژگی به‌خصوص برای افراد قد بلند و افراد سالمند مبتلا به آرتروز یک امتیاز مثبت محسوب می‌شود. همچنین می‌توانید پایه‌های ماشین لباسشویی درب از بالا را تا ۱۵ سانتی‌متر افزایش دهید تا راحت‌تر از آن استفاده کنید.

یکی دیگر از مزایای ماشین لباسشویی درب از بالا این است که می‌توانید هنگام کار ماشین، به راحتی درب آن را باز کنید و لباسی را که فراموش کرده‌اید داخل ماشین بیندازید. این امکان در ماشین لباسشویی درب از جلو فراهم نیست؛ زیرا درب در تماس مستقیم با لباس‌ها و آب است و با روشن شدن ماشین، درب قفل می‌شود. البته برخی از مدل‌های جدید ماشین درب از جلو، یک درب کوچک برای اضافه کردن لباس هنگام کار کردن ماشین دارند؛ اما خب قطعا این ویژگی باعث افزایش قیمت آن‌ها می‌شود.   

۵- تمیز شدن لباس‌ها

ماشین لباسشویی درب از بالا ۲ مدل بدون همزن و با همزن پروانه‌ای دارد. در مدلی که همزن پروانه‌ای وجود دارد، آب در تمام مخزن می‌چرخد و این موضوع سرعت شست‌وشو لباس در این مدل را بالا می‌برد. به‌طور کلی سرعت شست‌وشو لباس در هر ۲ مدل ماشین لباسشویی درب از بالا بیشتر از مدل درب از جلو است. این ویژگی برای خانم‌های شاغل بسیار مناسب است؛ اما از نظر افراد زیادی ویژگی خوبی نیست، زیرا فکر می‌کنند لباس‌ها خوب شسته نمی‌شوند.

قطعا در هر دو مدل ماشین لباسشویی، لباس‌ها تمیز شسته می‌شوند؛ اما در ماشین لباسشویی درب از جلو لباس‌ها تمیزتر می‌شوند، زیرا با سرعت کمتری به چرخش درمی‌آیند و بهتر داخل آب قرار می‌گیرند. پارچه‌های بزرگ مانند رو‌تخی و ملحفه، در مدل‌های درب از بالا به طور کامل داخل آب قرار نمی‌گیرند. 

علاوه بر این موارد، بسیاری از ماشین لباسشویی‌های درب از جلو، در برنامه شست‌وشو خود امکان اضافه کردن بخار دارند که باعث پاک شدن بهتر لکه‌ها می‌شود. همچنین بسیاری از آن‌ها برنامه‌های خاص کوتاه‌مدت برای شست‌وشو سریع دارند.

 

ماشین لباسشویی

۶- خشک شدن لباس‌ها

در ماشین لباسشویی درب از جلو، لباس‌ها در چرخش نهایی با سرعت بسیار زیادی می‌چرخند و این موضوع باعث می‌شود که آب آن‌ها به خوبی گرفته شود و بعد مرحله خشک‌کن شروع می‌شود. خشک شدن لباس‌ها امروزه یک موضوع مهم است؛ زیرا تقریبا همه افراد در آپارتمان زندگی می‌کنند و فضایی برای پهن کردن لباس‌ها مقابل آفتاب و خشک شدن آن‌ها ندارند. البته این چرخش سریع، سر‌وصدا و لرزش زیادی ایجاد می‌کند که ممکن است برای برخی از افراد آزاردهنده باشد. سرعت چرخش ماشین لباسشویی در دفترچه آن به صورت دور در دقیقه یا RPM ذکر شده است. 

تعمیر و نگهداری ماشین لباسشویی درب از بالا راحت‌تر است؛ زیرا فناوری و پیچیدگی کمتری نسبت به مدل درب از جلو دارد.

۷- تعمیر و نگهداری ماشین لباسشویی

نگهداری از ماشین لباسشویی درب از جلو کار سختی است. در این مدل، درب ماشین به صورت مستقیم با آب و کف در ارتباط است؛ به همین علت بعد از هر بار استفاده از آن، باید درب ماشین و نوار پلاستیکی دور آن را با دستمال خشک، تمیز کنید تا از ایجاد بوی بد و کپک جلوگیری کنید. اما در ماشین لباسشویی درب از بالا، درب و نوار آن با آب در ارتباط نیستند و لازم نیست هر بار آن را تمیز کنید. در صورت خرابی ماشین لباسشویی، تعمیر مدل درب از جلو کار ساده‌تری است؛ زیرا فناوری و پیچیدگی کمتری نسبت به مدل درب از جلو دارد.  

نتیجه‌گیری

تنوع مدل‌های ماشین لباسشویی انتخاب و خرید آن را برای افراد سخت می‌کند. دو مدل ماشین لباسشویی درب از بالا و درب از جلو وجود دارد که هر یک مزایا و معایب خود را دارند و برای خرید ماشین لباسشویی، باید به مواردی مانند سبک زندگی، بودجه، فضای مورد‌نیاز و… توجه کنید.

همچنین بخوانید: «چه نکاتی برای خرید ماشین لباسشویی دست دوم مهم هستند؟»