دفترچه راهنما یخچال فریزر سامسونگ

یخچال فریزر سامسونگ

برند سامسونگ یکی از برندهای شناخته‌شده در دنیا است و کیفیت لوازم برقی آشپزخانه آن ثابت شده است. یخچال فریزر سامسونگ در مدل‌های مختلف با امکانات و ویژگی‌های متفاوتی تولید شده است و در بازار وجود دارد. 

یخچال فریزر یکی از مهم‌ترین وسایل آشپزخانه است و قیمت زیادی نیز دارد؛ به همین دلیل نگهداری از آن بسیار مهم است. در این مطلب، نکات مهم داخل دفترچه راهنمای یخچال فریزر سامسونگ مدل RSG5F، RSG5D و RSG5K را بررسی می‌کنیم تا اگر شما یکی از این مدل‌ها را در آشپزخانه خود دارید یا قصد دارید یکی از آن‌ها را بخرید، با نحوه نگهداری صحیح آن آشنا شوید. 

اگر قصد دارید یک مدت طولانی از یخچال فریزر سامسونگ خود استفاده نکنید، حتما آن را روی حالت «Vacation» قرار دهید.

هشدارهای مهم یخچال فریزر سامسونگ

۱- یخچال نباید در یک محل مرطوب یا در تماس با حرارت وسیله‌های دیگر مانند اجاق گاز قرار بگیرد. همچنین نباید در جایی قرار بگیرد که نور آفتاب به صورت مستقیم با آن برخورد کند. 

۲- یک پریز برق را به یخچال فریزر اختصاص دهید و وسایل دیگر را به آن متصل نکنید. بهتر است که این پریز درجه‌بندی ولتاژ داشته باشد تا بتوانید آن را با درجه یخچال هماهنگ کنید. با این کار عملکرد دستگاه بهتر می‌شود و از داغ شدن سیم‌ها و آتش‌سوزی جلوگیری می‌شود. 

۳- سیم برق را نباید به‌گونه‌ای قرار دهید که دچار کشیدگی یا آسیب‌دیدگی شود. همچنین نباید وسیله‌ای را روی آن قرار دهید. اگر سیم برق را از پریز جدا کردید، حداقل ۱۰ دقیقه صبر کنید و بعد آن را مجدد متصل کنید. هرگز با دستمال خیس یا مرطوب، سیم برق و دوشاخه را تمیز نکنید.

۴- اگر می‌خواهید به سفر طولانی بروید یا قصد دارید مدتی از یخچال فریزر سامسونگ خود استفاده نکنید، حتما آن را روی حالت «Vacation» قرار دهید. در این حالت، دمای یخچال روی ۱۵ درجه سانتی‌گراد ثابت می‌شود و فریزر نیز مانند حالت عادی فعالیت می‌کند. فقط قبل از اینکه این حالت را فعال کنید، باید یخچال را خالی کنید تا مواد غذایی خراب نشوند.  

همچنین بخوانید:‌ «قبل از خرید یخچال و فریزر ساید بای ساید، این نکات را بدانید»

یخچال فریزر سامسونگ

صفحه نمایشگر یخچال فریزر سامسونگ

روی صفحه نمایشگر یخچال فریزر سامسونگ، کلیدهای مختلفی وجود دارد که در این بخش هر کدام از آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

دکمه Power Freeze برای افزایش سرعت منجمد شدن مواد غذایی درون فریزر است.

۱- دکمه Power Freeze: این دکمه برای افزایش سرعت منجمد شدن مواد غذایی درون فریزر است و زمانی باید از آن استفاده کنید که دمای فریزر به صورت ناگهانی گرم شده باشد یا موادی داخل آن قرار داده باشید و بخواهید به سرعت منجمد شوند. البته باید ۱۴ ساعت قبل از اینکه مواد را داخل فریزر قرار دهید، این قابلیت را فعال کنید. 

۲- دکمه Freezer: با استفاده از این دکمه می‌توانید دمای فریزر را بین منفی ۱۴ درجه تا منفی ۲۵ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید. 

۳- دکمه Ice Off: با استفاده از این دکمه می‌توانید عملکرد یخ‌ساز را متوقف کنید. زمانی که قصد دارید به مسافرت بروید یا مخزن یخ فریزر پر شده است، بهتر است که ساختن یخ را متوقف کنید. همچنین زمانی که فیلتر را تعویض می‌کنید، باید این دکمه را فشار دهید و به مدت سه ثانیه نگه دارید تا برنامه فیلتر reset شود. 

۴- دکمه Fridge: با استفاده از این دکمه می‌توانید دمای یخچال را بین یک تا هفت درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید. همچنین می‌توانید با این دکمه، عملکرد خنک‌سازی سریع را نیز فعال کنید. 

۵- دکمه Child Lock: این دکمه همان قفل کودک است و با فشردن آن، تمام دکمه‌های دیگر قفل می‌شوند و حتی پد آب پخش‌کن نیز کار نمی‌کند. برای باز کردن قفل نیز باید همین دکمه را دوباره فشار دهید. برای فعال کردن حالت Vacation نیز باید این دکمه را به مدت سه ثانیه فشار دهید. 

۶- نشانگر فیلتر: زمانی که نشانگر فیلتر روی صفحه نمایشگر یخچال روشن می‌شود، یعنی باید فیلتر آب را تعویض کنید. اگر این نشانگر آبی باشد، یعنی تازه فیلتر را تعویض کرده‌اید؛ اگر صورتی باشد یعنی ۵ ماه است که از آن استفاده می‌کنید و اگر قرمز شود، یعنی زمان استفاده از فیلتر به ۶ ماه رسیده است. بعد از اینکه فیلتر را تعویض کردید، برای ریست کردن این نشانگر، باید دکمه Ice Off را به مدت سه ثانیه نگه دارید. 

کشو یخچال فریزر سامسونگ با قابلیت انتخاب میزان برودت

در برخی از مدل‌های یخچال فریزر سامسونگ، یک محفظه کشویی وجود دارد که می‌توانید میزان برودت آن را خودتان انتخاب کنید و استفاده مفیدی از آن داشته باشید. روی این محفظه یک پنل وجود دارد که با فشردن دکمه‌های آن می‌توانید برنامه دلخواه خود را انتخاب کنید و روی آن، دمای محفظه نیز نمایش داده می‌شود. توجه داشته باشید که دمای این محفظه، با دمای یخچال متفاوت است. 

برنامه‌های مختلف این محفظه عبارت‌اند از:

  • انجماد کم (Soft Freeze): در این حالت دمای محفظه به ۵ درجه سانتی‌گراد می‌رسد و گوشت و ماهی به مدت بیشتری در این قسمت تازه می‌مانند. 
  • سرد کردن (Chill): در این حالت دمای محفظه، منفی یک درجه سانتی‌گراد می‌شود و در این حالت نیز گوشت و ماهی به مدت طولانی‌تری تازه می‌مانند. 
  • ذوب (Thaw): در این حالت هوای سرد و گرم در محفظه جریان پیدا می‌کنند تا یخ مواد غذایی منجمد آب شود. با توجه به وزن غذای منجمد، می‌توانید دمای متفاوتی را برای ذوب شدن انتخاب کنید. بعد از اینکه ذوب شدن تمام شود، دما به حالت Chill برمی‌گردد تا گوشت در حالت نیمه‌منجمد قرار بگیرد و خرد کردن آن راحت باشد. 
  • خنک‌کنندگی سریع (Quick Cool): در این حالت می‌توانید یک تا سه قوطی نوشابه را در یک ساعت خنک کنید. 
  • خنک‌کنندگی (Cool): در این حالت دمای محفظه مانند دمای بقیه فضای یخچال می‌شود و فضای بیشتری برای ذخیره مواد غذایی دارید. 

یخچال فریزر سامسونگ

 

اگر برفک روی دیواره فریزر ایجاد شد، بررسی کنید که دریچه تهویه هوا بسته نباشد.

رفع عیب‌های یخچال فریزر سامسونگ

۱- اگر صدا یا نویزهای غیرعادی از یخچال شنیده می‌شود، باید بررسی کنید که پشت یخچال به دیوار نچسبیده باشد؛ یخچال تراز و ثابت باشد و وسیله‌ای پشت یا زیر یخچال نباشد.

۲- گرم بودن گوشه‌های جلویی یخچال تا حدی عادی است؛ زیرا سیستم ضد‌چگالش در این قسمت نصب شده است. اگر این حرارت بیش از حالت عادی شد، بررسی کنید که درب یخچال به خوبی بسته شده باشد. 

۳- اگر برفک روی دیواره فریزر ایجاد شد، بررسی کنید که دریچه تهویه هوا بسته نباشد. بهتر است فضای کافی بین مواد غذایی ذخیره‌شده در فریزر قرار دهید تا هوا بین آن‌ها جریان پیدا کند. این برفک‌ها ممکن است به دلیل باز بودن درب فریزر نیز باشد. 

۴- اگر آب‌سرد‌کن کار نمی‌کند، ممکن است لوله تغذیه آب ترک خورده باشد یا وسیله‌ای روی آن قرار گرفته باشد. برای رفع این مشکل مطمئن شوید که لوله آب متصل باشد و سوپاپ باز باشد. همچنین می‌توانید دما را روی عدد بالاتری تنظیم کنید. 

همچنین بخوانید: «نکات ایمنی و نگهداری از یخچال فریزر و سایدبای‌ساید»