فر برقی چیست و چه فرقی با ماکروویو دارد؟

در شرایط کنونی به علت بالا بودن قیمت لوازم برقی خانگی، برای اینکه بخواهیم دستگاهی خریداری کنیم که کیفیت و قیمت مطلوب داشته باشد و نیازهای ما را برآورده سازد، باید دقت زیادی داشته باشیم. برای این کار باید محصول مورد‌نظر خود را کامل بشناسیم و آن‌ را با محصولات مشابه مقایسه کنیم. همچنین آگاهی از مزایا و معایب هر محصول، در انتخاب درست به ما کمک می‌کند.

در این مطلب می‌خواهیم امکانات فر برقی و ماکروویو را بررسی و با یکدیگر مقایسه کنیم. با توجه به اینکه امروزه بیشتر افراد از گازهای صفحه‌ای استفاده می‌کنند، به احتمال زیاد به یک فر برقی یا ماکروویو نیاز دارند؛ اما قطعا این سوال در ذهن آن‌ها به وجود می‌آید که فر برقی کاربردی‌تر است یا ماکروویو؟

برخی از افراد ممکن است تصور کنند به دلیل اینکه ظاهر فر برقی و ماکروویو شبیه به هم است، این دو دستگاه با هم فرقی ندارند؛ اما واقعیت این است که کاربرد آن‌ها متفاوت است. پس اگر می‌خواهید بدانید که کدام یک از آن‌ها پاسخگوی بهتری برای نیازهای شما است، با ما همراه باشید.

فر برقی یا آون توستر

در فرهای برقی یا آون توستر، پخت غذا از طریق تابش گرما از المنت‌های حرارتی که در بالا و پایین دستگاه قرار دارند،‌ انجام می‌شوند. فن‌هایی که در این دستگاه قرار دارند، باعث جریان یافتن حرارت داخل دستگاه می‌شوند و حرارت را به طور یکسان به مواد غذایی می‌رسانند. فر برقی به گونه‌ای طراحی شده که درون دیوار یا کابینت قرار می‌گیرد.

 

ماکروویو

در دستگاه ماکروویو، از امواج رادیویی با طول موج کوتاه برای پخت غذا در آشپزخانه استفاده می‌شود. هنگامی که این امواج به ماده غذایی برخورد می‌کنند، ممکن است منعکس، جذب یا منتشر شوند. ماکروویوها دارای سینی‌گردان هستند که باعث‌ می‌شود اشعه به همه قسمت‌های مواد غذایی برسد.

 

مقایسه فر برقی و ماکروویو

در نگاه کلی این دو دستگاه عملکرد مشابهی دارند و هر دو برای پخت سریع و آسان غذا گزینه مناسبی هستند؛ اما در برخی موارد تفاوت‌هایی نیز دارند که در ادامه مطلب به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

۱- روش پخت و کارایی

به دلیل اینکه فر برقی با تابش گرما و جریان یافتن آن داخل دستگاه باعث پخت مواد غذایی می‌شود، این دستگاه برای پخت غذاهایی مانند مرغ تنوری، کیک، نان و پیتزا که به مغز‌پخت شدن نیاز دارند، مناسب‌تر است و نتیجه بهتری می‌دهد؛ اما ماکروویو به علت ساطع کردن امواج با طول موج بسیار کوتاه، برای گرم کردن مجدد مواد غذایی کارایی بهتری دارد.

۲- زمان پخت

زمان پخت در ماکروویو از فر برقی کمتر است، زیرا در فر برقی ابتدا باید خود دستگاه کامل گرم شود سپس حرارت را به مواد غذایی داخل خود انتقال دهد؛ اما در ماکروویو هنگام روشن شدن دستگاه، با برخورد اشعه ماکروویو به مواد غذایی فرآیند پخت‌وپز شروع می‌شود.

۳- مصرف انرژی

میزان مصرف انرژی در فر برقی ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ وات است؛ همچنین هر چقدر دستگاه بزرگ‌تر باشد برق بیشتری مصرف می‌کند. در ماکروویوها میزان مصرف انرژی بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ وات است و معمولا انرژی کمتری نسبت به فرهای برقی استفاده می‌کنند.

۴- یکنواختی در پخت غذا

فر برقی به علت گردش حرارت داخل آن، غذا را یکنواخت‌تر می‌پزد و باعث مغزپخت شدن آن می‌شود؛ اما ماکروویو امواج را روی سطح غذا می‌تاباند و غذا در آن، مثل فر برقی یکنواخت پخته نمی‌شود.

۵- ترد کردن و برشته کردن

ماکروویوها به علت روش پختی که دارند، برای غذاهای آب‌دار مناسب‌تر هستند؛ اما ترد شدن و برشته شدن به حرارت احتیاج دارد و فر برقی برای این کار مناسب‌تر است.

۷- فضای داخل دستگاه

تقریبا بیشتر فرهای برقی از ماکروویوها بزرگ‌تر هستند؛ به همین علت برای غذاهایی با حجم بیشتر، مناسب‌تر هستند.

۸- محل قرار گرفتن غذا

در ماکروویو به علت متمرکز بودن امواجی که ساطع می‌شود؛ ممکن است بعضی قسمت‌های غذا خوب پخته نشود؛ اما در فر برقی حرارت در همه جای دستگاه به طور یکسان جریان پیدا می‌کند.

۹- استفاده از ظرف‌های فلزی

در ماکروویو نمی‌توان از ظروف فلزی استفاده کرد؛ اما در فر برقی می‌توان از این نوع ظروف استفاده کرد. همچنین به کمک سینی فلزی که داخل آن قرار می گیرد، می‌توان به راحتی کیک و پیتزا پخت.

۱۰- امکان سوختن غذا

به علت اینکه ماکروویو با امواج کار می‌کند، غذا در آن نمی‌سوزد؛ اما در فر برقی حرارت از بیرون وارد می‌شود و امکان سوختن غذا بیشتر است.

۱۱- میزان مصرف روغن

در ماکروویو غذاها از طریق به جنبش درآمدن آب درون خود پخته می‌شوند؛ اما در فر برقی برای جلوگیری از چسبیدن مواد غذایی به ظرف، باید از مقدار کمی روغن برای چرب کردن ظرف استفاده کرد.

۱۲- قیمت

قیمت محصولات نسبت به کیفیت و امکانات آن‌ها متفاوت است؛ اما به طور متوسط، قیمت فر برقی بیشتر است. البته فراموش نکنید که فر برقی حجم بیشتری دارد و می‌توانید کیک و شیرینی‌های مختلفی در آن بپزید.

در نهایت با توجه به نیازهای خود، فضای آشپزخانه و بودجه‌ای که دارید، بررسی کنید که کدام دستگاه کاربرد بیشتری برای شما دارد. اگر کدبانویی هستید که به پختن کیک و تزئین غذاهای مختلف علاقه دارید؛ فر برقی برای شما مناسب‌تر است؛ ولی اگر سرعت پخت غذا برای شما اولویت است ماکروویو برای شما مناسب است.