راهنمای خرید جاروبرقی

جاروبرقی یکی از لوازمی است که برای نظافت هر خانه ضروری است. وقتی می‌خواهید یک وسیله جدید برای خانه بخرید، باید درباره آن اطلاعات کافی داشته باشید. با این کار وسیله‌ای را انتخاب می‌کنید که با بودجه شما متناسب باشد و نیازهای شما را رفع کند. همیشه در خرید محصولات برقی مانند جاروبرقی، به مشخصات داخل دفترچه آن دقت کنید و این مسئله را نیز در نظر داشته باشید که کیفیت مونتاژ آن چگونه است. برای اینکه بخواهید جاروبرقی با کیفیت مونتاژ خوب تهیه کنید، سعی کنید از برندهای معتبری مانند پارس‌خزر، سامسونگ و… خرید کنید. ما در این مطلب با ارائه راهنمای خرید جاروبرقی، به شما کمک می‌کنیم.

انواع جاروبرقی

با توجه به نوع سطوحی که می‌خواهیم جارو کنیم، جاروبرقی‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند.

۱- جاروبرقی ایستاده و خوابیده

این دسته از جاروبرقی‌ها رایج‌ترین نوع جاروبرقی برای ایرانی‌ها است؛ زیرا فرش جایگاه ویژه‌ای در منزل آن‌ها دارد. برای جارو کردن فرش، جاروبرقی‌های ایستاده و خوابیده گزینه مناسبی هستند. جاروهای ایستاده قیمت کمتری نسبت به جاروبرقی‌های خوابیده دارند، صدای بیشتری تولید می‌کنند و تار و پود فرش را بهتر تمیز می‌کنند؛ اما به دلیل سوار بودن موتور روی آن‌ها، سنگین‌تر هستند و جابه‌جایی آن‌ها سخت‌تر است. جاروبرقی‌های خوابیده رایج‌تر هستند و چون موتور و دسته ‌آن‌ها جدا است، جابه‌جایی آن‌ها راحت‌تر است. این دسته از جاروبرقی‌ها دسترسی بیشتری به سطوح مختلف مثل پله، گوشه‌ها و زیر مبل‌ها دارند و برای سطوح مختلف مناسب هستند.

توجه داشته باشید که جاروبرقی‌ها در مکش مایعات دچار مشکل می‌شوند و اگر می‌خواهید مایعات را از سطح جارو کنید، بهتر است جاروبرقی انتخاب کنید که این امکان را برای شما فراهم کند.

۲- جاروهای شارژی دستی و ایستاده

زمانی که عجله دارید و می‌خواهید سطح کوچکی را جارو کنید، جاروهای شارژی با دو نوع دستی و ایستاده به شما کمک زیادی می‌کند. این دسته از جاروبرقی‌ها برای تمیز کردن خانه مناسب نیستند؛ اما برای مکان‌های کوچکی مثل پله‌ها، مغازه کوچک یا درون اتومبیل می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. این دسته از جارو‌ها توسط پایه خود شارژ می‌شوند؛ به همین علت می‌توان تا چند ساعت به راحتی از آن‌ها استفاده کرد.

۳- جاروبرقی‌های مرکزی

برای جارو کردن سالن‌های بسیار بزرگ از جاروبرقی‌های مرکزی استفاده می‌شود. قسمت مرکزی این دستگاه به طور ثابت در یک مکان مشخص نصب می‌شود، لوله‌های جاروبرقی نیز از طریق خروجی‌هایی که در دیوار تعبیه شده است به جاروبرقی مرکزی متصل می‌شوند. این دسته از جاروبرقی‌ها گران هستند و استفاده از آن‌ها رایج نیست.

۴- جاروبرقی‌های رباتیک

این دسته از جاروبرقی‌ها برای کسانی که می‌خواهند مرتب یک سطح را تمیز کنند،‌ کاربرد دارد. جاروبرقی‌های رباتیک، خودشان روی سطح حرکت می‌کنند و آن را جارو می‌کنند. توجه داشته باشید که این جاروبرقی‌ها خیلی برای مصرف خانگی مناسب نیستند؛ زیرا قیمت زیادی دارند و ممکن است برخی از سطوح مانند فرش را به خوبی جارو نکنند.

۵- جاروبرقی‌های هپا

این دسته از جاروبرقی‌ها برای خانه‌هایی مناسب است که یکی از افراد خانواده مبتلا به آسم یا بیماری‌های تنفسی است. جاروبرقی‌هایی که فیلتر هپا دارند، با فیلتر کردن ذرات معلق ریز موجود در هوا، هوای تمیز را از جاروبرقی خارج می‌کنند.

نگهداری و نظافت جاروبرقی

جاروبرقی‌ها از نظر جمع‌آوری آشغال به دو دسته کیسه‌دار و بدون کیسه تقسیم می‌شوند. هنگام خرید دقت کنید با کدام نوع آن راحت‌تر هستید. جاروبرقی‌های دارای کیسه، آشغال‌ها را درون کیسه‌هایی از جنس کاغذ، پارچه یا پلیمر جمع می‌کنند. در برخی از جاروبرقی‌ها، کیسه‌ها را بعد از پر شدن باید تعویض کرد و در برخی دیگر از آن‌ها کیسه‌ها ثابت‌اند و فقط آشغال‌های داخل آن را خالی می‌کنند.

جاروهای بدون کیسه، یک محفظه دارند که آشغال‌ها را درون آن فشرده می‌کنند. با استفاده از این نوع جاروبرقی‌ها دیگر نیازی نیست که برای خرید کیسه هزینه‌ای پرداخت کنید؛ اما این جارو برای افرادی که شست‌و‌شو و تخلیه مخزن برایشان سخت است، مناسب نیست. اگر از جاروبرقی‌های مجهز به فیلتر هپا استفاده می‌کنید، تعویض فیلتر یا تمیز‌کردن آن نیز جزء نکات نگهداری و نظافت جارو است.

ویژگی‌های یک جاروبرقی ایده‌آل

برای اینکه بگوییم یک جاروبرقی ایده‌آل است، باید از نظر اجزاء ویژگی‌های خاصی داشته باشد. برخی از این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

۱- داشتن لوله تلسکوپی: جاروبرقی‌هایی که دارای لوله تلسکوپی هستند، با لغزش لوله‌ها روی یکدیگر و ثابت شدن آن، متناسب با قد فرد کوتاه و بلند می‌شوند.

۲- لوله خرطومی: بیشتر جاروبرقی‌ها دارای لوله خرطومی هستند. این ویژگی باعث می‌شود تا هنگام جارو زدن، دستگاه را به راحتی حرکت دهید. امروزه در دستگاه‌های پیشرفته‌تر، این لوله‌ها با الیاف پلیمری پوشیده می‌شوند و چین‌های روی آن مشخص نمی‌شوند.

۳- آلارم پر بودن مخزن: این ویژگی در جاروبرقی‌های کیسه‌ای وجود دارد؛ زیرا فرد کیسه جاروبرقی را نمی‌بیند و نمی‌داند که چه مقدار از ظرفیت کیسه باقی مانده است. این ویژگی با یک نوار یا چراغ قرمز، کاربر را از پر بودن کیسه آگاه می‌کند.

۴- دستگیره: دستگیره یکی از بخش‌های مهم جاروبرقی است. در مدل‌های ساده دستگیره‌ها خمیده هستند اما در مدل‌های پیشرفته‌تر، دستگیره‌ها متناسب با ارگونومی بدن انسان ساخته شده‌اند و باعث می‌شوند فشار کمتری به دست وارد شود.

۵- جمع‌کننده سیم: سیم‌ جاروبرقی‌ها حدود ۶ تا ۹ متر طول دارند و می‌توان آن را توسط پدالی که روی جاروبرقی است جمع کرد. جمع‌کننده سیم می‌تواند طول سیم را به اندازه نیاز کاربر تنظیم کند.

۶- فیلتر: فیلترها بخش مهمی در جاروبرقی هستند؛ زیرا هوایی که درون جاروبرقی مکیده می‌شود به وسیله این فیلتر‌‌ها خارج می‌شود. به همین علت دقت کنید که جاروبرقی‌ها فیلتر مناسب داشته باشند.

۷- پارویی: بخشی که روی زمین کشیده می‌شود، پارویی نام دارد که در جاروبرقی‌های مختلف متفاوت است. در برخی از جاروبرقی‌ها با فشار دادن پدالی که روی پارویی آن‌ها قرار دارد، بُرسی از زیر آن خارج می‌شود که برای جارو کردن فرش و موکت مناسب‌تر است.

نکات خرید جاروبرقی‌

هنگام خرید جاروبرقی حتما به نکات خرید آن توجه ویژه داشته باشید و ویژگی‌هایی مانند قدرت مکش، ارتفاع جاروبرقی، چندکاره بودن، صدای کم موتور، ضد‌باکتری و ضدعفونی بودن آن‌ها را بررسی کنید. برای مطالعه این نکات، به مقاله «قبل از خرید جاروبرقی این نکات را بدانید»  مراجعه کنید.