نکاتی که قبل از خرید جارو شارژی باید بدانید

جارو شارژی

برخی افراد اعتقاد دارند که جارو شارژی یک وسیله لوکس است؛ اما برخی دیگر معتقدند که یکی از وسایل ضروری در هر خانه‌ای است و نظافت را آسان‌تر می‌کند. در این مطلب جارو شارژی و نکات مربوط به خرید آن را بررسی می‌کنیم تا اگر شما هم قصد خرید جارو شارژی دارید، بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. 

مزایای جارو شارژی

همان‌طور که از نام جارو شارژی مشخص است، برای استفاده از آن نیازی به پریز برق ندارید؛ زیرا انرژی مورد نیاز این نوع جارو با باتری‌های قابل شارژ تامین می‌شود. برای شارژ کردن باتری، تنها کافی است در زمان‌هایی که از آن استفاده نمی‌کنید، آن را به پریز برق متصل کنید. همین یک ویژگی باعث می‌شود که بتوانید از این وسیله در مکان‌هایی که به برق دسترسی ندارید استفاده کرد. از طرفی این جارو سبک است و حمل آن بسیار راحت است. 

عملکرد جارو شارژی هم مانند جاروبرقی است، اما چون مخزن کوچکی دارد و به صورت شارژی کار می‌کند ممکن است که برای تمیز کردن خانه‌های بزرگ مناسب نباشد. البته که جاروبرقی‌ها مکش بیشتری دارند و لازم است که هر چند وقت یک بار خانه خود را با جاروبرقی جارو کنید تا گرد و غبار و ذرات ریز کثیفی را از سطوحی مانند فرش به خوبی جمع کنید. 

اگر در خانه خود کودک دارید، جارو شارژی بسیار برای شما مناسب است.

اگر در خانه خود کودک دارید، جارو شارژی بسیار برای شما مناسب است؛ زیرا به‌راحتی و با سرعت می‌توانید خرابکاری‌های کودک خود را از روی زمین، میز، مبل و… جمع‌ کنید، بدون اینکه نیاز باشد جاروبرقی سنگین خود را از کمد خارج کنید و از آن استفاده کنید. وجود این جارو کوچک به شما کمک می‌کند که همیشه خانه تمیز و مرتبی داشته باشید. 

امروزه برندها و مدل‌های مختلف جارو شارژی در بازار وجود دارند؛ اما همه آن‌ها خوب نیستند. به همین دلیل بهتر است که قبل از خرید جارو شارژی، نکات مهم را بدانید تا از خرید خود راضی باشید. این نکات عبارت‌اند از: 

جارو شارژی

۱- انواع جارو شارژی

جارو شارژی‌ها در ۲ نوع دسته‌دار (عصایی) و بدون دسته (دستی) در بازار موجود هستند. البته دسته برخی از جارو شارژی‌های دسته‌دار قابلیت جدا شدن دارد و به جارو شارژی بدون دسته تبدیل می‌شوند. جارو شارژی که دسته بلندی دارد، نظافت را برای شما راحت‌تر می‌کند و حتی می‌توانید از آن به عنوان جاروبرقی استفاده کنید و تمام خانه را با آن تمیز کنید. پس یکی از نکات مهم در خرید جارو شارژی، داشتن دسته بلند برای جارو است. 

همچنین بخوانید: «راهنمای استفاده صحیح از جاروبرقی»

۲- قدرت و ظرفیت جارو شارژی

قدرت جارو شارژی با واحد ولت نمایش داده می‌شود و مشخص است که هرچه‌قدر مقدار ولت آن بیشتر باشد، جارو شارژی عملکرد بهتری خواهد داشت و خانه شما را تمیزتر خواهد کرد. 

جارو شارژی برخلاف جاروبرقی، کیسه‌ای برای ذخیره آشغال‌ ندارد و آشغال‌ها به‌طور مستقیم داخل بدنه و یک محفظه مخصوص ذخیره می‌شوند. میزان ظرفیت جارو شارژی با واحد لیتر نمایش داده می‌شود و هر چه قدر  ظرفیت محفظه جارو شارژی کمتر باشد به این معنا است که باید تعداد دفعات بیشتری محفظه آن را تخلیه و تمیز کنید. می‌توان گفت که اکثر جارو شارژی‌ها ظرفیت کمتر از یک لیتر دارند در صورتی که میانگین ظرفیت جاروبرقی‌ها ۲ لیتر است. 

۳- وزن جارو شارژی

اکثر جارو شارژی‌ها وزن بسیار کمتری از جاروبرقی دارند و همین موضوع هم باعث محبوب شدن آن‌ها شده است. وزن جارو شارژی تقریبا نصف وزن جاروبرقی است؛ پس هرچه‌قدر جارو شارژی سبک‌تر باشد بهتر است. اما توجه داشته باشید که سبک بودن بیش از حد جارو شارژی، نباید باعث برهم خوردن تعادل آن شود. اگر جارو شارژی تعادل نداشته باشد نمی‌توانید آن را در گوشه‌ای از خانه به صورت ایستاده قرار دهید و نگهداری آن برای شما سخت می‌شود. 

باتری‌های لیتیوم-یونی بهترین نوع باتری هستند؛ زیرا سریع‌تر شارژ می‌شوند و مدت زمان بیشتری شارژ خود را نگه می‌دارند.

۴- عمر باتری جارو شارژی

جارو شارژی همیشه با باتری کار می‌کند؛ پس باید در خرید خود به نوع باتری و عمر مصرف آن توجه داشته باشید. نوع باتری، مدت زمان شارژ کامل و مدت زمان کار کردن جارو شارژی با شارژ کامل را یا از فروشنده بپرسید یا از دفترچه راهنما پیدا کنید. 

باتری‌های لیتیوم-یونی بهترین نوع باتری هستند؛ زیرا سریع‌تر شارژ می‌شوند و مدت زمان بیشتری شارژ خود را نگه می‌دارند. همچنین زمانی که به طور کامل شارژ شوند، جارو شارژی به صورت خودکار خاموش می‌شود و از مصرف انرژی اضافه جلوگیری می‌شود. 

اکثر جارو شارژی‌ها مدت زمان زیادی را باید داخل برق باشند تا باتری آن‌ها به طور کامل شارژ شود و بعد در مدت زمان کوتاهی شارژ آن‌ها تمام می‌شود. برای مثال باتری جارو شارژی مارک بوش مدل BBH Move 6، حدود ۱۲ تا ۱۶ ساعت زمان نیاز دارد تا به طور کامل شارژ شود و در حالت شارژ کامل تنها می‌تواند ۳۶ دقیقه کار کند. مشخص است که اگر با بیشترین میزان مکش از جارو شارژی استفاده کنید، شارژ آن سریع‌تر تمام می‌شود. 

برخی از جارو شارژی‌ها یک باتری اضافه دارند که می‌توانید هنگام جارو کشیدن آن‌ها را تعویض کنید. اگر ظرفیت هر دو باتری زیاد باشد، این ویژگی می‌تواند یک مزیت بسیار خوب محسوب شود. 

جارو شارژی

۵- لوازم جانبی جارو شارژی

لوازم جانبی یکی از مهم‌ترین نکات در خرید همه وسایل برقی است. جارو شارژی هم مانند جاروبرقی لوازم جانبی مختلفی مانند برس‌های کوچک برای تمیز کردن درزها و گوشه‌های دیوار دارد. پس هنگام خرید جارو شارژی به سری‌های مختلف و لوازم جانبی آن دقت کنید تا خرید بهتری را تجربه کنید. 

برخی از جارو شارژی‌ها چراغ‌های LED دارند که امکان جارو زدن در تاریکی را برای ما فراهم می‌کنند. همچنین از این ویژگی‌ می‌توان برای تمیز کردن نقاط دور از دسترس و تاریک مانند زیر مبل یا داخل کمد استفاده کرد تا گرد و غبارها را بهتر دیده شوند و راحت‌تر تمیز شوند. 

یکی دیگر از امکانات مهم یک جارو شارژی، داشتن نشانگر میزان شارژ دستگاه است. قطعا خیلی خوب است که از میزان شارژ جاروی خود مطلع باشید تا بدانید چه زمانی می‌توانید از آن استفاده کنید و چه زمانی باید آن را شارژ کنید. 

نتیجه‌گیری

برخی افراد اعتقاد دارند که جارو شارژی یک وسیله لوکس است؛ اما برخی دیگر معتقدند که یکی از وسایل ضروری در هر خانه‌ای است و نظافت را آسان‌تر می‌کند. جارو شارژی هم مانند تمام وسایل برقی، مزایا و معایب خود را دارد و باید قبل از خرید آن، به نکات مهمی توجه کنید تا بهترین تصمیم را بگیرید.

همچنین بخوانید: «بررسی جاروبرقی مینل مدل MVC 2400»