نکاتی در زمینه خرید آون توستر

اگر شما هم به فکر خرید جهیزیه هستید یا تصمیم دارید وسیله‌ای برای آشپزخانه خود تهیه کنید؛ شاید این سوال برایتان ‍پیش بیاید که آون توستر چیست، چه کاربردهایی دارد و قبل از خرید آن چه نکاتی را باید درنظر بگیرید؟ ما قصد داریم در این مطلب به سوال شما پاسخ دهیم و نکات مهم برای خرید آون توستر را بررسی کنیم. با ما همراه باشید. 

ممکن است با دیدن یک آون توستر، آن را با مایکروویو اشتباه بگیرید؛ زیرا شباهت ظاهری زیادی با هم دارند و حتی کاربردهای آن‌‌ها هم مشابه است. از هر دو آن‌ها می‌توان برای گرم کردن غذا و ‍پخت برخی از غذاها استفاده کرد. 

فضای مناسب

آون توسترها اندازه‌های متفاوتی دارند و اولین نکته مهم در خرید آون توستر، داشتن فضای مناسب برای آن است. آون توستر به علت حرارت زیادی که تولید می‌کند، باید با کابینت‌ها و دستگاه‌های اطراف خود فاصله داشته باشد. در دفترچه راهنمای هر آون توستر علاوه بر ابعاد خود دستگاه، میزان فاصله لازم با کابینت‌های اطراف هم ذکر شده است. برای رعایت ایمنی و جلوگیری از برق‌گرفتگی، بهتر است این اندازه‌ها را رعایت کنید. 

ظرفیت آون توستر

برای خرید آون توستر به گنجایش آن دقت کنید و بر‌اساس غذاهایی که قصد پخت آن‌ها را با آون توستر دارید، ظرفیت مناسب برای خود را انتخاب کنید. 

مشخصات فیزیکی

یکی از مهم‌ترین نکات خرید آون توستر، مشخصات فیزیکی آن است. درب آون توستر باید شیشه‌ دوجداره، نسوز و نشکن باشد. شیشه‌ای بودن درب به شما کمک می‌کند که روند پخت غذا را مشاهده کنید. دوجداره بودن شیشه از هدر رفتن گرما جلوگیری می‌کند و باعث بهبود عملکرد دستگاه می‌شود. اگر سینی آن به درب متصل باشد و با باز کردن درب، سینی به سمت شما بیاید بسیار عالی است؛ زیرا جمع‌آوری غذای داغ را برای شما راحت می‌کند. برای جلوگیری از برق‌گرفتگی و اتصالی دستگاه، بهتر است که آون توستر پایه کوچکی داشته باشد تا به سطح زیر خود نچسبد. برخی از آون توسترها یک سینی اضافه در زیر سینی اول دارند که این موضوع تمیز کردن توستر را برای شما راحت می‌کند؛ زیرا با درآوردن سینی، تمام غذاهای خرد شده یا تکه‌های نان و سبزی ریخته شده خارج می‌شوند و توستر تمیز می‌شود. 

محدوده دما

آون توسترها محدوده دمایی مشخصی دارند و بیشترین دمایی که تولید می‌کنند هم برای هر دستگاه متفاوت است. قبل از خرید آون توستر توجه کنید که محدوده دمایی توستر برای غذاهایی که قصد پخت آن‌ها را دارید مناسب باشد.

تنظیمات پیش‌فرض

برخی از آون توسترها تنظیمات پیش‌فرضی دارند؛ برای مثال تنظیماتی برای گرم کردن غذا، پخت شیرینی، تست کردن، برشته کردن و غیره. قبل از خرید، تنظیمات پیش فرض هر توستر را بررسی کنید و مناسب‌ترین مدل را برای خود انتخاب کنید. این تنظیمات فرآیند آشپزی را برای شما ساده می‌کنند. 

در آون توستر المنت‌های در بالا و پایین دستگاه قرار دارد. در حالت پخت غذا، گرما تنها از المنت‌های پایین به غذا برخورد می‌کند و مانند اجاق گاز عمل می‌کند. با زیاد و کم کردن دما هم می‌توان سرعت پخت را تنظیم کرد. در حالت تست، گرما از المنت‌های بالا و پایین با غذا برخورد می‌کند و برای پخت غذاهایی مانند پیتزا مناسب است. حالت دیگری هم وجود دارد که گرما از المنت‌های بالا تولید می‌شود و برای کارهایی مانند آب کردن پنیر مناسب است. 

حتی در برخی از دستگاه‌ها، دستور پخت بسیاری از غذاها آورده شده است و تنها با فشردن یک کلید می‌توانید غذای خود را آماده کنید؛ اما این ویژگی ضروری نیست و در صورتی که بودجه کافی داشتید به آن فکر کنید. 

تمیز کردن آون توستر

توسترها انواع مختلفی دارند و جنس بدنه آن‌ها متفاوت است. بدنه‌های برخی از توسترها استیل ضدزنگ است و به‌راحتی با یک دستمال خیس تمیز می‌شوند. همچنین بهتر است که فضای داخلی توستر به‌ گونه‌ای طراحی شده باشد که همه قسمت‌ها در دسترس باشند و تمیز کردن آن‌ها مشکل نباشد. 

هزینه

آون توستر هم مانند هر وسیله برقی دیگر، هر چه قدر امکانات بیشتری داشته باشد قیمت بیشتری هم دارد. شما با توجه به اینکه چه استفاده‌ای از آون توستر خواهید کرد، باید امکانات مورد‌نظر خود را انتخاب کنید تا برای امکانات اضافه‌تر و بی‌کاربرد برای شما هزینه بیشتری نپردازید. برای مثال اگر قصد شما تنها گرم کردن غذا با آون توستر است، لازم نیست توستری را تهیه کنید که جوجه‌گردان یا حالت‌های متفاوت برای پخت غذاهای مختلف داشته باشد.

نکته دیگر این است که اگر آون توستری از برند خارجی خریداری کنید، هزینه بسیار بیش‌تری از آون توسترهای ساخت ایران باید بپردازید. توستر‌های ساخت ایران، تنوع و کیفیت خوبی دارند و قیمت کمتری نسبت به نمونه‌های خارجی دارند؛ زیرا هزینه واردات، گمرک و موارد دیگر را ندارند. علاوه بر این با خرید کالای ایرانی، از تولیدکننده ایرانی و هزاران کارگر ایرانی هم حمایت خواهید کرد. 

مصرف انرژی

آون توسترها توان‌های مصرفی متفاوتی دارند؛ که این توان مصرفی نشان‌دهنده تعداد المنت‌های دستگاه است. آون توسترها معمولا ۲ تا ۴ المنت دارند که در بالا و پایین دستگاه قرار می‌گیرد. 

کانوکشن

یکی از بهترین ویژگی‌های اکثر آون توسترها، ویژگی کانوکشن است. در توسترهایی که قابلیت کانوکشن دارند، فن‌هایی تعبیه شده است که گرمای تولید شده توسط المنت‌ها را به چرخش در می‌آورد تا گرما به صورت یکنواخت به تمام قسمت‌های غذا برسد. قطعا داشتن این ویژگی باعث افزایش قیمت آون توستر می‌شود؛ پس قبل از خرید دقت کنید که آیا به این ویژگی نیاز دارید یا خیر.