نکات خرید جاروبرقی رباتیک

جاروبرقی رباتیک

با پیشرفت تکنولوژی و ماشینی شدن زندگی، ربات‌ها در تمام بخش‌های زندگی ما وارد شده‌اند. در گذشته ربات‌ها متعلق به فیلم‌های تخیلی بودند؛ اما اکنون حتی حساس‌ترین کارها مانند جراحی بدن یک انسان را انجام می‌دهند. ربات‌ها به وجود آمده‌اند تا زندگی را برای انسان‌ها آسان کنند. یکی از این ربات‌ها، جاروبرقی رباتیک و هوشمند است. 

جاروبرقی رباتیک چند سالی است که وارد بازار شده و با استقبال خوبی روبه‌رو شده است. برندهای زیادی آن را تولید کرده‌اند و هر روز در حال ارتقا محصول خود هستند تا نیازهای مخاطبان را به‌طور کامل برطرف کنند. در این مطلب نکات مهم درباره جاروبرقی رباتیک را بررسی می‌کنیم تا با آن‌ها بیشتر آشنا شوید و اگر قصد خرید آن‌ها را دارید، در تصمیم‌گیری به شما کمک کنیم. 

جاروبرقی رباتیک سرعت کمتری نسبت به جاروبرقی دستی دارد؛ اما یک برنامه منظم و مستمر برای تمیز کردن دارد.

۱- کارایی جاروبرقی رباتیک

یکی از مهم‌ترین نکات در خرید هر نوع جاروبرقی، کارایی دستگاه و کیفیت تمیز کردن آن است. همه افراد نگران این موضوع هستند که جاروبرقی قدرت کافی برای تمیز کردن سطوح مختلف را داشته باشد و همه جا را به خوبی تمیز کند. این نگرانی در جاروبرقی رباتیک بیشتر هم می‌شود؛ زیرا افراد کمتری با آن آشنا هستند و تصور اینکه یک ربات کوچک بتواند همه جای خانه را تمیز کند کمی برای آن‌ها سخت است. 

جاروبرقی رباتیک سرعت کمتری نسبت به جاروبرقی دستی دارد و آرام‌تر محیط مورد‌نظر شما را تمیز می‌کند؛ اما یک برنامه منظم و مستمر برای تمیز کردن دارد تا منزل شما همواره تمیز باشد و می‌تواند همه نوع ذرات حتی گرد و غبار را از روی سطوح جمع کند. برخی از جاروبرقی‌های رباتیک ممکن است عملکرد خوبی روی سرامیک و پارکت داشته باشند؛ اما نتوانند فرش یا موکت را به خوبی تمیز کنند. به همین علت هنگام خرید جاروبرقی رباتیک باید به این نکته توجه داشته باشید و حتما درباره این موضوع تحقیق کنید. 

۲- نحوه عملکرد جاروبرقی رباتیک

تقریبا همه جاروبرقی‌های رباتیک دایره شکل هستند که در اطراف خود برس‌های جانبی دارند و در مرکز آن یک برس اصلی وجود دارد. برس‌های جانبی ذرات را از اطراف جمع می‌کنند و به سمت برس اصلی هدایت می‌کنند. برس اصلی که در حال چرخش است به کمک موتور و ورودی هوا، همه ذرات گرد و غبار، مو و… را به داخل مخزن می‌برد. 

مدل‌های جدیدتر علاوه بر جارو کشیدن، طی هم می‌کشند. این دستگاه‌ها مخزن آب و یک قسمت پارچه‌ای برای تمیز کردن سطح دارند. قطعا این ویژگی بر قیمت دستگاه تاثیر دارد؛ پس اگر به آن نیازی ندارید بهتر است از آن صرف‌نظر کنید. 

جاروبرقی رباتیک

۳- مسیریابی جاروبرقی رباتیک

ساده‌ترین مدل‌ها، حرکت خودکار دارند و بدون هیچ الگوی مشخصی در سطح خانه می‌چرخند تا باتری آن‌ها تمام شود. قطعا در این مدل ممکن است برخی از نقاط تمیز نشده باقی بمانند. برخی نیز حرکت دایره‌ای به دور یک مرکز مشخص یا حرکت زیگزاگی دارند. حرکت زیگزاگی بهترین حالت است؛ زیرا حداکثر نقاط منزل را تمیز می‌کند. 

مدل‌های جدید و هوشمند، مجهز به دوربین و سیستم‌های پیشرفته هستند و ابتدا از منزل شما یک نقشه دیجیتالی تهیه می‌کنند؛ سپس بهترین مسیر برای تمیز کردن منزل شما را مشخص می‌کنند. در این حالت تقریبا همه جای خانه تمیز می‌شود. 

همچنین بخوانید: «بررسی جاروبرقی مینل مدل MVC 2400»

۴- قدرت مکش جاروبرقی رباتیک

اگر موتور جاروبرقی رباتیک شما، قدرت مکش بالایی داشته باشد، سرعت چرخش برس‌ها و سرعت جمع‌آوری ذرات بیشتر می‌شود و سطوح منزل شما بهتر تمیز می‌شوند. اگر جاروبرقی رباتیک شما مجهز به برس غلطان باشد، مکشی بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ پاسکال کافی است؛ اما اگر برس غلطان ندارد و تمام ذرات باید به وسیله مکش موتور جمع شوند، بهتر است که مکشی بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ پاسکال داشته باشد. 

حتی اگر در منزل نباشید، می‌توانید با جاروبرقی رباتیک خود صصحبت کنید!

۵- قابلیت‌های بیشتر جاروبرقی رباتیک

روی بدنه همه جاروبرقی‌ها دکمه خاموش و روشن وجود دارد؛ اما در مدل‌های جدیدتر شما می‌توانید با دستورهای صوتی به جاروبرقی رباتیک خود بگویید که نظافت منزل را شروع کند. همچنین برخی از آن‌ها یک اپلیکیشن مخصوص گوشی‌های هوشمند دارند که می‌توانید از طریق آن جاروبرقی را فعال کنید، حتی اگر در منزل خود نباشید. جاروبرقی نیز می‌تواند از طریق این اپلیکیشن با شما صحبت کند و مشکلات احتمالی را گزارش دهد. حتی می‌توانید برنامه‌ای برای دستگاه تعیین کنید تا در روزهای مشخصی از هفته و در ساعت مشخص شروع به کار کند. 

۵- نحوه شارژ جاروبرقی رباتیک

جاروبرقی رباتیک با باتری قابل شارژ کار می‌کند. این جاروها یک پایه دارند که به پریز برق متصل می‌شود و جاروبرقی داخل آن قرار می‌گیرد تا شارژ شود. در مدل‌های ابتدایی باید خودتان دستگاه را داخل پایه شارژ قرار دهید؛ اما در مدل‌های جدیدتر و پیشرفته، خود جاروبرقی قبل از اتمام باتری به سمت پایه حرکت می‌کند و داخل آن قرار می‌گیرد. 

جاروبرقی رباتیک

۶- سنسورهای جاروبرقی رباتیک

یکی از مهم‌ترین نکات درباره جاروبرقی رباتیک، سنسورهای آن است. جاروبرقی رباتیک شما باید مجهز به سنسورهای فروسرخ باشد تا بتواند اشیای نزدیک خود مانند پایه مبل را تشخیص دهد و با آن‌ها برخورد نکند. برخی از جاروبرقی‌های رباتیک، سنسور اختلاف ارتفاع دارند که این موضوع باعث می‌شود از پله‌ها سقوط نکنند و خراب نشوند. 

بهتر است که قبل از شروع فعالیت جاروبرقی رباتیک، وسایل ریز را از روی زمین جمع کنید تا در برس‌های آن‌ گیر نکند و عملکرد جارو را مختل نکند. البته نمونه‌های پیشرفته‌ حتی می‌توانند یک جوراب یا سیم شارژر روی زمین را تشخیص دهند.

مدل‌های هوشمند این جاروبرقی‌ها، مجهز به دوربین هستند و می‌توانند فضای منزل را اسکن کنند و یک نقشه دقیق از محیط و وسایل آن تهیه کنند تا بدون برخورد با وسایل و آسیب رساندن به آن‌ها، تمام نقاط را تمیز کنند. برای خرید جاروبرقی رباتیک به بودجه خود و قابلیت‌های مورد‌نیاز خود توجه کنید تا بهترین تصمیم را بگیرید. 

جاروبرقی‌های رباتیک هم کمی صدا دارند و نمی‌توان گفت کاملا بی‌صدا است.

۷- نکات دیگر

  • جاروبرقی‌های رباتیک هم کمی صدا دارند و نمی‌توان گفت که کاملا بی‌صدا است. 
  • این جاروبرقی‌ها نیز مجهز به فیلترهای مختلف هستند که بهترین نوع‌ آن‌ها فیلتر هپا است که از ورود ذرات گرد و غبار به هوای اطراف جلوگیری می‌کند. 
  • جاروبرقی رباتیک ممکن است یک دیوار مجازی داشته باشد تا به شما در تعیین محدوده فعالیت ربات کمک کند. دیوار مجازی یک پایه مجهز به سنسور فروسرخ یا نوار مغناطیسی است که در کنار دیوار قرار می‌گیرد و زمانی که ربات به آن نزدیک می‌شود متوجه می‌شود که از آن منطقه نباید عبور کند. 

همچنین بخوانید: «چرا باید از وسایل هوشمند آشپزخانه استفاده کنیم؟»