این نکات مهم را برای خرید هیتر برقی به خاطر بسپارید

هیتر برقی

یکی از راهکارهای بالا بردن دمای محیط، استفاده از هیتر برقی است. انواع مختلفی از هیترهای برقی در بازار وجود دارند. با وجود تفاوت‌ها در امکان کنترل از راه دور هیترها، اندازه‌های مختلف آن ها و گزینه‌های جانبی که مدل‌های مختلف ارائه می‌دهند بهتر است قبل از خرید، نکات مهمی را درباره آن‌ها بدانید و بعد برای خرید اقدام کنید. این مقاله، در خرید هیتر برقی به شما کمک می‌کند. 

قبل از خرید هیتر برقی معمولا نکاتی که بیشتر اهمیت دارند اغلب درباره قیمت دستگاه، میزان مصرف انرژی آن و توانایی‌اش در گرم کردن فضاست؛ اما با دانستن نکات زیر درباره هیترهای برقی به راحتی می‌توانید پرسش‌های مهم ذهنی‌تان را پاسخ دهید و انتخاب مناسبی داشته باشید. 

معمولا سه نوع تکنولوژی اصلی در ساخت هیترهای برقی به کار می‌رود؛ انتقال گرما از طریق تابش، انتقال همرفت و به کمک فن.

۱- شناخت انواع هیتر برقی

اولین فاکتوری که قبل از خرید هیتر باید به آن توجه داشته باشید، نوع هیتر است. معمولا سه نوع تکنولوژی اصلی در ساخت هیترهای برقی به کار می‌رود؛ انتقال گرما از طریق تابش، انتقال همرفت و به کمک فن. هیترهایی که با تکنولوژی همرفت به انتشار دما در محیط کمک می‌کنند، گرمای یک‌دست‌تری ایجاد می‌کنند و بیشتر محیط را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

از طرفی هیترهای تابشی، سرعت بیشتری برای گرم کردن محیط در اختیار شما قرار می‌دهند. با این تفاوت که نواحی را بیشتر گرم می‌کنند که در تماس مستقیم با هیتر قرار دارند و در پخش دما و یک‌دست سازی دمای کل محیط تاثیرگذاری کمتری دارند. همچنین هیترهای مجهز به فن با وجود فن داخلی‌ خود که هوا را از سمت یک المنت گرم به محیط پخش می‌کند، بسته به میزان ظرفیت و قدرت‌شان می‌توانند محیط را سریع گرم کنند.

بنابراین با در نظر گرفتن خصوصیات محیطی که قصد گرم کردن آن را دارید موارد بالا را در نظر بگیرید. هیترهای فن‌دار برای محیط‌هایی با حجم بالا مناسب‌تر هستند و از هیترهای تابشی در نواحی محدودتری می‌توان استفاده کرد.

۲- ظرفیت گرمایی هیتر برقی

توان خروجی یک هیتر بهترین فاکتور برای تعیین میزان گرمای تحت پوشش آن است. معمولا به شکل نرمال برای گرم کردن هر ۰/۰۹ متر مربع از فضای در نظر گرفته شده به ۱۰ وات انرژی گرمایی نیاز دارید. به طور مثال یک هیتر ۱۵۰۰ واتی توانایی گرم کردن اتاقی با فضای ۱۴ متر مربع را دارد. البته این عدد استاندارد است و این هیتر می‌تواند فضای بیشتری را نیز گرم کند.

میزان توان هر هیتر در گرم کردن اتاق را باید با در نظر گرفتن حجم و مدل فضایی که در اختیار دارید، موقعیت پنجره‌های آن و نفوذ سرما به محیط، نوع فناوری موجود در هیتر و موضوعاتی از این دست بسنجید؛ اما به هر حال در نظر گرفتن ظرفیت گرمایی هیتر در هنگام خرید این وسیله بسیار مهم است و می‌توان گفت که شاید مهم‌ترین فاکتور همین ظرفیت گرمایی هیتر باشد.

 

هیتر برقی

۳- میزان مصرف انرژی هیتر

قبل از خرید هیتر برقی به میزان مصرف انرژی آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. این فاکتور به شما نشان می‌دهد که استفاده از هیتر برقی چه میزان برای شما هزینه دارد. توجه داشته باشید که هیتر‌های قابل حمل در بیشتر مواقع مصرف انرژی بیشتری نسبت به هیتر‌های ثابت دارند.

در هنگام خرید هیتر برقی به این موضوع توجه کنید که آیا شرکت سازنده از فناوری‌هایی مانند ترموستات یا حالت ذخیره انرژی در ساخت هیتر استفاده کرده است یا خیر. آیا هیتر قابلیت تنظیم دما دارد؟ آیا مجهز به سنسورهای تثبیت دما هست یا خیر؟

همچنین بخوانید: «برای خرید اتو پرس به این 5 نکته توجه کنید»

۴- ایمنی هیتر برقی

هیتر برقی مانند سایر لوازم گرمایشی وسیله‌ای خطرناک به حساب می‌آید. این خطر برای هیترهایی که قابلیت جابه‌جایی دارند بیشتر هم می‌شود. در بعضی از هیترهای برقی از فناوری‌هایی برای بالا بردن میزان ایمنی استفاده می‌شود. برای مثال، در صورت کج شدن یا وارد شدن ضربه‌های ناگهانی به هیتر، سیستمی در آن وجود دارد که به سرعت هیتر را خاموش می‌کند. 

وجود حس‌گرهایی که در صورت بالا رفتن بیش از حد دمای هیتر به طور خودکار دستگاه را خاموش می‌کنند، از فناوری‌های دیگری است که برای افزایش ایمنی هیترها به کار گرفته می‌شود. از طرفی طراحی بدنه هیتر هم در ایمنی آن نقش بسزایی دارد. از خرید هیتر‌های برقی که احتمال سقوط آن زیاد است به شدت خودداری کنید. همچنین در جاگذاری هیتر در نواحی مختلف نیز دقت ویژه‌ای داشته باشید.

در هیتر‌هایی که از فن برای انتشار دما استفاده می‌شود تولید صدا اجتناب‌ناپذیر است.

۵- میزان صدا در هیترهای فن‌دار

به طور کل هیترهای برقی از خود صدایی تولید نمی‌کنند؛ اما در هیتر‌هایی که از فن برای انتشار دما استفاده می‌شود تولید صدا اجتناب‌ناپذیر است. برای گرم کردن اتاق‌هایی که سکوت در آن برایتان اهمیت دارد این نکته را از قلم نیندازید. 

در این خصوص توجه داشته باشید که هیترهای تابشی به شکلی بی‌سروصدا به گرم شدن هر محیطی کمک می‌کنند؛ اما همان‌طور که اشاره کردیم این نوع هیتر تنها محدوده مورد تماس خود را گرم می‌کند.

۶- ترموستات بخشی حساس در هیتر‌ برقی

در هنگام خرید هیتر به وجود ترموستات در آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. به طور کل دو نوع ترموستات برای هیترهای برقی وجود دارد؛‌ ترموستات‌های قابل برنامه‌ریزی که می‌توان دستور زمان خاموش و روشن شدن و اندازه بالا رفتن دما را به آن‌ها داد و نوع دیگر ترموستات‌هایی هستند که باید با یک دستگیره یا دکمه، دمای دلخواه‌تان را تنظیم کنید. توصیه می‌کنیم هیتری را تهیه کنید که دارای ترموستات قابل برنامه‌ریزی است. 

هیتر برقی

۷- طراحی و شکل ظاهری هیتر برقی

هیترهای برقی در طرح‌ها و شکل‌های گوناگونی روانه بازار می‌شوند که هر یک کارکردهای متفاوتی از خود نشان می‌دهند.

هیترهای زمینی: این هیترها مخصوص قرارگیری در کنار دیوارها طراحی شده‌اند. در برخی از مدل‌های هیتر زمینی برای انتشار بهتر گرما از فن نیز استفاده می‌شود. شکل ظاهری این هیترها عموما مستطیلی است. در نصب این هیترها دقت کنید که در مجاورت آن، وسیله قابل اشتعالی وجود نداشته باشد.

هیترهای رومیزی: همان‌‌طور که از نام‌شان پیداست این نوع از هیترها، معمولا چندان بزرگ نیستند و می‌توان آن‌ها را روی میز، کنار تخت و… قرار داد. این هیترها برای گرم کردن محوطه اطراف خودشان کفایت می‌کنند و معمولا به خاطر توان اندکی که دارند به گرم شدن یک فضای بزرگ کمک نخواهند کرد. برای ساخت کرسی می توان از این هیترها استفاده کرد تا بازدهی بالاتری از خود نشان دهند.

هیترهای دیواری: این مدل‌های بخاری برقی معمولا برای نصب کردن به دیوار حمام یا دستشویی استفاده می‌شوند تا نقاط سرد را گرم و دل‌پذیر کنند. از این مدل هیتر می‌توان برای خشک کردن لباس نیز استفاده کرد.

هیترهای سقفی: این هیترها را در سقف کار می‌گذارند و می‌توانند یک محیط مانند کلاس درس یا یک سالن را سریع و یک‌دست گرم کنند.

برای استفاده از هیتر برقی در محیط‌هایی مانند دستشویی یا حمام از هیترهای ضد‌آب استفاده کنید.

۸- نکات دیگر

برای استفاده از هیتر در محیط‌هایی مانند دستشویی یا حمام از هیترهای ضد‌آب استفاده کنید. به وجود دستگیره یا چرخ و وسایلی از این دست در هیتر برقی توجه کنید. چون بعدا در جابه‌جایی و حمل‌ونقل وسیله دچار مشکل خواهید شد. وجود کنترل‌های از راه دور برای هیترهای برقی به سهولت کار با آن‌ها کمک زیادی می‌کند؛ پس در خرید به این مدل‌ها هم نگاهی داشته باشید.

بدنه هیترها هم در خرید هیتر برقی بسیار مهم هستند. باید به سراغ خرید مواردی بروید که بدنه‌های ضد گرما دارند؛ یعنی با دست زدن به بدنه بخاری، دست‌تان نمی‌سوزد. بعضی از انواع هیترها، به کولر هم تبدیل می‌شوند. البته باد سردی که بیرون می‌دهند معمولا چندان قوی نیست؛ ولی در هر حال با خرید یک دستگاه با یک تیر، دو نشان می‌زنید.

نتیجه‌گیری

هیترهای برقی با تنوع قیمت بسیار زیادی در بازار وجود دارند. قیمت این محصول بیشتر با امکانات جانبی آن رابطه مستقیم دارد. بنابراین اگر بودجه کافی برای خرید گران‌ترین مدل‌ها را ندارید، حتما نگاه کنید و ببینید که آیا خدمات جانبی و امکانات اضافی باعث افزایش قیمت یک مدل شده است یا خیر. در خرید هیتر برقی این سه پرسش را پاسخبدهید و با خیال راحت به بازار بروید:

  • ویژگی‌های هیتر مورد نظرتان چیست؟
  • توانایی‌تان در پرداخت هزینه چقدر است؟
  • قدرت هیتر مورد نظرتان باید چقدر باشد؟

پاسخ این پرسش‌ها در خلال این مقاله گفته شد. یک بار دیگر به موارد نام‌برده در متن نگاه کنید و به سراغ خرید هیتر برقی مورد نظرتان بروید.

همچنین بخوانید: «5 راهکار صرفه‌جویی در مصرف برق»