نکات طراحی دکوراسیون آشپزخانه‌های کوچک

دکوراسیون آشپزخانه

آشپزخانه برای همه خانم‌ها یکی از بخش‌های مهم خانه است. رنگ و دکوراسیون آش‍پزخانه روی حس و حال افراد خانواده تاثیر زیادی دارد؛ پس بهتر است که دکوراسیون آشپزخانه خود را به‌گونه‌ای طراحی کنید که حس خوبی را به شما منتقل کند. در این مطلب نکاتی برای انتخاب رنگ آشپزخانه و طراحی دکوراسیون آن بررسی می‌کنیم تا با کمک آن‌ها بتوانید جلوه زیبایی به این بخش مهم از خانه خود بدهید. 

اگر از رنگ‌های خنثی برای آشپزخانه خود استفاده می‌کنید بهتر است که آن‌ها را با رنگ‌های گرم مانند قرمز، زرد یا نارنجی ترکیب کنید.

رنگ آشپزخانه

بهتر است از رنگ‌های خیلی تیره و رنگ‌های سرد مانند آبی، سبز، ارغوانی و… برای طراحی آشپزخانه پرهیز کنید؛ زیرا همان‌طور که گفتیم رنگ آشپزخانه روی افراد تاثیر دارد و این رنگ‌ها نیز باعث بی‌اشتها شدن شما می‌شوند. البته برای انتخاب رنگ آشپزخانه، سلیقه شما مهم‌ترین موردی است که باید به آن توجه کنید. 

اگر از رنگ‌های خنثی برای آشپزخانه خود استفاده می‌کنید بهتر است که آن‌ها را با رنگ‌های گرم مانند قرمز، زرد یا نارنجی ترکیب کنید تا حس بهتری به شما بدهد. ترکیب این رنگ‌ها با رنگ‌های سرد مانند سبز یا آبی ایده خوبی نیست. رنگ قهوه‌ای یکی از رنگ‌های خنثی است که تقریبا اکثر افراد آن را دوست دارند و تا مدتی قبل، رنگ‌های مختلف طیف قهوه‌ای برای کابینت‌های آشپزخانه بسیار رایج و محبوب بود. 

امروزه رنگ سفید برای آشپزخانه بسیار محبوب شده است. برخی از افراد دوست دارند که همه وسایل آشپزخانه، رنگ دیوارها و کف‌پوش را سفید انتخاب کنند تا آشپزخانه‌ای مدرن داشته باشند. اگر سفیدی مطلق را دوست دارید و از آن خسته نمی‌شوید، این رنگ هم ایده خوبی برای آشپزخانه است. 

همچنین بخوانید: «با این 5 ترفند، آشپزخانه خود را برق بیندازید»

نکات ساده و مهم برای طراحی دکوراسیون 

در اکثر آپارتمان‌های امروزی، آشپزخانه‌ها بسیار کوچک هستند و این موضوع دکوراسیون و چیدمان آن‌ها را سخت‌تر می‌کند. از آن جایی که آشپزخانه یکی از بخش‌های مهم خانه است و تاثیر زیادی بر حال اهالی خانه و کیفیت زندگی آن‌ها دارد، در این بخش نکات ساده‌ و مهمی برای دکوراسیون آشپرخانه‌های کوچک بررسی می‌کنیم. 

۱- استفاده مناسب از فضای آشپزخانه

در آشپزخانه‌های کوچک فضای کمی وجود دارد؛ پس باید سعی کنید به بهترین حالت از فضاهای مختلف آن استفاده کنید و فضایی را هدر ندهید. طراحی دکوراسیون آشپزخانه‌های کوچک بسیار سخت‌تر از آشپزخانه‌های بزرگ است؛ زیرا هم باید زیبایی را درنظر بگیرید و هم به فکر فضا برای قرار دادن وسیله‌های خود باشید. 

برای طراحی کابینت‌ها بهتر است که از یک فرد حرفه‌ای کمک بگیرید تا بتواند از تمام فضاها برای کابینت استفاده کند. برای مثال حتی می‌توانید از کنج‌های آشپزخانه برای طراحی کابینت یا کشو استفاده کنید. 

نکته مهم برای آشپزخانه‌های کوچک، استفاده از وسایل کوچک و متناسب با فضا است. می‌توانید از یک دستگاه برقی چند‌کاره به جای چند وسیله برقی استفاده کنید. برای مثال آون‌توسترهای امروزی کار فر گازی، توستر و مایکروویو را برای شما انجام می‌دهند و فضای زیادی را نیز اشغال نمی‌کنند. با خرید آون توستر می‌توانید گاز رومیزی برای آشپزخانه خود استفاده کنید و زیر آن کابینتی برای قرار دادن قابلمه‌ها و تابه‌ها طراحی کنید. 

دکوراسیون آشپزخانه

۲- استفاده از قفسه در آشپزخانه 

استفاده از کابینت‌هایی با درب‌های بسته در آشپزخانه‌های خیلی کوچک ممکن است که حس بدی به افراد القا کند. در این آشپزخانه‌ها می‌توانید از قفسه‌های باز استفاده کنید تا فضا را بازتر نشان دهند و آشپزخانه را زیبا کنند. علاوه بر وسایل آشپزخانه، می‌توانید در این قفسه‌ها از وسایل تزئینی و گلدان نیز استفاده کنید. 

می‌توانید از ترکیب شیشه و آینه برای دلباز کردن آشپزخانه خود استفاده کنید.

۳- ترکیب مصالح مختلف

اگر مشکلی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه‌های کوچک وجود داشته باشد، بیشتر به چشم می‌آید؛ پس بهتر است در ترکیب بخش‌های مختلف آشپزخانه مانند کابینت‌ها، دیوارها، کف‌پوش و… که از مصالح متفاوتی ساخته شده‌اند دقت زیادی داشته باشید. برای مثال سنگی که روی کابینت‌ها قرار می‌دهید باید با کابینت‌های شما هم‌خوانی داشته باشد. 

همچنین می‌توانید از ترکیب شیشه و آینه برای دلباز کردن آشپزخانه خود استفاده کنید. برای مثال می‌توانید درب یکی از کابینت‌ها را شیشه‌ای یا آینه‌ای کنید. یکی از ترند‌های روز برای فضای بین کابینت‌های بالا و پایین، استفاده از سنگ‌ها و کاشی‌های بزرگ و ترکیب آن‌ها با تکه‌های نامنظم آینه است.

۴- نورپردازی آشپزخانه

آشپزخانه کوچک به نورپردازی بیشتر و بهتری نسبت به آشپزخانه‌های بزرگ نیاز دارد. اگر از نورهای مختلف به درستی استفاده کنید می‌توانید فضای خود را بزرگ‌تر نشان دهید و آن را دلباز کنید. حتما از تعدادی لامپ‌های سقفی برای روشن کرن فضا استفاده کنید. همچنین می‌توانید زیر کابینت‌های دیواری خود لامپ‌های رشته‌ای نصب کنید. این کار باعث می‌شود که سطح کابینت‌های پایینی روشن شوند و برای آشپزی روی آن‌ها نور کافی داشته باشید. 

می‌توانید در کف آشپزخانه نیز از نورپردازی استفاده کنید. این نوع نورپردازی در چند سال گذشته رایج شده است و زیبایی بی‌نظیری را برای آشپزخانه شما به‌خصوص در شب ایجاد می‌کند. همچنین می‌توانید نورپردازی خود را زیر کابینت‌های پایین قرار دهید تا نور آن‌ها به کف‌پوش آشپزخانه بتابد. 

دکوراسیون آشپزخانه

۵- رنگ دکوراسیون آشپزخانه

همان‌طور که در ابتدای متن اشاره کردیم، رنگ آشپزخانه بسیار مهم است و تاثیر زیادی بر حس و حال اهالی خانه دارد. این اهمیت در آشپزخانه‌های کوچک بیشتر می‌شود؛ زیرا با انتخاب یک رنگ نا‌مناسب، فضا را خفه می‌کنید. برای آشپزخانه‌های کوچک باید از رنگ‌های روشن مانند سفید استفاده کنید تا فضا را بزرگ‌تر نشان دهید و نور آن را بیشتر کنید. همچنین می‌توانید با ترکیب هوشمندانه چند رنگ شاد، جلوه زیبایی به آشپزخانه خود دهید و فضا را به‌گونه‌ای طراحی کنید که از آن انرژی بگیرید. 

نتیجه‌گیری

رنگ و دکوراسیون آش‍پزخانه روی حس و حال افراد خانواده تاثیر زیادی دارد؛ پس بهتر است که دکوراسیون آشپزخانه خود را به‌گونه‌ای طراحی کنید که حس خوبی را به شما منتقل کند. استفاده از رنگ‌های خنثی به همراه رنگ‌های گرم مانند قرمز و زرد، گزینه بسیار مناسبی است. رنگ سفید هم به تازگی محبوبیت زیادی پیدا کرده است. 

در اکثر آپارتمان‌های امروزی، آشپزخانه‌ها بسیار کوچک هستند و این موضوع دکوراسیون و چیدمان آن‌ها را سخت‌تر می‌کند. طراحی دکوراسیون آشپزخانه‌های کوچک کار سختی است و باید به نکاتی که در این مطلب به آن‌ها پرداختیم توجه کنید. 

انتخاب رنگ آشپزخانه، نورپردازی مناسب، استفاده صحیح از فضاها و… از جمله نکاتی هستند که تاثیر زیادی بر زیبایی آشپزخانه شما دارند. با رعایت نکاتی که بررسی کردیم می‌توانید فضای آشپزخانه کوچک خود را دلباز کنید و همچنین فضای کافی برای قرار دادن وسیله‌های خود داشته باشید.

همچنین بخوانید: «لوازم برقی آشپزخانه را چه رنگی بخریم؟»