مقایسه خرید اینترنتی و خرید حضوری

آیا شما جزء آن دسته از افرادی هستید که هنگام خرید کالا باید از نزدیک آن را بررسی کنید؟ یا می‌خواهید هنگام خرید کردن، فیلم تماشا کنید و به کارهای دیگر خود بپردازید؟ شاید برای شما سوال شده باشد که برای خرید کالا، خرید اینترنتی بهتر است یا خرید حضوری از فروشگاه؟ هر کدام از آن‌ها مزایا و معایبی دارند. برای خرید کالای باکیفیت ابتدا با دقت درباره محصول مورد نظر مطالعه کنید و متناسب با انتظارات خود آن را ارزیابی کنید؛ سپس برای خرید آن می‌توانید به صورت حضوری یا اینترنتی اقدام کنید. اگر از فروشگاه‌های حضوری خرید می‌کنید به فروشگاه‌های معتبری که کالای باکیفیت را عرضه می‌کنند مراجعه کنید و از اطلاعاتی که فروشندگان در اختیار شما قرار می‌دهند،‌ استفاده کنید. 

برای یافتن فروشگاه‌های معتبر از افراد آگاه پرس‌وجو کنید. هنگام خرید حضوری به ویژگی‌ها و استانداردهای کالا توجه کنید؛ اما اگر اینترنتی خرید می‌کنید می‌توانید با خواندن مقالات مربوط در سایت‌های مختلف، اطلاعات لازم درباره آن‌ها را کسب کنید. خرید اینترنتی مزیت‌های زیادی نسب به خرید حضوری دارد. در سال‌های اخیر فروش اینترنتی انواع کالاها در سراسر کشور حتی روستاهای کوچک، رواج پیدا کرده است. فروشگاه‌های اینترنتی زیادی در زمینه فروش لوازم برقی خانگی فعالیت دارند و مزیت‌های زیادی برای خرید کالاهای متفاوت فراهم کرده‌اند. برخی از این مزیت‌ها عبار‌ت‌اند از:

۱- انتخاب کالا

معمولا خرید یک کالا دو دلیل دارد، اول اینکه وقتی به یک کالا نیاز دارید به تهیه آن اقدام می‌کنید یا با دیدن یک کالا از آن خوشتان می‌آید و بدون اینکه به آن نیازی داشته باشید آن را تهیه می‌کنید. در خرید اینترنتی به راحتی می‌توانید تنوع کالاهای مختلف را بررسی کنید بدون اینکه با راه رفتن زیاد در بازار خسته شوید. در خرید حضوری می‌توانید کالا را لمس کنید و از نزدیک کیفیت آن را ببینید، اما فروشگاه‌های اینترنتی نیز با قرار دادن تصویر از زوایای مختلف، تجربه احساس و لمس واقعی را در اختیار خریدار می‌گذارند. در خرید حضوری با توجه به نوع کالا می‌توانید سلامت آن را از نزدیک بررسی کنید؛ اما فروشگاه‌های اینترنتی معتبر نیز قابلیت بازگرداندن و تعویض کردن کالا را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند.

۲- مقایسه قیمت

در خرید اینترنتی به راحتی می‌توانید قیمت کالا را با نمونه مشابه آن در سایت‌های مختلف بررسی کنید؛ اما در فروشگاه‌های حضوری این کار زمان‌بر و دشوار است. به این نکته توجه داشته باشید که اختلاف قیمت به دلیل نوع و کیفیت کالا است و اگر در فروشگاهی به نمونه مشابه و با قیمت بسیار ارزان‌تر برخورد کردید ممکن است آن کالا تقلبی باشد. در خرید اینترنتی معمولا هزینه پیک نیز برعهده‌ مشتری است و در کالاهای بزرگ و سنگین،‌ این هزینه بیشتر است.

۳- پرداخت هزینه

در خرید حضوری پس از خرید و دریافت کالا، هزینه آن را پرداخت می‌کنید. این کار باعث اطمینان بیشتر برای خریدار و فروشنده می‌شود. برخی از فروشگاه‌های اینترنتی امکان پرداخت درب منزل دارند؛ اما بیشتر فروشگاه‌های معتبر به دلیل مزاحمت‌ها و خرید‌های غیر واقعی از این روش استفاده نمی‌کنند. برخی دیگر از فروشگاه‌ها نیز از روش کارت به کارت یا حواله بانکی هزینه را دریافت می‌کنند؛ اما بهترین و مطمئن‌ترین راه، استفاده از درگاه‌های پرداخت بانکی است. سعی کنید برای پرداخت وجه از سیستم رایانه خودتان استفاده کنید و از رایانه‌های مکان‌های عمومی مثل کافی‌نت‌ها استفاده نکنید و اگر به ناچار از آن‌ها استفاده کردید، رمز دوم خود را عوض کنید.

در خرید حضوری، همان موقع کالا را به دست می‌آورید؛ اما در خرید اینترنتی مدت زمانی طول می‌کشد تا کالا توسط پیک به دست شما برسد. این مدت زمان با توجه به سیستم فروشگاه اینترنتی و محل سکونت می‌تواند از چند ساعت تا چند روز متفاوت باشد. یکی از عوامل رقابت در سایت‌های اینترنتی این است که هر فروشگاه سعی می‌کند زمان تحویل کالا به مشتری را نسبت به بقیه  کمتر کند. برای این کار فروشگاه‌هایی که کالاها را در انبارهای خودشان نگهداری می‌کنند، سرعت بیشتری نسبت به فروشگاه‌هایی که از یک واسطه برای این کار استفاده می‌کنند دارند. به این نکته توجه داشته باشید که در تمام فروشگاه‌های معتبر اینترنتی زمان تحویل کالا به اطلاع مشتری می‌رسد.

۵- خدمات پس از فروش

با توجه به نوع کالا هم در خرید حضوری و هم در خرید اینترنتی، خدمات پس از فروش کالا توسط فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند. برای خرید کالاهای بدون گارانتی، خرید حضوری بهتر است؛ اما برای خرید کالاهایی که ضمانت‌نامه دارند، مانند لوازم برقی آشپزخانه خرید اینترنتی کمک بیشتری به شما می‌کند. سایت معتبر یشیل‌کالا با ارائه کالاهای باکیفیت می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند.

 

نشانه‌های معتبر بودن یک فروشگاه اینترنتی 

اگر می‌خواهید کالای مورد نظر خود را از فروشگاه‌های اینترنتی خرید کنید، حتما فروشگاه‌های معتبر را برای این کار انتخاب کنید. معتبر بودن فروشگاه را با چند نشانه می‌توانید بسنجید. این نشانه‌ها عبارت‌اند از:

۱- داشتن نماد الکترونیکی

۲- دسترسی آسان به مدیر سایت

۳- درگاه پرداخت الکترونیکی مستقیم

۴- مشاوره خرید

۵- امکان پیگیری خرید

۶- داشتن شبکه‌های اینترنتی فعال مانند شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها