میز اتو و 5 نکته مهم برای خرید آن

میز اتو

شاید میز اتو وسیله ساده‌ای به نظر برسد، اما این وسیله ساده هم سایزها و مدل‌های متنوعی دارد و برای انتخاب یک میز اتو مناسب، بهتر است نکات مختلفی را در نظر بگیرید. در این مطلب برخی از نکات مهم برای خرید میز اتو را بررسی می‌کنیم. 

۱- مدل‌های مختلف میز اتو

امروزه مدل‌های مختلفی برای میز اتو ساخته شده است. به طور کلی می‌توان میزهای اتو را به ۲ دسته ثابت و متحرک تقسیم کرد. میزهای ثابت در یک گوشه از اتاق قرار می‌گیرند و نمی‌توانید آن‌ها را جمع کنید؛ اکثر آن‌ها وزن زیادی دارند و به راحتی قابل جابه‌جایی نیستند. انتخاب این مدل میز اتو به سلیقه شما و فضایی که برای آن در نظر گرفته‌اید بستگی دارد. میزهای ثابت معمولا ظاهر زیبایی دارند و جلوه زشتی به اتاق شما نمی‌دهند. 

مدل‌های متحرک تقریبا شبیه میزهای قدیمی برای اتو کشیدن هستند که جمع می‌شوند و می‌توانید آن‌ها را در گوشه‌ای از اتاق یا کمد مخفی کنید. اکثر میز اتوهای متحرک، پایه‌های تاشو دارند و می‌توانید یک کمد چوبی برای آن در نظر بگیرید و آن را پنهان کنید. در برخی مدل‌ها نیز زیر میز اتو ریل‌هایی وجود دارد تا بتوانید آن را زیر کمد یا کابینت نصب کنید و در صورت نیاز آن را بیرون بکشید. 

میز اتو

ارتفاع میز اتو باید به‌گونه‌ای باشد که دست شما به راحتی روی میز قرار بگیرد، خم نشود و تسلط کافی به لباس داشته باشید.

۲- سایز و ارتفاع میز اتو

اکثر میز اتوهایی که در خانه‌ها استفاده می‌شوند به شکل مستطیل هستند تا برای اتو کردن لباس‌هایی مانند شلوار مناسب باشند؛ اما میز اتوهایی که مصرف صنعتی دارند و برای مثال در کارگا‌ه‌های تولید پرده یا کالای خواب استفاده می‌شوند به شکل مربع و بزرگ هستند. میز اتو در سایزهای متفاوت در بازار موجود است و شما باید با توجه به فضای منزل خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. به‌طور کلی، عرض میز اتوهای موجود در بازار از ۳۰ تا ۵۰ سانتی‌متر و طول آن‌ها از ۱۱۰ تا ۱۳۵ سانتی‌متر است. 

معمولا میز اتو برای ۲ حالت نشسته و ایستاده طراحی شده است تا هر فرد بتواند در هر حالتی که راحت است لباس‌های خود را اتو بکشد. ارتفاع میز اتو در هر ۲ حالت نشسته و ایستاده باید به‌گونه‌ای باشد که دست شما به راحتی روی میز قرار بگیرد، خم نشود و تسلط کافی به لباس داشته باشید. برای مثال در حالت ایستاده ارتفاع میز باید تا کمر شما باشد. میز اتو در حالت نشسته پایه‌های کوتاهی دارد و می‌توانید آن را روی زمین قرار دهید و روی زمین بنشینید یا میز اتو را روی میز دیگری قرار دهید و روی صندلی بنشینید. 

همچنین بخوانید: «4 ترفندی که در خانه داری به شما کمک می‌کند»

۳- وزن و استحکام میز اتو

بیشتر افراد ترجیح می‌دهند که میز اتو سبکی خریداری کنند تا جابه‌جایی آن راحت باشد؛ اما باید توجه داشته باشید که وزن میز اتو با استحکام آن رابطه مستقیم دارد. میزهایی که خیلی سبک هستند ممکن است زودتر شکسته شوند و باید به جنس پایه‌های آن توجه زیادی کنید. 

هرچه‌قدر میز اتو وزن بیشتری داشته باشد، قطعا استحکام بیشتری هم خواهد داشت و اتو کشیدن را برای شما ساده‌تر خواهد کرد؛ زیرا هنگام اتو کشیدن  به صورت ناخودآگاه به میز فشار وارد می‌کنید و اگر خیلی سبک باشد ممکن است واژگون شود. برای مثال میز اتو از جنس چوب یا فلز استحکام بیشتری دارد و قطعا وزن آن هم زیادتر از میزهای از جنس آلومینیوم یا پلاستیک خواهد بود. 

البته مدل پایه میز اتو هم در استحکام آن موثر است و میزهایی که چهار عدد پایه در اطراف خود دارند، استحکام بیشتری نسبت به مدل‌های دیگر دارند. در انتخاب هر پایه هم باید ترمز‌گیرهایی از جنس پلاستیک وجود داشته باشد تا بتوانید روی سطوحی مانند سرامیک به راحتی از آن استفاده کنید. 

۴- بالشتک میز اتو

روی سطح میز اتو یک بالشتک قرار دارد تا اتو زدن را برای شما ساده‌تر کند و روی این بالشتک یک روکش وجود دارد تا از آن محافظت کند. بهترین جنس برای بالشتک، نمد و بهترین جنس برای روکش آن سیلیکون است. بالشتک نباید خیلی ضخیم یا خیلی نازک باشد و سطح آن باید صاف و بدون برآمدگی یا فرورفتگی باشد. روکش میز اتو باید نچسب باشد تا لباس به آن نچسبد و همچنین باید به‌گونه‌ای باشد که گرما را به لباس بازتاب دهد و فرآیند اتوکشی را راحت‌تر کند. 

میز اتو

۵- امکانات دیگر

در گذشته میز اتو بسیار ساده بود و تنها یک بالشتک برای قرار دادن لباس و یک قسمت فلزی برای قرار دادن اتو داشت؛ اما امروزه میز اتو هم پیشرفته شده است و می‌تواند امکانات بیشتری مانند آویز لباس، ژانت و… داشته باشد. این امکانات ضروری نیستند، اما اتو کشیدن را برای شما ساده‌تر می‌کنند. 

ژانت یک قسمت باریک از جنس میز اتو و با همان بالشتک است و برای اتو کشیدن آستین لباس‌ها در کنار میز اصلی تعبیه شده است. اگر میز اتو شما این قسمت را ندارد می‌توانید ژانت را به صورت جداگانه تهیه کنید. 

حرارت لباس بعد از اتو کشیدن بالا می‌رود و این موضوع باعث می‌شود که به سرعت چروک شود. برخی از میز اتوها یک آویز لباس دارند که می‌توانید لباس را به آن‌ها آویزان کنید تا خنک شوند و از چروک شدن آن‌‌ها جلوگیری کنید. 

برندهای مختلف لوازم خانگی مانند بوش، افر، یونیک و… میز اتوهای زیادی را با طراحی‌ها و امکانات مختلف تولید کرده‌اند.

همچنین برخی از میزهای اتو یک سیم رابط دارند که می‌توانید آن را به پریز متصل کنید و سیم اتو را به محل تعبیه شده روی میز متصل کنید. اکثر اتو‌ها سیم خیلی بلندی ندارند و با داشتن این ویژگی مجبور نمی‌شوید که کنار پریز برق اتو بکشید. نگهدارنده سیم اتو و قفل کودک نیز از دیگر امکانات برخی از میز اتوها هستند. 

برندهای مختلف لوازم خانگی مانند بوش، افر، یونیک و… میز اتوهای زیادی را با طراحی‌ها و امکانات مختلف تولید کرده‌اند. میز اتو هر برند قیمت متفاوتی دارد و اکنون گران‌ترین میز اتو متعلق به برند بوش است که قیمتی حدود ۳ میلیون تومان دارد. قطعا می‌توانید میز اتو با قیمت کمتری در بازار پیدا کنید؛ اما بهتر است که از یک برند معتبر خرید کنید و ضمانت‌نامه آن را دریافت کنید تا در صورت بروز مشکل بتوانید بدون پرداخت هزینه یا با یک هزینه اندک آن را برطرف کنید. 

نتیجه‌گیری

شاید میز اتو وسیله ساده‌ای به نظر برسد، اما این وسیله ساده هم سایزها و مدل‌های متنوعی دارد و برای خرید یک میز اتو مناسب، بهتر است نکات مختلفی را در نظر بگیرید. در این مطلب برخی از نکات مهم برای خرید میز اتو مانند مدل، استحکام، سایز و… را بررسی کردیم.

همچنین بخوانید: «5 راهکار صرفه‌جویی در مصرف برق»