اینترنت اشیا در آشپزخانه هوشمند

اینترنت اشیا

فناوری اینترنت اشیا مدت کوتاهی است که متولد شده است؛ اما با سرعت زیادی رشد کرده است و در حال ورود به زندگی اکثر افراد در دنیا است. این فناوری می‌تواند وسایل آشپزخانه را دگرگون کند و زندگی را بیشتر از حد تصورتان برای شما ساده کند. در این مطلب برخی از تغییرات وسایل آشپزخانه در دنیای اینترنت اشیا را بررسی می‌کنیم. 

اینترنت اشیا یک صنعت بسیار پر‌رونق و پر‌‌درآمد است.

اینترنت اشیا یک صنعت بسیار پر‌رونق و پر‌‌درآمد است؛ به همین دلیل بسیاری از برندهای بزرگ مدت زیادی است که در این عرصه وارد شده‌اند و به تولید محصولات مجهز به اینترنت اشیا پرداخته‌اند. همان‌طور که در دو مطلب گذشته بررسی کردیم، شرکت‌های بزرگی مانند سامسونگ و ال‌جی یخچال‌های هوشمند، ماشین لباسشویی هوشمند و… مجهز به اینترنت اشیا و هوش مصنوعی را تولید کرده‌اند که امکانات بسیار زیاد و جالبی دارند. 

وسایل مجهز به اینترنت اشیا می‌توانند مانند انسان‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و به عنوان یک عنصر مستقل در جامعه حضور داشته باشند. در آینده‌ای نزدیک یخچال و ماشین لباسشویی شما با یکدیگر صحبت خواهند کرد و تمام کارهای شما را به صورت خودکار انجام خواهند داد. 

همچنین بخوانید: «آشپزخانه هوشمند چه وسایلی دارد؟»

می‌توان گفت در چند سال آینده، تمام شرکت‌ها در صنایع مختلف اگر از فناوری اینترنت اشیا در کار خود استفاده نکنند نابود می‌شوند و مشتریان خود را از دست می‌دهند. شرکت‌های تولیدکننده لوازم آشپزخانه و لوازم منزل نیز از این قاعده مستثنی نیستند. برخی از لوازم آشپزخانه هوشمند عبارت‌اند از:

۱- فر هوشمند

فر آشپزخانه شما اگر به اینترنت اشیا مجهز شود می‌تواند از طریق اینترنت و یک رابط کاربری مانند اپلیکیشن با شما در تماس باشد و صحبت کند. می‌توانید با اتصال به اینترنت از هر جای دنیا کارهای خود را انجام دهید؛ برای مثال غذایی را که برای شام داخل فر قرار داده‌اید، قبل از رسیدنتان به منزل آماده کنید، از وضعیت پخت غذا مطلع شوید، زمان مشخصی را برای خاموش شدن فر مشخص کنید و غیره. 

این دستگاه یک صفحه نمایشگر دارد که می‌توانید از آن به عنوان تبلت استفاده کنید و کارهایی مانند گوش دادن به موسیقی و تماشای فیلم انجام دهید. نمونه‌های پیشرفته‌تر این دستگاه‌های هوشمند، مانند Kitchen Hub که در متن قبل آن را بررسی کردیم، می‌توانند دستور پخت یک غذای ساده و خوشمزه را با مواد اولیه در دسترس شما آماده کنند. 

۲- هود هوشمند

حتی هود آشپزخانه نیز می‌تواند به اینترنت متصل شود و با شما صحبت کند. با روشن شدن شعله‌های گاز، هودهای هوشمند روشن می‌شوند و هوای آشپزخانه شما را تهویه می‌کنند. نمونه‌های پیشفته‌تر مجهز به سنسورهای مختلف هستند که از سر رفتن و سوختن غذاها جلوگیری می‌کنند و با هشدار خود، شما را از وجود یک مشکل در فرآیند پخت مطلع کنند. این دستگاه نیز از طریق اینترنت به گوشی هوشمند شما متصل می‌شود و می‌توانید آن را از راه دور کنترل کنید. 

اینترنت اشیا

۳- قهوه‌ساز هوشمند

دوست دارید در یک روز سرد زمستانی وقتی به خانه می‌رسید، قهوه یا چای شما آماده باشد و سریع آن را میل کنید؟ با استفاده از فناوری اینترنت اشیا، تقریبا می‌توان هر آرزویی را برآورده کرد. حتی قهوه‌ساز یا چای‌ساز آشپزخانه شما می‌توانند به اینترنت متصل شوند و کارهای شما را به صورت خودکار انجام دهند. با استفاده از گوشی هوشمند خود و با اتصال به اینترنت می‌توانید دستور آماده کردن قهوه خود را به دستگاه قهوه‌ساز هوشمند بدهید و در ساعتی که مشخص کردید، قهوه خود را میل کنید. همچنین می‌توانید یک برنامه مشخص به قهوه‌ساز خود بدهید تا هر روز در ساعت مشخصی که به سرکار می‌روید قهوه دلخواه‌تان را برای شما آماده کند. 

با استفاده از پریز هوشمند می‌توانید تمام وسایل‌هایی را که به آن متصل می‌شوند هوشمند کنید.

۴- پریز هوشمند

نصب پریزهای هوشمند بسیار ساده است و یک دوشاخه دارد که داخل پریزهای قدیمی آشپزخانه قرار می‌گیرد. این دستگاه‌های هوشمند کوچک در عین سادگی، کاربردهای فراوانی دارند. با استفاده از پریز هوشمند می‌توانید تمام وسایل‌هایی را که به آن متصل می‌شوند هوشمند کنید و از راه دور خاموش و روشن شدن آن‌ها را کنترل کنید. همچنین می‌توانید یک برنامه مشخص به این پریزها بدهید؛ برای مثال مواد غذایی را داخل آون توستر قرار دهید، سپس از طریق اپلیکیشن مشخص کنید که آون توستر ساعت یک بعدازظهر روشن شود و به مدت نیم ساعت با حرارت مشخص کار کند تا همزمان با رسیدن شما به منزل، ناهار آماده باشد. 

اینترنت اشیا

۵- یخچال هوشمند

یخچال‌های هوشمند سامسونگ و ال‌جی را در متن‌های گذشته به‌طور مفصل بررسی کرده‌ایم. یخچال‌های هوشمند می‌توانند به‌عنوان پایگاهی در آشپزخانه هوشمند باشند تا تمام دستگاه‌های هوشمند به آن‌ها متصل شوند. این یخچال‌ها معمولا یک صفحه نمایشگر بزرگ دارند که امکانات فراوانی را برای کاربران فراهم می‌کنند و معمولا مجهز به دستیارهای صوتی هستند که برقراری ارتباط با آن‌ها را بسیار ساده می‌کند. با یخچال‌های هوشمند می‌توانید بدون باز کردن درب یخچال، محتویات داخل آن را ببینید؛ از یخچال بخواهید که با توجه به مواد غذایی داخل یخچال دستور پخت یک غذای خوشمزه را آماده کند و غیره. همچنین می‌توانید رژیم غذایی خود را به آن بدهید تا یک برنامه غذایی سالم برای کل هفته شما آماده کند. 

در آینده‌ای نزدیک تمام وسایل آشپزخانه هم هوشمند می‌شوند و زندگی را بیشتر از حد تصورتان برای شما ساده می‌کنند.

نتیجه‌گیری

فناوری اینترنت اشیا در مدت کوتاهی که متولد شده است، طرفداران زیادی پیدا کرده است و تمام صنایع را دگرگون کرده است. حتی در آینده‌ای نزدیک تمام وسایل آشپزخانه هم هوشمند می‌شوند و زندگی را بیشتر از حد تصورتان برای شما ساده می‌کنند.

صنعت اینترنت اشیا بسیار پر‌درآمد است؛ به همین دلیل شرکت‌های بزرگ در صنایع مختلف مدت زیادی است که در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده‌اند. برای مثال شرکت‌های بزرگ تولید‌کننده لوازم برقی و لوازم آشپزخانه مانند سامسونگ و ال‌جی یخچال‌های هوشمند، ماشین لباسشویی هوشمند و… مجهز به اینترنت اشیا و هوش مصنوعی را تولید کرده‌اند که امکانات بسیار زیاد و جالبی دارند. 

تمام دستگاه‌های آشپزخانه قابلیت اتصال به اینترنت را دارند و می‌توانند زندگی را برای انسان‌ها ساده‌تر کنند. در آینده‌ای نزدیک، وسایل آشپزخانه قدیمی جای خود را به وسایل هوشمند می‌دهند. در این مطلب وسایلی مانند هود هوشمند، فر هوشمند، قهوه‌ساز هوشمند و… را به‌طور خلاصه معرفی کردیم تا یک دید کلی از آینده داشته باشید. 

همچنین بخوانید: «برخی از لوازم خانگی هوشمند نمایشگاه CES 2020»