قبل از خرید جاروبرقی این نکات را بدانید

امروزه جاروبرقی به یکی از لوازم ضروری در همه خانه‌ها تبدیل شده است؛ به طوری که نمی‌توان زندگی را بدون آن تصور کرد. اگر از قیمت‌ این وسیله برقی با‌خبر باشید می‌دانید که انواع مختلف و قیمت‌های متنوعی دارد. 

در این مطلب قصد داریم که نکات مهم درباره جاروبرقی را بررسی کنیم تا به افرادی که به‌دنبال یک جاروبرقی خوب برای جهیزیه عروس هستند یا قصد دارند جاروبرقی قدیمی خود را عوض کنند کمک کنیم. 

پیشنهاد می‌کنیم قبل از اینکه هزینه زیادی برای این وسیله برقی بپردازید، با مارک‌ها، قابلیت‌ها و مدل‌های مختلف آن آشنا شوید تا بهترین تصمیم را بگیرید و از خرید خود راضی باشید. با ما همراه باشید. 

توان مکش جاروبرقی

جاروبرقی‌ها قدرت موتور متفاوتی دارند که معمولا بین ۵۰۰ تا ۲۵۰۰ وات است. اکثر افراد فکر می‌کنند که توان مکش جاروبرقی هم همان قدرت موتور جاروبرقی است؛ اما این فکر اشتباه است. 

توان مکش جاروبرقی یا AirWatt همواره عددی کمتر از قدرت موتور است و واحد آن همان وات است. جاروبرقی‌هایی که از لحاظ قدرت موتور یکسان هستند ممکن است قدرت مکش متفاوتی داشته باشند. 

از آن جایی که تقریبا برای اکثر افراد مهم‌ترین نکته در خرید جاروبرقی، توان مکش آن است؛ پ‍س حتما به این نکته توجه کنید و توان مکش جاروبرقی را در دفترچه آن پیدا کنید. مشخص است که هر چه‌قدر توان مکش جاروبرقی بیشتر باشد، جارو زدن راحت‌تر خواهد بود و منزل شما تمیزتر خواهد شد. 

توجه داشته باشید که اگر در خرید حضوری، بخواهید قدرت مکش را تست کنید؛ نباید قدرت مکش را از طریق چسباندن دست خود به ورودی هوا نمی‌توانید تشخیص دهید. باید لوله‌های آن را کامل نصب کنید و از قسمت پارویی که روی سطح قرار می‌گیرد، قدرت مکش را تست کنید.

وزن جاروبرقی

جاروبرقی‌ها اندازه‌های متفاوت و وزن‌های متفاوتی دارند. وزن جاروبرقی خود را به گونه‌ای انتخاب کنید که جابه‌جایی آن برای شما راحت باشد و به کمر و دست شما آسیب نزند. 

ویژگی‌های مختلف جاروبرقی

طول سیم در مارک‌ها و مدل‌های مختلف جاروبرقی متفاوت است. طول سیم استاندارد برای جاروبرقی ۲ تا ۳ متر است اما اگر خانه بزرگی دارید؛ می‌توانید جاروبرقی‌هایی با طول سیم بیشتر پیدا کنید تا مجبور نباشید برای هر بار جارو کشیدن چند بار سیم برق را جابه‌جا کنید. 

کیسه‌های جاروبرقی به دو دسته کیسه‌های دائمی و موقت تقسیم می‌شوند. کیسه‌های دائمی را هر چند وقت یکبار باید تخلیه کنید و شست‌وشو دهید؛ اما کیسه‌های موقت بعد از مدتی استفاده و بعد از اینکه پر شدند باید تعویض شوند. این دو نوع کیسه هر کدام مزایا و معایب خود را دارند که بهتر است با توجه به سلیقه خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. 

از جاروبرقی برای تمیز کردن سطوح مختلف مانند فرش، موکت، سرامیک، مبل و… می‌توان استفاده کرد؛ پس برای هر سطح به برس متفاوت نیاز دارید. تقریبا همه جاروبرقی‌ها چندین برس و لوازم جانبی متفاوت برای تمیز کردن شیارها و بخش‌های دور از دسترس دارند. در خرید جاروبرقی، به لوازم جانبی مورد نیاز خود دقت کنید. 

 

اندازه جاروبرقی

جاروبرقی‌ها در دو مدل ایستاده (سطلی) و خوابیده موجود هستند. جاروبرقی‌های ایستاده فضای بیشتری را اشغال می‌کنند و برای مکان‌های با مساحت خیلی زیاد مناسب هستند؛ اما جاروبرقی‌های خوابیده مدل‌های زیادی دارند و اکثرا فضای کوچکی را اشغال می‌کنند. 

صدای جارو برقی

جاروبرقی یکی از پرصداترین وسایل خانه است. برخی از جاروبرقی‌ها صدای بلند و زیادی تولید می‌کنند اما جاروبرقی‌های جدید صدای بسیار آرامی دارند؛ ‍پس قبل از خرید به میزان صدایی که جاروبرقی تولید می‌کند توجه کنید. اگر صدای بلندی داشته باشد آرامش اعضای خانواده را برهم می‌زند و حتی نمی‌توانید در برخی از ساعت‌های شبانه‌روز از آن استفاده کنید. به‌ویژه اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید، به این نکته حتما توجه کنید. میزان صدای تولیدی هر جاروبرقی، با واحد DB در مشخصات آن نوشته شده است. کم‌صداترین جاروبرقی‌ها، میزان صدای ۶۵ DB دارند. 

قطعات و خدمات پس از فروش

در دسترس بودن قطعات و داشتن خدمات پس از فروش با کیفیت، نکته بسیار مهمی برای خرید جاروبرقی است که باید خیلی به آن توجه کنید. خیلی از افراد دوست دارند که حتما لوازم برقی خارجی بخرند اما به این توجه داشته باشید که قطعات برندهای خارجی در ایران به سختی پیدا می‌شوند و شما را به دردسر می‌اندازند. 

لوازم برقی خانگی ایرانی کیفیت خوبی دارند و بسیاری از برندها و کارخانه‌های معتبر و قدیمی ایرانی جاروبرقی‌های زیادی تولید می‌کنند. انواع جاروبرقی‌های ایرانی را می‌توانید در سایت فروشگاه لوازم خانگی یشیل کالا مشاهده کنید و با مشخصات آن‌ها آشنا شوید. 

قطعات جاروبرقی ایرانی قطعا ساده‌تر پیدا می‌شوند؛ زیرا کارخانه آن‌ها در داخل کشور ما است. علاوه بر این با حمایت از کالای ایرانی، باعث رونق اقتصاد کشور و اشتغال جوانان ایرانی می‌شوید. 

نتیجه‌گیری

در خرید جاروبرقی مهم‌ترین نکته توان مکش جاروبرقی است؛ به این نکته توجه کنید که توان مکش با توان موتور متفاوت است. برای افرادی که به صداهای بلند حساس هستند، دومین نکته مهم در خرید جاروبرقی صدای کم آن است. خدمات پس از فروش و موجود بودن قطعات جاروبرقی هم یکی از نکات مهم است. جاروبرقی‌های ایرانی در مارک‌، سایز و قیمت‌های مختلف موجود هستند و قطعات دردسترس‌تری دارند.