در خرید کالای ایرانی به این نکات دقت کنید

شاید خیلی از شما از خرید کالای ایرانی تجربه تلخی داشته باشید و پس از خرید کالای ایرانی، متوجه شده باشید که کیفیت آن نامطلوب است. این مسئله باعث هدر شدن هزینه و  دلسرد شدن شما از خرید کالای ایرانی می‌شود .

بسیاری از ما برای خرید کالای خارجی، کیفیت خوب را بهانه می‌کنیم. درست است که برای خرید یک محصول، کیفیت مهم‌ترین ویژگی است؛ اما هر کالای خارجی هم قطعا با کیفیت نیست. 

برخی افراد فرصت‌طلب بعضی از کالاهای ایرانی را به نام کالاهای خارجی و با قیمت بالاتر به خریدار می‌فروشند؛ خریدار نیز از خرید خود راضی است و به اینکه کالای برند خارجی خریده است افتخار می‌کند. پس این خود ما هستیم که با بی‌دقتی اجازه می‌دهیم افراد سودجو باعث گمراهی ما شوند.

یکی از دلایلی که باعث کاهش خرید محصولات ایرانی می‌شود این است که مردم با کالاهای ایرانی آشنایی کافی ندارند. این مسئله می‌تواند به دلیل عدم آشنایی فروشندگان ایرانی با اصول صحیح بازاریابی یا نبود سرمایه کافی برای تبلیغ صحیح محصولات باشد؛ اما اگر راهی برای شناخت صحیح محصولات ایرانی باشد و شما نیز برای خرید کالای ایرانی به نکاتی دقت کنید می‌توانید با خیالی آسوده، کالایی با کیفیت مناسب و قیمت به صرفه‌تر تهیه کنید. همچنین با خرید کالای ایرانی می‌توانید از تولیدات ملی نیز حمایت کنید و نقش مهمی در پیشرفت اقتصاد کشور و حمایت از کارگر ایرانی داشته باشید؛ برای دانستن این نکات با ما همراه باشید.

۱- کالای ایرانی را بشناسید

برای خرید یک کالای ایرانی در ابتدا باید آن را خوب بشناسید و ویژگی‌های آن را بررسی کنید؛ در این صورت متوجه می‌شوید که دستگاه تا چه اندازه نیازهای شما را برآورده می‌سازد. مقالات سایت‌های اینترنتی معتبر منبع خوبی برای کسب اطلاعات صحیح در این زمینه هستند.

۲- بارکد کالا را بررسی کنید

برای مطمئن شدن از ایرانی بودن یک کالا اگر جمله «made in Iran» روی کالا قرار نداشت، بارکد آن را چک کنید. از سه رقم اول بارکدهای جهانی می‌توانیم کشور سازنده محصول را تشخیص دهیم. برای کالاهای ایرانی سه رقم اول بارکد ۶۲۶ است؛ پس این عدد را به خاطر داشته باشید.

۳- از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید

برای اطمینان از خرید خود و باکیفیت بودن کالا، از فروشگاه‌های معتبر فروش کالاهای ایرانی خرید کنید. اگر اینترنتی خرید می‌کنید باید دقت بیشتری داشته باشید. برای شناسایی معتبر بودن یک فروشگاه اینترنتی موارد زیر را چک کنید:

۱- نماد الکترونیکی داشته باشد: داشتن نماد الکترونیکی فعال از مشخصه‌های مهم معتبر بودن یک فروشگاه اینترنتی است؛ زیرا سازمان نماد ملی در صورت دریافت تخلف و شکایت مشتریان از یک فروشگاه، نماد آن را غیرفعال می‌کند.

۲- دسترسی آسان به مدیر سایت: اگر یک فروشگاه اینترنتی معتبر باشد، دسترسی به مدیر وب‌سایت آن راحت است و تلفن مستقیم یا ایمیل فعال دارد.

۳- درگاه پرداخت الکترونیکی مستقیم: پرداخت بدون واسطه و از طریق درگاه‌های الکترونیکی مستقیم اعتماد خریدار را جلب می‌کند و اعتبار سایت نیز بیشتر می‌شود. درگاه پرداخت الکترونیکی مستقیم پس از چک کردن تمامی مدارک مدیر وب سایت، از طریق بانک در اختیار او قرار داده می‌شود.

۴- مشاوره: یک سایت اینترنتی معتبر قسمتی را برای مشاوره قرار می‌دهد تا خریدار در آن قسمت محصولات را شناسایی کند و پاسخ سوالات خود را بیابد.

۵- آسان بودن پیگیری خرید: فروشگاه اینترنتی معتبر راه‌های آنلاین و غیرآنلاین برای پیگیری خرید، در اختیار خریدار قرار می‌دهد. تا مشتری از نحوه ارسال کالا اطلاع داشته باشد.

۶- متصل بودن شبکه‌های اینترنتی فعال به فروشگاه‌ اینترنتی: با فعال بودن فروشگاه‌ در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها،  امکان تحلیل محصولات توسط کاربران به وجود می‌آید و این مسئله نشان‌دهنده معتبر بودن فروشگاه است.

۷- صداقت در توضیحات: یک فروشگاه اینترنتی معتبر، با صداقت و شفافیت محصولات خود را توضیح می‌دهد.

با دقت کردن به این موارد می‌توانید کالای ایرانی مورد نظر خود را از فروشگاه ایرانی معتبر خریداری کنید؛ برای نمونه سایت یشیل کالا یک فروشگاه معتبر اینترنتی برای فروش کالاهای باکیفیت ایرانی است که تمام ویژگی‌های ذکر شده را دارد.

۴- چک کنید کالا ضمانت‌نامه داشته باشد

ضمانت‌نامه یا گارانتی را ارائه‌دهنده محصول یا خدمات ارائه می‌کند و متعهد می‌شود تا زمان مشخص، در صورت نقض ادعای خود، به تعمیر یا تعویض کالا بپردازد یا مبلغ پرداختی را بازگرداند. هنگام خرید کالای ایرانی برای اطمینان از خرید خود به ضمانت‌نامه آن دقت کنید.

۵- مطالعه نظرات کاربران درباره محصول

با مطالعه نظراتی که کاربران شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها درباره محصول مورد نظر داده‌اند، می‌توانید تا حد زیادی از مزایا و معایب آن‌ها مطلع شوید.

۶- داشتن اطلاعات از شرکت سازنده

با مطالعه درباره شرکت سازنده محصول می‌توانید سوابق آن را بررسی کنید و از کیفیت محصولاتی که تولید می‌کنند مطمئن شوید.

۷- استفاده از تسهیلات خرید کالای ایرانی

توجه داشته باشید می‌توانید از تسهیلات فروش اقساطی برای خرید برخی کالاهای ایرانی استفاده کنید. برخی از بانک‌ها برای خرید کالاهای ایرانی بادوام که فرآیند ساخت، تولید و مونتاژ آن در داخل کشور انجام می‌شود، تسهیلاتی با سقف خرید مشخص و با نرخ سود بسیار کم، قرار می‌دهند.