چرا باید از وسایل هوشمند آشپزخانه استفاده کنیم؟

وسایل هوشمند آشپزخانه

تکنولوژی‌های زیادی مانند اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و… با سرعت زیادی در حال تغییر تمام بخش‌های زندگی ما هستند و وسایل هوشمند آشپزخانه در آینده‌ای نزدیک در همه خانه‌ها دیده می‌شوند و جای وسایل آشپزخانه امروزی را می‌گیرند. شاید با خود فکر کنید که وسایل کنونی نیازهای ما را به خوبی برطرف می‌کنند و دلیلی وجود ندارد که با وسایل هوشمند جایگزین شوند. ممکن است این فکر به دلیل نداشتن تجربه استفاده از وسایل هوشمند آشپزخانه در ذهن ما به وجود آمده باشد و اگر آن‌ها را امتحان کنید دیگر نتوانید با وسایل کنونی خود ارتباط برقرار کنید. در این مطلب فواید وسایل هوشمند آشپزخانه و دلایل ضرورت حضور آن‌ها در آشپزخانه را بررسی می‌کنیم. 

وسایل هوشمند با شما صحبت می‌کنند و به صحبت‌های شما گوش می‌دهند. 

۱- وسایل هوشمند با شما حرف می‌زنند

وسایل هوشمند می‌توانند با شما صحبت کنند یا به صحبت‌های شما گوش دهند. از طریق اپلیکیشن‌های مخصوص وسایل هوشمند که روی تلفن‌همراه هوشمند شما نصب می‌شوند، پیام‌ها و اعلان‌هایی از وسایل دریافت می‌کنید. برای مثال صبح قبل از اینکه سرکار بروید، با عجله غذای خود را از یخچال برمی‌دارید؛ اما قبل از خروج از درب منزل، پیامی از طرف یخچال هوشمند خود دریافت می‌کنید که درب یخچال را خوب نبسته‌اید و باز مانده است. اگر از این موضوع اطلاع پیدا نمی‌کردید، شب با غذاهای فاسد درون یخچال مواجه می‌شدید. همچنین می‌توانید شب قبل از اینکه به منزل بیایید، لیست خریدی از یخچال خود دریافت کنید تا بتوانید یک شام خوشمزه برای خود درست کنید. 

این مثال یکی از ساده‌ترین فواید وسایل هوشمند در آشپزخانه است. تولید‌کنندگان بزرگ به دنبال این هستند که در آينده‌ای نزدیک، وسایل هوشمندتر شوند و یخچال شما بتواند خودش از سوپرمارکت نزدیک منزل خریدهای شما را انجام دهد و صندوق جلو درب منزل، آن‌ها را تحویل بگیرد. وقتی وسایل هوشمند آشپزخانه با شما صحبت می‌کنند، می‌توانید از بروز هرگونه مشکل در آشپزخانه جلوگیری کنید. 

همچنین بخوانید: «اینترنت اشیا در آشپزخانه هوشمند»

وسایل هوشمند آشپزخانه

۲- وسایل هوشمند هزینه‌های شما را کاهش می‌دهند

وسایل هوشمند قطعا قیمت بیشتری نسبت به وسایل معمولی دارند؛ اما این تفاوت قیمت به دلیل فناوری و قطعات بیشتر آن‌ها است. شاید برای خرید وسایل هوشمند هزینه بیشتری کنید؛ اما از بروز هزینه‌های زیادی در آینده جلوگیری می‌کنید. 

برای مثال ممکن است ماشین لباسشویی را روشن کنید و زمانی که در آشپزخانه نیستید، کودک شما با تنظیمات آن بازی کند و زمان شست‌وشو را ۲ برابر کند. شما هم به دلیل مشغله‌های زیاد متوجه این موضوع نمی‌شوید و در آخر کوهی از لباس‌های خراب تحویل می‌گیرید و پول بیشتری برای آب و برق پرداخت می‌کنید؛ اما اگر ماشین لباسشویی شما هوشمند باشد، یا خودش با توجه به لباس‌های داخل محفظه، تنظیمات مناسبی را انتخاب می‌کند و آن را ثابت نگه‌ می‌دارد یا تغییرات ناگهانی تنظیمات را به شما هشدار می‌دهد. 

وسایل هوشمند با پیش‌بینی مشکلت، هزینه‌های شما را کاهش می‌دهند. 

آنالیزهای پیشگویانه، یکی دیگر از فواید فناوری اینترنت اشیا است. آنالیز پیشگویانه به معنی این است که وسایل هوشمند می‌توانند با توجه به چیزی که یاد گرفته‌اند و با توجه به داده‌هایی که از محیط اطراف و از قطعات خود دریافت می‌کنند، برخی از مشکلات را پیش‌بینی کنند و آن را به شما هشدار دهند. این هشدار به شما کمک می‌کند که از بروز مشکل و هزینه زیاد جلوگیری کنید.  

برای مثال ماشین لباسشویی هوشمند شما، به شما می‌گوید که مشکلی در موتور وجود دارد و باید فورا به آن رسیدگی کنید؛ وگرنه ۲ روز آینده موتور می‌سوزد. این پیشگویی به شما کمک می‌کند که از هزینه تعویض موتور جلوگیری کنید و با یک هزینه خیلی کمتر آن را تعمیر کنید. حتی برخی از وسایل می‌توانند راهکارهایی برای جلوگیری از مشکل به شما پیشنهاد دهند. برای مثال ماشین لباسشویی هوشمند به شما می‌گوید چیزی در زیر محفظه گیر کرده است و باید با انجام مراحل زیر آن را خارج کنید تا ضربه بیشتری به ماشین وارد نشود. 

۳- وسایل هوشمند آشپزی را لذت‌بخش می‌کنند

وسایل هوشمند آشپزی را برای همه افراد خانواده ساده و لذت‌بخش می‌کنند. فکر کنید یخچال هوشمند خودش به شما بگوید با وسایلی که درون یخچال دارید، برای شام این غذای خوشمزه را درست کنید و دستور پخت آن را نیز برای شما آماده کند یا یک ویدیو از مراحل پخت آن برای شما دانلود کند و روی صفحه نمایشگر خود پخش کند. حتی می‌تواند دستور پخت را به فر برقی یا آون توستر شما بفرستد و به شما بگوید فقط وسایل را درون آون توستر قرار دهید. 

به‌طور کلی وسایل هوشمند ساخته می‌شوند تا زندگی را برای انسان‌ها آسان کنند و کارهای تکراری را برای آن‌ها انجام دهند؛ تا انسان‌ها زمان و انرژی خود را برای کارهای خلاقانه‌تر و مهم‌تری صرف کنند. 

وسایل هوشمند آشپزخانه

۴- با وسایل هوشمند می‌توانید آشپزخانه را کنترل کنید

همه وسایل هوشمند به اینترنت متصل هستند و با نصب اپلیکیشن آن‌ها روی تلفن‌همراه هوشمند خود می‌توانید آن‌ها را کنترل کنید. حتی زمانی که در خانه نیستید می‌توانید همه وسایل را کنترل کنید و برخی از کارهای خود را از راه دور انجام دهید. برای مثال قبل از رسیدن به منزل در یک روز سرد برفی، می‌توانید قهوه خود را آماده کنید. 

این نظارت و کنترل به شما کمک می‌کند که زمانی که سرکار هستید یا به تعطیلات رفته‌اید، آرامش بیشتری داشته باشید. برای خیلی از افراد اتفاق افتاده است که بعد از خروج از منزل به شک افتاده‌اند که آیا «گاز را خاموش کردم؟ درب یخچال را بستم؟». وسایل هوشمند به شما کمک می‌کنند که دیگر نگران این موضوعات نباشید. 

اگر استفاده از وسایل هوشمند را تجربه کنید، دیگر آن‌ها را با هیچ چیز عوض نمی‌کنید. 

نتیجه‌گیری

وسایل هوشمند آشپزخانه در آینده‌ای نزدیک در همه خانه‌ها دیده می‌شوند و جای وسایل آشپزخانه امروزی را می‌گیرند. شاید با خود فکر کنید که وسایل کنونی نیازهای ما را به خوبی برطرف می‌کنند و دلیلی وجود ندارد که با وسایل هوشمند جایگزین شوند؛ اما اگر استفاده از وسایل هوشمند را تجربه کنید، دیگر آن‌ها را با هیچ چیز عوض نمی‌کنید. 

در این مطلب فواید وسایل هوشمند آشپزخانه را بررسی کردیم. کاهش هزینه‌ها، جلوگیری از بروز مشکلات، ساده شدن آشپزی و زندگی از جمله فواید وسایل هوشمند هستند. در مطالب گذشته نیز برخی از وسایل هوشمند آشپزخانه را به صورت دقیق بررسی کرده‌ایم. با مطالعه این مطالب می‌توانید دید بهتری نسبت به آینده آشپزخانه خود پیدا کنید. 

همچنین بخوانید: «آشپزخانه هوشمند چه وسایلی دارد؟»