چند دلیل برای خرید کالای ایرانی

معمولا وقتی صحبت از خرید کالای ایرانی می‌شود، همه در ذهن خود یک کالای بی‌کیفیت را تصور می‌کنند و تولیدکننده را یک کلاه‌بردار می‌دانند که فقط قصد دارد سود بیشتری به دست آورد. هنگام خرید یک محصول، وقتی فروشنده محصول مشابه خارجی دارد، بیشتر به تعریف کردن از محصول خارجی می‌پردازد و تصور اشتباه بی‌کیفیت بودن کالای تولید داخل را در ذهن خریدار القا می‌کند؛ اما واقعیت چنین نیست. 

ما با خرید کالای ایرانی، از تولید ملی حمایت می‌کنیم. حمایت از تولید داخل به این معنا نیست که ندانسته هر کالای تولید داخل کشور را بخریم؛ بلکه می‌خواهیم به صنعت کشور کمک کنیم تا تولیدکنندگان بتوانند کالای باکیفیت تولید کنند. در واقع حمایت از کالای ایرانی به این معنی است که همه افراد جامعه، در هر شرایط و موقعیتی به تولید ملی و رونق آن کمک کنند؛ مردم و مصرف‌کنندگان با خرید کالای ایرانی و تولیدکنندگان، سرمایه‌گذاران و کارگران هم با تولید بیشتر و با‌کیفیت.

تعریف کالای ایرانی

در تعریف کالای ایرانی اختلاف نظر وجود دارد، اما معمولا به محصولی کالای ایرانی گفته می‌شود که کارگر و مواد اولیه آن محصول، ایرانی باشد. کالای ایرانی را کارگر ایرانی تولید می‌کند؛ اما ممکن است مانند همه جای دنیا تمام مواد اولیه تولید داخل کشور نباشد و در این بخش مقداری وابستگی وجود داشته باشد. در نهایت ساخت و تولید کالای ایرانی، داخل کشور انجام می‌شود و سه رقم اول بارکد آن ۶۲۶ است.

دلایل خرید کالای ایرانی

خرید کالاهای خارجی باعث نابودی فرصت‌های شغلی، بیکاری جوانان، ضعیف شدن تولیدکننده‌های داخلی و در نهایت وابستگی به کشورهای خارجی‌ می‌شود؛ اما حمایت از تولید ملی و محصولات ساخت داخل کشور، آثار مثبت اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، علمی و تحقیقاتی فراوانی دارد. در ادامه مطلب به چند دلیل برای خرید کالای ایرانی می‌پردازیم.

اشتغال‌زایی و کاهش بیکاری

طبق نظر کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی، واردات بی‌رویه کالاهای خارجی که امکان تولید آن‌ها در داخل کشور وجود دارد، یکی از دلایل مهم بیکاری جوانان و از دست رفتن فرصت‌های شغلی است. با مصرف کالای تولید داخل و پیوند اقتصادی بین تولیدکننده و مصرف‌کننده، تقاضا برای نیروی کار بیشتر می‌شود و به رونق اشتغال کمک می‌شود.

افزایش قدرت ارز ملی

 در سال‌های اخیر، وجود تحریم‌ها باعث کاهش دسترسی ایران به منابع ارزی شده است. واردات محصولات خارجی باعث خروج ارز از کشور می‌شود و منابع ارزی ما را کاهش می‌دهد؛ پس حمایت از کالای داخلی باعث صرفه‌جویی در منابع ارزی کشور می‌شود و نیاز ما به ارز خارجی را کاهش می‌دهد. همچنین به تثبیت ارزش پول در کشور کمک می‌کند.

افزایش رشد اقتصادی

با خرید کالاهای تولید داخلی علاوه بر اشتغال‌زایی، به علت افزایش تقاضا برای یک محصول و تولید انبوه آن، قیمت کالاها کاهش پیدا می‌کند و رقابت در بازارهای جهانی بیشتر می‌شود. به دلیل رونق گرفتن تولید داخلی، جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی افزایش پیدا می‌کند.

با رونق تولید کالاهای ایرانی درآمدهای ناشی از مالیات بیشتر می‌شود و این مسئله باعث افزایش منافع مردم می‌شود، درآمد مردم و دولت افزایش پیدا می‌کند، به علت افزایش تولید و ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا، تورم کاهش پیدا می‌کند، همچنین رقابتی شدن فضای کسب‌وکار افزایش منافع مردم را در پی دارد.

کاهش فعالیت بازارهای موازی

 بخش زیادی از کالاهای وارداتی از طریق بازارهای غیرقانونی موازی برای تامین ارز استفاده می‌شود. اگر خرید کالاهای ایرانی در اولویت با خرید کالای خارجی باشد، می‌تواند باعث محدودیت فعالیت این بازارها شود.

افزایش خلاقیت تولیدکنندگان

رونق تولید داخلی باعث افزایش رقابت بین تولیدکنندگان داخلی می‌شود. سپس هر تولیدکننده برای پیروزی در میدان رقابت، همواره به دنبال ایده‌های جدید و خلاقانه خواهد بود. 

مقرون‌به‌صرفه بودن محصولات ایرانی

بیشتر محصولات تولید داخل، کیفیت و مرغوبیت مناسب و قابل‌قبولی دارند. شاید برخی از کالاهای ایرانی در مقابل نمونه‌های خارجی کیفیت کمتری داشته باشند؛ اما از لحاظ قیمت برای مصرف‌کننده مقرون‌به‌صرفه هستند.

کاهش صادرات نفت و گاز

با افزایش خرید کالاهای ایرانی، تولید در کشور رونق پیدا می‌کند و شرایط اقتصادی بهبود می‌یابد؛ در‌نتیجه نیازی نیست که نفت و گاز را با قیمت پایین بفروشیم.

حفظ ارزش‌های ملی

برای حفظ ارزش‌های ملی خود، باید محصول تولید ملی را حتی اگر کیفیت پایین‌تری دارد، به نمونه خارجی و وارداتی آن، ترجیح دهیم. البته تولیدکنندگان هم باید برای افزایش کیفیت محصولات خود تلاش بیشتری کنند.

استقلال سیاسی اقتصادی کشور

با خرید کالای ایرانی، تولید ملی رونق پیدا می‌کند و این مسئله باعث رشد اقتصادی کشور می‌شود. این مسئله باعث می‌شود که در تصمیم‌گیری‌های سیاسی برای اهداف اقتصادی، به کشورهای بیگانه وابسته نباشیم. وجود تحریم‌ها در سال‌های اخیر، فشار اقتصادی زیادی بر کشور آورده است؛ با حمایت از تولیدات داخل کشور تاحدودی می‌توان این تحریم‌ها را بی‌اثر کرد.

مزایای فرهنگی و اجتماعی

خرید کالاهای ایرانی باعث وحدت و همبستگی ملی بین افراد جامعه می‌شود؛ اعتماد‌به‌نفس افراد جامعه را برای مقابله با تحریم‌ها زیاد می‌کند و آثار فرهنگی کشور را برای نسل‌های آینده کشور حفظ می‌کند.

مزایای علمی، آموزشی و پژوهشی

خرید کالاهای ایرانی و رونق تولید باعث می‌شود که علم و دانش افراد به پول و ثروت تبدیل شود، استعدادهای افراد شکوفا شوند و اعتماد مردم به تولیدات داخل کشور به علت حضور متخصصان در تولید کالاها افزایش پیدا کند.

مزایای استانی و محلی

خرید کالای ایرانی و رونق تولید، باعث جلوگیری از مهاجرت افراد تحصیل‌کرده و نخبه به خارج از کشور می‌شود؛ گردشگران اقتصادی و فنی جذب می‌شوند و استفاده از نیروی متخصص محلی باعث کاهش قیمت کالاها می‌شود.

مزایای بازاریابی

با خرید محصولات ایرانی، مردم  راحت‌تر به خدمات پس‌ازفروش کالاها دسترسی پیدا می‌کنند؛ تولید‌کنندگان نیازهای اساسی مردم را درک می‌کنند؛ محصولات بر‌اساس سلیقه مصرف‌کننده طراحی و بسته‌بندی می‌شوند؛ با فراهم شدن رضایت مشتری، تکرار خرید هم بیشتر می‌شود؛ تولیدات متنوع‌تر می‌شوند و محصولات با طراحی جدید و متناسب با نیاز‌های روز جامعه ارائه می‌شوند.

اگر می‌خواهید محصولات باکیفیت ایرانی را تهیه کنید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله «در خرید کالای ایرانی به این نکات دقت کنید» را  مطالعه کنید.