برای خرید اتو پرس به این 5 نکته توجه کنید

اتو پرس

در گذشته از اتو پرس برای مصارف صنعتی و تجاری در تولیدی‌ها استفاده می‌شد و اتوهای دستی و معمولی در خانه‌ها وجود داشتند. امروزه نمونه‌ کوچک اتو پرس صنعتی برای مصارف خانگی تولید شده است و کار اتو کردن را برای ما آسان کرده است. اتو پرس خانگی به سرعت در خانه‌ها رایج شد و محبوبیت زیادی پیدا کرد؛ زیرا عملکرد بهتر و سرعت بیشتری نسبت به اتوهای معمولی دارد. در این مطلب برخی نکات مهم درباره اتو پرس را بررسی می‌کنیم.

وجود اتو پرس در خانه ضروری نیست؛ اما برخی از افراد دوست دارند از این وسیله استفاده کنند تا لباس‌های صاف‌تری داشته باشند و اتو کردن لباس‌هایی مانند کت و شلوار برای آن‌ها راحت‌تر شود.

برندهای زیادی در بازار وجود دارند که اتو پرس‌هایی در سایزها و مدل‌های مختلف تولید می‌کنند که بزرگ‌ترین آن‌ها، برند ژانومه است.

برندهای زیادی در بازار وجود دارند که اتو پرس‌هایی در سایزها و مدل‌های مختلف تولید می‌کنند. بهترین برندهای تولید‌کننده اتو پرس ژانومه، بایترون و دومنا هستند. شرکت ژانومه که بیش از ۵۰ سال سابقه درخشان در زمینه تولید چرخ خیاطی دارد، بزرگ‌ترین تولید‌کنده اتو پرس در دنیا است. بیش از ۱۰۰ مدل اتو پرس ساخت شرکت ژانومه در ایران موجود هستند و همه محصولات با ۵ سال ضمانت عرضه می‌شوند. پس برای اینکه از بین مدل‌های زیاد اتو پرس، بهترین انتخاب را داشته باشید بهتر است که قبل از خرید اتو پرس به نکات زیر توجه کنید.

۱- سایز صفحه پرس دستگاه

سایز صفحه پرس، یکی از مهم‌ترین نکات برای خرید اتو پرس است. اگر سایز صفحه پرس بزرگ‌تر باشد، فرآیند اتو کردن ساده می‌شود و با هر بار بستن صفحه پرس، بخش بزرگی از لباس اتو می‌شود؛ اما اگر سایز صفحه کوچک باشد، مجبور می‌شوید چندین بار لباس را جابه‌جا کنید تا همه جای آن را اتو بکشید. صفحه پرس می‌تواند جنس‌های مختلفی مانند سرامیک، تفلون نچسب، آلومینیوم دایکست و… داشته باشد.

البته به این موضوع توجه داشته باشید که چه مقدار فضای خالی برای اتو پرس در اتاق خود دارید؛ زیرا هرچه‌قدر سایز صفحه بزرگ‌تر باشد، اتو پرس بزرگ‌تر می‌شود و فضای بیشتری را اشغال می‌کند. اندازه‌های رایج در بازار برای صفحه اتو پرس ۲۶، ۲۸ و ۳۲ اینچ هستند و طول این صفحه‌ها معمولا بین ۶۰ تا ۹۰ سانتی‌متر است.

۲- توان اتو پرس

توان و قدرت اتو پرس با وات اندازه‌گیری می‌شود و قطعا هرچه‌قدر توان بیشتری داشته باشد دستگاه بهتری است. کار اتو پرس تولید گرما است؛ پس هرچه‌قدر توان بیشتری داشته باشد، یعنی گرمای بیشتری تولید می‌کند و کار اتوکشی را برای شما راحت‌تر می‌کند. البته با زیاد شدن وات دستگاه مصرف انرژی آن نیز افزایش می‌یابد.

همچنین بخوانید: «5 راهکار صرفه‌جویی در مصرف برق»

اتو پرس

۳- ظرفیت مخزن آب اتو پرس

اتو پرس هم مانند اتوهای معمولی مخزن آبی برای تولید بخار دارد؛ با این تفاوت که مخزن آب اتو پرس بسیار بزرگ است و معمولا حجمی به اندازه ۳۰۰ میلی‌لیتر تا یک لیتر دارد. هرچه‌قدر ظرفیت مخزن آب بیشتر باشد، علاوه بر اینکه بخار بیشتری تولید می‌شود و عملکرد اتو پرس بهتر می‌شود؛ تعداد دفعات بیشتری را می‌توانید از یک مخزن استفاده کنید و لازم نیست تند تند مخزن آب را پر کنید.

بعد از اینکه لباس را روی صفحه اتو پرس قرار می‌دهید و صفحه را پایین می‌آورید، باید دکمه مربوط به خروج بخار را فشار دهید تا لباس‌های شما در چند ثانیه به صاف‌ترین حالت ممکن تبدیل شوند.

در اتو پرس می‌توانید دمای مناسب و میزان بخار آب را بر اساس نوع پارچه انتخاب کنید.

۴- تنظیمات دما و بخار اتو پرس

در اتو پرس نیز می‌توانید دمای مورد نظر خود را بر اساس نوع پارچه لباس انتخاب کنید. در بسیاری از اتو پرس‌ها دکمه‌ چرخشی وجود دارد که روی هر درجه نوع پارچه‌ها نوشته شده است و از این طریق می‌توانید دمای مناسب را انتخاب کنید. در برخی دیگر از اتو پرس‌ها، دمای اتو را می‌توانید بر حسب درجه سانتی‌گراد یا فارنهایت تنظیم کنید.

همچنین میزان خروج بخار و فشار آن را نیز می‌توانید متناسب با هر پارچه انتخاب کنید. تنظیمات بخار نیز از قبل آماده شده‌اند و با انتخاب نوع پارچه، میزان بخار مناسب نیز خارج می‌شود. برای مثال پارچه‌های پشمی نسبت به پارچه‌های نخی به بخار بیشتری برای صاف شدن نیاز دارند.

۵- امکانات اتو پرس

برخی از اتو پرس‌ها مجهز به سیستم خودکار قطع بخار و سیستم ضد‌چکه هستند. هنگامی که بخار تولید می‌شود ممکن است که از اطراف مخزن آب یا از کنار صفحه اتو پرس، قطرات ریز آب خارج شوند. سیستم ضد‌چکه از ایجاد شدن این قطره‌ها و لک شدن لباس‌های شما جلوگیری می‌کند. بسیاری از اتو پرس‌ها فیلترهایی برای جلوگیری از ایجاد رسوب در مخزن آب دارند که عمر دستگاه را افزایش می‌دهند. از جمله لوازم جانبی اتو پرس، اسپری آب و ژانت برای اتو کشیدن آستین لباس‌ها و بالشتکی برای اتو کشیدن یقه لباس است.

اگر در خانه خود کودک دارید بهتر است اتو پرسی را انتخاب کنید که قابلیت خاموش شدن خودکار داشته باشد. اتو پرس‌های مجهز به این سیستم، بعد از مدت زمان کوتاهی که از آن استفاده نشود، خاموش می‌شوند تا از خطرات احتمالی مانند سوختگی افراد یا داغ شدن بیش از حد و آتش گرفتن خود دستگاه جلوگیری کنند. تقریبا همه اتو پرس‌ها یک قفل روی دستگیره خود دارند که می‌توانید در زمان‌هایی که از اتو خود استفاده نمی‌کنید صفحه را ببندید و آن را قفل کنید یا بعد از اتو کشیدن صفحه را ببندید تا افراد خانه به آن برخورد نکنند و بسوزند.

اتو پرس

نتیجه‌گیری

امروزه نمونه‌ کوچک اتو پرس صنعتی برای مصارف خانگی تولید شده است و کار اتو کردن را برای ما آسان کرده است. اتو پرس خانگی محبوبیت زیادی پیدا کرده است و برندهای تولید‌کننده لوازم خانگی، در مدل‌ها و سایزهای مختلف آن را تولید کرده‌اند.

شرکت‌های ژانومه، بایترون و دومنا، بهترین برندهای تولید‌کننده اتو پرس هستند. شرکت ژانومه که بیش از ۵۰ سال سابقه درخشان در زمینه تولید چرخ خیاطی دارد، بزرگ‌ترین تولید‌کنده اتو پرس در دنیا است. بیش از ۱۰۰ مدل اتو پرس ساخت شرکت ژانومه در ایران موجود هستند و همه محصولات با ۵ سال ضمانت عرضه می‌شوند. برای اینکه اتو پرس مناسبی را از بین مدل‌های مختلف انتخاب کنید باید نکاتی را که در این مطلب بررسی کردیم در نظر بگیرید. سایز صفحه پرس، توان، ظرفیت مخزن آب اتو پرس و… موارد مهمی هستند که بر انتخاب شما تاثیر می‌گذارند.

همچنین بخوانید: «میز اتو و 5 نکته مهم برای خرید آن»