برای خرید گوشت کوب برقی این نکات را به خاطر بسپارید

گوشت کوب برقی

گوشت کوب برقی یک وسیله کوچک در آشپزخانه است که کارهای زیادی را برای شما انجام می‌دهد. کار این دستگاه شبیه غذاساز و مخلوط کن است و اگر در آشپزخانه وجود نداشته باشد، هیچ اختلالی در آشپزی به وجود نمی‌آید؛ اما اگر حضور داشته باشد می‌تواند کار شما را ساده‌تر کند. 

از گوشت کوب برقی برای خرد کردن، مخلوط کردن و پوره کردن مواد غذایی استفاده می‌شود و با آن می‌توانید انواع سوپ، اسموتی و سس را درست کنید. این دستگاه فضای کوچکی از کابینت را اشغال می‌کند و کار کردن با آن نیز بسیار ساده است. در این مطلب برخی از نکات مهم درباره گوشت کوب برقی را بررسی می‌کنیم. 

از گوشت کوب برقی برای خرد کردن، مخلوط کردن و پوره کردن مواد غذایی استفاده می‌شود.

مزایای گوشت کوب برقی

گوشت کوب برقی یک وسیله دم‌دستی در آشپزخانه محسوب می‌شود که مزایای زیادی نیز دارد. این مزایا عبارت‌اند از:

۱- وزن این دستگاه کوچک، تقریبا ۲ کیلوگرم است و زمانی که آن را در دست می‌گیرید، فشاری به گردن و دست شما وارد نمی‌شود. همچنین جابه‌جایی آن نیز بسیار ساده است. 

۲- گوشت کوب برقی برخلاف غذاساز حجم کوچکی دارد و فضای بسیار کوچکی را در آشپزخانه اشغال می‌کند؛ پس برای خانه‌های امروزی با آشپزخانه‌های کوچک بسیار مناسب است. 

۳- استفاده از این دستگاه بسیار ساده است. کافی است آن را به برق بزنید و سری را که تیغه دارد، در ظرف حاوی مواد غذایی قرار دهید. برخلاف غذاساز و مخلوط کن، لازم نیست که مواد غذایی را داخل دستگاه بریزید و دوباره آن‌ها را خالی کنید. این موضوع از هدر رفتن بخشی از مواد غذایی و کثیف شدن تعداد زیاد ظرف‌ در آشپزی جلوگیری می‌کند. 

۴- گوشت کوب برقی از دو قسمت تشکیل شده است. قسمت استوانه‌ای بالای دستگاه که موتور در آن قرار دارد و سیم برق به آن متصل است و یک میله که در انتهای آن چند تیغه وجود دارد. هنگام کار کردن با دستگاه، این دو قسمت را به یکدیگر متصل می‌کنید و برای شست‌وشو دستگاه نیز تنها کافی است که میله و تیغه‌‌ها را جدا کنید و بشویید.

همچنین بخوانید: «لوازم برقی آشپزخانه را چه رنگی بخریم؟»

گوشت کوب برقی

نکات خرید گوشت کوب برقی

گوشت کوب برقی به‌ویژه برای خانواده‌های کم‌جمعیت که حجم غذای کمی دارند بسیار مناسب است؛ زیرا با استفاده از غذاساز می‌توان حجم زیادی از مواد اولیه را در مدت کوتاهی آماده کرد و استفاده از آن برای خانواده‌های پرجمعیت بهتر است. برای خرید این وسیله پرکاربرد و کوچک، بهتر است که به نکات زیر توجه کنید:

۱- قدرت موتور

قدرت موتور در وسایل برقی یکی از مهم‌ترین نکات خرید است؛ زیرا ارتباط مستقیمی با عملکرد دستگاه دارد. البته تنها فاکتور موثر بر کارایی دستگاه نیست. برای خرید گوشت کوب برقی نیز ابتدا به موتور آن توجه کنید. گوشت کوب برقی با قدرت تقریبا ۲۰۰ وات می‌تواند اکثر مواد غذایی را خرد و له کند؛ اما برای له کردن مواد غذایی خیلی سفت بهتر است که دستگاه، قدرتی به اندازه ۵۰۰ وات داشته باشد. 

۲- سرعت 

گوشت کوب‌های برقی معمولی و ارزان قیمت، معمولا یک سرعت مشخص دارند و روی دستگاه تنها یک دکمه برای خاموش و روشن کردن آن‌ها تعبیه شده است؛ اما برخی از آن‌ها نیز چندین سرعت متفاوت دارند که با توجه به نوع مواد غذایی می‌توانید سرعت دلخواه خود را انتخاب کنید. مدل‌های پیشرفته حتی ۶ سطح سرعت مختلف دارند.

پس قبل از خرید توجه داشته باشید که اگر تنها برای کارهای کوچکی مانند درست کردن سس و پوره کردن سیب‌زمینی این دستگاه را خریداری می‌کنید، می‌توانید دستگاه تک سرعت را انتخاب کنید؛ اما اگر از دستگاه استفاده‌های زیادی مانند درست کردن اسموتی و… دارید، بهتر است به دنبال دستگاهی باشید که چندین سرعت داشته باشد. 

محل قرارگیری دکمه‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که بتوانید با یک دست با گوشت کوب برقی کار کنید.

۳- طراحی دستگاه

طراحی خوب گوشت کوب برقی علاوه بر اینکه در زیبایی تاثیرگذار است، بر راحتی استفاده از آن نیز تاثیر دارد. طراحی دستگاه باید به‌گونه‌ای باشد که بتوانید به راحتی آن را در دست بگیرید. دکمه روشن و خاموش و تنظیم سرعت باید در جایی قرار بگیرد که هنگام کار کردن با آن بتوانید به راحتی سرعت را تغییر دهید. بهتر است که طراحی دستگاه مطابق با ارگونومی دست باشد. در واقع محل قرارگیری دکمه‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که بتوانید با یک دست با گوشت کوب برقی کار کنید و سرعت را تنظیم کنید؛ زیرا باید با دست دیگر خود، ظرف حاوی مواد غذایی را بگیرید. 

همچنین وزن دستگاه نیز یکی از فاکتورهای مهم است. اگر دستگاه وزن زیادی داشته باشد به دست شما فشار زیادی وارد می‌شود و کنترل گوشت کوب برقی هنگام کار کردن سخت می‌شود. 

۴- جنس میله و تیغه

جنس میله دستگاه بسیار مهم است؛ زیرا تنها قسمت دستگاه است که در تماس مستقیم با مواد غذایی است و کثیف می‌شود. پس باید جنسی داشته باشد که شست‌وشو آن راحت باشد و به مرور زمان تغییر رنگ ندهد. جنس این میله‌ها می‌تواند استیل ضد‌زنگ یا فلزی باشد. البته در موارد کمی جنس آن پلاستیک است. 

جنس فلز بهتر است؛ زیرا تغییر رنگ نمی‌دهد و تمیز کردن آن راحت‌تر است. مدل‌های پلاستیکی زودتر خراب می‌شوند و به سرعت تغییر رنگ می‌دهد. در مدل‌های جدید، جنس میله از فولاد است و پوششی از سیلیکون دارد که باعث می‌شود ظرف‌های شما خراب نشوند و روی آن‌ها خش ایجاد نشود. 

گوشت کوب برقی

۵- لوازم جانبی

برخی از برندها برای گوشت کوب برقی خود امکانات جانبی مانند ظروف مندرج در نظر می‌گیرند. برخی از این لوازم بسیار کاربردی هستند. برای مثال ممکن است سری‌های اضافه و تیغه‌های مختلفی به همراه دستگاه وجود داشته باشد. با استفاده از این تیغه‌ها کارایی دستگاه تغییر می‌کند و برای مثال به یک همزن دستی تبدیل می‌شود. قطعا با افزایش لوازم جانبی، قیمت دستگاه نیز افزایش پیدا می‌کند و اگر احتیاجی به سری اضافه ندارید بهتر است که هزینه اضافی پرداخت نکنید. 

۶- موارد دیگر

برخی از گوشت کوب‌ها می‌تواننند شارژی باشند. گوشت کوب‌های شارژی معمولا قیمت بیشتری دارند و نمی‌توانید برای مدت زمان طولانی از آن‌ها استفاده کنید. همچنین به علت وجود باتری، وزن آن‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند. این دستگاه‌ها می‌توانند برای افرادی که پریز برق در دسترسی در آشپزخانه ندارند مفید باشند. البته باید به این نکته توجه کنید که قدرت گوشت کوب برقی بدون باتری بیشتر است. 

میزان صدای دستگاه نیز می‌تواند نکته مهمی برای برخی افراد باشد. می‌توان گفت که با بالا رفتن قدرت موتور، صدای آن نیز افزایش پیدا می‌کند. البته برندهای خوب که قیمت زیادی دارند سعی کرده‌اند در کنار قدرت زیاد، میزان صدای دستگاه را پایین نگه دارند.

همچنین بخوانید: «چرا باید از وسایل هوشمند آشپزخانه استفاده کنیم؟»