اولین گام برای تهیه غذای سالم

 

بسیاری از ما ایرانی‌ها رژیم غذایی سالمی نداریم و غذاهایی که برای سلامتی ما مضر هستند در دسته غذاهای مورد‌علاقه ما قرار دارند. از کودکی به غذاهای چرب و پرکالری عادت کرده‌ایم؛ به همین علت بسیاری از ما در جوانی به فشار خون و چربی خون مبتلا می‌شویم. 

اولین گام برای تغییر این سبک زندگی نادرست و تهیه غذای سالم، استفاده از مواد اولیه مرغوب و مفید برای پخت غذاها و حذف روغن و چربی‌های مضر است. در ادامه این مطلب، نکاتی درباره تهیه و نگهداری مواد اولیه مرغوب بیان می‌کنیم. با رعایت این نکات می‌توانید یک غذای سالم و مفید برای خود و خانواده تهیه کنید. 

در گذشته‌ها همه مواد غذایی، طبیعی و سرشار از مواد مغذی بودند. تقریبا بیشتر مواد اولیه مانند رب، روغن و… توسط خانواده‌ها تولید می‌شد و کاملا ارگانیک بود؛ اما امروزه با افزایش مشغله افراد و شلوغی زندگی، افراد کمی هستند که مواد اولیه را در منزل آماده می‌کنند و تقریبا همه مردم از مواد کارخانه‌ای برای تهیه وعده‌های غذایی استفاده می‌کنند. این مواد حاوی مواد نگهدارنده هستند و نمی‌توان به سلامت آن‌ها اطمینان کامل داشت. بهتر است در بین تمام مشغله‌های خود، چند ساعت برای تهیه غذای سالم وقت بگذارید و به سلامت غذاهای خود اهمیت بیشتری دهید؛ به عنوان مثال با صرف ۴ تا ۵ ساعت در یک روز تعطیل می‌توانید برای مصرف یک سال، رب خانگی و سالم درست کنید. همچنین می‌توانید به جای مصرف سوسیس و کالباس‌های مضر کارخانه‌ها، خودتان در منزل با گوشت سالم و تمیز، سوسیس درست کنید. 

امروزه با بیشتر شدن مشغله و کارهای زندگی، استفاده از گوشت و سبزیجات منجمد شده بیشتر از قبل رایج شده است. در گذشته تقریبا همه افراد برای درست کردن وعده‌های غذایی خود از مواد غذایی تازه استفاده می‌کردند؛ اما اکنون اکثر افراد وقت زیادی برای تهیه غذا ندارند و ترجیح می‌دهند از مواد غذایی منجمد شده برای پخت غذا استفاده کنند. 

 

 

قطعا با منجمد شدن مواد غذایی، بخشی از خاصیت آن‌ها از بین می‌رود؛ البته منجمد کردن مواد غذایی شرایط و اصول خاصی دارد که اگر رعایت نشوند، تمام خاصیت مواد از بین می‌روند. برای مثال اگر زمان زیادی از چیدن سبزی نگذشته باشد، منجمد کردن آن باعث حفظ املاح و ویتامین‌های آن می‌شود. قطعا استفاده از مواد اولیه تازه، بسیار بهتر از مواد اولیه منجمد شده است؛ اما اگر شاغل هستید و زمان کافی برای این کار ندارید، نکات زیر را در منجمد کردن مواد غذایی رعایت کنید:

۱- قبل از فریز کردن گوشت قرمز، آن را خوب بشویید، خشک کنید و تمام چربی‌های اضافه آن را جدا کنید. سپس تنها به اندازه گوشت مورد‌نیاز برای یک وعده غذایی خانواده، در یک بسته قرار دهید؛ زیرا اگر مواد غذایی بعد از اینکه یک بار از حالت منجمد خارج می‌شوند، دوباره منجمد شوند سریع‌تر فاسد می‌شوند و خاصیت‌های خود را از دست می‌دهند. توجه داشته باشید که گوشت قرمز باید در سردترین نقطه فریزر قرار گیرد. 

۲- بسته‌هایی که برای منجمد کردن مواد غذایی از آن‌ها استفاده می‌کنید، باید ضد رطوبت و ضد تبخیر باشند، سوراخ نشوند و بو و طعم مواد غذایی دیگر را جذب نکنند. کیسه‌های پلاستیکی زیپ‌دار و ظرف‌های شیشه‌ای محکم، بهترین بسته‌بندی برای منجمد کردن مواد غذایی هستند.  

۳- برای باز کردن یخ مواد غذایی به‌ویژه گوشت سفید و قرمز، هرگز آن‌ها را در فر یا دمای محیط قرار ندهید؛ زیرا سرعت رشد باکتری و فاسد شدن غذاها با این روش‌ها بیشتر می‌شود. برای باز شدن یخ مواد غذایی باید آن‌ها را درون یخچال یا آب با دمای معمولی قرار دهید. 

۴- این باور غلط را از ذهن خود بیرون کنید که می‌توانید مواد غذایی یخ‌زده را تا مدت نامحدودی در فریزر نگهدارید. بهترین زمان نگهداری سبزیجات، ۸ تا ۱۲ ماه، ماهی ۶ تا ۹ ماه، گوشت قرمز ۹ ماه، گوشت قرمز چرخ شده ۳ ماه قابل نگهداری است؛ بعد از این مدت، مواد غذایی خاصیت خود را از دست می‌دهند.

نکته منفی دیگری که در رژیم غذایی اکثر ما وجود دارد، روش پخت غلط و عدم استفاده از ابزارهای مناسب برای آشپزی است. اکثر افراد برای سرخ کردن مواد غذایی از روغن زیادی استفاده می‌کنند یا تابه‌های خرابی دارند که باعث افزایش مصرف روغن می‌شوند. اکثر غذاهای ما سرخ کردنی و پرکالری هستند و به غذاهایی که با سبزیجات درست می‌شوند و سالم هستند عادت نداریم. بهتر است تنوعی در غذاهای خود ایجاد کنید و سبزیجات را به وعده‌های غذایی خود اضافه کنید. برای تهیه غذاهای خود از فر برقی یا آون توستر استفاده کنید؛ زیرا خاصیت مواد غذایی هنگام پخت در این دستگاه‌ها حفظ می‌شود و برای برشته کردن مواد با آن‌ها، به روغن بسیار کمتری نیاز دارید. 

 

 

نتیجه‌گیری

در این مطلب بررسی کردیم که اولین گام برای تهیه غذای سالم، استفاده از مواد اولیه سالم و طبیعی برای پخت غذاها است. برای اینکه مواد اولیه سالمی داشته باشیم، بهتر است که بسیاری از مواد را در خانه درست کنیم و از مواد کارخانه‌ای که طبیعی نیستند و مواد نگهدارنده دارند استفاده نکنیم. برای مثال در یک روز تعطیل، رب مصرفی یک سال خانواده را آماده کنیم. نکته بعدی، استفاده از گوشت و سبزیجات تازه برای پخت غذا بود. گفتیم که اگر زمان کافی برای تهیه مواد اولیه سالم برای هر وعده غذایی ندارید، بهتر است اصول منجمد کردن مواد غذایی را رعایت کنید تا خاصیت آن‌ها از بین نرود. آخرین نکته، تصحیح روش پخت غذاها است. با استفاده از فر برقی یا آون توستر می‌توانید با مصرف روغن کمتر، غذاهای خوشمزه درست کنید.