آشپزخانه هوشمند چه وسایلی دارد؟

آشپزخانه هوشمند

در دنیای امروز تکنولوژی با سرعت زیادی در حال رشد است و تمام بخش‌های زندگی در حال حرکت به سمت هوشمند شدن هستند. شاید در گذشته ربات‌ها و وسایل هوشمند را در فیلم‌های تخیلی می‌دیدیم؛ اما امروزه این وسایل در حال وارد شدن به زندگی ما هستند و سبک زندگی ما را دگرگون می‌کنند. 

برندهای تولید‌کننده لوازم آشپزخانه نیز از تکنولوژی دور نمانده‌اند و بسیاری از آن‌ها در حال هوشمند کردن وسایل خود هستند تا بتوانند در دنیای پر‌رقابت امروز، مشتریان خود را حفظ کنند.

نمایشگاه CES یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های بین‌المللی تکنولوژی در تمام حوزه‌ها است که برندهای بزرگ تولید‌کننده لوازم برقی و آشپزخانه نیز در این نمایشگاه حضور پیدا می‌کنند. در این مطلب برخی از جالب‌ترین لوازم آشپزخانه هوشمند در این نمایشگاه را معرفی می‌کنیم. 

شرکت ال‌جی یکی از برندهای پیشگام در استفاده از فناوری و ایجاد نوآوری در حوزه تولید ماشین لباسشویی است.

۱- ماشین لباسشویی هوشمند ال‌جی

برند ال‌جی که یکی از بزرگ‌ترین برندهای تولید‌کننده لوازم برقی است، در نمایشگاه CES امسال، ماشین لباسشویی هوشمند خود را با نام ThinQ معرفی کرد. این ماشین لباسشویی که مجهز به هوش مصنوعی است می‌تواند جنس و نوع لباس‌ها را تشخیص دهد و به صورت خودکار برنامه شست‌وشوی مناسب برای آن‌ها را اجرا کند. حتی اگر لباس‌ها از چند نوع پارچه متفاوت باشند، این دستگاه می‌تواند بهترین برنامه شست‌وشو را برای آن‌ها انتخاب کند.

شرکت ال‌جی یکی از برندهای پیشگام در استفاده از فناوری و ایجاد نوآوری در حوزه شست‌وشو و تولید ماشین لباسشویی است. این شرکت در سال‌های گذشته ابتدا ماشین لباسشویی دوقلو خود را به بازار عرضه کرد که از دو محفظه مجزای کوچک و بزرگ برای شستن لباس‌های مختلف ساخته شده بود. چند ماه بعد، برای بهبود عملکرد ماشین لباسشویی‌های خود برای اولین بار تکنولوژی بخار را به آن‌ها اضافه کرد. 

ماشین لباسشویی جدید این برند نیز مجهز به هوش مصنوعی است و تا اواسط سال ۲۰۲۰ وارد بازار می‌شود. این دستگاه یک اپلیکیشن مخصوص دارد که روی گوشی‌های هوشمند نصب می‌شود و امکان ارتباط با ماشین لباسشویی را برای کاربر فراهم می‌کند. همچنین ماشین لباسشویی هوشمند ال‌جی می‌تواند به دیگر وسایل هوشمند در آشپزخانه متصل شود.

همچنین بخوانید: «ماشین لباسشویی درب از بالا و درب از جلو چه تفاوتی با هم دارند؟»

آشپزخانه هوشمند

۲- یخچال هوشمند ال‌جی

یکی دیگر از محصولات برند ال‌جی در این نمایشگاه، یخچال‌های هوشمند با نام InstaView بود. این یخچال‌ها که مجهز به هوش مصنوعی هستند می‌توانند در کارها به شما کمک کنند و دستیار خوبی برای شما باشند. 

یکی از ساده‌ترین امکانات این یخچال هوشمند، نمایشگر ۳۲ اینچی متصل روی درب آن است که قابلیت مشاهده مواد غذایی درون یخچال را فراهم می‌کند و لازم نیست که درب آن را باز کنید. این نمایشگر قابلیت اتصال به اینترنت دارد و این امکان را برای کاربر فراهم می‌کند که به جست‌وجو در اینترنت بپردازد و برای مثال دستور پخت یک غذای سبک را برای شام پیدا کند. 

این یخچال با استفاده از هوش مصنوعی خود می‌تواند ورود و خروج مواد غذایی را بررسی کند و در صورت اتمام یکی از مواد غذایی، این موضوع را از طریق اپلیکیشن خود به کاربر اطلاع دهد. همچنین می‌تواند با توجه به مواد غذایی که در یخچال وجود دارند، دستور پخت یک غذای خوشمزه را برای شما آماده کند. این ویژگی می‌تواند محبوب‌ترین ویژگی این یخچال هوشمند برای خانم‌ها باشد. 

همچنین این یخچال هوشمند می‌تواند بر عملکرد قطعات خود نظارت داشته باشد و در صورت نیاز به تعمیر یا تعویض یک قطعه، موضوع را به کاربر گزارش دهد. همچنین بر کیفیت هوای داخل یخچال نیز نظارت دارد و اگر دمای یخچال به صورت غیر‌طبیعی افزایش یا کاهش یابد، به کاربر هشدار می‌دهد. 

این یخچال هوشمند نیز یک صفحه نمایشگر دارد که  از طریق آن می‌توان محتویات داخل یخچال را مشاهده کرد.

۳- یخچال هوشمند سامسونگ

یخچال هوشمند برند سامسونگ نیز بسیار شبیه به یخچال هوشمند ال‌جی است و امکاناتی مشابه آن دارد. شرکت سامسونگ چند سال است که یخچال‌هایی با نام Family Hub را وارد بازار کرده است. در نمایشگاه امسال تغییرات زیادی در این یخچال ایجاد شده بود و هوش مصنوعی به امکانات آن اضافه شده بود. 

این یخچال نیز یک صفحه نمایشگر دارد که  از طریق آن می‌توان محتویات داخل یخچال را مشاهده کرد. همچنین می‌توانید ویدیوهای خود را با استفاده از وای‌فای به این نمایشگر منتقل کنید و هنگام آشپزی آن‌ها را تماشا کنید. اپلیکیشن‌های مختلفی را می‌توانید روی آن نصب کنید و برای مثال در زمان آشپزی موسیقی مورد‌علاقه خود را پخش کنید. همچنین می‌توانید برای اعضای خانواده روی این صفحه یادداشت بگذارید. 

همچنین می‌توانید یک رژیم غذایی مشخص را به یخچال خود بدهید تا این دستگاه با توجه به مواد غذایی موجود و با توجه به رژیم غذایی شما، برنامه پخت‌وپز یک هفته را برای شما آماده کند. این یخچال نیز مانند یخچال هوشمند ال‌جی، می‌تواند ورود و خروج مواد غذایی را کنترل کند و لیست خرید مواد غذایی را برای شما آماده کند. 

یکی از ویژگی‌های خوب این یخچال این است که می‌توان از آن به عنوان مرکز کنترل اشیای هوشمند خانه استفاده کرد. برای مثال زمانی که در آشپزخانه هستید، با استفاده از صفحه نمایشگر یخچال هوشمند خود می‌توانید چراغ اتاق خواب را خاموش کنید یا دوربین‌های اطراف خانه را چک کنید. 

آشپزخانه هوشمند

۴- کباب‌پز هوشمند وبر

کباب‌پز هوشمند وبر، مجهز به سنسورهای دما است و قابلیت اتصال به اینترنت را دارد. این کباب‌پز از این طریق می‌تواند فرآیند پخت کباب را به صورت دقیق از طریق اپلیکیشن خود به کاربر اطلاع دهد. در این اپلیکیشن قسمت‌هایی وجود دارد که زمان باقیمانده برای پخت کباب و درجه حرارت کباب‌پز را نشان می‌دهد و می‌توانید آن را تنظیم کنید. 

این کباب‌پز هوشمند به شما اطلاع می‌دهد که چه زمانی باید کباب خود را جابه‌جا کنید. در آینده‌ای نزدیک این دستگاه می‌تواند به دستیار صوتی الکسا متصل شود و از این دستگاه دستور پخت غذا را دریافت کند. 

این دستگاه‌های هوشمند به‌زودی وارد بازار می‌شوند و در چند سال آینده به وسایل رایج در همه خانه‌ها تبدیل می‌شوند.

نتیجه‌گیری

شاید در گذشته ربات‌ها و وسایل هوشمند را در فیلم‌های تخیلی می‌دیدیم؛ اما امروزه این وسایل در حال وارد شدن به زندگی ما هستند و زندگی ما را دگرگون می‌کنند. امسال در نمایشگاه بین‌المللی فناوری CES، برندهای تولید‌کننده لوازم آشپزخانه حضور داشتند و جدیدترین محصولات خود را معرفی کردند. 

در این مطلب، ماشین لباسشویی هوشمند و یخچال هوشمند شرکت ال‌جی، یخچال هوشمند شرکت سامسونگ و کباب‌پز هوشمند شرکت وبر را بررسی کردیم. شاید مطالعه این مطالب کمی برای شما عجیب باشد اما این دستگاه‌های هوشمند به‌زودی وارد بازار می‌شوند و در چند سال آینده به وسایل رایج در همه خانه‌ها تبدیل می‌شوند.

همچنین بخوانید: «برخی از لوازم خانگی هوشمند نمایشگاه CES 2020»