تفاوت آبمیوه گیری پرس سرد و آبمیوه گیری سانتریفیوژی

آبمیوه گیری

آبمیوه گیری یکی از لوازم برقی آشپزخانه است که از گذشته کاربرد زیادی در همه خانه‌ها داشته است. از گذشته مدل‌های ساده و مکانیکی این دستگاه وجود داشت، سپس مدل‌های برقی آن وارد بازار شدند که به آن‌ها آبمیوه گیری سانتریفیوژی می‌گویند. امروزه برندهای مختلف مدل‌های متفاوت آبمیوه گیری را تولید و به بازار عرضه کرده‌اند؛ همچنین امکانات بیشتری به مدل‌های قبلی اضافه کرده‌اند. آبمیوه گیری پرس سرد یا عصاره‌گیر نیز مدل پیشرفته‌تر آبمیوه گیری‌های برقی است. در این مطلب این دستگاه را بررسی و تفاوت آن را با آبمیوه گیری سانتریفیوژی بیان می‌کنیم. 

تفاوت آبمیوه گیری پرس سرد با آبمیوه گیری سانتریفیوژی

در آبمیوه گیری‌های قدیمی که به آن‌ها آبمیوه گیری سانتریفیوژی گفته می‌شود، تیغه‌های فلزی وجود دارند که میوه‌ها را خرد می‌کنند و آبمیوه را تولید می‌کنند؛ اما در آبمیوه گیری پرس سرد یک مته مارپیچ وجود دارد و از نیروی فشار برای این کار استفاده می‌کند. در آبمیوه گیری‌های سانتریفیوژی سرعت موتور و عملکرد دستگاه بیشتر است و این موضوع باعث ایجاد حرارت و تولید کف در آبمیوه‌ها می‌شود و در نهایت منجر به کاهش کیفیت آبمیوه می‌شود. 

در آبمیوه گیری پرس سرد، سرعت دستگاه کمتر است و این موضوع، بزرگ‌ترین تفاوت پرس سرد با نمونه‌های قدیمی است. سرعت کم دستگاه باعث می‌شود که میوه‌ها به خوبی آبگیری شوند و کیفیت آبمیوه حفظ شود؛ به همین دلیل به این دستگاه عصاره‌گیر نیز گفته می‌شود. 

در آبمیوه گیری سانتریفیوژی مقداری از پالپ میوه در تفاله‌ها باقی می‌ماند و به هدر می‌رود. همچنین نمی‌توان آب سبزیجات را با این دستگاه‌ها گرفت و صدایی که تولید می‌کنند بسیار زیاد است. 

با استفاده از آبمیوه گیری پرس سرد می‌توانید آب سبزیجات و جوانه‌ها را نیز بگیرید یا معجونی از شیر و مغزهای مختلف درست کنید.

اگر یک حجم یکسان میوه را با هر دو نوع دستگاه آبگیری کنیم، آبمیوه گیری پرس سرد آبمیوه بیشتری تولید می‌کند. همان‌طور که گفتیم، سرعت موتور در این آبمیوه گیری کمتر است و به همین علت گرمایی تولید نمی‌شود و ارزش آبمیوه نیز حفظ می‌شود. علاوه بر این موارد، این دستگاه صدای بسیار کمی تولید می‌کند و باعث شده است که قیمت آن‌ نسبت به نمونه‌های قدیمی بیشتر باشد. 

با استفاده از آبمیوه گیری پرس سرد می‌توانید آب سبزیجات و جوانه‌ها را نیز بگیرید یا معجونی از شیر و مغزهای مختلف درست کنید. همچنین برخی از آن‌ها امکانات بیشتری دارند و می‌توانید با آن‌ها کره یا بستنی نیز درست کنید. البته این امکان یک قابلیت ویژه است و در برخی از دستگاه‌ها وجود دارد. 

همچنین بخوانید: «استفاده از ظروف مختلف چه تاثیری روی سلامتی افراد دارد؟»

آبمیوه گیری

نکات مهم در خرید آبمیوه گیری پرس سرد

اگر قصد خرید آبمیوه گیری دارید بهتر است که درباره مدل‌های مختلف آن تحقیق کنید و مناسب‌ترین دستگاه را با توجه به بودجه خود انتخاب کنید. در خرید این دستگاه بهتر است که به نکات زیر توجه کنید:

۱-هرچه‌قدر موتور آبمیوه گیری پرس سرد کمتر باشد، گرمای کمتری تولید می‌شود و اکسیداسیون کمتری ایجاد می‌شود؛ در نتیجه آبمیوه کیفیت بهتری خواهد داشت. دستگاه‌هایی با سرعت ۷۰ دور در دقیقه، بهترین نوع آبمیوه گیری پرس سرد هستند. همچنین برخی از دستگاه‌ها، قابلیت تنظیم سرعت دارند که به شما کمک می‌کند برای هر نوع میوه، سرعت مناسب و دلخواه خود را انتخاب کنید. 

۲- دستگاه‌هایی که دهانه بزرگ‌تری دارند کار آبمیوه گیری را برای شما راحت می‌کنند. اگر دهانه دستگاه کوچک باشد مجبور می‌شوید میوه‌ها و سبزیجات را ابتدا خرد کنید و این کار، علاوه بر اینکه زمان زیادی از شما می‌گیرد، باعث اکسید شدن میوه‌ها در مجاورت هوا و از بین رفتن خاصیت آن‌ها می‌شود. 

۳- در آبمیوه گیری پرس سرد، مخزنی برای جمع‌آوری تفاله‌ها وجود دارد. سایز این مخزن و محل قرارگیری آن بسیار مهم است. اگر این مخزن کوچک باشد، هنگام کار با دستگاه مجبور می‌شوید چند بار آن را تخلیه کنید. همچنین بهتر است که این مخزن خارج از دستگاه قرار داشته باشد تا برای تخلیه آن، نیازی نباشد که دستگاه را باز کنید. 

۴- یکی دیگر از نکات مهم آبمیوه گیری، تمیز کردن دستگاه بعد از هر بار استفاده است. بهتر است دستگاهی را انتخاب کنید که تمیز کردن آن ساده باشد و قطعات آن را بتوانید داخل ماشین ظرف‌شویی قرار دهید. 

نکات مهم در نگهداری از آبمیوه گیری پرس سرد

آبمیوه گیری‌های قدیمی برای گرفتن آب میوه‌های نرم مانند زردآلو و موز مناسب نیستند و اگر از این دستگاه برای گرفتن آب این میوه‌ها استفاده کنید، به مرور زمان به موتور دستگاه فشار وارد می‌شود. برعکس این دستگاه‌ها، برای افزایش طول عمر آبمیوه گیری پرس سرد، بهتر است از میوه‌های سفت مانند سیب و هویج استفاده نکنید.   

حتما بعد از هر بار استفاده از دستگاه، با توجه به دفترچه راهنمای آن، تمام قطعات را تمیز کنید. برخی از آبمیوه گیری‌های پرس سرد عمودی، برس‌های مخصوصی دارند که بخش‌های مهم دستگاه را تمیز می‌کنند و بزرگ‌ترین کار تمیز کردن را برای شما انجام می‌دهند. 

هنگام کار با دستگاه بهتر است که آن را روی سطح صاف و مستحکمی قرار دهید. همچنین اگر قطر دهانه دستگاه کوچک است، بهتر است که میوه‌ها را خرد کنید تا فشار کمتری به دستگاه وارد شود. 

اگر تکه میوه‌ای درون دستگاه گیر کرد، به جای آنکه فشار زیادی به دستگاه وارد کنید و آن را بی‌وقفه روشن بگذارید تا تکه میوه رد شود، از قابلیت عملکرد معکوس آبمیوه گیری پرس سرد استفاده کنید. این قابلیت در کوتاه‌ترین زمان ممکن، مشکل تکه میوه را حل می‌کند. 

هر چند وقت یکبار بهتر است که بدنه دستگاه را با آب و یک شوینده قوی تمیز کنید. هنگام شست‌وشو و تمیز کردن دستگاه، مراقب باشید که آب و مواد شوینده به موتور و قسمت‌های حساس دستگاه نفوذ نکند. 

در خرید آبمیوه گیری پرس سرد، به سرعت موتور و قطر دهانه توجه زیادی داشته باشید و با توجه به بودجه خود، مناسب‌ترین دستگاه را انتخاب کنید.

نتیجه‌گیری

آبمیوه گیری یکی از لوازم برقی آشپزخانه است که از گذشته کاربرد زیادی در همه خانه‌ها داشته است. از گذشته مدل‌های ساده و مکانیکی این دستگاه وجود داشت، سپس مدل‌های برقی آن وارد بازار شدند. در این مطلب، آبمیوه گیری پرس سرد و نکات مهم برای خرید و نگهداری آن را بررسی کردیم. 

در خرید آبمیوه گیری پرس سرد، به سرعت موتور و قطر دهانه توجه زیادی داشته باشید و با توجه به بودجه خود، مناسب‌ترین دستگاه را انتخاب کنید. با خرید این دستگاه، می‌توانید استفاده از آبمیوه و آب سبزیجات را در برنامه غذایی خود قرار دهید و از مواد مغذی موجود در میوه‌ها و سبزیجات برای بهبود سلامتی خود استفاده کنید.

همچنین بخوانید: «با لوازم خانگی برند متئو آشنا شوید»