4 ترفندی که در خانه داری به شما کمک می‌کند

خانه داری

همه خانم‌ها با برخی از ترفندهای خانه داری آشنا هستند و هر روز برای تمیز کردن منزل خود از آن‌ها استفاده می‌کنند. در این مطلب برخی از نکات خانه داری ساده و کاربردی را بررسی می‌کنیم. با مطالعه این مقاله دیگر نگران کثیف شدن منزل خود نیستید؛ زیرا راه‌حل‌های ساده‌ای برای تمیز کردن منزل خود دارید تا همه وسایل مثل روز اول برق بیفتند.  

ترکیب روغن گیاهی و جوش شیرین به مقدار مساوی، تمیز‌کننده فوق‌العاده‌ای برای سطوح چوبی است.

ترفند خانه داری ۱: تمیز کردن کابینت‌های چوبی

حتما شما هم با لکه‌های ریز چربی و کثیفی روی کابینت‌های چوبی خود مواجه شده‌اید؛ برای از بین بردن این لکه‌ها می‌توان از انواع شوینده‌ها و تمیزکننده‌های مناسب سطوح مختلف استفاده کرد. البته اگر مدت زمان زیادی از ایجاد شدن این لکه‌ها گذشته باشد، کار شما سخت‌تر می‌شود و به زور بازوی زیادی نیاز دارید. ترکیب روغن گیاهی و جوش شیرین به مقدار مساوی، تمیز‌کننده فوق‌العاده‌ای برای سطوح چوبی است. مقداری از این مخلوط را روی مسواک بزنید و بر سطح کابینت چوبی بکشید؛ سپس با یک دستمال یا ابر خیس سطح آن را پاک کنید. همچنین می‌توانید از ترکیب آب و سرکه یا آب و جوش شیرین برای پاک کردن لکه‌های سطحی و ضعیف استفاده کنید. 

خانه داری

ترفند خانه داری ۲: تمیز کردن فرش

فرش یکی از لوازم گران‌قیمت در خانه‌های ایرانی است و تاثیر زیادی بر زیبایی هر خانه‌ای دارد. نگهداری از فرش کمی سخت است و اگر لکه‌ای روی آن بیفتد بهتر است هرچه سریع‌تر آن را پاک کنید؛ زیرا هر چه سریع‌تر اقدام کنید احتمال پاک شدن لکه بیشتر خواهد بود. ابتدا برای پاک کردن لکه، یک دستمال پارچه‌ای یا کاغذی سفید ساده را روی لکه قرار دهید تا آب آن را بگیرد. از انجام کارهایی مانند حرکت مالشی که باعث پخش شدن لکه یا نفوذ آن به عمق تار و پود فرش می‌شود جلوگیری کنید.

از یک محلول شوینده مناسب برای فرش استفاده کنید و به مدت ۱۰ دقیقه مقداری از آن را روی لکه بریزید؛ سپس با یک دستمال مناسب لکه را از قسمت‌های بیرونی به سمت داخل آن پاک کنید. اگر لکه پاک نشد باز هم این کار را تکرار کنید. در مرحله آخر، همان محل را با آب ولرم بشویید و دوباره با استفاده از دستمال‌های حوله‌ای تمیز و سفید، آب آن را به طور کامل خشک کنید. 

برای از بین بردن لکه‌ها می‌توانید از ترکیب مقدار کمی مایع ظرف‌شویی و آب ولرم نیز استفاده کنید. برای تمیز کردن فرش هیچگاه از پودر رخت‌شویی یا ماشین ظرف‌شویی استفاده نکنید؛ زیرا در ترکیبات این مواد، سفیدکننده و درخشان‌کننده وجود دارد که باعث آسیب رسیدن به رنگ و الیاف فرش می‌شود.

برای پاک کردن لکه خون از روی فرش به جای آب گرم، از آب سرد استفاده کنید تا لکه دائمی نشود. برای پاک کردن پارافین ذوب شده روی فرش از کیسه یخ استفاده کنید؛ آن را چند دقیقه روی فرش قرار دهید تا پارافین به کیسه بچسبد. بعد از بلند کردن کیسه یخ، برای از بین بردن باقیمانده پارافین یک کیسه کاغذی یا پارچه تمیز را روی آن قسمت از فرش قرار دهید و با اتوی درجه کم به آرامی روی آن بکشید تا باقیمانده پارافین جذب پارچه شود. 

توجه داشته باشید که قبل از تمیز کردن فرش با محلول‌های مختلف، بهتر است آن‌ها را بر قسمت کوچکی از کنار فرش که دیده نمی‌شود امتحان کنید و مطمئن شوید که اتفاقی برای فرش نمی‌افتد.

همچنین بخوانید: «با این 5 ترفند، آشپزخانه خود را برق بیندازید»

ترفند خانه داری ۳: تمیز کردن کاغذ دیواری

روش تمیز کردن کاغذ دیواری‌ها با جنس‌های مختلف متفاوت است. با استفاده از برس‌های نرم جاروبرقی می‌توانید گرد و غبار نشسته روی آن‌ها را تمیز کنید. البته بهتر است یک پارچه سفید را به سر جاروبرقی وصل کنید تا خش روی کاغذها ایجاد نشود. برای از بین بردن لکه‌های موجود روی کاغذ دیواری می‌توانید از خمیر کاغذ دیواری استفاده کنید. مقداری از خمیر را روی لکه قرا دهید و صبر کنید تا خشک شود؛ سپس لکه به خمیر می‌چسبد و به راحتی از دیوار جدا می‌شود. 

برخی از کاغذ دیواری‌ها قابل شست‌وشو هستند و می‌توانید به راحتی و با استفاده از یک اسفنج نرم و مخلوطی از آب و مایع ظرف‌شویی آن‌ها را تمیز کنید. بعد از اینکه اسفنج را به این محلول آغشته کردید، آن را خوب فشار دهید و مطمئن شوید که خیس نباشد؛ سپس قسمت‌هایی را که تمیز کرده‌اید با یک حوله تمیز خشک کنید. 

البته قبل از اینکه از این روش استفاده کنید بهتر است که از قابل شست‌وشو بودن کاغذ دیواری خود اطمینان حاصل کنید. برای این کار، ابتدا مخلوطی از آب و مایع ظرف‌شویی را ترکیب کنید و مقداری از آن را روی دیوار امتحان کنید؛ اگر تغییر رنگ داد و تیره شد یعنی کاغذ دیواری قابل شست‌وشو نیست.    

خانه داری   

ترفند خانه داری ۴: تمیز کردن دیوار

برای تمیز کردن دیوارهای رنگ روغن می‌توانید از شوینده‌های مختلف، مقداری آب گرم، پارچه یا اسفنج تمیز استفاده کنید. اگر مواد شوینده در دسترس شما نیستند، می‌توانید نصف پیمانه آمونیاک، یک چهارم پیمانه سرکه سفید و یک چهارم پیمانه جوش شیرین را در یک سطل آب گرم بریزید و به جای ماده شوینده از آن استفاده کنید.  

اگر در خانه کودکی دارید که به جای نقاشی در دفتر نقاشی خود، روی دیوارهای خانه هنرنمایی کرده است؛ می‌توانید با استفاده از خمیردندان و یک مسواک قدیمی، مدادرنگی را از روی دیوار پاک کنید. برای پاک کردن مداد شمعی یا لوازم آرایشی از روی دیوار می‌توانید یک پنبه را به مقداری روغن بچه یا شیرپاک‌کن آغشته کنید و روی محل مورد‌نظر بکشید. 

اگر در قسمتی از دکوراسیون منزل شما، از آجر استفاده شده است می‌توانید برای پاک کردن لکه‌های موجود روی آن از یک سمباده نرم استفاده کنید. همچنین برای پاک کردن شمع از روی دیوار می‌توانید از روش مشابه پاک کردن شمع از روی فرش که در ابتدای متن آن را بررسی کردیم استفاده کنید. اگر بخشی از دیوار آشپزخانه شما کاشی یا سرامیک است، می‌توانید از یک دستمال آغشته به سرکه یا لیمو ترش برای تمیز کردن آن‌ها استفاده کنید.

برای تمیز کردن هر یک از این سطوح، ابتدا مواد شوینده را بر سطح کوچکی از آن‌ها امتحان کنید و اگر نتیجه مطلوبی گرفتید، برای تمیز کردن کل سطح از آن‌ها استفاده کنید.

نتیجه‌گیری  

در این مطلب راهکارهای ساده‌ خانه داری برای تمیز کردن انواع فرش، کاغذ دیواری و کابینت‌های چوبی بررسی کردیم. برای تمیز کردن این سطوح، علاوه بر استفاده از شوینده‌های شیمیایی مناسب محل مورد‌نظر، می‌توانید از تمیزکننده‌های خانگی نیز استفاده کنید. در هر بخش مواد مورد‌نیاز و میزان آن‌ها برای تهیه شوینده خانگی گفته شده است. 

توجه کنید که برای تمیز کردن هر یک از این سطوح، ابتدا بهتر است مواد شوینده را بر سطح کوچکی از آن‌ها که کمتر قابل مشاهده هستند امتحان کنید و اگر نتیجه مطلوبی گرفتید و کابینت یا فرش شما خراب نشد، برای تمیز کردن کل سطح از آن شوینده استفاده کنید.

همچنین بخوانید: «ترفندهایی برای تمیز کردن یخچال و جلوگیری از بوی بد آن‌»