کدهای خطا ماشین لباسشویی سامسونگ

هر کد خطا نشان‌دهنده یک مشکل در ماشین لباسشویی است که باید به آن توجه کنید و به‌سرعت مشکل را رفع کنید. 

ماشین لباسشویی سامسونگ

ماشین لباسشویی نیز مانند هر وسیله برقی ممکن است دچار مشکلاتی در قسمت‌های داخلی خود شود و نیاز به تعمیر توسط تکنسین یا رفع مشکل توسط شما داشته باشد. دستگاه مشکل خود را با یک کد خطا که روی صفحه نمایشگر نمایان می‌شود به شما اطلاع می‌دهد. معنای این کد خطاها در دفترچه راهنمای هر وسیله ذکر می‌شوند؛ اما بسیاری از افراد دفترچه راهنمای وسایل برقی خود را نگه نمی‌دارند یا بعد از مدتی آن را گم می‌کنند. به همین علت در این مطلب، کدهای خطا ماشین لباسشویی سامسونگ و نحوه رفع کردن آن را بررسی می‌کنیم. 

۱- کد خطا HE1 یا HE2 لباسشویی سامسونگ

خطا he1 یا he2 مربوط به وجود مشکل در گرمکن یا هیتر ماشین لباسشویی است. اگر he1 نمایش داده شود، یعنی هیتر بیش از حد گرم می‌شود و اگر he2 نمایش داده شود، یعنی هیتر کار نمی‌کند. این مشکل ممکن است به دلیل اتصال کوتاه در هیتر، قطعی سیم یا به وجود آمدن مشکل در سنسور NTC متصل به هیتر به وجود آمده باشد. 

رفع مشکل این خطا کار ساده‌ای نیست و برای تعمیر آن باید با نمایندگی دستگاه یا تعمیر‌گاه‌های معتبر تماس بگیرید. تکنسین برای رفع این مشکل باید آب هیتر، عملکرد مداوم هیتر، سنسور دما (ترمیستور)، مقدار مقاومت ترمیستور، اتصالات هیتر و اتصالات سنسور دمایی را بررسی کند. 

بهتر است که ۲ بار در سال فیلتر شبکه‌ای آب را تمیز کنید و از مسدود شدن آن جلوگیری کنید.

۲- کد خطا 4C یا 4E لباسشویی سامسونگ

زمانی که مقدار آب ورودی به ماشین لباسشویی سامسونگ کم باشد و تغذیه آب دستگاه با مشکل روبه‌رو شود، کد خطا 4C یا 4E روی صفحه نمایشگر دستگاه نمایش داده می‌شود. این خطا معمولا به دلیل گرفتگی یا آسیب دیدن لوله تغذیه آب رخ می‌دهد. 

برای رفع این مشکل باید ابتدا شیر آب متصل به دستگاه را بررسی کنید و مطمئن شوید که باز است؛ سپس لوله تغذیه آب را بررسی کنید که خم‌شدگی، نشتی یا پارگی نداشته باشد. اگر این مشکلات وجود نداشتند، فیلتر شبکه‌ای لوله آب را بررسی کنید و مطمئن شوید که گرفتگی ندارد. 

اگر این فیلتر به وسیله رسوبات بسته شده بود، باید مراحل زیر را برای تمیز کردن آن انجام دهید:

  • منبع آب ماشین لباسشویی سامسونگ را ببندید. 
  • لوله تغذیه آب را از پشت دستگاه جدا کنید.
  • با استفاده از یک وسیله مانند انبر، فیلتر شبکه‌ای را از انتهای لوله خارج کنید و آن را با آب بشویید تا تمیز شود. 
  • سپس فیلتر را در جای خود قرار دهید، لوله آب را به دستگاه متصل کنید و در آخر منبع آب را باز کنید. 

حتی اگر این کد خطا را دریافت نمی‌کنید، بهتر است که ۲ بار در سال به روشی که در بالا گفتیم، فیلتر شبکه‌ای آب را تمیز کنید و از مسدود شدن آن جلوگیری کنید. کد خطا 4C ممکن است که به دلیل گرفتگی محفظه پودر ماشین لباسشویی نیز رخ دهد که رفع این مشکل بسیار ساده است. تنها کافی است محفظه را از جای خود خارج کنید و آن را تمیز کنید. 

همچنین بخوانید: «دفترچه راهنما ماشین ظرفشویی بوش مدل SMS88TI01E»

ماشین لباسشویی سامسونگ

۳– کد خطا E2 یا 5E لباسشویی سامسونگ

اگر کدهای خطا E2 یا 5E روی نمایشگر ظاهر شود و چراغ‌های دستگاه شروع به چشمک زدن کند، مشکل مربوط به تخلیه آب است. برای رفع این مشکل باید لوله تخلیه و اتصالات خروجی را بررسی کنید و مطمئن شوید که گرفتگی یا خم‌شدگی ندارند؛ سپس فیلتر پمپ تخلیه را بررسی کنید که مسدود نشده باشد. همچنین ممکن است که پمپ از کار افتاده باشد و نیاز به تعویض داشته باشد؛ در این صورت بهتر است که با نمایندگی‌های مجاز تماس بگیرید. 

نحوه مناسب بارگذاری لباس داخل لباسشویی سامسونگ را از دفترچه راهنمای آن مطالعه کنید. 

۴– کد خطا UE یا E4 لباسشویی سامسونگ

کدهای خطا UE یا E4 به دلیل عدم تعادل دستگاه و قرار دادن حجم نامناسب لباس داخل محفظه یا دیگ ماشین لباسشویی سامسونگ است. این خطا بیشتر یک هشدار به کاربر است تا متوجه شود که با قرار دادن لباس کم‌تر یا زیادتر از ظرفیت دستگاه، در حال ضربه زدن به ماشین لباسشویی است. همچنین اگر بار لباس‌ها داخل دیگ به خوبی پخش نشوند، هنگام چرخش به دیگ آسیب وارد می‌شود. بهتر است که نحوه مناسب بارگذاری لباس داخل لباسشویی سامسونگ را از دفترچه راهنمای آن مطالعه کنید. 

۵- کد خطا DE لباسشویی سامسونگ 

کد خطا DE مربوط به درب لباسشویی سامسونگ است که مربوط به مشکلات مختلفی می‌شود. ممکن است که سوکت قفل دستگاه شکسته شده باشد یا به خوبی متصل نشده باشد؛ یا به دلیل باز کردن نادرست درب و وارد کردن فشار زیاد به آن، زبانه درب تغییر شکل دهد؛ تماس سوئیچ برقرار نشود و پیام خطا نمایان شود. 

برای رفع این مشکل، ابتدا از بسته شدن درب لباسشویی اطمینان حاصل کنید؛ سپس قفل و اجزای آن را بررسی کنید و اگر شکستگی یا تغییر شکلی مشاهده کردید، باید قفل را تعویض کنید. همچنین باید اتصالات قفل درب بررسی شود تا اگر اتصال کوتاه و سوختگی وجود دارد مشخص شود. 

ماشین لباسشویی سامسونگ

۶- کد خطا 8E یا 3E لباسشویی سامسونگ

این کد خطاها مربوط به موتور لباسشویی سامسونگ است که به دلایل مختلفی رخ می‌دهد. ممکن است مشکل از برد یا مدار کنترل باشد یا کانکتور به‌طور صحیح متصل نشده باشد. رفع این مشکلات کار سخت و پیچیده‌ای است و حتما یک تکنسین باید آن را تعمیر کند؛ به همین دلیل بهتر است هر وقت این خطا را مشاهده کردید با تعمیرگاه‌های معتبر یا نمایندگی سامسونگ تماس بگیرید. 

کد خطا SUD به دلیل استفاده از پودرهای شوینده به میزان زیاد و تولید کف بیش‌از‌حد داخل محفظه دستگاه رخ می‌دهد.

۷- کد خطا SUD لباسشویی سامسونگ

این خطا به دلیل استفاده از پودرهای شوینده به میزان زیاد و تولید کف بیش‌از‌حد داخل محفظه دستگاه، روی نمایشگر ظاهر می‌شود. اگر خود دستگاه این مشکل را برطرف نکرد، برای رفع مشکل برنامه «شست‌وشو بهینه درام» را اجرا کنید. اگر این برنامه در مدل لباسشویی سامسونگ شما وجود ندارد، می‌توانید از برنامه لباس‌های نخی با حرارت ۹۰ درجه سانتی‌گراد استفاده کنید؛ سپس فیلترها و شلنگ‌های خروجی را بررسی کنید که مسدود نباشند. اگر مشکل همچنان رفع نشد، با تعمیرگاه‌های معتبر یا نمایندگی سامسونگ تماس بگیرید تا آسیب جدی به دستگاه وارد نشود. 

۸- کد خطا OE یا E3 لباسشویی سامسونگ

این خطا به دلیل احتمال سر‌ریز شدن آب و مواد شوینده از محفظه لباسشویی رخ می‌دهد. برای رفع این مشکل و تخلیه آب داخل محفظه باید سیم برق را از پریز خارج کنید و یک دقیقه بعد دستگاه را روشن کنید؛ در صورتی که پمپ تخلیه، آب درون دستگاه را تخلیه نکرد باید با نمایندگی سامسونگ یا تعمیرگاه‌های معتبر تماس بگیرید. 

همچنین بخوانید: «چه نکاتی در خرید ماشین لباسشویی مهم هستند؟»