چه نکاتی در خرید آرام پز اهمیت دارد؟

آرام پز

آرام پز دستگاهی است که غذا در آن با دمای کم و مدت زمان طولانی پخته می‌شود؛ به همین دلیل غذاهای مختلف به‌ویژه خورشت‌ها به خوبی در آن جا می‌افتند و مزه غذای مادربزرگ‌ها را تداعی می‌کنند. 

در پایین آرام پز یک المنت حرارتی وجود دارد که گرمای تولید شده را به آرامی به بدنه دستگاه منتقل می‌کند تا فرآیند پخت انجام شود.

در پایین این دستگاه یک المنت حرارتی وجود دارد که گرمای تولید شده را به آرامی به بدنه دستگاه منتقل می‌کند تا فرآیند پخت انجام شود. این دستگاه مناسب سرخ کردن نیست و رطوبت مواد غذایی هنگام پخت کاملا حفظ می‌شود. بنابراین وجود آرام پز در آشپزخانه به شما کمک می‌کند که غذاهای سالم بیشتری مصرف کنید و از غذاهای مضر دوری کنید. البته برخی از افراد نیز معتقدند که زمان طولانی پخت غذا در آرام پز، باعث از بین رفتن مواد مغذی آن می‌شود. 

آرام پز از سه بخش پایه فلزی، کاسه سرامیکی و درب تشکیل شده است و المنت حرارتی داخل پایه فلزی قرار گفته است. برخلاف اینکه برای پختن غذا در آرام پز لازم است که این دستگاه به مدت طولانی به پریز برق متصل باشد؛ اما مصرف برق آن کم و تقریبا معادل مصرف سه لامپ ۱۰۰ واتی است. 

یکی از مزایای آرام پز این است که می‌توانید در مهمانی‌های خود، غذای داخل آن را تا لحظه سرو کردن گرم نگه دارید و احتیاجی به گرم کردن دوباره غذا ندارید. در این مطلب نکاتی درباره خرید آرام پز بررسی می‌کنیم تا اگر قصد خرید این دستگاه را دارید، انتخاب درستی داشته باشید. 

۱- سایز آرام پز

برای خرید این دستگاه بهتر است که ظرفیت آن را مطابق با تعداد اعضای خانواده خود انتخاب کنید تا هم از هدر رفتن انرژی جلوگیری کنید، هم فضای کمتری را در آشپزخانه خود اشغال کنید. آرام پزهای کوچک ۳ لیتری برای خانواده‌های دو نفره، ۵ لیتری برای خانواده‌های چهار نفره و ۶/۵ لیتری برای خانواده‌های پنج نفره مناسب هستند. 

۲- تنظیمات آرام پز

یکی از تنظیمات کاربردی آرام پز، تایمر است. آرام پزهای مجهز به تایمر برای افراد شاغل بسیار مناسب هستند؛ زیرا می‌توان مواد غذایی را داخل آن قرار داد و زمان لازم برای پخت را تنظیم کرد تا دستگاه بعد از اتمام پخت خاموش شود. قطعا وجود آپشن‌های بیشتر در دستگاه، قیمت آن را افزایش می‌دهد؛ پس اگر به آن‌ها نیازی ندارید، دستگاه‌های معمولی با قیمت کمتر را انتخاب کنید.

برخی از آرام پزها تنها دکمه خاموش و روشن دارند؛ اما برخی دیگر امکانات بیشتری دارند. برای مثال حالت حفظ دما دارند و می‌توانید بعد از اتمام پخت، دستگاه را در این حالت قرار دهید تا غذا گرم بماند. این ویژگی در همه مدل‌های دیجیتالی و بسیاری از مدل‌های غیردیجیتالی موجود است. 

همچنین بخوانید: «با لوازم خانگی برند متئو آشنا شوید»

آرام پز

۳- شکل ظرف آرام پز و جنس آن

ظرف آرام پز ممکن است که به شکل دایره یا بیضی باشد. انتخاب شکل ظرف، بیشتر به سلیقه شما بستگی دارد؛ اما اگر قصد دارید تکه‌های بزرگ گوشت و استخوان را داخل آن بپزید بهتر است که ظرف بیضی شکل را انتخاب کنید. 

ظرف آرام پز از جنس آلومینیومی یا سرامیکی است. ظرف آلومینیومی معمولا روکش نچسب دارد تا غذا به آن نچسبد و شست‌وشو آن نیز ساده شود. ظرف سرامیکی وزن بیشتری از آلومینیومی دارد؛ اما افراد زیادی سرامیک را ترجیح می‌دهند. 

درب برخی از آرام پزها قابلیت قفل شدن دارد و می‌توانید آن را به‌راحتی جابه‌جا کنید. 

۴- درب آرام پز

درب بعضی از آرام پزها به صورت کامل از بدنه جدا می‌شود؛ اما درب برخی نیز به بدنه متصل شده‌ است و کامل جدا نمی‌شود. اگر درب آرام پز شیشه‌ای باشد بسیار بهتر است؛ زیرا می‌توانید بدون باز کردن درب از روند پخت غذا اطلاع پیدا کنید. باز کردن درب هنگام پخت، باعث هدر رفتن گرما و افزایش زمان پخت غذا می‌شود؛ پس این ویژگی خیلی خوب است. درب برخی از دستگاه‌ها نیز قابلیت قفل شدن دارد و می‌توانید آن را به‌راحتی جابه‌جا کنید. 

۵- قیمت آرام پز

آرام پز با قیمت‌های متنوعی در بازار وجود دارد و اکثر افراد می‌توانند حتی با بودجه کم آن را خریداری کنند. قیمت این دستگاه به امکانات و برند تولید‌کننده آن بستگی دارد. راجع به برندهای موجود در بازار تحقیق کنید و دستگاهی را انتخاب کنید که امکانات مورد‌نیاز شما را دارد و متناسب با بودجه شما است.

آرام پز

راهنمای استفاده از آرام پز

مواد غذایی درون آرام پز با سرعت کمی پخته می‌شوند؛ پس بهتر است قبل از پخت، آن‌ها را از فریزر خارج کنید تا یخ آن‌ها آب شود و سریع‌تر پخته شوند. همچنین برای بهتر پخته شدن مواد غذایی می‌توانید آن‌ها را در قطعات کوچک خرد کنید و بعد داخل آرام پز بریزید. 

اگر غذاهای سرخ‌نشده را دوست ندارید می‌توانید قبل از پخت غذا در آرام پز، مواد را داخل تابه کمی تفت دهید و سپس بپزید. به خصوص برای پختن مرغ، بهتر است آن را تفت دهید تا غذای شما طعم بهتری بگیرد. 

برای پختن خورشت‌ها و غذاهای مختلف باید نصف میزان آبی را که همیشه در قابلمه می‌ریختید در آرام پز بریزید؛ زیرا آب در آرام پز بخار نمی‌شود و اگر غذای شما آب کم‌تری داشته باشد، سس غلیظ‌تری درست می‌شود و غذا خوشمزه‌تر می‌شود. 

اگر بیش از سه‌چهارم ظرفیت آرام پز را از مواد غذایی پر کنید، مواد به خوبی پخته نمی‌شوند. همچنین برای اینکه حبوبات مانند عدس و لوبیا درون این دستگاه به خوبی پخته شوند، بهتر است که قبل از قرار دادن آن‌ها در آرام پز، به مدت ۱۰ دقیقه آن‌ها را بجوشانید. 

برای نگهداری غذای پخته شده هرگز آن را با ظرف آرام پز داخل یخچال قرار ندهید.

ظرف آرام پز به‌گونه‌ای ساخته شده است که گرما را درون خود حفظ می‌کند. پس برای نگهداری غذای پخته شده هرگز آن را با ظرف آرام پز داخل یخچال قرار ندهید؛ زیرا غذا در این ظرف به آرامی سرد می‌شود و باکتری در آن ایجاد می‌شود. 

برای شستن اکثر آرام پزها می‌توانید ظرف و درب آن‌ها را داخل ماشین ظرف‌شویی قرار دهید. اگر قصد دارید بدنه آرام پز را تمیز کنید، مراقب باشید که آب و مواد شوینده با صفحه دیجیتالی دستگاه برخورد نکند. اگر ظرف آرام پز شما سرامیکی است، مراقب آن باشید؛ زیرا شکننده است و اگر بشکند دیگر نمی‌توانید از دستگاه خود استفاده کنید. 

همچنین بخوانید: «برای خرید پلوپز به این نکات توجه کنید»