نکات پخت کیک در آون توستر

آون توستر

ممکن است هنگام پخت کیک دچار مشکلاتی مانند سوختن کیک یا پخته شدن روی کیک و خمیری ماندن داخل آن شده باشید. اگر برای پخت کیک به جای فر از آون توستر استفاده می‌کنید و می‌خواهید کیک‌هایی که در آن می‌پزید اسفنجی باشند، به نکاتی که در ادامه مقاله به آن می‌پردازیم توجه کنید.

همان‌طور که در مقاله‌‌‌های قبل گفته شد، توسترها ۲ نوع هستند. از توستر ساده تنها برای گرم کردن نان استفاده می‌شود؛ اما از آون توستر می‌توان به عنوان یک فر کوچک برای پخت پیتزا، لازانیا، کیک، کباب کردن و… استفاده کرد. آون توسترها انواع متفاوتی دارند که می‌توان با استفاده از آن‌ها دمای پخت، نوع پخت و زمان پخت را مشخص کرد.

همچنین بخوانید: «غذاهای سریع و خوشمزه‌ای که می‌توان در قرنطینه با اون توستر پخت»

نحوه پخت کیک در آون توستر

معمولا همه کیک‌هایی را که در فر می‌توانید بپزید، در آون توستر نیز می‌توانید بپزید؛ فقط باید مراقب باشید که کیک نسوزد. برخی نکات که برای پخت کیک و جلوگیری از سوختن آن در آون توستر باید رعایت کنید عبارت‌‌اند از:

۱- قبل از اینکه بخواهید قالب کیک را در آون توستر قرار دهید، دستگاه را ۱۰ دقیقه روشن کنید تا به دمای مناسب برسد. توجه داشته باشید که زیاد گرم شدن فر نیز خوب نیست؛ زیرا باعث ترک خوردن کیک پس از پخت می‌شود. 

۲- قالب کیک را تا جایی که می‌توانید از المنت‌هایی بالا و پایین آون توستر دور کنید. بهترین مکانی که در آن قالب کیک را می‌توانید قرار دهید محلی است که فاصله آن از المنت‌های بالا و پایین دستگاه به یک اندازه باشد.

برای پخت کیک در آون توستر از قالب‌هایی استفاده کنید که قطر آن‌ها کمتر از پنج سانتی‌متر است.

۳- توجه داشته باشید فضای آون توستر نسبت به فر کوچک‌تر است و برای پخت کیک‌های بزرگ و حجیم مناسب نیست. بهتر است از ظرف‌هایی که قطر زیادی دارند در آون توستر استفاده نکنید؛ زیرا کیک پس از پف کردن به المنت‌های دستگاه نزدیک می‌شود و ممکن است بسوزد. می‌توانید از قالب‌هایی استفاده کنید که قطر آن‌ها کمتر از پنج سانتی‌متر است.

آون توستر

۴- قالب کیک را حدود نصف تا دو سوم پر کنید تا زمانی که کیک هنگام پخت حجیم می‌شود، از قالب سر‌ریز نشود. 

۵- معمولا در دستورالعمل‌ها دمای مورد نیاز برای پخت کیک در فر نوشته می‌شود. برای پخت کیک در آون توستر، دمای پخت کیک در فر را حدود ۲۵ درجه فارنهایت یا‌ ۱۴ درجه سانتی‌گراد کاهش دهید؛ اما به زمان پخت حدود ۱۰ دقیقه اضافه کنید.

برای اینکه همه جای کیک به یک اندازه بپزد، زمانی که مشاهده کردید کیک کاملا پف کرده است، قالب را حدود ۱۸۰ درجه بچرخانید.

۶- برای اینکه همه جای کیک به یک اندازه بپزد، زمانی که مشاهده کردید کیک کاملا پف کرده است، قالب را حدود ۱۸۰ درجه بچرخانید تا حرارت به همه جای آن یکسان برسد. اگر کیک را نچرخانید ممکن است برخی قسمت‌های آن بسوزد. به این نکته توجه داشته باشید که زمانی می‌توانید درب آون توستر را باز کنید و کیک را بچرخانید که کیک کاملا پف کرده باشد و روی آن سفت شده باشد؛ در غیر این صورت پف کیک می‌خوابد.

۷- اگر می‌توانید روشن بودن المنت‌های آون توستر خود را انتخاب کنید، بهتر است المنت‌های بالایی را پس از پختن روی کیک خاموش کنید. اگر دستگاه شما این امکان را ندارد، برای جلوگیری از سوختن کیک، زمانی که کامل پف کرد و روی آن پخت، سریع کیک را از آون توستر بیرون آورید و روی قالب آن یک فویل آلومینیومی قرار دهید. فقط فویل را از قبل چرب کنید که به کیک نچسبد. 

نیازی نیست که فویل آلومینیومی کل کیک و قالب آن را بپوشاند، اگر فقط روی کیک را بپوشاند نیز کافی است. توجه داشته باشید که این کار را از قبل انجام دهید تا زمانی که کیک سفت می‌شود و آن را بیرون می‌آورید سریع فویل را دور ظرف بپیچید‌ که پف آن نخوابد.

۸- پس از اینکه حدود دو سوم از زمان پخت کیک در آون توستر گذشت، با استفاده از یک خلال‌دندان چک کنید که کیک پخته باشد. خلال را به وسط کیک بزنید؛ اگر کیک کامل پخته باشد، چیزی به خلال نمی‌چسبد.

آون توستر

اگر دمای آون توستر را ۱۷۰ درجه تنظیم کرده باشید، حدود ۴۰ دقیقه طول می‌کشد تا کیک کامل بپزد. اگر کیک خوب نپخته بود زمان آن را زیاد کنید و ۵ الی ۱۰ دقیقه بعد با خلال‌دندان آن را چک کنید.

در زمان پخت تا جایی که می‌توانید درب آون توستر را باز نکنید تا پف کیک نخوابد.

۹- سعی کنید تا جایی که می‌توانید در زمان پخت، درب آون توستر را باز نکنید تا پف کیک نخوابد. حداقل زمان برای باز کردن درب، حدود نیم ساعت پس از پخت کیک است.

۱۰- ممکن است دمای آون توستر شما واقعی نباشد؛ به همین علت برای رعایت احتیاط می‌توانید از دماسنج فر استفاده کنید و دمای حقیقی آن را بسنجید. دمای توستر را در ۳۵۰ درجه فارنهایت تنظیم کنید و پس از ۱۰ دقیقه دماسنج را داخل آون توستر قرار دهید و ۲ الی ۳ دقیقه منتظر بمانید تا دمای واقعی آن را نشان دهد. در آخر اگر حس می‌کنید اطراف کیک داخل آون توستر خشک می‌شوند، یک ظرف آب‌جوش کوچک در کف دستگاه قرار دهید.

۱۱- اگر مواد کیک در یک قسمت انباشته شود، آن نقطه نسبت به سایر نقاط بیشتر پف می‌کند؛ بنابراین تمام مواد کیک را به صورت یکسان در قالب پخش کنید. اگر همه مواد کیک را در وسط قالب بریزید، حباب‌هایی در وسط ایجاد می‌شود که کمی پس از پخت کیک باعث ترک خوردن آن می‌شود.

پس از اینکه مواد کیک را در قالب ریختید، آن را به خوبی هم بزنید و قالب را چند بار به یک سطح صاف بکوبید تا حباب‌های آن خارج شود و مایع کیک در همه جای قالب یکسان پخش شود و سطح کیک گنبدی نشود.

همچنین بخوانید: «برای پخت کیک به چه ابزاری نیاز داریم؟»