نکات مهم درباره انواع قهوه ساز

نکات خرید قهوه ساز

قهوه در تمام دنیا طرفداران زیادی دارد و یکی از نوشیدنی‌های رایج در زندگی امروز است. بسیاری از افراد در روز حداقل یک بار قهوه می‌خورند و به همین دلیل به یک قهوه ساز برای درست کردن آن نیاز دارند. همان‌طور که قهوه‌های مختلف وجود دارد، دستگاه‌های مختلفی نیز برای درست کردن قهوه وجود دارد که قطعا شما با تمام آن‌ها آشنایی ندارید. در این مطلب مدل‌های پرطرفدار و رایج قهوه ساز و نکات مهم درباره آن‌ها را بررسی می‌کنیم تا اگر قصد خرید قهوه ساز دارید، مدل مناسب خود را انتخاب کنید. 

اسپرسو یک نوع قهوه غلیظ است که طرفداران زیادی در دنیا دارد؛ زیرا طعم میانه‌ای دارد و برای ذائقه اکثر افراد مناسب است.

۱- اسپرسو‌ساز برقی

نوشیدنی اسپرسو یک نوع قهوه غلیظ است که طرفداران زیادی در دنیا دارد؛ زیرا طعم میانه‌ای دارد و برای ذائقه اکثر افراد مناسب است. تفاوت اسپرسو و قهوه معمولی تنها در روش درست شدن و طعم آن است. برای درست کردن اسپرسو، اسپرسو‌سازهای دستی و برقی وجود دارند که در این بخش نوع برقی را بررسی می‌کنیم. 

اسپرسو‌سازهای برقی به سه دسته نیمه‌خودکار، تمام‌خودکار و سوپر‌خودکار تقسیم می‌شوند که تفاوت آن‌ها در میزان دخالت کاربر برای درست کردن قهوه است. 

۱- اسپرسو‌ساز نیمه‌خودکار

برای درست کردن اسپرسو در این مدل قهوه ساز، شما باید خودتان قهوه را آسیاب کنید یا قهوه آسیاب‌شده بخرید؛ سپس مخزن مخصوص قهوه (فیلتر نگهدارنده قهوه) را پر کنید و قهوه را داخل آن بکوبید (تَمپ کنید) و بعد مخزن را در جای خود قرار دهید. در این مدل‌ها شما خودتان باید متغیرهای مختلف مانند زمان شروع و پایان عصاره‌گیری را تنظیم کنید. 

استفاده از این مدل برای افرادی که علاقه به تجربه دارند و می‌خواهند طعم دلخواه خود را پیدا کنند مناسب است؛ اما اگر در این زمینه آماتور هستید، این دستگاه را به شما توصیه نمی‌کنیم. در کنار این دستگاه‌ها، کف‌ساز وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید شیر را کف‌دار و به قهوه اضافه کنید. با کمی تمرین می‌توانید هنر طراحی روی قهوه را یاد بگیرید. 

۲- اسپرسو‌ساز تمام‌خودکار

در این مدل، خود دستگاه مدت زمان لازم برای دم‌آوری قهوه را انتخاب می‌کند و کار برای شما بسیار راحت‌تر می‌شود. در این دستگاه جریان‌سنج نیز وجود دارد که حجم آب عبوری از داخل فیلتر را تنظیم می‌کند و نیازی به تنظیمات دستی ندارد. با این ویژگی دیگر نیازی نیست که نگران سر رفتن قهوه از داخل فنجان باشید. استفاده از اسپرسو‌ساز تمام‌خودکار نیاز به مهارت خاصی ندارد و افراد مبتدی می‌توانند به‌راحتی با استفاده از آن در عرض چند دقیقه برای خود اسپرسو آماده کنند. در این مدل نیز کف‌ساز وجود دارد و شما باید به‌صورت دستی شیر را کف‌دار کنید. 

۳- اسپرسو‌ساز سوپر‌خودکار

با این دستگاه برای درست کردن قهوه لازم نیست هیچ فعالیتی بکنید و تنها کافی است یک دکمه را فشار دهید. این مدل برای افرادی که وقت کافی برای درست کردن قهوه ندارند، بسیار مناسب است؛ اما قیمت بیشتری از مدل‌های قبلی دارد. اکثر اسپرسو‌سازهای سوپر خودکار، آسیاب قهوه و تمپ پورتافیلتر را خودشان انجام می‌دهند. حتی کف‌ساز و شیر‌ریز خودکار دارند و قهوه را حاضر و آماده به شما تحویل می‌دهند. این ویژگی اگرچه جالب است و کار را راحت می‌کند؛ اما دیگر نمی‌توانید روی قهوه خود را طراحی کنید. از آن‌جایی که متغیرهای مختلف برای تهیه قهوه در اختیار شما نیستند و از قبل تعیین شده‌اند، همیشه طعم قهوه یکسانی خواهید داشت. 

همچنین بخوانید: «برای پخت کیک به چه ابزاری نیاز داریم؟»

۲- اسپرسو‌ساز دستی

اسپرسو‌ساز دستی یک اهرم دارد که با فشار دادن آن، قهوه به آرامی درست می‌شود. کار کردن با این دستگاه کمی سخت است و به تمرین زیادی نیاز دارد؛ به همین دلیل استفاده از آن برای افراد کمی مناسب است. برخی از این مدل‌ها سبک و قابل‌حمل هستند و در سفر کاربردی هستند.

نکات خرید قهوه ساز

۳- قهوه‌ساز قطره‌ای برقی

این نوع قهوه ساز نسبت به مدل اسپرسو‌ساز قیمت کمتری دارد و افراد بیشتری از آن استفاده می‌کنند. در این قهوه ساز آب در یک محفظه ذخیره و توسط المنت‌ها داغ می‌شود؛ سپس آب جوش درون محفظه‌ قهوه ریخته می‌شود تا قهوه آماده و داخل قوری ریخته شود. کار کردن با این دستگاه بسیار آسان است و فقط باید توجه داشته باشید که قوری قهوه را به مدت طولانی در جای خود قرار ندهید؛ زیرا حرارت دستگاه ممکن است طعم قهوه را تغییر دهد. 

نکات خرید قهوه ساز

 

برای درست کردن قهوه در این مدل قهوه ساز، به کپسول‌های قهوه نیاز دارید.

۴- قهوه ساز کپسولی

برای درست کردن قهوه در این مدل قهوه ساز، به کپسول‌های قهوه نیاز دارید. این کپسول‌ها مانند چای کیسه‌ای هستند و در هر کدام مقدار پودر قهوه لازم برای یک نفر وجود دارد. قیمت این کپسول‌ها تقریبا زیاد است و هنگام خرید قهوه ساز کپسولی باید به هزینه‌های ماهیانه این دستگاه توجه داشته باشید. 

نکات خرید قهوه ساز

۵- موکاپات

موکاپات نوعی قهوه ساز روگازی است که با استفاده از آن می‌توانید به راحتی یک اسپرسو با طعم حرفه‌ای در منزل آماده کنید. این دستگاه کوچک از سه بخش تشکیل می‌شود؛ در بخش زیرین آب جوش و در بخش میانی قهوه آسیاب‌شده قرار می‌گیرد و در محفظه بالایی عصاره قهوه بعد از آماده شدن ریخته می‌شود. 

با قرار دادن این دستگاه روی شعله اجاق گاز، بعد از چند دقیقه قهوه شما آماده می‌شود. مدل برقی این دستگاه و مدل‌های تک‌نفره و چند نفره آن نیز موجود است. در مدل‌های روگازی باید حواستان به درجه حرارت شعله باشد؛ اما در مدل‌های برقی، به صورت خودکار دمای لازم اعمال می‌شود. 

نکات خرید قهوه ساز

 

فرنچ‌پرس یک قهوه ساز ساده و با کاربری آسان برای دم کردن قهوه در منزل است.

۶- فرنچ‌پرس

فرنچ‌پرس یک قهوه ساز ساده و با کاربری آسان برای دم کردن قهوه در منزل است. برای دم کردن قهوه با فرنچ‌پرس باید در محفظه دستگاه که از جنس شیشه یا استیل است مقداری پودر قهوه و روی آن، آب جوش بریزید. به درب فرنچ‌پرس یک اهرم وصل است و در انتهای آن فیلتر قرار دارد. بعد از اینکه آب جوش را ریختید، درب آن را به‌گونه‌ای ببندید که فیلتر روی آب قرار بگیرد. بعد از چند دقیقه که قهوه در آب باقی ماند، به آرامی اهرم را به سمت پایین فشار دهید تا تفاله قهوه در کف ظرف جمع شود و قهوه آماده و صاف در محفظه باقی بماند. 

همچنین بخوانید: «در خرید چای ساز به چه نکاتی توجه کنیم؟»