نکات خرید رنده برقی

نکات خرید رنده برقی

یکی از وسایلی که آشپزی را برای شما راحت و لذت‌بخش می‌کند، رنده برقی است. با استفاده از رنده برقی می‌توانید در مدت زمان کوتاهی حجم زیادی از مواد غذایی را رنده خرد یا قطعه قطعه کنید؛ بدون اینکه فشاری به مچ دست خود وارد کنید. 

رنده برقی جزء آن دسته از وسایل پرکاربرد آشپزخانه است که بعد از خرید، قطعا عاشق آن می‌شوید و بسیاری از کارهای خود را برای درست کردن انواع غذاها، سالادها و… با این دستگاه انجام می‌دهید. در این مطلب نکات مهم برای خرید رنده برقی را بررسی می‌کنیم تا با این وسیله بیشتر آشنا شوید و مدلی را انتخاب کنید که با گذشت زمان از خرید خود پشیمان نشوید.

تیغه‌ها مهم‌ترین بخش رنده برقی هستند و تاثیر مستقیم و زیادی بر عملکرد دستگاه دارند.

۱- جنس تیغه‌ و بدنه رنده برقی

تیغه‌ها مهم‌ترین بخش رنده برقی هستند و تاثیر مستقیم و زیادی بر عملکرد دستگاه دارند. استیل ضد‌زندگ جنس بسیار خوبی برای تیغه‌های رنده برقی است؛ زیرا هم تیز است و هم به مرور زمان و بر اثر برخورد با آب مواد غذایی مانند گوجه، پیاز و… زنگ نمی‌زند. همچنین مقاومت و ماندگاری زیادی دارد و زود خراب نمی‌شود. 

اگر تیغه‌ها از جنس فلزی باشند که بعد از مدتی زنگ بزند، ممکن است طعم مواد غذایی تغییر کند یا با ایجاد شدن واکنش شیمیایی بین فلز و مواد غذایی، سلامتی شما به خطر بیفتد. جنس بدنه رنده برقی نیز مانند تمام وسایل دیگر آشپزخانه یا فلزی یا پلاستیکی است که هر کدام مزایا و معایب خود را دارد. 

بدنه پلاستیکی وزن کمتر و دوام کمتری نسبت به بدنه فلزی دارد؛ اما انتخاب جنس بدنه به سلیقه شما و جنس وسایل دیگر آشپزخانه شما بستگی دارد. تمیز کردن هر دو جنس نیز کار ساده‌ای است و لازم نیست نگران این موضوع باشید. 

نکات خرید رنده برقی

۲- ظرفیت رنده برقی

رنده برقی در مدل‌های مختلفی تولید می‌شود؛ برخی از مدل‌ها یک ظرف دارند که مواد داخل آن رنده می‌شوند یا بعد از رنده شدن داخل آن ریخته می‌شوندَ؛ اما مدل‌های دیگری نیز هستند که طراحی شبیه به چرخ گوشت دارند و خودتان باید ظرفی را زیر آن قرار دهید تا مواد غذایی رنده‌شده داخل آن بریزند. در مدل‌های نوع اول باید حواستان به حجم ظرف باشد و متناسب با نیاز خود و میزان استفاده‌ای که از دستگاه دارید، حجم آن را انتخاب کنید. اگر ظرف بیش از اندازه بزرگ باشد، هم فضای زیادی را اشغال می‌کند و هم استفاده از دستگاه را برای شما سخت می‌کند تا در نهایت بیخیال رنده برقی شوید. 

برخی از مدل‌های رنده برقی دارای چند سرعت مختلف هستند.

۳- شکل تیغه‌های رنده برقی

برخی از دستگاه‌های رنده برقی دارای چندین تیغه با شکل‌های مختلف هستند که امکان رنده کردن مواد مختلف در شکل‌های متفاوت را برای شما فراهم می‌کنند. برای مثال رنده ریز، رنده درشت و غیره. 

برای درست کردن غذاهای مختلف به انواع مختلفی تیغه نیاز دارید؛ پس این موضوع مهمی در خرید رنده برقی است. برای مثال برای درست کردن کوکو سیب‌زمینی نیاز به تیغه‌ای با سوراخ‌های ریز دارید تا سیب‌زمینی را ریز رنده کند یا ممکن است دستگاه شما مجهز به تیغه‌ای باشد که بتوانید مواد نرمی مانند پنیر را با آن رنده کنید. 

برخی از مدل‌ها سرعت‌های مختلفی برای رنده کردن دارند؛ اما برخی از آن‌ها نیز تنها یک سرعت دارند. وجود سرعت‌های مختلف در دستگاه می‌تواند کار شما را راحت‌تر کند. 

همچنین بخوانید: «در خرید چای ساز به چه نکاتی توجه کنیم؟»

 

نکات خرید رنده برقی

۴- قطر دهانه ورودی رنده برقی

یکی دیگر از نکات مهم، قطر دهانه ورودی دستگاه است. برای رنده کردن باید مواد غذایی مختلف را از دهانه ورودی داخل دستگاه بیندازید تا دستگاه شروع به کار و آن‌ها را رنده کند. اگر قطر این دهانه کوچک باشد، مجبور می‌شوید مواد غذایی را به قطعات کوچک تقسیم کنید و بعد داخل دستگاه قرار دهید که این کار ممکن است برای شما سخت باشد. 

در برخی از مدل‌ها می‌توانید اکثر بخش‌های رنده را در ماشین ظرف‌شویی قرار دهید.

۵- شست‌وشو رنده برقی

شست‌وشو برخی از لوازم برقی آشپزخانه کار بسیار سختی است و همین موضوع باعث می‌شود که کمتر به سراغ استفاده از آن‌ها بروید. در خرید رنده برقی نیز بهتر است به دنبال مدلی باشید که شست‌وشو آن آسان باشد. برای مثال در برخی از مدل‌ها می‌توانید اکثر بخش‌های دستگاه را در ماشین ظرف‌شویی قرار دهید. بهتر است که در شست‌وشو رنده دقت زیادی داشته باشید و مطمئن شوید که مواد غذایی در سوراخ‌ها باقی نمانده باشند؛ زیرا اگر مواد غذایی داخل سوراخ‌ها فاسد شوند، به سلامتی شما آسیب وارد می‌کنند. 

۶- گارانتی

در خرید هر وسیله‌ای باید حواستان به ضمانت‌نامه یا گارانتی باشد. دستگاهی که گارانتی دارد به این معنا است که کیفیت ساخت خوبی دارد و خیال شما را از خرید آن راحت می‌کند. یک برند با ارائه گارانتی به شما ضمانت می‌دهد که دستگاه از نظر ساخت مشکلی ندارد و اگر تا مدت مشخصی مشکلی برای آن ایجاد شود، شرکت سازنده به صورت رایگان مشکل را برطرف می‌کند. هنگام دریافت ضمانت‌نامه دقت کنید که فروشنده تاریخ دقیق روز خرید شما را در برگه گارانتی یادداشت کند.  

برخی از غذاسازها نیز مجهز به رنده برقی هستند که همین کار را برای شما انجام می‌دهد. از این نکات برای بررسی رنده برقی یک غذاساز نیز می‌توانید استفاده کنید. 

همچنین بخوانید: «در خرید غذاساز باید به چه نکاتی توجه کنیم؟»