برخی از لوازم خانگی هوشمند نمایشگاه CES 2020

لوازم خانگی هوشمند

نمایشگاه CES یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های بین‌المللی در حوزه تکنولوژی است و بزرگ‌ترین شرکت‌ها در زمینه‌های مختلف مانند سلامت، خودرو، لوازم خانگی هوشمند و… در این نمایشگاه شرکت می‌کنند تا جدیدترین و نوآورترین محصولات خود را به نمایش بگذارند. در این مطلب چند نمونه از لوازم خانگی هوشمند در این نمایشگاه در سال 2020 را بررسی می‌کنیم. 

۱- ماکرو‌ویو هوشمند جنرال الکتریک

شرکت جنرال الکتریک ماکروویو هوشمندی را در این نمایشگاه معرفی کرده است که تفاوت بسیار زیادی با تصویر ماکرو‌ویو در ذهن شما دارد. این ماکروویو که Kitchen hub نام دارد، مجهز به هوش مصنوعی است و می‌تواند به عنوان یک پایگاه هوشمند در آشپزخانه شما باشد تا تمام لوازم خانگی هوشمند به آن متصل شوند. 

روی درب این ماکروویو هوشمند، یک نمایشگر ۲۷ اینچی قرار دارد که با داشتن سیستم عامل اندروید، بسیار شبیه یک تبلت است و به راحتی می‌توانید اپلیکیشن‌های مختلف را روی آن نصب کنید. همچنین می‌توانید تمام لوازم خانگی هوشمند را به آن متصل کنید. 

این ماکروویو نیز مانند همه تبلت‌های اندرویدی مجهز به دستیار صوتی هوشمند گوگل است و در انجام دادن کارهای مختلف، کمک زیادی به شما می‌کند. برای مثال هنگام آشپزی می‌توانید از او بخواهید دستور پخت یک غذای سبک را برای شما بیاورد یا هنگام ظرف شستن از او بخواهید که موسیقی موردعلاقه‌تان را پخش کند. 

بهترین ویژگی این ماکروویو برای خانم‌ها، ارائه دستور پخت با مواد اولیه در دسترس است.

بهترین ویژگی این ماکروویو برای خانم‌ها، ارائه دستور پخت با مواد اولیه در دسترس است؛ زیرا اکثر خانم‌ها معتقد هستند که انتخاب غذایی که می‌خواهند برای ناهار و شام بپزند، از فرآیند پخت غذا سخت‌تر است، اما این ماکروویو مشکل خانم‌ها را حل کرده است. 

این دستگاه مجهز به سه دوربین در محفظه خود است که می‌تواند نوع مواد غذایی را تشخیص دهد. می‌توانید مواد اولیه در دسترس خود را داخل آن قرار دهید و از او بخواهید که چند دستور پخت با این مواد غذایی به شما نشان دهد. همچنین این دستگاه با استفاده از دوربین‌ها و هوش مصنوعی خود، بر روند پخت و کیفیت غذا نیز نظارت دارد. 

این محصول تا پایان سال میلادی وارد بازار می‌شود و قیمت آن هنوز مشخص نشده است؛ اما قطعا دستگاهی با این امکانات، قیمت بسیار بیشتری نسبت به نمونه‌های معمولی دارد. 

همچنین بخوانید: «بررسی آون توستر مینل مدل M50»

لوازم خانگی هوشمند

۲- ربات آشپز سامسونگ

یک لوازم خانگی هوشمند که شرکت سامسونگ در این نمایشگاه معرفی کرد، ربات آشپز بود. این ربات از دو بازو تشکیل شده است و می‌تواند سالادهای مختلف متعلق به ملیت‌های مختلف مانند سالاد توفو، سالاد یونانی و… را آماده کند. 

یک دستیار انسانی نیز در آماده‌سازی سالاد به این ربات کمک می‌کند؛ اما کارهای مهم و اصلی را خود ربات انجام می‌دهد. آماده کردن وسایل، ادویه‌ها و خرد کردن موادی مانند هویج به عهده دستیار است و ربات آشپز سامسونگ، میزان دقیق مواد اولیه و ترکیب کردن آن‌ها را برعهده دارد.  

این ربات برای شروع فعالیت خود یک دستور صوتی مخصوص دارد که با شنیدن آن فعال می‌شود. محل قرارگیری ربات هوشمند، قسمت زیرین کابینت‌های دیواری است. این ربات‌ ۶ درجه آزادی و سه مفصل بازویی دارد تا بتواند مانند دست انسان حرکت کند. همچنین سه انگشت برای نگه داشتن ظروف و وسایل دارد. این ربات می‌تواند فشار لازم برای نگه داشتن و بلند کردن ظروف شیشه‌ای، پلاستیکی و… را تنظیم کند و مواد اولیه و ظروف مختلف را از داخل کابینت بردارد. 

این ربات برخلاف بسیاری از ربات‌ها است و به جای اینکه از یک انسان دستور بگیرد، به دستیار انسانی خود می‌گوید که چه کارهایی انجام دهد. برای مثال وقتی دستور آماده کردن یک سالاد را به او می‌دهید، این ربات مراحل آماده‌سازی را مشخص می‌کند و برای بازوهای چپ و راست وظایفی را مشخص می‌کند. همچنین در هر مرحله با دستورهای صوتی از دستیار خود می‌خواهد که برخی از کارها را انجام دهد. 

شرکت سامسونگ سعی می‌کند که این محصول را با قیمتی مناسب به بازار عرضه کند تا همه مردم بتوانند از فناوری‌های جدید در زندگی خود استفاده کنند.

یکی از قابلیت‌های مهم این ربات این است که می‌تواند نحوه کار با دستگاه‌های ساده و درست کردن سالادها و غذاهای مختلف را یاد بگیرد. برای مثال در نمایشگاه از این ربات خواسته شده بود که یک قهوه آماده کند. این ربات ابتدا دستور کار کردن با قهوه‌ساز و نحوه آماده‌سازی قهوه را دانلود کرده بود و سپس یک قهوه آماده کرده بود. 

امنیت این ربات نیز بسیار بالا است و اگر هنگام کار کردن با چاقو یا ابزارهای خطرناک فردی به او نزدیک شود، ابتدا کار خود را قطع می‌کند و سپس به او هشدار می‌دهد که از ربات فاصله بگیرد. 

قیمت این محصول هنوز مشخص نشده است؛ اما این ربات در دسته کالاهای لوکس قرار نمی‌گیرد و شرکت سامسونگ سعی می‌کند که آن را با قیمتی مناسب به بازار عرضه کند تا همه مردم بتوانند از فناوری‌های جدید در زندگی خود استفاده کنند. برای پایین آوردن قیمت آن، شرکت سامسونگ تمام قطعات این ربات را خودش تولید کرده است. 

لوازم خانگی هوشمند

در نمایشگاه امسال، جاروبرقی معرفی شد که خودش، خودش را تمیز می‌کند و زمین را هم برای شما تی می‌کشد.

۳- جاروبرقی هوشمند 

مدل‌های مختلف جاروبرقی‌های هوشمند از چند سال گذشته به بازار آمده‌اند که خودشان خانه را تمیز می‌کنند و خودشان به پریز برق متصل می‌شوند تا شارژ شوند؛ اما در نمایشگاه امسال، جاروبرقی معرفی شد که خودش، خودش را تمیز می‌کند و زمین را هم برای شما تی می‌کشد. 

این جاروبرقی هوشمند که ساخته شرکت Narwal است؛ داخل یک محفظه قرار می‌گیرد و درون این محفظه، ۲ منبع آب وجود دارد که داخل یکی آب تمیز قرار دارد و دیگری برای جمع کردن آب‌های کثیف است. این جاروبرقی با استفاده از آب تمیزی که در محفظه وجود دارد، هم داخل خود را تمیز می‌کند؛ هم زمین را تی می‌کشد. این دستگاه یک اپلیکیشن نیز دارد که می‌توانید از طریق آن نقشه مسیرها را به جاروبرقی بدهید. قیمت این جاروبرقی هوشمند ۵۵۰ دلار است و تا پایان سال وارد بازار می‌شود. 

نتیجه‌گیری

نمایشگاه CES یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های بین‌المللی در حوزه تکنولوژی است و بزرگ‌ترین شرکت‌ها در زمینه‌های مختلف مانند سلامت، خودرو، لوازم آشپزخانه هوشمند و… در این نمایشگاه شرکت می‌کنند تا جدیدترین و نوآورترین محصولات خود را به نمایش بگذارند. 

در این مطلب سه محصول جالب از برندهای سامسونگ، جنرال الکتریک و Narwal را بررسی کردیم. ورود این محصولات به دنیای واقعی، سبک زندگی افراد را تغییر می‌دهد و زندگی را برای آن‌ها راحت‌تر می‌کند.

همچنین بخوانید: «لوازم برقی آشپزخانه را چه رنگی بخریم؟»