قبل از خرید چرخ گوشت، این نکات را بدانید

 

نکات خرید چرخ گوشت

ممکن است به دنبال خرید چرخ گوشت برای جهیزیه خود باشید یا قصد داشته باشید چرخ گوشت خود را عوض کنید. در خرید لوازم برقی آشپزخانه، برای اینکه مدل خوبی را انتخاب کنید و بعدا از انتخاب خود پشیمان نشوید، باید قبل از خرید تحقیقات لازم را انجام دهید. 

شاید فکر کنید که چرخ گوشت وسیله ضروری در خانه نیست و می‌توانید گوشت مورد‌نیاز خود را به صورت چرخ‌شده از فروشگاه تهیه کنید. درست است که این کار راحت‌تر از چرخ کردن گوشت در منزل است و دردسر کم‌تری دارد؛ اما چرخ کردن گوشت در خانه راه مطمئن‌تری است. شما مطمئن هستید که گوشت خوبی تهیه کرده‌اید و سلامت خود را به خطر نینداخته‌اید. 

چرخ گوشت های زیادی از برندهای مختلف و با امکانات گوناگون در بازار وجود دارند و انتخاب را برای خریداران سخت می‌کنند. در این مطلب نکات مهمی که باید قبل از خرید چرخ گوشت بدانید را بررسی می‌کنیم تا بتوانید مناسب‌ترین مدل را برای خود انتخاب کنید. 

۱- انواع چرخ گوشت

دو نوع چرخ گوشت دستی و برقی در بازار وجود دارد؛ البته افراد خیلی کمی هستند که تمایل به خرید چرخ گوشت دستی دارند. مدل‌های دستی نسبت به مدل‌های برقی کوچک و ارزان هستند؛ اما کار کردن با آن‌ها بسیار سخت است و گوشت را باید فقط با نیروی دست خود چرخ کنید. استفاده از این مدل‌ها فشار زیادی به مچ دست وارد می‌کند و زمان زیادی را از شما می‌گیرد. در مدل‌های برقی، یک موتور مکانیکی به سرعت گوشت‌ها را چرخ می‌کند و شما فقط باید یک دکمه را فشار دهید و گوشت را داخل دستگاه بیندازید. 

بهتر است که تیغه‌های چرخ گوشت از جنس فولاد ضد‌زنگ باشند. 

۲- جنس تیغه و بدنه چرخ گوشت

تیغه دستگاه، یکی از مهم‌ترین بخش‌های دستگاه است و تاثیر مستقیم و زیادی بر عملکرد چرخ گوشت و کیفیت گوشت‌های چرخ شده دارد. این تیغه‌ها هستند که گوشت را چرخ می‌کنند و بهترین جنس برای آن‌ها فولاد ضد‌زنگ است. 

تیغه‌های چرخ گوشت در تماس مستقیم با گوشت هستند و بعد از هر بار استفاده از دستگاه باید آن‌ها را به خوبی شست‌وشو دهید. پس باید جنسی را انتخاب کنید که در اثر شست‌وشو زیاد کند نشود. تیغه‌های فولادی مناسب‌ترین جنس برای تیغه‌ها هستند، به مرور زمان کند نمی‌شوند و قدرت خوبی برای بریدن مواد دارند. 

بدنه دستگاه‌های برقی آشپزخانه نیز یا از جنس پلاستیک یا از جنس آلومینیوم و استیل است. انتخاب جنس و رنگ دستگاه به سلیقه شما و رنگ وسایل دیگر آشپزخانه بستگی دارد. چرخ گوشت های با بدنه پلاستیکی نیز دوام کافی دارند و لازم نیست نگران خراب شدن آن‌ها باشید. 

نکات خرید چرخ گوشت

۳- قدرت چرخ گوشت

قدرت چرخ گوشت تاثیر بسیار زیادی بر عملکرد آن دارد. هرچه‌قدر قدرت دستگاه بیشتر باشد، مقدار گوشت بیشتری را در زمان کوتاهی، با کیفیت خوب چرخ می‌کند و فشار زیادی به موتور وارد نمی‌شود؛ درنتیجه احتمال خراب شدن موتور کاهش پیدا می‌کند. 

در خرید چرخ گوشت باید به چند عدد در دفترچه راهنما آن دقت کنید؛ قدرت چرخ‌کنندگی (بر حسب گرم در دقیقه)، سرعت چرخ‌کنندگی (بر حسب دور در دقیقه) و توان موتور (بر حسب وات). پارامتر دیگری به نام حداکثر ظرفیت چرخ گوشت نیز در دفترچه راهنمای این دستگاه وجود دارد که با واحد کیلوگرم در دقیقه نمایش داده می‌شود و نشان‌دهنده حداکثر مقدار گوشتی است که دستگاه در یک دقیقه می‌تواند چرخ کند. این پارامتر نیز رابطه مستقیمی با قدرت موتور و توان دستگاه دارد. 

همچنین بخوانید: «غذاهای سریع و خوشمزه‌ای که می‌توان در قرنطینه با آون توستر پخت»

 

به دنبال دستگاهی باشید که قطعات آن به راحتی از یکدیگر جدا شوند تا کار شست‌وشو را برای شما راحت‌ و مطمئن‌ کنند.

۴- شست‌وشو دستگاه

شست‌وشو چرخ گوشت موضوع بسیار مهمی است؛ زیرا اگر به درستی انجام نشود به سلامت شما آسیب می‌زند و باعث بیماری می‌شود. از چرخ گوشت برای چرخ کردن انواع گوشت‌های خام استفاده می‌شود و با توجه به اینکه هر روز بیماری‌های مختلفی در گوشت حیوانات پیدا می‌شود، داخل چرخ گوشت می‌تواند محل تجمع این میکروب‌ها باشد و به سلامتی شما آسیب وارد کند.

به دنبال دستگاهی باشید که قطعات آن به راحتی از یکدیگر جدا شوند تا کار شست‌وشو را برای شما راحت‌ و مطمئن کنند. در برخی مدل‌ها می‌توان قطعات مختلف را در ماشین ظرف‌شویی قرار داد. باز هم اینجا مشخص می‌شود که جنس تیغه دستگاه باید فولاد ضد‌زنگ باشد تا با شست‌وشو زیاد، کند نشود و کارایی خود را از دست ندهد. 

۵- سهولت استفاده از دستگاه

چرخ گوشت از قطعات مختلفی تشکیل می‌شود که در هر بار استفاده، باید این قطعات را به هم وصل کنید و بعد از اتمام کار قطعات را برای شست‌وشو از یکدیگر جدا کنید. فرآیند متصل کردن این قطعات بهتر است که ساده باشد تا استفاده از دستگاه برای شما ساده‌تر شود. 

برخی از مدل‌ها دارای عملکرد معکوس هستند و این قابلیت بسیار مفید است. زمانی که گوشت را  درون دستگاه می‌ریزید، کمی از آن داخل تیغه‌ها و درون دستگاه باقی می‌ماند و چرخ نمی‌شود. با استفاده از عملکرد معکوس، حرکت تیغه‌ها برعکس می‌شود و گوشت‌هایی که گیر کرده‌اند خارج می‌شوند. 

نکات خرید چرخ گوشت

۶- وسایل جانبی

 قطعا داشتن وسایل جانبی که کاربرد یک دستگاه را بیشتر ‌می‌کند، برای همه افراد هیجان‌انگیز است. به همین دلیل برخی از برندها برای لوازم برقی خود وسایل جانبی نیز در نظر می‌گیرند تا با این کار مشتریان بیشتری جذب کنند. برای مثال برای چرخ گوشت خود، تیغه‌های متنوع یا قطعات اضافی برای درست کردن سوسیس و… در نظر می‌گیرند. 

برخی از چرخ گوشت‌ها دارای سیستم محافظت حرارتی هستند تا از داغ کردن موتور جلوگیری کنند. 

۷- نکات دیگر

چرخ گوشت نیز یکی از دستگاه‌هایی است که موتور مکانیکی دارد و صدای زیادی از خود تولید می‌کند. خوشبختانه شرکت‌های سازنده همواره به دنبال راه‌هایی برای کاهش صدای این دستگاه هستند. صدای دستگاه با واحد دسیبل داخل دفترچه راهنما نوشته شده است و بهتر است قبل از خرید نگاهی به آن بیندازید.

فعالیت چرخ گوشت بسیار سنگین است و انرژی زیادی نیز مصرف می‌کند. به همین دلیل به موتور این دستگاه فشار زیادی وارد می‌شود و این فشار باعث داغ شدن موتور و فرسودگی قطعات آن می‌شود. مدل‌های جدید، برای رفع این مشکل سیستم‌های محافظ حرارتی را در چرخ گوشت ها قرار داده‌اند تا از ایجاد این مشکلات جلوگیری کنند. عملکرد این سیستم به این صورت است که با داغ شدن موتور، به صورت خودکار خاموش می‌شود و زمانی می‌توانید دستگاه را روشن کنید که دمای موتور به حالت عادی برگردد. 

۸- قیمت و برند دستگاه

بسیاری از برندهای تولید‌کننده لوازم خانگی، سال‌ها است که چرخ گوشت های مختلفی را با کیفیت متنوع و امکانات گوناگون تولید کرده‌اند. قطعا نام برند بر قیمت آن تاثیرگذار است و آخرین پارامتری که باید برای خرید در نظر بگیرید برند دستگاه است. قبل از خرید، بهتر است از افرادی که این وسیله برقی را دارند، نظر بپرسید یا در فروشگاه‌های اینترنتی، نظر کاربرانی را که از این دستگاه استفاده کرده‌اند مطالعه کنید. 

همچنین بخوانید: «در خرید غذاساز باید به چه نکاتی توجه کنیم؟»