قبل از خرید سرخ کن این نکات را بدانید

سرخ کن

تقریبا همه آدم‌ها علاقه زیادی به غذاهای سرخ‌کردنی دارند. اگرچه غذاهای سرخ‌کردنی مضراتی دارند؛ اما تقریبا در وعده‌های غذایی همه خانواده‌ها جا دارند. یکی از ابزارهایی که درست کردن غذاهای سرخ‌کردنی را برای  شما بسیار راحت می‌کند، دستگاه سرخ کن است. در این مطلب این دستگاه و نکات خرید آن را بررسی می‌کنیم. 

سرخ کردن غذا در تابه سختی‌هایی دارد که برخی از خانم‌ها را از درست کردن غذای سرخ کردنی پشیمان می‌کند. برای مثال بعد از درست کردن غذای سرخ کردنی در تابه، روغن روی اجاق گاز می‌ریزد و احتمال سوختگی دست و صورت نیز زیاد است. سرخ کن این مشکلات را ندارد و در مدت زمان کوتاهی می‌توانید تنها با فشردن یک دکمه مواد غذایی دلخواه خود را سرخ کنید.

سرخ کن‌های گازی برای فضای باز و خارج از آپارتمان طراحی شده‌اند. 

۱- انواع سرخ کن

سرخ کن‌ها سه نوع برقی، گازی و ایر‌فرایر دارند. برای خرید سرخ کن ابتدا باید با انواع آن آشنا شوید و مدلی را انتخاب کنید که برایتان مناسب باشد. 

سرخ کن‌های برقی در سایزهای کوچک و متوسط تولید می‌شوند و بیشتر برای استفاده درآپارتمان‌ها رایج هستند. برای مثال در این دستگاه‌ها نمی‌توان یک مرغ کامل را سرخ کرد. سرعت داغ شدن روغن در این مدل کمتر از سرخ کن گازی است؛ اما سرخ کن برقی ایمنی بیشتری از سرخ کن گازی دارد. 

سرخ کن‌های گازی برای فضای باز و خارج از آپارتمان طراحی شده‌اند. سایز این دستگاه‌ها به نسبت بزرگ است و بیشتر از آن‌ها برای مصارف تجاری استفاده می‌کنند. ایمنی سرخ کن گازی از برقی کمتر است و به همین دلیل بهتر است که در فضای باز از آن استفاده کنید. مواد غذایی در این سرخ کن بهتر سرخ می‌شوند و تردتر و خوشمزه‌تر می‌شوند. روغن نیز در این مدل با سرعت زیادی داغ می‌شود.

ایرفرایر یا هواپز، مواد غذایی را درون روغن فراوان سرخ نمی‌کند و فناوری آن به صورتی است که از همه جهت‌ها به مواد داخل خود گرما می‌دهد تا سطح آن‌ها ترد شود. غذای سرخ‌شده در این دستگاه نیز کاملا ترد و خوشمزه می‌شود؛ اما با سرخ شدن در روغن متفاوت است. ایمنی این دستگاه نیز بسیار بیشتر از انواع دیگر سرخ کن که با روغن کار می‌کنند است. غذای آماده شده در این دستگاه سالم‌تر است و برای افرادی مناسب است که غذای سرخ‌شده برای آن‌ها ضرر دارد. این نوع سرخ کن به دلیل فناوری خود، گران‌تر از مدل‌های دیگر است. 

سرخ کن

با توجه به حجم و نوع غذاهایی که می‌پزید، ظرفیت سرخ کن مناسب برای خود را انتخاب کنید.

۲- ظرفیت سرخ کن

ظرفیت سرخ کن یکی از موارد مهم در خرید این دستگاه است. با توجه به حجم و نوع غذاهایی که سرخ می‌کنید، ظرفیت مناسب برای خود را انتخاب کنید. برای مثال یک سرخ کن با سایز متوسط که به ۰/۷ لیتر روغن احتیاج دارد و می‌تواند یک کیلوگرم مواد غذایی را سرخ کند، برای یک خانواده ۴ تا ۵ نفری مناسب است. 

اگر خانواده کوچکی داشته باشید و حجم غذاهای شما همیشه کم باشد، اما سرخ کن بزرگی بخرید، خیلی نمی‌توانید از آن استفاده کنید؛ زیرا باید برای سرخ کردن مقدار کمی مواد غذایی، حجم زیادی روغن استفاده کنید و این کار از نظر اقتصادی اصلا به صرفه نیست. اگر حجم غذاهای شما زیاد باشد و سرخ کن کوچکی داشته باشید، مجبور می‌شوید که برای درست کردن یک وعده غذا چند بار سرخ کن را روشن کنید. 

شکل بدنه سرخ کن نیز در ظرفیت آن تاثیرگذار است. سرخ کن‌هایی با بدنه استوانه‌ای شکل ظرفیت بیشتری از سرخ کن‌هایی با بدنه مربعی دارند و برای خانواده‌های بزرگ مناسب هستند. 

همچنین بخوانید: «تابه برقی و نکات مهم در خرید آن»

۳- ایمنی سرخ کن

همه دستگاه‌های برقی خطراتی دارند و هنگام کار با آن‌ها باید نکات ایمنی را رعایت کنید تا دچار مشکل نشوید. سرخ کن به دلیل روغن داغی که داخل خود دارد، به مراتب خطرناک‌تر از دیگر وسایل آشپزخانه است و هنگام خرید آن باید دقت کنید که حتما امکانات زیر را داشته باشد تا از ایجاد حادثه جلوگیری کند. 

یک سرخ کن حتما باید مجهز به سنسور دما باشد تا زمانی که روغن بیش از حد داغ شد، به صورت خودکار دستگاه را خاموش کند و از آتش‌سوزی جلوگیری کند. برخی از سرخ کن‌ها کابل‌های جداشونده دارند تا اگر بر اثر یک اتفاق، کابل برق دستگاه کشیده شود، سرخ کن واژگون نشود و تنها کابل برق از آن جدا شود. 

دقت داشته باشید که سرخ کن شما حتما یک قسمت شیشه‌ای روی درب خود داشته باشد تا هنگام کار دستگاه بتوانید بر روند سرخ شدن مواد غذایی نظارت داشته باشید. اگر برای این کار مجبور باشید که درب دستگاه را باز کنید، ممکن است با بخار داغ یا روغن داغ دست و صورت خود را بسوزانید. 

سرخ کن

۴- دیگر امکانات سرخ کن

امروزه اکثر سرخ کن‌های برقی، دیجیتال هستند و به صورت پیش‌فرض تنظیمات مختلفی برای درست کردن غذاهای مختلف دارند. در این مدل‌ها لازم نیست درجه حرارت و مدت زمان پخت را به صورت دستی انتخاب کنید و تنها کافی است نوع غذای خود را انتخاب کنید. 

ترموستات داخلی نیز یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک سرخ کن است که از ایجاد حادثه‌های بزرگ جلوگیری می‌کند.

برخی از سرخ کن‌ها قابلیت هشدار تعویض روغن دارند؛ یعنی اگر بعد از یک بار استفاده از دستگاه، روغن سوخته باشد به شما هشدار می‌دهد که آن را تعویض کنید. این ویژگی برای حفظ سلامتی شما و کیفیت غذاهایی که سرخ می‌کنید مهم است. 

ترموستات داخلی نیز یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک سرخ کن است که از ایجاد حادثه‌های بزرگ جلوگیری می‌کند. ترموستات درجه حرارت روغن را کنترل می‌کند و زمانی که به درجه خطرناک برسد، حرارت را کم می‌کند. 

دقت کنید که بدنه سرخ کن حتما عایق باشد تا هنگامی که دستگاه روشن است بتوانید به آن دست بزنید یا اگر به صورت اتفاقی دستتان به آن برخورد کرد، نسوزید. سرخ کن‌ها سبدهایی دارند که به شما کمک می‌کنند مواد غذایی را از درون روغن خارج کنید. اگر سرخ کن شما سایز بزرگی داشته باشد، ممکن است دو عدد سبد داخل خود داشته باشد. این سبد‌ها را می‌توانید به صورت جداگانه نیز تهیه کنید. 

۵- تمیز کردن سرخ کن

تمیز کردن سرخ کن کار خیلی ساده‌ای نیست؛ پس بهتر است به دنبال سرخ کن‌هایی باشید که برخی از قطعات آن از دستگاه جدا می‌شوند و کار شما را برای شست‌وشو راحت می‌کنند. برخی از سرخ کن‌ها دارای سیستم تخلیه روغن هستند و تمیز کردن آن‌ها بسیار راحت‌تر از مدل‌های دیگر است. اگر دستگاه شما این قابلیت را نداشته باشد، باید روغن را به صورت دستی از داخل دستگاه خارج کنید یا از تلمبه‌های دستی برای این کار استفاده کنید. 

همچنین بخوانید: «برای پخت کیک به چه ابزاری نیاز داریم؟»