طرز تهیه کیک خوشمزه و پرطرفدار در آون توستر (قسمت اول)

طرز تهیه کیک خوشمزه

کیک انواع مختلف و روش‌های پخت مختلفی دارد و یک خوراکی خوشمزه برای جشن‌ها، مهمانی‌ها و میان‌وعده‌های شما است. در این مطلب طرز تهیه کیک خوشمزه و پرطرفدار در آون توستر را با هم بررسی می‌کنیم تا بتوانید آن‌ها را به‌راحتی در منزل و با استفاده از آون توستر یا فر گازی درست کنید و نوش جان کنید. 

۱- طرز تهیه کیک خوشمزه و پرطرفدار: کیک خیس شکلاتی (براونی)

کیکی شکلاتی یکی از پر‌طرفدارترین انواع کیک در دنیا است و خودش نیز مدل‌های گوناگونی دارد. در این بخش طرز تهیه یک کیک شکلاتی خوشمزه و پرطرفدار به نام «کیک خیس شکلاتی» یا «براونی» را با هم بررسی می‌کنیم. 

مواد لازم برای تهیه کیک خیس شکلاتی:

 • شکر: یک‌ونیم لیوان 
 • شیر: یک‌ونیم لیوان
 • روغن مایع: یک لیوان
 • آرد: ۲ لیوان
 • تخم‌مرغ: ۳ عدد
 • پودر کاکائو: ۴ قاشق غذاخوری
 • وانیل: یک‌چهارم قاشق چای‌خوری
 • بیکینگ پودر: یک قاشق غذاخوری

طرز تهیه کیک خوشمزه

 

قبل از تهیه کیک خیس شکلاتی، شیر و تخم‌مرغ را از چال خارج کنید تا به دمای محیط برسند. 

طرز تهیه:

برای تهیه این کیک خوشمزه، شیر، شکر، نصف لیوان روغن مایع و پودر کاکائو را در یک ظرف مخلوط کنید و با قاشق هم بزنید تا خوب مخلوط شود. توجه داشته باشید که حتما باید شیر و تخم‌مرغ‌ها را از قبل، از یخچال خارج کنید و اجازه دهید تا به دمای محیط برسند. 

اکنون با استفاده از همزن برقی این مخلوط را به مدت ۲ تا ۳ دقیقه با دور کند هم بزنید. این مایع به دست آمده، سس کیک خیس است. یک لیوان از این سس بردارید و کنار بگذارید. 

در ظرف دیگری تخم‌مرغ‌هایی که به دمای محیط رسیده‌اند را بریزید؛ وانیل را به آن‌ها اضافه کنید و به مدت ۸ دقیقه با دور تند همزن آن‌ها را هم بزنید. زمانی که تخم‌مرغ پف کرد و کرم رنگ شد، همزن را خاموش کنید. 

سس شکلاتی که در ابتدا درست کردید را به مخلوط تخم‌مرغ اضافه کنید؛ سپس نصف دیگر روغن مایع را با آن‌ها ترکیب کنید و دوباره با همزن برقی یک دقیقه هم بزنید. 

آرد را با بیکینگ پورد مخلوط کنید و چند بار الک کنید؛ سپس آن را به مخلوط اضافه کنید و ۲ دقیقه با همزن هم بزنید تا آرد کاملا ترکیب شود و گلوله گلوله نشود. 

کف قالب را با مقداری روغن و آرد چرب کنید یا از کاغذ روغنی مخصوص پخت شیرینی استفاده کنید. مخلوط آماده را داخل قالب بریزید و به مدت ۴۵ دقیقه در آون توستر با دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد قرار دهید. با استفاده از خلال دندان می‌توانید پخته شدن کیک را چک کنید.

تا آماده شدن کیک، یک لیوان سس شکلاتی که قبلا برداشته بودید را داخل شیرداغ‌کن بریزید و روی شعه گاز قرار دهید. وقتی به دمای جوش رسید از روی گاز بردارید و صبر کنید تا به دمای محیط برسد. 

وقتی کیک پخته شد، آن را داخل ظرف دلخواه خود قرار دهید و با خلال دندان همه جای آن را سوراخ سوراخ کنید. سس شکلات را روی کیک بریزید و ۱۰ دقیقه صبر کنید تا جذب کیک شود. در آخر می‌توانید روی کیک را با چیپس شکلات، ترافل، میوه و مواد دلخواه خود تزیین کنید. 

همچنین بخوانید: «نکات پخت کیک در آون توستر»

طرز تهیه کیک خوشمزه

۲- طرز تهیه کیک خوشمزه و پرطرفدار: کیک ردولوت

کیک ردولوت علاوه بر اینکه ظاهر بسیار زیبایی دارد، طعم خوبی هم دارد. همان‌طور که از نام این کیک (مخمل سرخ) مشخص است، قرمز رنگ است. معمولا کیک ردولوت را به‌صورت لایه لایه درست می‌کنند و بین لایه‌ها خامه با طعم‌های مختلف قرار می‌دهند. 

مواد لازم برای تهیه کیک ردولوت:

 • آرد: ۲ و نیم پیمانه
 • شکر: یک و نیم پیمانه
 • روغن مایع: نصف پیمانه
 • شیر: یک پیمانه
 • تخم‌مرغ: ۳ عدد
 • وانیل: یک چهارم قاشق چای‌خوری
 • پودر کاکائو: یک قاشق چای‌خوری
 • سرکه سفید: یک قاشق مرباخوری
 • بیکینگ پودر: یک قاشق مرباخوری سر پر 
 • رنگ قرمز خوراکی: به مقدار لازم

 

برای تهیه کیک ردولوت، به باتر میلک نیاز داریم و برای درست کردن آن در منزل باید یک پیمانه شیر گرم را با یک قاشق مرباخوری سرکه مخلوط کنید. 

طرز تهیه: 

برای پخت کیک ردولوت به باتر میلک نیاز داریم. برای درست کردن باتر میلک باید شیر را روی حرارت قرار دهید تا گرم شود اما به نقطه جوش نرسد؛ سپس یک قاشق مرباخوری سرکه سفید را به آن اضافه کنید و بعد از روی حرارت بردارید. 

آرد و بیکینگ پودر را در یک ظرف مخلوط کنید و بعد سه بار الک کنید. تخم‌مرغ‌ها و وانیل را در یک ظرف دیگر بریزید و به مدت ۲ دقیقه با همزن برقی هم بزنید. شکر را به این مخلوط اضافه کنید و دوباره با دور تند همزن برقی به مدت ۵ دقیقه هم بزنید تا این مخلوط کرم رنگ و کش‌دار شود و حجم آن ۲ برابر شود. 

باترمیلک ولرم را به مخلوط تخم‌مرغ‌ها اضافه کنید و چند ثانیه هم بزنید تا مخلوط شود؛ سپس روغن مایع را به آن اضافه کنید. دوباره هم بزنید و پودر کاکائو و یک قاشق مرباخوری سرکه را اضافه کنید. اکنون باید رنگ خوراکی را به مقدار دلخواه خود اضافه کنید تا به رنگ مورد نظر خود برسید. 

مخلوط آرد و بکینگ پودر رو در سه مرحله اضافه کنید و با دور کند همزن در حد مخلوط شدن هم بزنید تا ترکیب نهایی کاملا یکدست شود. 

قالب مورد نظر را چرب کنید و مخلوط نهایی را تا دو سوم آن بریزید. آون توستر را از قبل به مدت ۱۵ دقیقه با دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد گرم کنید و بعد قالب را به مدت ۴۰ تا ۵۰ دقیقه داخل دستگاه قرار دهید. برای بررسی پخت کیک، از یک خلال دندان استفاده کنید. 

بعد از پخت کیک و سرد شدن آن، کیک را از قالب خارج کنید و از وسط به‌صورت افقی آن را برش بزنید. مقداری خامه فرم گرفته شده را داخل قیف بریزید و روی یکی از لایه‌ها را با خامه پر کنید. لایه دوم کیک را روی لایه اول قرار دهید و سطح کیک را یا خامه کشی کنید و یا با مواد دلخواه خود آن را تزیین کنید. 

همچنین بخوانید: «برای پخت کیک به چه ابزاری نیاز داریم؟»