دفترچه راهنما ماشین ظرفشویی بوش مدل SMS88TI01E

ماشین ظرفشویی بوش

شرکت بوش یکی از برندهای مطرح آلمانی در زمینه طراحی، ساخت و فروش انواع محصولات و تجهیزات مهندسی است. لوازم برقی خانگی شرکت بوش در سطح دنیا معروف هستند و کیفیت آن‌ها ثابت شده است. 

در این مطلب یکی از مدل‌های ماشین ظرفشویی بوش را معرفی می‌کنیم و نکات مهم در دفترچه راهنما آن را ذکر می‌کنیم. اگر قصد خرید این محصول را دارید یا آن را قبلا خریداری کرده‌اید و دفترچه راهنما را گم کرده‌اید، می‌توانید از این مطلب برای اطلاع از هشدارها و خطاهای دستگاه استفاده کنید. 

ماشین ظرفشویی بوش مدل SMS88TI01E، یکی از مدل‌های ۱۴ نفره سری ۸ بوش است که مصرف انرژی بسیار کمی دارد. در هر بار استفاده از این دستگاه تنها ۷ لیتر آب و ۶۷ کیلووات برق در هر ساعت استفاده می‌شود. 

این مدل برنامه‌های بسیار زیادی برای شست‌وشو دارد و قابلیت‌های بسیار زیاد آن کار شما را راحت می‌کند. برای مثال این دستگاه مجهز به سنسور تشخیص تعداد ظروف است و سبدهای آن در سه ارتفاع قابل تنظیم هستند. همچنین می‌توانید زمان شست‌وشو ظروف را تا ۲۴ ساعت آینده مشخص کنید. 

این مدل ماشین ظرفشویی بوش مجهز به سیستم تشخیص کثیفی است و با توجه به میزان کثیفی ظرف‌ها، برنامه مناسب برای شست‌وشو را انتخاب می‌کند.

این دستگاه مجهز به سیستم تشخیص کثیفی است و با توجه به میزان کثیفی ظرف‌ها، برنامه مناسب برای شست‌وشو را انتخاب می‌کند تا هم به ظروف آسیبی وارد نشود و هم در مصرف آب و برق صرفه‌جویی شود. به همین دلیل قبل از اینکه ظرف‌ها را داخل ماشین قرار دهید، فقط باید باقیمانده‌های بزرگ مواد غذایی را از داخل آن‌ها خارج کنید و لازم نیست آن‌ها را آب‌کشی کنید؛ زیرا اگر آب‌کشی کنید ممکن است دستگاه میزان کثیفی را کمتر از واقعیت تشخیص دهد، در نتیجه برنامه ضعیف‌تری را انتخاب کند و ظروف خیلی خوب تمیز نشوند. 

هشدارهای مهم ماشین ظرفشویی بوش مدل SMS88TI01E

۱- حتما ماشین ظرفشویی را مطابق با راهنمای نصب دستگاه، نصب کنید و نکات ایمنی آن را رعایت کنید. این دستگاه حتما باید روی یک سطح محکم مانند زمین قرار بگیرد و اگر می‌خواهید آن را داخل کابینت‌ها قرار دهید، باید آن را به دیوارهای مجاور پیچ کنید. همچنین اگر لوازم دیگری در بالا یا اطراف ماشین ظرفشویی قرار دارند، باید دستورالعمل‌های نصب ترکیبی با ماشین ظرفشویی را مطالعه و رعایت کنید. 

۲- برای جلوگیری از انفجار دستگاه، هیچ‌گونه حلالی داخل محفظه شست‌وشو اضافه نکنید. برای جلوگیری از سوختگی، زمانی که هنوز برنامه شست‌وشو تمام نشده، درب دستگاه را باز نکنید و اگر کودکی در منزل دارید حتما بعد از شروع برنامه شست‌وشو، قفل کودک را فعال کنید. 

همچنین بخوانید: «چه نکاتی در خرید ماشین لباسشویی مهم هستند؟»

ماشین ظرفشویی بوش

خطاهای مختلف ماشین ظرفشویی

ممکن است به دلایل مختلفی دستگاه دچار مشکل شود؛ در این زمان فعالیت دستگاه متوقف می‌شود و شماره‌ای روی صفحه دستگاه ظاهر می‌شود. هر شماره معنای مشخصی دارد و به شما می‌گوید که کدام بخش از دستگاه با مشکل مواجه شده است. در این قسمت انواع خطاهایی را که ممکن است شما هنگام استفاده از ظرفشویی بوش مدل SMS88TI01E با آن‌ها روبه‌رو شوید، بررسی می‌کنیم. 

۱- بررسی ورودی آب

اگر پیام «بررسی آب ورودی» روی صفحه ظاهر شود باید شلنگ ورودی آب را بررسی کنید که تا‌خوردگی نداشته باشد و از باز بودن شیر آب ورودی مطمئن شوید. اگر این موارد را بررسی کردید و مشکلی وجود نداشت، ممکن است شیر ورودی آب خراب باشد یا رسوب گرفته باشد. اگر شیر آب سالم باشد باید وقتی آن را باز می‌کنید، ۱۰ لیتر آب در دقیقه از آن خارج شود. 

اگر باز هم مشکل برطرف نشد، باید فیلترهای داخل شلنگ را بررسی کنید. برای این کار ابتدا دستگاه را خاموش و دوشاخه را از برق خارج کنید؛ سپس شیر آب را ببندید و اتصال آب را باز کنید. فیلتر داخل شلنگ را تمیز کنید؛ دوباره اتصال آب را وصل کنید و مطمئن شوید که آب نشتی نمی‌کند. اکنون می‌توانید دوشاخه را به برق وصل کنید و دستگاه را روشن کنید. 

۲- خطا E:07 

کد خطا E:07 مربوط به مسدود شدن منفذ هواکش است که داخل دستگاه و سمت راست قرار دارد. برای حل این مشکل باید ظروف را داخل دستگاه جابه‌جا کنید تا جلوی منفذ هواکش را نگیرند. 

۳- خطا E:22 

کد خطا E:22 مربوط به مسدود شدن یا کثیف شدن فیلترها است که برای حل مشکل باید آن‌ها را تمیز کنید. 

ماشین ظرفشویی بوش

۴- خطا E:24

کد خطا E:24 نیز ممکن است به دلایل مختلفی روی دهد. ممکن است شلنگ فاضلاب گرفته باشد یا پیچ خورده باشد که رفع این مشکل ساده است و باید شلنگ را تمیز کنید یا پیچ‌خوردگی آن را برطرف کنید. همچنین ممکن است اتصال سیفون بسته باشد، که باید آن را بررسی کنید یا روکش روی پمپ فاضلاب شل باشد که باید آن را سفت کنید. 

۵- خطا E:25

کد خطا E:25 نیز مربوط به مسدود شدن پمپ فاضلاب یا شل بودن روکش آن است. برای برطرف کردن این مشکل باید پمپ را تمیز کنید و روکش روی آن را محکم ببندید. 

کد خطا E:27 مربوط به دستگاه نیست.

۶- خطا E:27 

کد خطا E:27 نیز مربوط به پایین بودن ولتاژ است؛ اما مشکل مربوط به دستگاه نیست و برای رفع آن باید ولتاژ پریز و اتصالات برق را بررسی کنید. 

۷- خطا E:30 یا E:01 

خطاهای E:30 یا E:01 مربوط به ایرادات فنی هستند. برای برطرف کردن آن باید دستگاه را خاموش کنید و بعد از مدت کوتاهی آن را روشن کنید. اگر مشکل برطرف نشد، شیر آب را ببندید، دوشاخه دستگاه را از برق خارج کنید و با مرکز خدمات مشتریان تماس بگیرید. 

اگر نمایشگر دستگاه چشمک بزند، یعنی درب به خوبی بسته نشده است.

۸- چشمک زدن نمایشگر

اگر نمایشگر دستگاه چشمک بزند، یعنی درب به خوبی بسته نشده است. باید درب را دوباره باز و بسته کنید و مطمئن شوید که ظرفی بین درب و بدنه قرار نگرفته باشد. اگر در پایان برنامه داخل دستگاه آب باقی‌مانده باشد؛ یعنی سیستم فیلتر یا زیر آن‌ها مسدود شده است و باید آن‌ها را تمیز کنید یا ممکن است که برنامه به طور کامل تمام نشده باشد و در این حالت بهتر است دستگاه را Reset کنید. 

۹- باقی‌ماندن مواد شوینده

ممکن است به چند دلیل، بعد از اتمام برنامه شست‌وشو مواد شوینده داخل دستگاه باقی‌مانده باشند. در این صورت یا روکش مخزن ماده شوینده توسط ظرف‌ها مسدود شده است و نمی‌تواند باز شود؛ یا قرص را به اشتباه به صورت عمودی قرار داده‌اید و مخزن ماده شوینده مسدود شده است. اگر این مشکلات وجود نداشت، باید زمانی که از قرص استفاده می‌کنید، برنامه شست‌وشو را تغییر دهید و زمان آن را بیشتر کنید یا به جای قرص، از پودرهای شوینده استفاده کنید. 

همچنین بخوانید: «نکات خرید ماشین ظرفشویی»