دفترچه راهنمای چرخ گوشت پاناسونیک

دفترچه راهنمای چرخ گوشت

چرخ گوشت یکی از لوازم برقی ضروری در هر آشپزخانه‌ای است. برای چرخ کردن گوشت قرمز، مرغ و… به این دستگاه نیاز دارید. برخی از چرخ گوشت‌‌های جدید امکانات بیشتری مانند درست کردن سوسیس و… دارند تا بتوانند به نیاز بیشتری از مخاطبان پاسخ دهند. 

در این مطلب دفترچه راهنمای چرخ گوشت پاناسونیک را بررسی می‌کنیم تا با قابلیت‌های این دستگاه و نحوه استفاده از آن آشنا شوید. برند ژاپنی پاناسونیک یک برند قدیمی تولید‌کننده انواع لوازم برقی و خانگی است و کیفیت محصولات این برند ثابت‌شده است. 

مواد سخت مانند استخوان یا مواد دارای الیاف سخت مانند زنجبیل را با چرخ گوشت پاناسونیک چرخ نکنید.

دفترچه راهنمای چرخ گوشت پاناسونیک: هشدارها

۱- هرگز به کابل برق دستگاه آسیب وارد نکنید و اگر کابل برق یا دو شاخه آن دچار آسیب شدند، اصلا از دستگاه استفاده نکنید؛ زیرا خطر آتش‌سوزی یا برق‌گرفتگی دارد. برای تعمیر کابل برق نیز حتما از نمایندگی‌های معتبر تعمیرات کمک بگیرید. 

۲- بهتر است چرخ گوشت را با وسایل برقی دیگر به یک پریز برق متصل نکنید؛ زیرا ممکن است پریز برق بیش از حد داغ شود. دقت داشته باشید که ولتاژ برق شهری حتما باید با میزان ولتاژ مشخص‌شده در دفترچه راهنما یکسان باشد تا احتمال خطر آتش‌سوزی و برق‌گرفتگی وجود نداشته باشد. برق ورودی دستگاه باید ۲۲۰ تا ۲۴۰ ولت و با فرکانس ۵۰/۶۰ هرتز باشد.

۳- هنگام کار کردن با دستگاه، هرگز مواد را با دست خودتان داخل دستگاه نریزید و از فشارنده مواد استفاده کنید؛ زیرا ممکن است جراحات بسیار شدیدی برای شما ایجاد شود. همچنین نباید سرپوش قیفی را از روی دستگاه بردارید و دست خود را داخل آن کنید. 

۴- اگر هنگام کار کردن با چرخ گوشت پاناسونیک حالت‌های غیر‌عادی زیر رخ داد، کار با دستگاه را متوقف کنید و به سرعت دو شاخه را از پریز برق جدا کنید؛ سپس با نمایندگی‌های معتبر تماس بگیرید. این حالت‌ها عبارت‌اند از:

  • کابل برق و دو شاخه آن به‌صورت غیر‌عادی داغ شوند. 
  • بدنه دستگاه تغییر شکل دهد یا به‌صورت غیر‌عادی داغ شود. 

۵- هنگامی که دستگاه روشن است، نباید آن را به حال خود رها کنید و از دستگاه دور شوید.

۶- روی سطوح ناهموار و سطوحی مانند سفره یا رومیزی که امکان آتش‌سوزی دارند از چرخ گوشت استفاده نکنید. همچنین دستگاه را در مکان‌هایی که امکان پاشیده شدن آب وجود دارد یا به منبع حرارتی نزدیک است قرار ندهید.

۷- قبل از تمیز کردن دستگاه و جدا کردن قطعات، حتما کابل برق را از پریز خارج کنید تا صدمه نبینید. برای جدا کردن تیغه برش نیز بسیار دقت کنید. 

۸- مواد سخت مانند استخوان یا مواد دارای الیاف سخت مانند زنجبیل را با چرخ گوشت پاناسونیک چرخ نکنید. هنگام استفاده از قطعات جانبی کبه‌ساز یا سوسیس‌ساز نیز تیغه برش و صفحه برش را نصب نکنید. 

۹- هنگام استفاده از دستگاه، بعد از ۱۵ دقیقه روشن بودن چرخ گوشت، به دستگاه استراحت دهید و دوباره از آن استفاده کنید. این کار باعث بهبود عملکرد دستگاه می‌شود. 

همچنین بخوانید: «قبل از خرید چرخ گوشت، این نکات را بدانید»

دفترچه راهنمای چرخ گوشت

دفترچه راهنمای چرخ گوشت پاناسونیک: طرز استفاده

۱- قبل از استفاده از دستگاه برای اولین بار، تمام قطعات آن را بشویید و خشک کنید. سپس مطمئن شوید که کابل برق به پریز متصل نباشد. 

۲- کلاهک دستگاه را که یک استوانه فلزی است، داخل دریچه جعبه موتور قرار دهید؛ سپس آن را با دست خود نگه دارید و دکمه قفل‌کننده دریچه که روی بدنه دستگاه قرار دارد را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا قفل شود. 

۳- مارپیچ فلزی را از انتهای بلند آن، داخل کلاهک قرار دهید و به‌آرامی بپیچانید تا در جای خود محکم شود. اگر این قطعه را درست متصل نکنید، نمی‌چرخد و عملکرد دستگاه مختل می‌شود. 

۴- تیغه برش را به‌گونه‌ای روی محور مارپیچ نصب کنید که از جلو، رو به صفحه برش باشد؛ یعنی جلوی تیغه به سمت بیرون و به سمت شما باشد. در غیر این صورت گوشت چرخ نخواهد شد. 

اگر صفحه برش را درست قرار ندهید، گوشت از اطراف برآمدگی جعبه موتور بیرون می‌زند.

۵- صفحه برش را روی تیغه برش قرار دهید و در جای خود ثابت کنید. اگر صفحه برش را درست قرار ندهید، گوشت از اطراف برآمدگی جعبه موتور بیرون می‌زند.

۶- درپوش را روی کلاهک قرار دهید و در جهت عقربه‌های ساعت آن را ببندید؛ اما بیش از اندازه محکم نکنید. 

۷- در آخر، صفحه تغذیه که به شکل قیف است را روی کلاهک قرار دهید و نصب کنید. چرخ گوشت پاناسونیک را روی سطحی سخت قرار دهید و مراقب باشید که دریچه هوا در زیر و اطراف دستگاه آزاد باشد و چیزی جلوی آن‌ها را نگرفته باشد. 

۸- مطمئن شوید که کلید برق دستگاه روی حالت خاموش قرار دارد؛ سپس کابل برق را به پریز متصل کنید. گوشت و مواد غذایی را به اندازه‌ای خرد کنید که از دریچه تغذیه عبور کنند. تکه‌های غذا را روی صفحه تغذیه قرار دهید؛ دکمه برق دستگاه را روشن کنید و با استفاده از فشارنده، تکه‌های غذا را به سمت دریچه هدایت کنید و آن‌ها را به سمت پایین فشار دهید. 

۹- بعد از اتمام کار دستگاه، دکمه برق دستگاه را خاموش کنید و کابل برق را از پریز خارج کنید. سپس با احتیاط کامل، قطعات دستگاه را باز کنید و آن‌ها را تمیز کنید. 

دفترچه راهنمای چرخ گوشت

دفترچه راهنمای چرخ گوشت پاناسونیک: نحوه تمیز کردن

بعد از اینکه کابل برق را از پریز جدا کردید و موتور کاملا متوقف شد، می‌توانید دستگاه و قطعات آن را تمیز کنید. از موادی مانند سفید‌کننده، الکل، سیم‌های فلزی و… استفاده نکنید و دستگاه را داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید. برای جدا کردن بخش‌های مختلف دستگاه، باید مراحلی که در قسمت طرز استفاده مطرح کردیم، از آخر به اول اجرا کنید. 

خیس ماندن اجزای فلزی چرخ گوشت ممکن است باعث خوردگی آن‌ها شود. 

۱- درپوش و کلاهک را از مواد غذایی تمیز کنید و با اسفنج نرم و مایع ظرفشویی آن‌ها را بشویید و خوب خشک کنید. خیس ماندن این اجزا ممکن است باعث خوردگی آن‌ها شود. 

۲- صفحه تغذیه، صفحه برش، تیغه برش و مارپیچ را با اسفنج نرم و مایع ظرفشویی بشویید و خوب خشک کنید. بعد از شست‌وشو و خشک کردن تیغه برش، صفحه برش و مارپیچ، کمی روغن خوراکی به آن‌ها بزنید تا از زنگ زدن آن‌ها جلوگیری کنید و عملکرد آن روان‌تر شود. 

۳- بدنه دستگاه یا جعبه موتور را تنها با استفاده از یک پارچه نم‌دار تمیز کنید و آن را هیچ‌گاه با آب مستقیم در تماس قرار ندهید. 

۴- فشارنده غذا و اجزای جانبی کوبه‌ساز را با استفاده از مایع ظرفشویی و اسفنج نرم بشویید و خشک کنید. 

همچنین بخوانید: «دفترچه راهنمای آون توستر مینل مدل M50»