دفترچه راهنمای همزن فلر

همزن فلر

همزن برقی کاربردهای زیادی در آشپزخانه دارد و با استفاده از آن می‌توانید انواع کیک، شیرینی و نان‌های خوشمزه را در منزل درست کنید. همزن‌های برقی جدید، دارای پایه و یک کاسه هستند تا فرآیند مخلوط کردن مواد غذایی را برای شما راحت‌تر کنند.

همزن برقی کاسه‌دار با برندها و مدل‌های مختلفی در بازار وجود دارد. در این مطلب دفترچه راهنمای همزن فلر مدل HMB 502 WS را بررسی می‌کنیم تا اگر این دستگاه را دارید یا می‌خواهید آن را بخرید، با عملکرد و نکات مهم آن آشنا شوید. این مدل همزن فلر با ولتاژ تقریبا ۲۲۰ ولت، فرکانس ۵۰ هرتز و توان ۳۰۰ وات، برای مخلوط کردن خمیر شیرینی، خمیر کیک، خامه، کره، تخم‌مرغ و پوره سیب‌زمینی مناسب است و دارای پنج سرعت مختلف است. 

بعد از اینکه ۱۰ دقیقه از همزن فلر استفاده کردید، باید ۱۵ دقیقه به آن استراحت دهید. 

نکات مهم استفاده از همزن برقی فلر

۱- قبل از نصب یا جداسازی و هنگام تمیز کردن قطعات همزن، به هیچ عنوان سیم برق را به پریز متصل نکنید. 

۲- سری دستگاه‌های دیگر را به همزن وصل نکنید و مراقب باشید که دستگاه در مجاورت آب یا حرارت زیاد قرار نگیرد. همچنین مراقب باشید که سیم دستگاه یا دوشاخه دچار آسیب نشود. 

۳- نباید بیش از ۱۰ دقیقه به صورت مداوم از دستگاه استفاده کنید و زمان استراحت دستگاه نیز نباید کمتر از ۱۵ دقیقه باشد؛ یعنی بعد از اینکه ۱۰ دقیقه از دستگاه استفاده کردید، باید ۱۵ دقیقه به آن استراحت دهید. 

۴- برای مخلوط کردن مواد غذایی مختلف، بهتر است چند دقیقه آن‌ها را در فضای آشپزخانه قرار دهید تا به دمای محیط برسند. با این کار هم کیک و شیرینی بهتری خواهید داشت و هم آسیبی به دستگاه وارد نمی‌شود. بهتر است که از مخلوط کردن مواد یخ‌زده خودداری کنید. 

۵- برای مخلوط کردن مواد غذایی خشک مانند آرد و شکر بهتر است که از سرعت‌های پایین دستگاه استفاده کنید. 

۶- برای شروع کار با همزن برقی فلر، بهتر است که ابتدا دستگاه را با سرعت کم روشن کنید تا مواد داخل کاسه بیرون نریزند. 

همچنین بخوانید: «نکات مهم درباره انواع قهوه ساز»

روش استفاده از همزن فلر

ابتدا دستگاه را روی پایه قرار دهید و مطمئن شوید که قلاب‌های پایه درون شکاف‌های همزن قرار بگیرند تا همزن در جای خود ثابت شود. سپس دکمه رها‌کننده دستگاه را فشار دهید؛ دستگاه را به سمت عقب، تا انتها خم کنید و بعد دکمه را رها کنید. 

سری مورد نظر خود را در جای مشخص‌شده روی همزن قرار دهید. دو شکاف با سایز بزرگ و کوچک روی دستگاه وجود دارد که هر کدام برای یک سری طراحی شده‌اند. برای عملکرد بهتر دستگاه، باید هر سری را در شکاف سایز خود قرار دهید. دقت کنید که سری خمیرزن برای مخلوط کردن خمیر و سری همزن برای مخلوط کردن مواد دیگر است. 

مواد دلخواه خود را داخل کاسه همزن فلر بریزید؛ سپس درپوش آن را ببندید و روی پایه دستگاه قرار دهید. دوباره دکمه رها‌کننده دستگاه را فشار دهید و همزن را به سمت پایین خم کنید تا سری همزن داخل ظرف قرار بگیرد. 

قبل از اینکه سیم برق را به پریز متصل کنید، مطمئن شوید که دکمه سرعت روی صفر قرار دارد.

مطمئن شوید که دستگاه خاموش است و دکمه سرعت روی صفر قرار دارد؛ بعد سیم برق را به پریز وصل کنید. با استفاده از دکمه سرعت، سرعت دلخواه خود را انتخاب کنید. هرگاه دکمه توربو را فشار دهید، سرعت دستگاه حداکثر می‌شود. 

اگر قصد دارید موادی را به مخلوط خود اضافه کنید، با احتیاط درپوش کاسه را بلند کنید و مواد را داخل ظرف بریزید. از انداختن اجسامی مانند چاقو، قاشق، چنگال و… داخل کاسه همزن خودداری کنید. 

وقتی فرآیند مخلوط کردن تمام شد، دکمه سرعت را روی صفر قرار دهید و سیم برق را از پریز خارج کنید. سپس دکمه رها‌کننده دستگاه را فشار دهید؛ دستگاه را به سمت عقب تا انتها خم کنید و بعد دکمه را رها کنید. دکمه رها‌کننده سری‌ها را فشار دهید و آن‌ها را از همزن جدا کنید. 

همزن فلر

سری‌های همزن و خمیرزن و کاسه دستگاه را می‌توانید داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید.

تمیز کردن همزن برقی فلر

قبل از تمیز کردن دستگاه باید سیم برق را از پریز جدا کنید و صبر کنید تا دستگاه خنک شود. بدنه دستگاه به هیچ عنوان نباید با آب تماس داشته باشد و برای تمیز کردن آن باید از یک دستمال مرطوب استفاده کنید. سری‌های همزن و خمیرزن و کاسه دستگاه قابل شست‌وشو هستند و می‌توانید به راحتی با آب و مواد شوینده، آن‌ها را تمیز کنید یا داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید. 

همچنین بخوانید: «برای پخت کیک به چه ابزاری نیاز داریم؟»