دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی اسنوا

دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی اسنوا

برند اسنوا که تولیدکننده لوازم برقی خانه و آشپزخانه است، تاکنون محصولات با‌کیفیت زیادی تولید و مشتریان زیادی را جذب کرده است. محصولات این برند ایرانی کیفیت خوبی دارند و می‌توانند با نمونه‌های خارجی خود رقابت کنند. در این مطلب دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی اسنوا را بررسی می‌کنیم تا با نحوه عملکرد این دستگاه و نکات مهم آن آشنا شوید و اگر قصد خرید این دستگاه را دارید، اطلاعات لازم را کسب کنید. 

ماشین ظرفشویی ۱۴ نفره اسنوا سری کلین پاور مدل SWD-140 یکی از مدل‌های زیبا و با‌کیفیت برند اسنوا است که در رنگ‌های سفید، نقره‌ای و استیل تولید می‌شود. این دستگاه مقدار آب بسیار کمی (حدود ۱۰  لیتر) مصرف می‌کند و ۶ برنامه اصلی شست‌وشو دارد. شست‌وشو با تاخیر و شست‌وشو با نصف ظرفیت ماشین از بهترین قابلیت‌های این دستگاه هستند. در ادامه با این مدل ماشین ظرفشویی اسنوا بیشتر آشنا می‌شویم.

دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی اسنوا: نکات ایمنی و مهم

۱- اگر مدتی از دستگاه استفاده نکردید، به دلیل تجزیه مولکول‌های آب، هیچ‌گونه جرقه و شعله‌ای را به دستگاه نزدیک نکنید و قبل از روشن کردن دستگاه شلنگ ورودی را باز کنید و شیر آب را باز بگذارید تا گازهای درون لوله تخلیه شوند. 

۲- قبل از نظافت و سرویس دستگاه، دوشاخه را از برق خارج کنید و مراقب باشید که دوشاخه با آب یا مایعات دیگری خیس نشود. 

۳- داخل دوشاخه دستگاه سیم ارت تعبیه شده است و باید آن را به پریزی متصل کنید که بر اساس شرایط استاندارد اداره برق ارت‌دار شده است. 

۴- قطعات تیز را به‌گونه‌ای داخل ماشین ظرفشویی اسنوا قرار دهید که آسیبی به دستگاه وارد نکنند؛ برای مثال چاقو را به‌صورت افقی و به‌گونه‌ای که سر تیز آن‌ها رو به پایین است داخل سبد قرار دهید. 

۵- محفظه جاپودری بعد از هر بار استفاده باید خالی باشد. 

۶- هنگام کار دستگاه درب آن را باز نکنید؛ زیرا خطر سوختگی با آب داغ بسیار زیاد است. برای باز کردن درب دستگاه هنگام کار آن باید ابتدا دکمه Start/Pause را فشار دهید تا برنامه شست‌وشو متوقف شود. 

همچنین بخوانید: «دفترچه راهنما ماشین ظرفشویی بوش مدل SMS88TI01E»

دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی اسنوا

دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی اسنوا: صفحه کنترل دستگاه

۱- دکمه On/Off

این دکمه که در سمت چپ صفحه کنترل دستگاه قرار دارد، برای خاموش و روشن کردن دستگاه است. 

زمان تاخیر شست‌وشو در ماشین ظرفشویی اسنوا تا ۲۴ ساعت قابل تنظیم است. 

۲- دکمه تاخیر در برنامه شست‌وشو

دومین دکمه از سمت چپ که نماد ساعت زیر آن کشیده شده است، برای تنظیم تاخیر در برنامه شست‌وشو است. با هر بار فشردن این دکمه می‌توانید زمان شروع به کار دستگاه را یک ساعت به تاخیر بیندازید و در کل می‌توانید این زمان را تا ۲۴ ساعت تنظیم کنید. 

۳- دکمه شست‌وشو با نصف ظرفیت

خانواده‌های کوچک که تعداد ظرف کمی را در طول روز کثیف می‌کنند، می‌توانند ماشین ظرفشویی اسنوا خود را با نصف ظرفیت روشن کنند تا هم در مصرف آب و برق صرفه‌جویی کنند و هم ظرف‌های کثیف در خانه آن‌ها جمع نشود. با فشردن سومین دکمه از سمت چپ می‌توانید این قابلیت را انتخاب کنید و مشخص کنید که فرآیند شست‌وشو در سبد بالا یا پایین اتفاق بیفتد. 

۴- دکمه انتخاب برنامه (P)

این دستگاه ۶ برنامه شست‌وشو اصلی دارد که برای انتخاب یکی از برنامه‌ها باید دکمه انتخاب برنامه که با علامت P مشخص شده است را فشار دهید. برای انتخاب برنامه مورد‌نظر خود باید آن‌قدر این دکمه را فشار دهید تا علامت برنامه دلخواهتان روی نمایشگر ظاهر شود.  

۵- دکمه شست‌وشو قدرتمند و خشک‌کن اضافه

با فشردن دومین دکمه از سمت راست می‌توانید از قابلیت شست‌وشو قدرتمند و خشک‌کن اضافه استفاده کنید.

۶- دکمه Start/Pause

بعد از روشن کردن دستگاه و انتخاب برنامه شست‌وشو، با فشردن اولین دکمه از سمت راست فرآیند شست‌وشو آغاز می‌شود. با فشردن این دکمه هنگام کار دستگاه می‌توانید فرآیند شست‌وشو را متوقف کنید و مجددا برنامه را شروع کنید. 

دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی اسنوا: برنامه‌های شست‌وشو 

۱- برنامه اتوماتیک (Auto)

این برنامه به‌صورت خودکار میزان کثیفی ظروف را تشخیص می‌دهد و متوجه می‌شود که غذا روی ظروف خشک شده است یا خیر. زمان این برنامه بین ۱۲۰ تا ۱۸۰ دقیقه متغیر است و بین ۱۱ تا ۱۵ لیتر آب مصرف می‌کند. این برنامه به ۵ گرم پودر برای پیش‌شست‌وشو و ۳۰ گرم پودر برای شست‌وشو اصلی نیاز دارد یا در مجموع می‌توانید از یک قرص استفاده کنید. 

۲- برنامه شدید (Intensive)

از این برنامه برای شست‌وشو ظروف با کثیفی زیاد مانند قابلمه، ماهی‌تابه، بشقاب و سینی‌هایی که مدتی غذای خشک‌شده روی آن‌ها بوده است استفاده کنید. زمان برنامه ۱۹۵ دقیقه است و ۱۷/۵ لیتر آب مصرف می‌کند. این برنامه به ۵ گرم پودر برای پیش‌شست‌وشو و ۳۰ گرم پودر برای شست‌وشو اصلی نیاز دارد یا در مجموع می‌توانید از یک قرص استفاده کنید. با انتخاب این برنامه، یک علامت قابلمه روی نمایشگر ظاهر می‌شود. 

برنامه اقتصادی یک برنامه استاندارد برای ظروف با کثیفی متوسط است که در مصرف آب و برق صرفه‌جویی می‌کند.

۳- برنامه اقتصادی (Eco) 

برنامه اقتصادی یک برنامه استاندارد برای ظروف با کثیفی متوسط است. در این برنامه شست‌وشو بهینه است و در مصرف آب و برق صرفه‌جویی می‌شود. زمان برنامه ۱۹۵ دقیقه است و ۱۰ لیتر آب مصرف می‌کند. این برنامه به ۵ گرم پودر برای پیش‌شست‌وشو و ۳۰ گرم پودر برای شست‌وشو اصلی نیاز دارد یا در مجموع می‌توانید از یک قرص استفاده کنید. با انتخاب این برنامه، عبارت «EN 0242» روی نمایشگر ظاهر می‌شود. 

۴- برنامه ظروف چینی و شیشه‌‌ای (Glass)

این برنامه برای شست‌وشو ظروف چینی و شیشه‌ای با کثیفی کم مناسب است. زمان برنامه ۱۳۰ دقیقه است و ۱۳ لیتر آب مصرف می‌کند. این برنامه به ۵ گرم پودر برای پیش‌شست‌وشو و ۳۰ گرم پودر برای شست‌وشو اصلی نیاز دارد یا در مجموع می‌توانید از یک قرص استفاده کنید. با انتخاب این برنامه، یک علامت جام روی نمایشگر ظاهر می‌شود. 

۵- برنامه شست‌وشو ۹۰ دقیقه

این برنامه برای شست‌وشو ظروف با کثیفی متوسط که باید سریع شسته‌شوند مناسب است. زمان برنامه ۹۰ دقیقه است و ۱۲/۵ لیتر آب مصرف می‌کند. این برنامه به ۳۵ گرم پودر برای شست‌وشو اصلی نیاز دارد. با انتخاب این برنامه، یک علامت ساعت روی نمایشگر ظاهر می‌شود. 

۶- برنامه شست‌وشو سریع (Rapid)

این برنامه برای شست‌وشو ظروف با کثیفی کم مانند کریستال‌ها و لیوان‌ها که به خشک شدن نیاز ندارند مناسب است؛ زیرا این برنامه فقط یک چرخه شست‌وشو و ۲ چرخه آبکشی دارد و فاقد خشک‌کن است. زمان برنامه ۳۰ دقیقه است و ۱۱ لیتر آب مصرف می‌کند. این برنامه به ۲۵ گرم پودر برای شست‌وشو اصلی نیاز دارد. با انتخاب این برنامه، علامت «جام و لیوان» روی نمایشگر ظاهر می‌شود. 

همچنین بخوانید: «نکات خرید ماشین ظرفشویی»

دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی اسنوا

دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی اسنوا: استفاده سریع 

۱- تغییر برنامه شست‌وشو

تا مدت کوتاهی بعد از شروع فرآیند شست‌وشو، می‌توانید برنامه شست‌وشو را تغییر دهید. اگر مدت زیادی از برنامه بگذرد، ممکن است پودر شوینده استفاده شود و آب تخلیه شود و در این صورت باید مجددا محفظه پودر شوینده را پر کنید. 

برای این کار باید ابتدا دکمه Start/Pause را فشار دهید؛ سپس دکمه انتخاب برنامه یا P را به مدت سه ثانیه نگه دارید تا برنامه فعلی لغو شود. اکنون می‌توانید برنامه جدید را انتخاب کنید و برای شروع شست‌وشو، دوباره دکمه Start/Pause را فشار دهید. 

۲- اضافه کردن ظروف وسط برنامه

دکمه Start/Pause را فشار دهید تا عملکرد دستگاه متوقف شود. کمی صبر کنید تا نازل‌های آب‌پاش متوقف شوند و بعد به‌آرامی درب ماشین ظرفشویی اسنوا را باز کنید؛ زیرا ممکن است که بخار آب با فشار و به یک‌باره خارج شود. ظروف مورد نظر خود را داخل دستگاه قرار دهید؛ درب را ببندید و مجددا دکمه Start/Pause را فشار دهید تا بعد از ۱۰ ثانیه دستگاه فعالیت خود را شروع کند. 

دقت داشته باشید که اگر حین کار کردن دستگاه، آن را خاموش کنید؛ باید مجددا یک برنامه شست‌وشو انتخاب کنید و دستگاه را روشن کنید. 

۳- پایان شست‌وشو

بعد از پایان برنامه شست‌وشو، بوق هشدار‌دهنده ۸ بار به صدا در می‌آید و شست‌وشو متوقف می‌شود تا شما دکمه On/Off را فشار دهید. برای خارج کردن ظروف، ابتدا درب دستگاه را کمی باز کنید و ۱۵ دقیقه صبر کنید تا بخار داخل دستگاه خارج شود و ظروف و بخش‌های مختلف دستگاه خنک شوند. این کار از شکستن ظروف جلوگیری می‌کند و به بهتر خشک شدن آن‌ها کمک می‌کند. ابتدا بهتر است ظروف داخل سبد پایینی را خارج کنید؛ زیرا ممکن است با خارج کردن ظروف در سبد بالایی، قطرات آب روی ظروف پایینی ریخته شود و موجب لک شدن آن‌ها شود.  

دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی اسنوا: نگهداری و تمیز کردن دستگاه

۱- تمیز کردن فیلترها

سیستم فیلتر ماشین ظرفشویی اسنوا از سه بخش زیر تشکیل شده است: 

 • فیلتر اصلی: ذرات ریز غذا در این فیلتر مسطح جمع می‌شوند و توسط فشار آب نازل حل شده و هنگام تخلیه خارج می‌شوند. 
 • فیلتر بزرگ: قطعات بزرگ غذا در این فیلتر زبر گیر می‌کنند و برای خارج کردن آن‌ها باید فیلتر را به‌آرامی خارج کنید. 
 • فیلتر نرم: این فیلتر ریز وظیفه به دام انداختن آلودگی‌های مواد غذایی و جلوگیری از پاشیده شدن مجدد آن‌ها روی ظروف را بر عهده دارد. 

تمیز بودن فیلترها تاثیر مثبتی بر عملکرد دستگاه دارد و بهتر است هفته‌ای ۲ بار آن‌ها را تمیز کنید. 

قطعا تمیز بودن فیلترها تاثیر مثبتی بر عملکرد دستگاه دارد؛ به همین دلیل بهتر است که بعد از هر بار استفاده از دستگاه، تکه‌های بزرگ مواد غذایی را از فیلترها خارج کنید. هفته‌ای ۲ بار همه فیلترها را از دستگاه خارج کنید و با استفاده از برس و آب آن‌ها را تمیز کنید. هنگام تمیز کردن فیلترها هرگز نباید به آن‌ها ضربه بزنید. 

۲- تمیز کردن بدنه خارجی 

برای تمیز کردن صفحه کنترل دستگاه، از یک دستمال نرم مرطوب و یک دستمال خشک استفاده کنید. برای جلوگیری از ایجاد خط و خش روی بدنه از وسایل زبر و سخت برای تمیز کردن بدنه خارجی استفاده نکنید. استفاده از اسپری‌های تمیزکننده نیز ممکن است باعث نفوذ آب به داخل قسمت‌های الکترونیکی دستگاه شود و به دستگاه آسیب بزند. برای تمیز کردن قسمت‌های خارجی می‌توانید از واکس پولیش لوازم خانگی استفاده کنید. 

۳- تمیز کردن نازل‌های آب‌پاش

سوراخ‌های روی نازل‌های آب‌پاش را به‌صورت مرتب تمیز کنید تا بر اثر رسوب آب یا مواد غذایی مسدود نشوند. نازل بالایی را در جهت حرکت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا جدا شود و نازل پایینی را به سمت بالا بکشید. آن‌ها را با آب گرم، صابون و برس نرم تمیز کنید و آب بکشید.

همچنین بخوانید: «دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی اسنوا» 

دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی اسنوا

دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی اسنوا: عیب‌یابی 

۱- تمیز نشدن ظروف ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:

 • مقدار پودر شوینده کافی نبوده است که برای رفع این مشکل باید از مقدار بیشتری شوینده استفاده کنید یا شوینده خود را عوض کنید. 
 • برخی از ظروف جلوی نازل‌ها را گرفته‌اند که برای رفع این مشکل باید ظروف را مرتب کنید. 
 • فیلتر گرفته است یا به‌درستی نصب نشده است و در نتیجه آلودگی‌ها و ذرات غذایی موجب مسدود شدن سوراخ‌های نازل آب شده‌اند. برای رفع این مشکل باید فیلتر و سوراخ‌های نازل را تمیز کنید یا فیلتر را مجددا نصب کنید. 
 • ظروف به‌خوبی قرار داده نشده‌اند.
 • برنامه شست‌وشو مناسبی را انتخاب نکرده‌اید و باید برنامه قوی‌تری انتخاب کنید. 

۲- اگر ظروف شیشه‌ای تیره شده‌اند، ممکن است به دلیل استفاده از شوینده زیاد یا سخت نبودن آب باشد. برای رفع این مشکل اگر آب منطقه شما نرم است باید از شوینده کمتر یا برنامه شست‌وشو سبک‌تری استفاده کنید.  

۳- اگر آب دستگاه تخلیه نمی‌شود ممکن است به دلیل پیچ خوردگی لوله یا مسدود شدن فیلتر باشد. که برای رفع این مشکل باید فیلتر بزرگ و لوله تخلیه را بررسی کنید. 

۴- اگر داخل وان دستگاه کف باقی مانده باشد، ممکن است به دلیل استفاده از شوینده نامناسب باشد. برای رفع این مشکل باید یک گالن آب داخل وان دستگاه بریزید؛ درب آن را ببندید و یکی از برنامه‌های شست‌وشو را انتخاب کنید تا آب تخلیه شود. در صورت نیاز می‌توانید این کار را یک بار دیگر امتحان کنید. 

استفاده از شوینده‌های رنگی ممکن است باعث ایجاد لک داخل محفظه شود و بهتر است از آن‌ها استفاده نکنید. 

۵- استفاده از شوینده‌های رنگی ممکن است باعث ایجاد لک داخل محفظه شود و بهتر است از آن‌ها استفاده نکنید. 

۶- وجود لکه‌های زنگ روی کارد و چنگال‌ها ممکن است به دلایل زیر باشد:

 • درپوش محفظه نرم‌کننده به‌خوبی بسته نشده است.
 • کارد و چنگال‌ها مقاومت به زنگ‌زدگی نداشتند. 
 • بعد از ریختن نمک، عملیات شست‌وشو انجام نشده است و نمک‌های باقیمانده در وان، در چرخه شست‌وشو حل شده‌اند. برای رفع این مشکل باید بعد از اضافه کردن نمک، برنامه شست‌وشو سریع را بدون ظرف اجرا کنید. 

۷- خشک نشدن ظروف ممکن است به دلایل زیر باشد:

 • مقدار مکمل کم بوده و باید آن را زیاد کنید.
 • ظروف را به‌صورت نا‌مناسب قرار داده‌اید. 
 • ظروف را خیلی زود از دستگاه خارج کرده‌اید. بعد از اتمام کار دستگاه ابتدا درب را باز کنید تا بخار خارج شود؛ سپس ظروف سبد پایینی و بعد سبد بالایی را خارج کنید. 
 • برنامه نامناسبی انتخاب کرده‌اید. بهتر است برنامه‌ای با زمان شست‌وشو بیشتر را انتخاب کنید؛ زیرا در برنامه‌های کوتاه دمای آب پایین‌تر است. 

 ۸- کدهای خطایی که ممکن است روی نمایشگر ماشین ظرفشویی ظاهر شوند عبارت‌اند از:

 • کد E1: به معنای طولانی شدن زمان آب‌گیری است و علت آن، باز نبودن شیر آب، پیچ‌خوردگی لوله آب یا فشار کم آب است. 
 • کد E3: به معنای این است که دمای آب به میزان دلخواه نمی‌رسد و مشکل از سیستم المنت است.
 • کد E4: به معنای نشتی آب به کف دستگاه است. 
 • کد E8: به معنای اشکال در مسیر شیر توزیع است که علت آن به احتمال زیاد شکستگی شیر توزیع است.
 • کد ED: به معنای مشکل در ارتباط بین برد اصلی و برد نمایشگر است. 

۹- اگر نشتی آب به بیرون از دستگاه رسیده است، به سرعت شیر آب را ببندید و دوشاخه را از پریز خارج کنید؛ سپس با مرکز خدمات اسنوا تماس بگیرید.  

همچنین بخوانید: «دفترچه راهنمای یخچال فریزر اسنوا»