دفترچه راهنمای غذاساز مولینکس

دفترچه راهنمای غذاساز مولینکس

غذاساز یک دستگاه برقی چند‌کاره است که کاربردهای زیادی در آشپزخانه دارد و آشپزی را برای همه افراد سریع‌ و لذت‌بخش‌ می‌کند. تقریبا تمام برندهای تولید‌کننده لوازم برقی آشپزخانه، چندین مدل غذاساز با امکانات و قابلیت‌های مختلف تولید کرده‌اند. برند مولینکس نیز که یک برند فرانسوی مشهور در زمینه تولید محصولات خانگی است؛ غذاساز‌های متنوعی را تولید کرده است. در این مطلب، دفترچه راهنمای غذاساز مولینکس مدل FP7361BM را بررسی می‌کنیم تا با قابلیت‌های این دستگاه و نحوه استفاده از آن آشنا شوید. 

غذاساز مولینکس مدل FP7361BM، با توان مصرفی ۱۰۰۰ وات دارای ۵ سرعت مختلف و ۸ عملکرد متنوع است. عملکردهای این دستگاه عبارت‌اند از: هم زدن، چرخ کردن، رنده کردن، ورقه کردن، آسیاب کردن، میکس کردن، آب‌مرکبات‌گیری و غیره. 

دفترچه راهنمای غذاساز مولینکس مدل FP7361BM: توصیه‌های ایمنی

۱- اگر دستگاه دچار مشکل شد، حتما به یکی از مراکز خدمات مجاز مولینکس مراجعه کنید. دقت داشته باشید که هرگونه اشتباه در وصل کردن دستگاه به برق، ضمانت آن را باطل می‌کند. 

۲- غذاساز مولینکس و سیم آن به هیچ عنوان نباید با آب برخورد داشته باشند. همچنین سیم دستگاه نباید در مجاورت منبع حرارتی یا بخش‌های داغ خود دستگاه قرار بگیرد یا با اشیا تیز برخورد کند. 

۳- قبل از تعویض وسایل جانبی دستگاه یا دست زدن به بخش‌های متحرک آن، ابتدا غذاساز مولینکس را خاموش کنید و کابل برق را از پریز خارج کنید. 

۴- برای وارد کردن مواد غذایی به داخل دستگاه، از هدایت‌کننده‌هایی که در جعبه دستگاه قرار دارند استفاده کنید و به هیچ عنوان، با دست، قاشق، چنگال و… این کار را انجام ندهید. 

۵- سرپوش کاسه میکسر را همیشه روی آن قرار دهید. 

تمام قطعات غذاساز مولینکس به جز چند مورد را می‌توانید داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید.

۶- هنگام کار کردن با غذاساز مولینکس، اگر موهای بلند، شال، کراوات و… دارید، آن‌ها را جمع کنید تا با بخش‌های متحرک دستگاه برخورد نداشته باشند و خطری برای شما ایجاد نکنند. 

۷- برای تمیز کردن دستگاه باید ابتدا آن را از برق خارج کنید. اگر هر بار بعد از استفاده به‌سرعت قطعات دستگاه را زیر آب بگیرید، تمیز کردن آن‌ها راحت‌تر می‌شود. 

۸- تمام قطعات دستگاه به جز چند مورد را می‌توانید داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید. قطعات غیر‌قابل شست‌وشو عبارت‌اند از: جعبه راه‌اندازی همزن، بدنه جمع‌آوری‌کننده سانتریفیوژ و مجموعه سرچرخ.

۹- کاسه دستگاه دارای واشر است و می‌توانید آن را با آب و صابون بشویید یا در ماشین ظرفشویی قرار دهید. برای نصب واشر توجه داشته باشید که لب واشر باید همیشه به سمت بالا باشد.

همچنین بخوانید: «در خرید غذاساز باید به چه نکاتی توجه کنیم؟»

دفترچه راهنمای غذاساز مولینکس

دفترچه راهنمای غذاساز مولینکس مدل FP7361BM: عملکردهای مختلف

۱- هم زدن، چرخ کردن، میکس کردن و خمیرگیری

برای این عملکرد باید از کاسه، میله چرخشی، تیغه‌های فلزی و خمیر‌گیر پلاستیکی استفاده کنید. ابتدا باید دکمه باز کردن سرپوش خروجی بالا را فشار دهید؛ کاسه را روی خروجی پایین و میله چرخاننده را روی چرخاننده کاسه قرار دهید. سپس تیغه فلزی یا خمیر‌گیر پلاستیکی را روی میله چرخشی قرار دهید و تا انتهای کاسه پایین بیاورید. 

در ۲۰ ثانیه می‌توانید یک لیتر سوپ را میکس کنید.

مواد غذایی مورد‌نظر خود را داخل کاسه بریزید و سرپوش را روی کاسه بگذارید و سرپوش خروجی بالا را ببندید تا صدای کلیک بشنوید. در ۲۰ ثانیه می‌توانید یک لیتر سوپ را میکس کنید یا ۶۰۰ گرم مواد سخت، مواد نرم، گوشت خام یا پخته و… را چرخ کنید. همچنین می‌توانید در یک یا ۲ دقیقه انواع خمیرهای دلخواه خود را آماده کنید. 

۲- رنده کردن و ورقه کردن

برای این عملکرد باید از کاسه، میله چرخاننده و تیغه برش سبزی‌ استفاده کنید. ابتدا باید دکمه باز کردن سرپوش خروجی بالا را فشار دهید. کاسه را روی خروجی پایین و میله چرخشی را داخل سوراخ مرکزی تیغه قرار دهید. سپس میله را با چرخاندن یک‌چهارم دور قفل کنید و مجموعه را روی چرخاننده کاسه قرار دهید. سرپوش مورد‌نظر خود را روی کاسه قرار دهید و سرپوش خروجی بالا را ببندید تا صدای کلیک بشنوید. در آخر، مواد غذایی را به کمک هدایت‌کننده‌ها درون لوله بریزید. 

دفترچه راهنمای غذاساز مولینکس

۳- امولسیون کردن

برای این عملکرد باید از کاسه و همزن یا کاسه، تیغه امولسیون و میله چرخاننده استفاده کنید. ابتدا باید سرپوش خروجی بالا را باز کنید و کاسه را روی خروجی پایین قرار دهید؛ سپس همزن را روی چرخاننده کاسه قرار دهید یا میله چرخاننده را روی چرخاننده کاسه قرار دهید و تیغه امولسیون را روی میله نصب کنید. در آخر مواد غذایی را درون کاسه بریزید؛ سرپوش را روی کاسه بگذارید و سرپوش خروجی بالا را ببندید تا صدای کلیک بشنوید. از این عملکرد می‌توانید برای تهیه سس مایونز، سفیده تخم‌مرغ زده‌شده و خامه زده‌شده استفاده کنید. 

۴- آب‌گیری مرکبات

برای استفاده از این عملکرد باید آب‌گیر مرکبات را روی چرخاننده کاسه و سبد فیلتر را روی کاسه قرار دهید. سپس مخروط را روی دهانه سبد فیلتر قرار دهید و سرپوش خروجی بالا را ببندید تا صدای کلیک بشنوید. برای استفاده از این عملکرد بهتر است نصف میوه را روی مخروط قرار دهید. می‌توانید بدون نیاز به خالی کردن کاسه، یک لیتر آب مرکبات بگیرید. 

۵- یکنواخت کردن و میکس کردن خیلی ریز

در این عملکرد می‌توانید از یک شیر استفاده کنید تا کارتان راحت‌تر شود؛ برای مثال از طریق شیر مواد را به‌صورت مستقیم داخل لیوان، بشقاب، تابه و… بریزید. اگر تمایل ندارید از شیر استفاده کنید، باید سرپیچ همراه با واشر را به جای شیر قرار دهید. 

در این عملکرد باید از بلندر به همراه سرپوش استفاده کنید و برای اضافه کردن مواد غذایی هنگام کار کردن دستگاه، مواد را از درون سرپیچ پیمانه داخل کاسه بریزید. هرگز درون میکسر مایع جوشان نریزید و هرگز از بلندر برای مواد خشک مانند مغزها استفاده نکنید. در این عملکرد همچنین می‌توانید با حداکثر سرعت، یخ خرد کنید. 

برای گرفتن نتیجه بهتر از عملکرد سانتریفیوژ باید بعد از له کردن ۳۰۰ گرم میوه، صافی را تمیز کنید. 

۶- سانتریفیوژ کردن میوه‌ها و سبزیجات

در ۲ حالت می‌توانید از این عملکرد استفاده کنید: با استفاده از ریزنده یا با استفاده از سبد فیلتر. برای استفاده از ریزنده باید فیلتر را در مرکز بدنه قرار دهید و بپیچانید؛ سرپوش را روی بدنه قفل کنید و دهانه ریزنده را روی بدنه سوار کنید. بهتر است در این حالت به‌طور مداوم از دستگاه استفاده نکنید و بعد از له کردن نیم کیلوگرم میوه، به آن استراحت دهید. برای گرفتن نتیجه بهتر، باید بعد از له کردن ۳۰۰ گرم میوه، صافی را تمیز کنید. 

برای استفاده از حالت دوم باید حلقه صافی را وارد سبد فیلتر کنید تا به هم متصل شوند؛ سپس آن‌ها را درون کاسه قرار دهید. بهتر است در هر بار استفاده، بیش از ۲۵۰ گرم میوه استفاده نکنید. دقت داشته باشید که قبل از ریختن میوه‌ها داخل دستگاه، باید پوست آن‌ها را بکنید (اگر کلفت هستند) و هسته آن‌ها را خارج کنید. 

۷- آسیاب کردن، فشردن و له کردن

برای فعال کردن این عملکرد باید میله چرخشی را روی چرخاننده کاسه قرار دهید و شبکه مورد‌نظر (با سوراخ‌های ریز یا درشت) را روی میله چرخشی قرار دهید و بچرخانید. سپس پروانه را داخل سوراخ مرکزی شبکه وارد کنید و تا شنیدن صدای کلیک، آن را فشار دهید. 

 همچنین بخوانید: «دفترچه راهنمای آون توستر مینل مدل M50»