دفترچه راهنمای آون توستر مینل مدل M50

آون توستر مینل

آون توستر مینل یکی از پر‌طرفدارترین مدل‌های آون توستر یا فر برقی موجود در بازار است. این دستگاه ایرانی، با داشتن قابلیت‌های زیاد و عملکرد خوب با مدل‌های خارجی رقابت می‌کند و تاکنون مشتریان زیادی را به خود جلب کرده است. در این مطلب دفترچه راهنما و نکات مهم استفاده از آون توستر مینل را بررسی می‌کنیم. مطالعه دفترچه راهنمای هر وسیله برقی اهمیت زیادی دارد؛ زیرا نحوه استفاده از دستگاه را به شما آموزش می‌دهد و از ایجاد خطرات احتمالی جلوگیری می‌کند. 

نکات مهم استفاده از آون توستر مینل

۱- ولتاژ مصرفی این دستگاه ۲۲۰ تا ۲۴۰ ولت است و باید از یک فیوز ۱۶ آمپری برای آن استفاده کنید. 

۲- در اولین استفاده از دستگاه، آون توستر مینل را بدون هیچ غذایی به مدت ۳۰ دقیقه روشن کنید؛ سپس درب آن را باز کنید. این کار باعث می‌شود که بوی ناخوشایند حاصل از عایق‌سازی و قطعات گرم‌کننده از بین برود. 

۳- آون توستر مینل را در محلی قرار دهید که از اطراف و از پشت به اندازه ۱۰ سانتی‌متر با وسایل دیگر فاصله داشته باشد. همچنین کابل برق دستگاه نباید با قطعه گرم‌کننده‌ای در تماس باشد. 

زمانی که درب آون توستر باز است، نباید روی آن فشار وارد کنید یا جسم سنگینی روی آن قرار دهید.

۴- درب آون توستر مینل شیشه دو جداره است. زمانی که درب آون توستر باز است، نباید روی آن فشار وارد کنید یا جسم سنگینی روی آن قرار دهید. به طور کلی نباید روی آون توستر وسایل تزئینی قرار دهید یا سطح آن را با هرگونه روکشی بپوشانید.

۵- استفاده از هرگونه وسایل خارجی مانند تایمر، برنامه‌ریز و… برای به کار انداختن این دستگاه، بروز خطر آتش‌سوزی را افزایش خواهد داد. 

۶- استفاده کودکان از این وسیله یا بازی کردن با آن خطرناک است و باید مراقب باشید. تمیز کردن این دستگاه را نیز نباید به کودکان خود بسپارید. 

۷- زمانی که دستگاه در حال کار کردن است، درب و سطح خارجی آون توستر مینل گرم می‌شود و بهتر است مراقب باشید که دستتان با آن برخورد نکند. برای کار کردن با دستگاه بهتر است از دستکش آشپزی استفاده کنید. 

۸- اگر هنگام پخت و پز، با مشکلات ناشی از کاهش ولتاژ برق در منطقه محل سکونت خود مواجه شدید، لطفا با تنظیم ترموستات روی بالاترین درجه به پخت‌وپز خود ادامه دهید. 

۹- برای جلوگیری از ابطال گارانتی آون توستر مینل، بهتر است که در صورت بروز هرگونه مشکل و خرابی، با مرکز خدمات مجاز تولید‌کننده تماس بگیرید و از افراد غیر مجاز کمک نگیرید. 

۱۰- نباید هنگام پخت غذا، درب آون توستر را به صورت مکرر باز کنید؛ زیرا این کار باعث ورود هوای سرد به داخل دستگاه و اتلاف انرژی می‌شود. 

همچنین بخوانید: «مقایسه آون توستر مینل و مگامکس مدل MOT-70S»

آون توستر مینل

کلیدهای آون توستر مینل

آون توستر مینل دارای سه کلید چرخشی برای تنظیم زمان پخت، درجه حرارت المنت‌ها و انتخاب المنت‌ها است. این کلید‌ها به صورت pop-up هستند و با فشار دادن آن‌ها، داخل بدنه آون توستر می‌روند. این قابلیت به‌ویژه برای افرادی که فرزندان کوچک دارند مناسب است؛ زیرا نمی‌توانند هنگام پخت غذا تنظیمات را تغییر دهند و باعث سوختگی غذا شوند.

۱- کلید تایمر

کلیدی که مربوط به تایمر مکانیکی است برای روشن کردن آون توستر مینل و تنظیم زمان پخت تعبیه شده است. بعد از اتمام زمان مشخص شده، دستگاه به صورت خودکار خاموش می‌شود و صدای زنگ شنیده می‌شود. 

بیشترین زمان تایمر ۹۰ دقیقه است. حالت دیگری به نام Stay On نیز وجود دارد که می‌توانید بدون تعیین کردن زمان مشخصی، آون توستر را روشن کنید؛ اما در این حالت باید حواستان باشد که غذا نسوزد. 

حالت دیگری به نام کانوکشن نیز وجود دارد که علاوه بر روشن بودن هر دو المنت، فن توربو نیز فعال می‌شود.

۲- کلید کنترل المنت‌های گرم‌کننده

با استفاده از این کلید چرخشی می‌توانید روشن بودن المنت‌های پایین و بالای آون توستر مینل را انتخاب کنید. برای سرخ کردن باید المنت گرم‌کننده بالایی، برای پختن غذا باید المنت گرم‌کننده پایینی و برای پختن و سرخ کردن باید هر دو المنت را روشن کنید. 

حالت دیگری به نام کانوکشن نیز وجود دارد که علاوه بر روشن بودن هر دو المنت، فن توربو نیز فعال می‌شود و به پخت بهتر غذا کمک می‌کند. در این حالت، فن توربو با چرخاندن هوای گرم درون محفظه آون توستر مینل، گرما را به‌طور یکسان به تمام قسمت‌های غذا می‌رساند. برای فعال کردن جوجه‌گردان نیز باید این دکمه را روی حالت Grill بگذارید. 

۳- کلید ترموستات

با استفاده از این کلید چرخشی می‌توانید دمای ترموستات‌ها را بین بازه صفر تا ۳۰۰ درجه تنظیم کنید. برای پخت هر غذا باید درجه حرارت مختلفی را انتخاب کنید. دما و مدت زمان مورد نیاز برای پخت برخی از غذاها عبارت‌اند از:

  • انواع پای و کیک: دمای ۱۷۵ تا ۲۰۰درجه سانتی‌گراد به مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه
  • کلوچه: دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه
  • جوجه: دمای ۲۴۰ درجه سانتی‌گراد به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه
  • گوشت بره: دمای ۲۲۵ تا ۲۴۰ درجه سانتی‌گراد به مدت ۴۵ تا ۵۰ دقیقه
  • نان شیرینی‌ها: دمای ۲۰۰ تا ۲۲۰ درجه سانتی‌گراد به مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه
  • گریل کردن جوجه: دمای ۳۰۰ درجه سانتی‌گراد به مدت ۵۵ تا ۶۰ دقیقه

آون توستر مینل

 

برای گریل کردن جوجه باید دمای المنت‌ها را در بالاترین حالت ممکن قرار دهید. 

گریل کردن جوجه در آون توستر مینل

بعد از نصب دستگاه برای گریل کردن جوجه، سینی آون توستر مینل را روی پایه انتهایی داخل دستگاه قرار دهید. بعد از قرار دادن جوجه روی سیخ، پیچ‌های آن را محکم کنید و سر تیز سیخ را در سوراخ کناری قرار دهید. دو لیوان آب داخل سینی بریزید و کلید انتخاب عملکرد را روی Grill قرار دهید. کلید ترموستات را روی حال Max قرار دهید تا بیشترین حرارت تولید شود؛ سپس دکمه تایمر را روی زمان دلخواه خود قرار دهید. 

تعویض لامپ داخل آون توستر مینل

اگر لامپ داخل دستگاه سوخت و نیاز به تعمیر داشت، ابتدا باید دوشاخه را از پریز در بیاورید. اگر داخل آون توستر داغ است، کمی صبر کنید تا خنک شود. شیشه چراغ را بردارید و حباب را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا باز شود. حباب جدید را در جای خود قرار دهید و شیشه را روی آن بگذارید. لامپی که استفاده می‌کنید باید حداکثر ۱۵ وات، ۲۲۰ ولت و ۳۰۰ درجه سانتی‌گراد باشد. 

همچنین بخوانید: «بررسی آون توستر مینل مدل M50»