دفترچه راهنمای پلوپز تفال

پلوپز تفال

پلوپز یکی از وسایل برقی کوچک آشپزخانه است که کاربرد زیادی برای شما دارد و در طول روز شاید چند بار از آن استفاده کنید. در این مطلب دفترچه راهنمای پلوپز تفال را بررسی می‌کنیم تا اگر قصد خرید این دستگاه را دارید یا آن را در منزل دارید، با نکات مهم استفاده از آن آشنا شوید. 

پلوپز تفال دارای ۱۳ عملکرد است که عبارت‌اند از: پخت برنج، پخت سریع، پخت مقدار کم، برنج چسبناک، برنج خیس‌خورده، برنج دیگ سفالی، کونجی/سوپ برنج، سوپ، پخت خورش، بخار پز کردن، گرم نگه داشتن، گرم کردن مجدد و شروع برنامه با تاخیر. نکته مثبت و جالب این است که بعد از اتمام زمان هر یک از این عملکرد‌ها، دستگاه به صورت خودکار روی حالت گرم نگهداشتن می‌رود.

در بسته‌بندی پلوپز تفال، وسایل جانبی زیادی نیز وجود دارد که عبارت‌اند از: قاشق پلاستیکی، ملاقه پلاستیکی، سبد بخار پلاستیکی، پیمانه اندازه‌گیری، سوپاپ بخار متحرک، محافظ بخار فلزی متحرک و نگهدارنده قاشق.

ایرادات پلوپز تفال و رفع آن‌ها

۱- اگر نشانگر نورانی روشن نشود یا صفحه گرم‌کننده گرم نشود، مشکل از مدارهای الکتریکی داخل دستگاه است؛ اما اگر نشانگر روشن شود و صفحه گرم نشود، مشکل از سیستم اصلی کنترل دما است. در هر دو حالت باید پلوپز تفال را برای تعمیر به نمایندگی‌ها و تعمیرگاه‌های معتبر ببرید. 

۲- اگر برنجی که می‌پزید خام است، ممکن است به دلیل وجود ایرادات مختلف در دستگاه باشد. در ابتدا بررسی کنید که قابلمه به‌خوبی داخل دستگاه قرار گرفته باشد و هیچ جسم خارجی مانع از برخورد کف قابلمه با صفحه گرم‌کننده نباشد. همچنین ممکن است مقدار مناسبی برنج داخل دستگاه نریخته باشید؛ میزان آب و برنج باید بین نشانگرهای حداقل و حداکثر برنج باشد. 

ممکن است که صفحه گرم‌کننده یا قابلمه پلوپز تفال تغییر شکل داده باشد یا برد اصلی دستگاه خراب شده باشد که در این صورت باید برای تعمیر دستگاه به تعمیرگاه‌های مجاز مراجعه کنید.

اگر برنج داخل دستگاه سوخته باشد، ممکن است که مقدار آب مناسب نباشد یا برد اصلی خراب شده باشد.

۳- اگر برنج داخل دستگاه سوخته باشد، ممکن است که مقدار آب مناسب نباشد یا برد اصلی خراب شده باشد. مقدار آب را به درستی اندازه‌گیری کنید و اگر باز هم این مشکل تکرار شد، آن را برای تعمیر به نمایندگی ببرید.

 ۴- اگر عبارت‌های E1، E2، E3 و E4 روی نمایشگر ظاهر شدند، یعنی که دستگاه مشکل الکترونیکی دارد و باید آن را به تعمیرگاه‌های مجاز ببرید.

همچنین بخوانید: «برای خرید پلوپز به این نکات توجه کنید»

پلوپز تفال

نکات مهم استفاده از پلوپز تفال 

۱- وقتی که برای اولین بار از پلوپز تفال استفاده می‌کنید، باید قابلمه نچسب، سوپاپ بخار و محافظ بخار را از دستگاه خارج کنید و با آب و صابون بشویید؛ سپس به‌خوبی خشک کنید و بعد از اینکه آن‌ها را در دستگاه قرار دادید، سیم برق را متصل کنید.  

۲- برای جلوگیری از ایجاد خراش روی قابلمه نچسب، بهتر است که از قاشق چوبی استفاده کنید که به همراه دستگاه وجود دارد. یک نگهدارنده قاشق نیز در بسته‌بندی وجود دارد که می‌توانید آن را به سوراخ کنار پلوپز تفال نصب کنید. همچنین بهتر است که برنج را مستقیم داخل قابلمه شست‌وشو ندهید و بعد از شست‌وشو در ظرفی دیگر، آن را داخل قابلمه نچسب پلوپز بریزید.  

پیمانه پلاستیکی که همراه دستگاه است، معادل ۱۵۰ گرم برنج است و برای اندازه‌گیری آب مناسب نیست.

۳- پیمانه پلاستیکی که همراه دستگاه است، معادل ۱۵۰ گرم برنج است و برای اندازه‌گیری آب مناسب نیست. روی دیواره داخلی قابلمه درجه‌هایی وجود دارد که برای اندازه‌گیری میزان آب است. میزان آب و برنج داخل قابلمه نباید بیشتر از خط حداکثر یا کمتر از خط حداقل باشد.

۴- اگر میان یکی از برنامه‌ها برق قطع شود و کمتر از دو ساعت بعد مجددا وصل شود، پلوپز تفال این قابلیت را دارد که به صورت خودکار برنامه پخت خود را ادامه دهد و لازم نباشد که دوباره آن را برنامه‌ریزی کنید.

۵- هنگامی که دستگاه در حال کار کردن است، بخار از کنار درپوش آن خارج می‌شود که بسیار داغ و خطرناک است و باید مراقب باشید که با دست و صورت شما برخورد نکند.

پلوپز تفال

 

روی بدنه پلوپز تفال، یک صفحه نمایشگر و هشت کلید وجود دارد که هر کدام عملکرد خاص خود را دارند.

عملکرد کلیدهای صفحه نمایشگر پلوپز تفال

روی بدنه پلوپز تفال، یک صفحه نمایشگر و هشت کلید وجود دارد که هر کدام عملکرد خاص خود را دارند. این کلیدها عبارت‌اند از:

۱- کلید Start: با فشردن این کلید، دستگاه مطابق با برنامه‌ای که برای آن انتخاب کرده‌اید شروع به کار می‌کند و نشانگر نورانی روشن می‌شود. 

۲- کلید OFF: برای متوقف کردن عملکرد دستگاه است.

۳- کلید Keep Warm: این عملکرد به صورت خودکار بعد از اتمام فرآیند پخت، آغاز می‌شود.

۴- کلید Menu: این کلید برای مشاهده منو و انتخاب عملکرد مورد‌نظر است. 

۵- کلید Program: با استفاده از این کلید می‌توانید به دستگاه برنامه دهید تا در ساعت مشخصی شروع به فعالیت کند. برای انتخاب زمان، بعد از فشردن این کلید باید کلیدهای Hour و Minute را فشار دهید تا ساعت و دقیقه دلخواه خود را انتخاب کنید. دقت داشته باشید زمانی که شما انتخاب می‌کنید، زمان اتمام پخت برنج و آماده شدن آن است. هر بار که کلید Minute را فشار دهید، ۵ دقیقه به زمان اضافه می‌شود.

 ۶- کلید Timer: با استفاده از این کلید می‌توانید مقدار زمان پخت را در عملکردهای سوپ برنج، سوپ، خورش و پخت با بخار تنظیم کنید. تایمر پلوپز تفال یک تا ۴ ساعت است؛ یعنی نمی‌توانید زمان پخت را بیش از ۴ ساعت تنظیم کنید. در این حالت می‌توانید با استفاده از کلیدهای Hour و Minute، زمان مورد نظر خود را تنظیم کنید. هر بار که کلید Minute را فشار دهید، یک دقیقه به زمان اضافه می‌شود و اگر کلید را نگه دارید، زمان با سرعت زیادی افزایش پیدا می‌کند.

 ۷- کلید Hour&Minute: همان‌طور که گفتیم، برای تنظیم زمان ساعت پخت و مدت زمان پخت باید از این کلید استفاده کنید.

روی نمایشگر سه عدد نمایش داده می‌شود که به ترتیب از چپ به راست عبارت‌اند از: زمان پایان پخت (Program)، مدت زمان پخت (Timer) و ساعت. زمانی که دستگاه در حالت Keep Warm قرار دارد، عددی که روی نمایشگر نشان داده می‌شود، زمان گرم نگهداشتن است و اگر کلید ساعت یا دقیقه را فشار دهید، ساعت (زمان کنونی از روز) را نشان می‌دهد.

همچنین بخوانید: «دفترچه راهنمای زودپز مولینکس»