دستور پخت نان در خانه

پخت نان در خانه

نان یکی از مواد غذایی پرمصرف برای ما ایرانی‌ها است و در همه خانه‌ها همیشه وجود دارد. همیشه بیشتر خانواده‌ها، نانی را که به صورت روزانه به آن نیاز دارند از نانوایی تهیه می‌کنند؛ اما در این دوران که ویروس کرونا شیوع پیدا کرده است، پخت نان در خانه توصیه می‌شود. در این روزها بهتر است اصلا از خانه خارج نشوید تا به این ویروس مبتلا نشوید. 

شاید برای افرادی که تجربه پخت نان در خانه را ندارند، این کار سخت به نظر برسد؛ اما اگر کمی به آشپزی و شیرینی‌پزی علاقه داشته باشید، به راحتی این کار را یاد می‌گیرید. در این مطلب چند دستور پخت راحت برای پخت نان در خانه را مرور می‌کنیم تا هم در این دوران قرنطینه کمی روحیه‌تان عوض شود و هم لازم نباشد برای خرید نان از منزل خارج شوید. 

با استفاده از فر گازی، آون توستر یا تنور برقی می‌توانید به‌راحتی در خانه نان بپزید. 

برای پخت نان در خانه به چه ابزاری نیاز داریم؟

مانند پخت هر غذای دیگری، برای پخت نان در خانه به چند ابزار نیاز داریم. مهم‌ترین ابزار لازم، وسیله‌ای است که نان در آن پخته می‌شود. با استفاده از آون توستر، فر یا تنور برقی می‌توانید به راحتی در منزل نان بپزید. 

کار کردن با این وسایل کار سختی نیست. فر و آون توستر که تقریبا عملکرد مشابه دارند و برای پخت نان باید از قبل درجه حرارت فر را روی عدد مورد‌نظر تنظیم کنید تا هوای داخل آن گرم شود؛ سپس در مدت زمان لازم خمیر را داخل محفظه قرار دهید. البته استفاده از آون توستر کمی راحت‌تر از فر گازی است؛ زیرا فضای کوچک‌تری دارد و گرم کردن فضای داخل آن به زمان و انرژی کمتری نیاز دارد. 

کار کردن با تنور برقی نیز بسیار ساده است؛ تنها کافی است آن را روشن کنید و به دمای مورد‌نظر خود برسانید و سپس خمیر را روی صفحه مورد‌نظر قرار دهید. وردنه، قلم‌مو و پیمانه از مواردی هستند که در پخت نان در خانه به شما کمک می‌کنند؛ اما اگر این وسایل را هم ندارید، جای نگرانی نیست و می‌توانید از وسایل جایگزین مانند لیوان، قاشق و… استفاده کنید. 

همچنین بخوانید: «برای پخت کیک به چه ابزاری نیاز داریم؟»

پخت نان در خانه

دستور پخت نان در خانه: نان سنتی

۱.۲ لیتر آب با دمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد و ۵۰ گرم مایه خمیر را به همراه ۳ قاشق غذاخوری نمک و ۶ قاشق سوپ‌خوری روغن در مخلوط کن بریزید و دستگاه را روشن کنید. یک کیلوگرم آرد سفید تهیه کنید و آن را آرام آرام به مواد داخل مخلوط کن اضافه کنید. آن قدر این کار را انجام دهید تا مواد حالت چسبندگی نداشته باشند.

بعد از اینکه خمیر آماده شد، درب مخلوط کن را با یک پارچه تمیز بپوشانید و به مدت ۴۵ دقیقه در دمای اتاق قرار دهید. یک سطح صاف مانند تخته یا پیشخوان کابینت را به خوبی تمیز کنید و روی آن مقداری آرد بپاشید؛ سپس مواد را از مخلوط کن خارج کنید و روی سطح قرار دهید. 

برای پخت نان باید فقط المنت‌های بالایی را روشن کنید تا آون توستر مانند تنور عمل کند.

به دست‌های خودتان هم آرد بزنید و خمیر را به ۱۰ قسمت تقسیم کنید. هر قسمت را با دست به شکل گلوله در بیاورید و روی سطح قرار دهید. پارچه تمیزی را روی آن‌ها بکشید و دوباره ۱۵ دقیقه به آن‌ها استراحت دهید. سپس با استفاده از وردنه هر کدام از آن‌ها را به شکل دایره روی سطح پخش کنید. اگر وردنه ندارید می‌توانید از یک لیوان صاف و بلند برای این کار استفاده کنید. 

بهتر است که ضخامت خمیر‌ها در آخر بیش از ۳ میلی‌متر نباشد. با استفاده از چنگال سوراخ‌هایی روی خمیر ایجاد کنید و آن‌ها را داخل سینی فر قرار دهید. 

از قبل فر یا آون توستر را روشن کنید و دما را روی ۳۰۰ درجه سانتی‌گراد قرار دهید. برای پخت نان باید فقط المنت‌های بالایی را روشن کنید تا آون توستر مانند تنور عمل کند. بعد از مدتی که داخل فر گرم شد، سینی را در بالاترین قسمت قرار دهید. زمانی که سطح نان طلایی شد، می‌توانید آن را خارج کنید. به دلیل اینکه نان فاصله کمی از المنت‌های بالایی دارد، باید مراقب باشید که نسوزد. 

پخت نان در خانه

دستور پخت نان در خانه: نان شیرمال

یک قاشق شکر را با ۵۰ میلی‌لیتر آب ولرم مخلوط کنید و یک و نیم قاشق سوپ‌خوری خمیر مایه به آن اضافه کنید. برای اینکه خمیر شما عمل بیاید و پف کند، درب ظرف را بپوشانید و به مدت ۱۰ دقیقه در جای تقریبا گرمی قرار دهید. 

در این زمان ۱۵۰ میلی‌لیتر شیر ولرم، ۷۰ میلی‌لیتر روغن مایع، ۲ عدد تخم‌مرغ و مقداری شکر را با استفاده از همزن مخلوط کنید. سپس یک قاشق چای‌خوری زنجبیل، یک چهارم قاشق چای‌خوری وانیل و یک هشتم قاشق چای‌خوری نمک را به این مخلوط اضافه کنید. برای پخت این نان تقریبا به ۵۰۰ گرم آرد نیاز دارید. 

آرد و خمیر مایه را به آرامی به مخلوطی که آماده کرده‌اید اضافه کنید و هم بزنید. ریختن آرد را تا زمانی ادامه دهید و که خمیر به دست نچسبد. باید خمیر درست شده را با دست به خوبی ورز دهید و سپس درون یک ظرف قرار دهید، روی آن را بپوشانید و به مدت یک ساعت استراحت دهید تا حجم آن ۲ برابر شود. 

برای اینکه نان شما خراب نشود، نباید در خمیر هیچ‌گونه حبابی وجود داشته باشد.

برای اینکه نان شما خراب نشود، نباید در خمیر هیچ‌گونه حبابی وجود داشته باشد. به همین دلیل بعد از یک ساعت دوباره خمیر را با دست ورز دهید تا حباب‌های داخل آن خارج شوند و خمیر یکدست شود. یک سینی را با روغن جامد چرب کنید و سپس خمیر را به تعداد دلخواه تقسیم کنید و هر کدام از آن‌ها را داخل سینی قرار دهید و با استفاده از وردنه صاف کنید. دقت کنید که قطر خمیر نباید خیلی کم باشد. 

دوباره روی سینی را بپوشانید و مدت نیم ساعت به خمیرها استراحت دهید. در این مدت باید مخلوطی برای روی خمیرها آماده کنید. یک عدد زرده تخم‌مرغ، یک قاشق غذاخوری شکر، یک قاشق غذاخوری شیر و کمی زعفران را با هم مخلوط کنید. 

روی خمیرها طرح دلخواه خود را ایجاد کنید و با استفاده از قلم‌مو آشپزی، مخلوط آماده شده را روی خمیرها پخش کنید. در آخر مقداری کنجد روی آن بپاشید. آون توستر را از قبل با دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد گرم کنید؛ سینی را داخل آن قرار دهید و به مدت ۳۰ تا ۳۵ دقیقه منتظر بمانید تا نان شیرمال آماده شود. بعد از پخت نان می‌توانید مقداری کره و شکر را مخلوط کنید و روی نان بزنید تا طعم بهتری بگیرد.

همچنین بخوانید: «بررسی آون توستر مینل مدل M50»