ترفندهایی برای تمیز کردن یخچال و جلوگیری از بوی بد آن‌

تمیز کردن یخچال

تابه‌حال برای شما پیش آمده که با باز کردن درب یخچال و فریزر با بوی بسیار بدی مواجه شوید؟ گاهی‌اوقات ممکن است به دلایل مختلف مانند فاسد شدن مواد غذایی در یخچال، بوی بسیار بدی در فضای آن ایجاد شود و حتی مواد غذایی دیگر را بدبو کند یا طعم آن‌ها را تغییر دهد.

همیشه گفته‌اند که آشپزخانه قلب یک خانه است و باید همواره منظم و تمیز باشد. یخچال هم یکی از مهم‌ترین وسایل آشپزخانه است که تمیز بودن آن نشان‌دهنده سلیقه و پاکیزگی افراد خانه است. در این مطلب ترفندهای ساده برای تمیز کردن یخچال و فریزر به شما معرفی می‌کنیم تا برای همیشه از این بوی ناخوشایند راحت شوید.

به جای اینکه بعد از ایجاد شدن بوی ناخوشایند در یخچال و فریزر خود به دنبال راه‌هایی برای رفع این بو باشید، بهتر است که از به وجود آمدن آن جلوگیری کنید.

به جای اینکه بعد از ایجاد شدن بوی ناخوشایند در یخچال و فریزر خود به دنبال راه‌هایی برای رفع این بو باشید، بهتر است که از به وجود آمدن آن جلوگیری کنید. فاسد شدن مواد غذایی و بو گرفتن آن‌ها باعث پخش شدن این بو در فضای یخچال می‌شود؛ پس بهتر است که هر روز تاریخ مصرف مواد غذایی را بررسی کنید و قبل از فاسد شدن آن‌ها را از یخچال خارج کنید.

همچنین باید مراقب باشید که آب برخی از مواد غذایی در قفسه‌ها نریز یا ذره‌ای از مواد غذایی به بدنه یخچال نچسبد. همچنین برای نگهداری مواد غذایی مانند گوشت، مرغ و ماهی باید از نایلون یا ظروف دربسته استفاده کنید تا بوی یخچال و مواد غذایی دیگر را تغییر ندهند.

نکات مربوط به تمیز کردن یخچال و فریزر

۱- یخچال را خاموش کنید

برای تمیز کردن یخچال ابتدا دو شاخه آن را از برق بکشید؛ زیرا تمیز کردن آن به زمان زیادی نیاز دارد و با این کار هم از مصرف برق و هم از خطر برق‌گرفتگی جلوگیری می‌کنید. سپس تمام مواد غذایی درون یخچال را خارج کنید و در سمت دیگری از آشپزخانه قرار دهید.

۲- طبقات و قفسه‌های یخچال را خارج کنید

در مرحله بعد باید طبقات، کشوها و قفسه‌های متحرک را از یخچال خارج کنید. بعد از اینکه مدتی در فضای اتاق قرار گرفتند و دمای آن‌ها به تعادل رسید، آن‌ها را با آب گرم و مایع شوینده و ضدعفونی‌کننده بشویید. اگر مواد غذایی به قفسه‌ها چسبیده‌‌اند، بهتر است که برای مدتی آن را درون ظرف آب گرم و صابون قرار دهید تا راحت‌تر جدا شوند. بعد از اتمام شست‌وشوی طبقه‌ها و قفسه‌ها، قبل از بازگرداندن آن‌ها به داخل یخچال آن‌ها را خوب خشک کنید تا از ایجاد بوی بد در یخچال جلوگیری کنید.

۳- فضای درون یخچال را تمیز کنید

برای تمیز کردن فضای داخل یخچال می‌توانید از دستمال‌های نخی یا اسفنج‌های نرم استفاده کنید. اگر از مواد شوینده شیمیایی برای تمیز کردن فضای داخلی استفاده می‌کنید باید به خوبی آن‌ها را پاک کنید تا بعدا به مواد غذایی نفوذ نکنند. همچنین می‌توانید از ترکیب آب گرم، سرکه و جوش شیرین نیز استفاده کنید.

بعد از پاک کردن لکه‌ها، باید درزها و شیارهای موجود در طبقات یخچال را با دقت تمیز کنید تا مواد غذایی داخل آن‌ها نماند و کپک نزند. می‌توانید از برس‌های کوچک یا یک مسواک قدیمی برای این کار استفاده کنید.

همچنین بخوانید: «4 ترفندی که در خانه داری به شما کمک می‌کند»

تمیز کردن یخچال

۴- نوار پلاستیکی درب یخچال را تمیز کنید

نوار پلاستیکی درب یخچال بسیار مهم است و تاثیر زیادی بر عملکرد یخچال دارد؛ زیرا از خروج هوای داخل یخچال و ورود هوای گرم به درون یخچال جلوگیری می‌کند و هوای درون یخچال را خنک نگه‌می‌دارد. پس هنگام تمیز کردن مراقب باشید که این نوار را سوراخ نکنید یا باعث شل شدن آن نشوید. هیچ‌گاه نباید از مواد شوینده‌ای که قابلیت ارتجاعی و انعطاف‌پذیری نوار را از بین می‌برند و آن را خشک می‌کنند استفاده کنید. حتی می‌توانید هر چند مدت یک‌بار، این نوار را با روغن‌های مختلف چرب کنید.

قبل از قرار دادن ظروف در یخچال، از تمیز بودن بدنه آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

۵- بازگرداندن مواد غذایی به درون یخچال

بعد از اتمام مراحل تمیز کردن یخچال، بدنه ظرف‌هایی را که در یخچال قرار می‌دهید بشویید و خشک کنید؛ با این کار هم فضای داخلی یخچال کثیف نمی‌شود و هم از ایجاد بوی نامطبوع در فضای یخچال جلوگیری می‌کنید. بهتر است هر بار که ظرفی را در یخچال قرار می‌دهید این کار را تکرار کنید.

۶- مواد غذایی که احتمال ریختن آن‌ها زیاد است را با دقت نگهداری کنید

برای نگهداری موادی مانند آرد بهتر است آن‌ها را در نایلون نگهداری نکنید؛ زیرا احتمال سوراخ شدن نایلون یا ریختن آن‌ها زیاد است و تمام فضای یخچال را کثیف می‌کند. برای نگهداری آن‌ها می‌توانید از ظرف‌های دربسته پلاستیکی یا شیشه‌ای استفاده کنید تا هم از کثیف شدن یخچال جلوگیری کنید و هم شکل مرتب‌تر و بهتری به فضای یخچال خود بدهید.

یک قفسه از یخچال را برای نگهداری داروها اختصاص دهید تا هم فضای مرتبی در یخچال درست کنید و هم از ریختن آن‌ها جلوگیری کنید. بعد از مصرف داروها از تمیز بودن بدنه آن‌ها مطمئن شوید؛ زیرا این مواد شیمیایی هستند و بوی بسیار بدی را در یخچال ایجاد می‌کنند.

۷- فضای بیرونی یخچال را تمیز کنید

برای تمیز کردن سطح بیرونی یخچال می‌توانید از دستمال تمیز و پا‌کننده‌های چندمنظوره استفاده کنید. البته بهتر است یخچال را کمی از جای خود خارج کنید تا به همه جای آن دسترسی داشته باشید. تمیز کردن پشت یخچال کمی سخت‌تر است و به دلیل حساس بودن قطعاتی که در پشت آن قرار دارند باید با دقت بیشتری آن‌ها را تمیز کنید.

اگر سیم‌پیچ‌هایی که در پشت یخچال قرار دارند با گرد و غبار پوشیده شوند کارای یخچال را کاهش می‌دهند و هوای یخچال خوب سرد نمی‌شود. برای تمیز کردن این قسمت اصلا از مواد شوینده استفاده نکنید و با یک برس گرد و غبار و آشغال‌های چسبیده به آن را تمیز کنید. بهتر است زیر یخچال را با استفاده از جاروبرقی تمیز کنید و بعد آن را در جای خود قرار دهید.

تمیز کردن یخچال

رفع بوی نامطبوع یخچال

با رعایت تمام این نکات باز هم ممکن است که یخچال بوی نامطبوع بگیرد؛ برای رفع این بو می‌توانید از خوش‌بوکننده‌های خانگی استفاده کنید. یکی از راه‌های بسیار راحت و ارزان برای برطرف کردن بوی بد یخچال، قرار دادن یک ظرف جوش شیرین یا سرکه یا حتی مقداری لیمو در فضای یخچال بوی نامطبوع را به خود جذب می‌کند. همچنین مواد زیاد دیگری مانند قهوه، نوشابه، سیب‌زمینی و… وجود دارند که می‌توانند بوی نامطبوع یخچال را جذب خود کنند. حتی می‌توانید از ترکیب اسطوخودوس، آب لیمو و روغن درخت چای نیز استفاده کنید.

همچنین بخوانید: «راهنمای نگهداری از لوازم برقی آشپزخانه»