استفاده از ظروف مختلف چه تاثیری روی سلامتی افراد دارد؟

ظروف مختلف

ظروف مختلف تاثیر زیادی بر کیفیت غذا و سلامت انسان دارد؛ زیرا یون‌ها و ترکیبات مختلفی در جنس و رنگ ظروف وجود دارند که می‌توانند تاثیرات بدی بر بدن انسان‌ها داشته باشند. ظروف فلزی از زمان‌های گذشته برای پخت‌و‌پز مواد‌ غذایی استفاده می‌شوند. به دلیل سرعت زیاد پخت غذا در این ظروف، سبک بودن و مقاومت بالای آن‌ها در برابر ضربه، افراد زیادی از این ظروف استفاده می‌کنند.

توجه زیاد افراد به ظروف فلزی باعث شده است ظروف پخت‌وپز با فناوری‌های جدید وارد بازار شوند که علاوه بر سبک بودن و پخت‌وپز سریع، بتوان از آن‌ها در دستگاه‌هایی‌ مانند فر و ‌ماکروویو نیز استفاده کرد. در گذشته ظروف پخت‌وپز تنوع زیادی نداشتند‌ و بیشتر مردم از یک ظرف استفاده می‌کردند؛ اما امروزه ظروف مختلف با امکانات متفاوتی وجود دارند که هر کدام برای کار خاصی مناسب هستند.

بیشتر افراد برای سلامتی فقط به کیفیت مواد‌ غذایی اهمیت می‌دهند؛ اما کیفیت ظرفی که غذا در آن پخته می‌شود نیز به همین اندازه مهم است.

بیشتر افراد برای سلامتی فقط به کیفیت مواد‌ غذایی اهمیت می‌دهند؛ اما این مسئله به تنهایی کافی نیست، بلکه کیفیت ظرفی که غذا در آن پخته می‌شود نیز به همین اندازه مهم است. در این مقاله به بررسی انواع ظروف پخت‌وپز می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

۱- ظروف آلومینیومی

افرادی که از ظروف آلومینیومی استفاده می‌کنند ممکن است پس از مدتی متوجه تغییر رنگ و تیرگی آن‌ها شوند. تیرگی و تغییر رنگ ظروف آلومینیومی به علت جوشاندن آب در این ظروف است که باعث می‌شود فلز آلومینیوم وارد آب یا غذا شود. تاکنون مستندات علمی برای نیاز بدن انسان به آلومینیوم گزارش نشده است؛ اما استفاده بیش از حد آن باعث بروز اختلالاتی مانند کم‌خونی، یبوست، اختلالات گوارشی، آلزایمر و پوکی استخوان در بدن می‌شود. بنابراین بهتر است از این ظروف برای پخت غذاهایی که به زمان کمتری نیاز دارند استفاده کنید.

توصیه می‌شود که به هیچ عنوان از ظروف آلومینیومی برای پخت‌وپز مواد‌ غذایی اسیدی که معمولا مزه ترش دارند، استفاده نکنید؛ زیرا حرارت دادن به این نوع مواد غذایی باعث می‌شود آلومینیوم زودتر در آن‌ها حل شود و خیلی سریع‌تر وارد مواد غذایی شود. 

۲- ظروف استیل

ظروف استیل جنس مرغوبی دارند و دارای دو کیفیت درجه یک و درجه دو هستند. این ظروف از ترکیب آهن و فلزاتی مانند کروم، نیکل، مولیبدن و تیتانیوم ساخته می‌شوند که باعث می‌شود مقاومت بالایی در برابر خراشیدگی، فرسودگی و ساییده شدن داشته باشند.

حرارت در ظروف استیل که کیفیت پایینی دارند، به خوبی منتقل نمی‌شود به همین علت زمانی که از آن‌ها استفاده می‌کنید باید مواد غذایی را به طور مرتب هم بزنید تا حرارت به طور یکنواخت به آن‌ها منتقل شود. امروزه برای اینکه انتقال گرما در این ظروف به خوبی انجام شود در قسمت کف این ظروف لایه‌ای از آلومینیوم یا چدن استفاده می‌شود. به این نکته توجه داشته باشید که مواد غذایی اسیدی و نمکی مانند گوجه‌فرنگی، آلو، چغندر نباید به مدت طولانی در این ظروف نگهداری شوند.

۳- ظروف لعابی یا سفالی

ظروف سفالی در گذشته کاربرد زیادی داشته است؛ اما امروزه افراد به آن‌ها علاقه‌ای ندارند. ظروف سفالی بدون لعاب اصلا برای پخت‌وپز مناسب نیستند؛ زیرا حفره‌هایی دارند که باعث می‌شود غذا در آن‌ها نفوذ کند و باقی بماند.

امروزه برای زیبا کردن ظروف سفالی از رنگ استفاده می‌شود؛ این رنگ‌ها حاوی سرب هستند که برای سلامتی ضرر دارند و باعث بیماری‌هایی مانند کند‌ذهنی، افسردگی و مسمومیت‌های درازمدت می‌شوند. اگر می‌خواهید از این ظروف استفاده کنید ظروف لعابی زرد رنگ قدیمی بهترین گزینه هستند.

همچنین بخوانید: «راهکار‌هایی برای کاهش مصرف روغن در غذا»

 

ظروف مختلف

۴- ظروف مسی

ظروف مسی بهترین ظروف برای پخت‌وپز هستند که متاسفانه از آن‌ها کم استفاده می‌شود. به این نکته توجه داشته باشید که اگر از مواد سربی به جای قلع‌اندود کردن این ظروف استفاده شده باشد ممکن است در دراز‌مدت تاثیرات نامطلوبی بر سلامت انسان داشته باشند.

هنگام خرید توجه داشته باشید که این ظروف قلع‌اندود شده باشند و همچنین هنگام شست‌وشو نیز دقت کنید تا لایه قلع آن از بین نرود و خراش بر ندارد؛ زیرا در صورت از بین رفتن آن مقدار زیادی مس وارد مواد غذایی می‌شود که در طولانی مدت در کبد ذخیره می‌شود و در کارکرد آن اختلال ایجاد می‌کند. غذاهای ترش و اسیدی باعث از بین رفتن لایه قلع می‌شوند پس بهتر است این ظروف هر چند وقت یکبار قلع‌اندود شوند.

۵- ظروف چدنی

ظروف چدنی تازه وارد بازار شده‌اند و به دلیل شکل و طرح خوبی که دارند، پرطرفدار هستند. این ظروف رسانای خوبی برای گرما نیستند؛ اما حرارت را به خوبی نگه می‌دارند و آن را به طور یکنواخت پخش می‌کنند. بهتر است هنگام استفاده از ظروف چدنی ابتدا آن را با روغن چرب کنید تا از ورود چدن به مواد غذایی جلوگیری کنید.

۶- ظروف پیرکس

در بیشتر خانه‌ها ظروف پیرکس وجود دارند، اما افراد از آن‌ها برای پخت‌وپز استفاده نمی‌کنند. متخصصان تغذیه می‌گویند ظروف پیرکس بهترین ظروف برای پخت‌وپز هستند؛ زیرا مواد اسیدی و بازی روی این ظروف تاثیری ندارند و یون‌های مضر نیز وارد غذا نمی‌شوند. توجه داشته باشید که ظروف پیرکس حرارت را به خوبی و به طور یکسان به مواد غذایی وارد می‌کنند؛ پس نباید با المنت‌های برقی و حرارت مستقیم در تماس باشند.

ظروف مختلف

۷- ظروف تفلون

ظروف نچسب یا تفلون همان ظروف آلومینیومی یا استیل هستند که روی آن‌ها با ماده خاصی به نام پلی‌تترافلوئورواتیلن پوشیده شده است. این ماده باعث می‌شود مواد غذایی به ظرف نچسبند. ظروف تفلون از لحاظ کیفیت درجه‌بندی دارند، زیرا موادی که برای ساخت تفلون به کار می‌روند و ضخامت مواد نچسب آن متفاوت‌اند. تفلون‌هایی که مرغوب‌تر هستند دارای پودر سرامیک یا مخلوط تیتانیوم هستند که باعث سختی بیشتر آن‌ها می‌شود.

توجه داشته باشید موادی که باعث نچسب بودن این ظروف می‌شوند، به مرور زمان از بین می‌روند و باعث می‌شوند مواد شیمیایی آن‌ها وارد غذا شود. حرارت خیلی زیاد نیز باعث می‌شود این مواد تجزیه شوند و وارد غذا شوند؛ این مواد برای بدن سمی و خطرناک هستند.

ظروف سیلیکونی پلاتینی از گران‌ترین و بهترین نوع این ظروف هستند و از آن‌ها می‌توان در درجه‌ حرارت‌های خیلی بالا استفاده کرد.

۸- ظروف سیلیکونی

سیلیکون از ترکیب سیلیسیوم و اکسیژن تهیه شده است. از این ظروف بیشتر در پخت شیرینی‌ها استفاده می‌شود. زمان پخت در این ظروف بسیار سریع است و مواد غذایی بدون نیاز به روغن از آن‌ها جدا می‌شود. این ظروف را به راحتی می‌توان شست‌وشو داد و به راحتی از فریزر به فر‌ منتقل کرد. توجه داشته باشید که ظروف سیلیکونی را به صورت مستقیم روی حرارت قرار ندهید؛ زیرا کیفیت آن‌ها متفاوت است. ظروف سیلیکونی پلاتینی از گران‌ترین و بهترین نوع این ظروف هستند و از آن‌ها می‌توان در درجه‌ حرارت‌های خیلی بالا استفاده کرد.

ظروف سیلیکونی پراکسید نیز از ضعیف‌ترین نوع این ظروف هستند که تحمل حرارت‌های بالا را ندارند؛ بوی نامطبوعی تولید می‌کنند و باعث می‌شوند مولکول‌های سمی وارد غذای شما شوند. بنابراین اگر می‌خوهید از این ظروف سیلیکونی نامرغوب استفاده کنید، بهتر است مواد غذایی مانند ژله که به سرما نیاز دارند در آ‌ن‌ها درست کنید. 

همچنین بخوانید: «6 محلول‌‌ خانگی برای شست‌وشوی ظروف مختلف»