تابه وک چیست و چه انواعی دارد؟‌

تابه وک

تابه وک لذت آشپزی را برای افراد بیشتر می‌کند و یکی از ابزارهای کاربردی آشپزهای حرفه‌ای است. این تابه‌ها انواع مختلفی دارند و در طرح‌ها و جنس‌های مختلف تولید می‌شوند. 

استفاده از تابه وک در کشور چین از سال‌های بسیار دوری رایج بوده است و یکی از مهم‌ترین ابزارهای آنان برای آشپزی است. چینی‌ها می‌توانند هر نوع غذایی را در این تابه‌ها درست کنند. آن‌ها تمام مراحل پخت غذا شامل، بخارپز کردن، سرخ کردن و… را درون تابه وک انجام می‌دهند و به ظرف دیگری احتیاج ندارند. استفاده از این تابه در نقاط دیگر جنوب شرقی آسیا نیز مرسوم بوده است و در هر جا نام مخصوص به خود را داشته است. اکنون نیز از تابه وک در تمام نقاط دنیا استفاده می‌شود. 

حرارت در تابه وک به صورت یکسان در همه جا پخش می‌شود و این موضوع به پخت بهتر غذاها کمک زیادی می‌کند. در این تابه می‌توان مواد غذایی را با حرارت بالا و در مدت زمان کوتاهی سرخ کرد تا هم خیلی برشته نشوند و هم ارزش آن‌ها حفظ شود. 

انواع تابه وک

با افزایش استفاده از تابه وک در تمام دنیا، در طول زمان انواع مختلفی از این تابه ساخته شد که در این بخش آن‌ها را بررسی می‌کنیم. 

۱- تابه وک ته‌گرد

نمونه‌های اولیه تابه وک، به صورت یک نیم‌کره تو خالی بودند؛ یعنی ته آن‌ها گرد بود و یک دیواره بلند و دهانه باز و گرد داشتند. در گذشته از کوره برای پخت غذا استفاده می‌کردند و برای اینکه تابه وک روی آن قرار بگیرد، یک صفحه سنگی روی کوره قرار می‌دادند و سوراخی در وسط آن ایجاد می‌کردند تا تابه داخل آن قرار بگیرد. 

امروزه برای استفاده از این نوع تابه وک، پایه‌هایی ساخته شده‌ است که روی شعله گاز قرار می‌گیرند و تابه را نگه می‌دارند. توجه داشته باشید که نباید از این تابه‌ها روی گاز برقی استفاده کنید؛ زیرا حرارت از تابه وک به گاز برمی‌گردد و ممکن است که گاز شما را خراب کند. 

تابه وک

۲- تابه وک ته‌صاف

برای سهولت استفاده از تابه‌های وک، مدل جدیدی از آن‌ها تولید شده که ته آن صاف است. تابه وک ته‌صاف دقیقا مانند نمونه اصیل تابه وک، دیواره بلند و دهانه بزرگ و باز دارد؛ تنها کف آن کمی صاف است. این تابه‌ها به راحتی روی هر نوع گازی قرار می‌گیرند و آشپزی را برای شما لذت‌بخش می‌کنند. 

۳- تابه وک برقی

در دنیای امروز برای هر نوع وسیله‌ای، مدل برقی آن ساخته می‌شود تا کار را برای انسان‌ها ساده‌تر کند. تابه وک نیز یکی از همین وسایل است و امروزه نمونه برقی آن وارد بازار شده است. تابه وک برقی از یک تابه و یک پایه تشکیل شده است و برای استفاده از آن، کافی است آن را به برق بزنید. استفاده از این تابه برای افراد مبتدی در آشپزی نیز بسیار راحت است؛ زیرا کنترل و مهار تابه وک روی گاز کمی سخت است. اگر در فیلم‌های آشپزی دیده باشید، آشپز همواره در حال تکان دادن تابه وک است تا مواد غذایی داخل آن جابه‌جا شوند. 

برخی از تابه‌های وک، در دارند و برای بخارپز کردن مواد غذایی بسیار مناسب هستند. 

دسته تابه وک

تابه‌های وک ۲ مدل دسته مختلف دارند. برخی از آن‌ها مانند نمونه اولیه تابه وک، ۲ دسته کوچک در اطراف دارند که به آن‌ها تابه وک دسته کوتاه می‌گویند. برخی دیگر، یک دسته بلند و میله‌ای شکل در یک طرف و یک دسته کوچک و مربع شکل در طرف دیگر دارند که به آن‌ها تابه وک دسته بلند می‌گویند. 

برای افرادی که در آشپزی حرفه‌ای هستند و می‌توانند مواد غذایی داخل تابه را با حرکت دادن تابه وک هم بزنند و نیازی به قاشق ندارند، استفاده از تابه‌های وک دسته بلند بسیار راحت‌تر است. اکثر تابه‌های وک ته‌صاف دسته بلند هستند. 

همچنین بخوانید: «مقایسه آون توسترهای مختلف برند مگامکس»

جنس تابه وک

تابه وک همان‌طور که از نظر ظاهری انواع مختلفی دارد، از نظر جنس نیز انواع مختلفی دارد که در این بخش آن‌ها را بررسی می‌کنیم. 

تابه وک

۱- تابه وک کربن استیل

تابه وک از جنس کربن استیل بسیار نازک و سبک است که باعث می‌شود تابه بسیار سریع و به صورت یکنواخت گرم شود. حداقل ضخامت این تابه‌ها باید ۲ میلی‌متر باشد. ضخامت کم، گرم شدن تابه را راحت می‌کند؛ اما به مرور زمان ممکن است که بر اثر حرارت زیاد، تابه تغییر شکل دهند. 

اکثر تابه‌های وک با این جنس دست‌سازهستند و یک ورق کربن استیل با ابزارهای مختلف به صورت دستی گرد می‌شود. برخی از آن‌ها نیز به صورت ماشینی و توسط دستگاه‌ ساخته می‌شوند. نمونه‌های ماشینی ضخیم‌تر هستند و قطعا کیفیت و دوام بیشتری دارند. 

تابه وک کربن استیل، به مرور زمان و استفاده بیشتر از آن کیفیت بهتری پیدا می‌کند. در جنس این نوع تابه، منافذ ریز میکروسکوپی وجود دارند که ممکن است باعث چسبیده شدن غذا به دیواره تابه شوند؛ اما به مرور زمان این منافذ بسته می‌شوند. روغنی که در تابه استفاده می‌شود بر اثر حرارت به پلیمر تجزیه می‌شود و این منافذ را پر می‌کند. با پر شدن این منافذ، میزان چسبندگی کاهش می‌یابد و کیفیت طبخ غذا افزایش پیدا می‌کند. 

۲- تابه وک چدن

چدن یک ماده سنگین است؛ پس تابه وک چدن نیز وزن بالایی دارد و مدت زمان زیادی نیاز دارد تا کاملا داغ شود. تابه وک چدن با اینکه دیر داغ می‌شود؛ اما گرما را بیشتر در خودش نگه می‌دارد و در توزیع یکنواخت گرما نیز بهتر از جنس کربن استیل عمل می‌کند. 

تابه وک چدنی ۲ مدل مختلف چینی و غربی دارد. مدل چینی دیواره‌های نازک معمولا ۳ میلی‌متری دارد که این موضوع هم باعث داغ شدن سریع‌تر تابه می‌شود و هم وزن آن را کاهش می‌دهد. همچنین قیمت کمتری هم دارند؛ زیرا از مواد اولیه کمتری برای ساخت آن‌ها استفاده شده است. در مدل چینی، ضخامت بدنه تابه حداقل سه برابر مدل چینی است.

۳- تابه وک فولاد ضد زنگ

این نوع تابه وک، به روغن بسیار زیادی برای پخت و پز احتیاج دارد تا غذا به آن نچسبد. شست‌وشو آن نیز کمی سخت است و باید هر چند مدت یکبار با سیم ظرفشویی آن را خوب بشویید. 

۴- تابه وک نچسب

برخی از تابه‌های وک، با یک لایه نچسب مانند تفلون پوشیده می‌شوند که به آن‌ها تابه وک نچسب می‌گویند. این تابه‌ها شاید از نظر ظاهر شبیه تابه وک فلزی باشند؛ اما کیفیت پخت غذا درون آن‌ها با تابه وک فلزی فرق دارد و کیفیت مطلوب را ایجاد نمی‌کند. 

نتیجه‌گیری

تابه وک یکی از ابزارهای قدیمی آشپزهای چینی است که امروزه استفاده از آن در تمام دنیا رایج شده است. نمی‌توان گفت که تابه وک یک وسیله ضروری در آشپزخانه است؛ اما استفاده از آن می‌تواند آشپزی را برای شما لذت‌بخش کند. به‌خصوص افرادی که به غذاهای چینی علاقه دارند، نیاز بیشتری به این تابه‌ها دارند. در این مطلب انواع تابه وک را بررسی کردیم تا اگر قصد خرید تابه وک را دارید، با مزایا و معایب هر کدام از آن‌ها آشنا شوید. 

همچنین بخوانید: «اینترنت اشیا در آشپزخانه هوشمند»