تابه برقی و نکات مهم در خرید آن

تابه برقی

در دنیای امروز وسایل زیادی برای ساده کردن زندگی انسان‌ها ساخته شده‌اند و ممکن است بسیاری از آن‌ها برای شما جدید و عجیب باشند. تابه برقی یکی از این وسایل است. همان‌طور که از نام تابه برقی مشخص است، این دستگاه وسیله‌ای برای سرخ کردن و پختن مواد غذایی مختلف است که به‌جای آنکه روی شعله گاز قرار بگیرد، با برق کار می‌کند.

تابه برقی به سرعت آماده و گرم می‌شود و گرمای ایجاد شده به صورت یکنواخت در تابه پخش می‌شود تا غذایی که در آن قرار می‌دهید به‌صورت یکدست پخته شود. وجود تابه برقی در آشپزخانه می‌تواند پخت غذا را برای شما ساده کند و سرعت آشپزی شما را افزایش دهد. همچنین می‌توانید غذاها، شیرینی‌ها و دسرهای مختلفی را در این تابه برای خود آماده کنید. 

یکی از مهم‌ترین مزایای تابه برقی این است که می‌توانید در هر مکانی آن را به پریز برق متصل کنید و نیازی به گاز شهری و اجاق گاز ندارید. سایز و اندازه این تابه نیز کوچک‌تر از اجاق‌های کوچک و قابل‌حمل است و در نتیجه جابه‌جایی آن نیز ساده‌تر است. نکاتی که در خرید تابه برقی باید به آن توجه کنید عبارت‌اند از:

۱- اندازه و شکل تابه برقی 

تابه‌های برقی در شکل‌های دایره، بیضی و مستطیل تولید می‌شوند انتخاب شکل تابه برقی بستگی به نوع غذاهایی دارد که می‌خواهید با تابه برقی بپزید. برای مثال اگر قصد دارید یک مرغ کامل را درون تابه قرار دهید، بهتر است تابه مستطیل شکل را انتخاب کنید. تابه‌های دایره شکل معمولا کوچک هستند و فضای کمی را در آشپزخانه اشغال می‌کنند. 

تابه برقی در سایزهای مختلف تولید می‌شود تا هر فرد بتواند بر اساس تعداد اعضای خانواده خود، دستگاه مناسب برای خود را انتخاب کند. برای مثال برای یک خانواده سه نفره، تابه برقی دایره شکل با قطر ۲۵ سانتی‌متر مناسب است. 

تابه برقی با جنس استیل ضد‌زنگ یکی از محبوب‌ترین مدل‌ها در بازار است.

۲- جنس تابه برقی

تابه برقی نیز مانند تابه‌های معمولی با جنس‌های مختلفی مانند سرامیک، استیل ضد‌زنگ و آلومینیوم تولید می‌شود. تابه برقی استیل ضد‌زنگ یکی از محبوب‌ترین مدل‌ها در بازار است؛ زیرا غذا به آن نمی‌چسبد، حرارت به‌صورت یکنواخت توزیع می‌شود و آشپزی با آن بسیار ساده است. از آن جایی که غذا کف تابه نمی‌چسبد، شست‌وشو تابه نیز بسیار راحت است. کیفیت استیل ضد‌زنگ در طولانی مدت حفظ می‌شود و هیچ مواد مضری با غذای شما ترکیب نمی‌شود. 

تابه برقی سرامیک نیز تقریبا تمام نکات مثبت استیل ضد‌زنگ را دارد؛ علاوه بر آن به محیط زیست نیز آسیبی وارد نمی‌کند. تابه سرامیکی را می‌توانید به‌راحتی داخل ماشین ظرف‌شویی قرار دهید. با توجه به این موارد، جنس‌های مختلف تابه برقی کارایی تقریبا مشابه دارند و انتخاب جنس آن به سلیقه و بودجه شما بستگی دارد. 

تابه برقی

برخی از تابه‌های برقی را می‌توانید برای شست‌وشو، داخل ماشین ظرف‌شویی قرار دهید.

۳- شست‌وشو تابه برقی

به دلیل اینکه تابه برقی با برق کار می‌کند، بخش‌هایی از آن نباید با آب در تماس مستقیم باشد. بخش‌هایی از تابه را که مواد غذایی داخل آن قرار می‌گیرند می‌توانید به‌راحتی با آب و مواد شوینده شست‌وشو دهید. برخی از تابه‌های برقی این قابلیت را دارند که بخش‌های مختلف آن از یکدیگر جدا شوند. این مدل تابه برقی را حتی می‌توانید به‌راحتی داخل ماشین ظرف‌شویی قرار دهید. 

۴- تنظیم حرارت تابه برقی

در تابه‌های معمولی می‌توانید با کم و زیاد کردن شعله گاز، دمای تابه را کنترل کنید. در تابه برقی نیز می‌توانید دمای تابه را با استفاده از قسمتی که برای این کار طراحی شده است، در حالت کم یا زیاد قرار دهید. برخی از مدل‌ها حالتی دارند که غذای آماده شده را برای هر مدتی که بخواهید گرم نگه می‌دارند. 

برای پخت غذا در تابه برقی تقریبا به دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد و برای سرخ کردن مواد غذایی به ۲۳۰ درجه سانتی‌گراد احتیاج دارید. قبل از خرید تابه برقی، دفترچه راهنمای آن را بررسی کنید و بازه دمایی که توسط آن تولید می‌شود را چک کنید تا مطمئن شوید که می‌توانید انواع غذا را در آن آماده کنید. 

همچنین بخوانید: «تابه وک چیست و چه انواعی دارد؟‌»

 

تابه برقی

۵- مدل درب تابه برقی

برخی از تابه‌های برقی دارای درب شیشه‌ای هستند و پخت غذا را برای شما ساده‌تر می‌کنند. در این تابه‌ها به‌راحتی می‌توانید روند پخت غذا را مشاهده کنید. همچنین اگر در حال سرخ کردن مواد غذایی باشید، می‌توانید درب شیشه‌ای را روی تابه قرار دهید تا روغن به بیرون پرتاب نشود و دمای مناسبی درون تابه ایجاد شود. 

درب برخی از تابه‌های برقی این امکان را دارد که قفل شود. قفل شدن درب به شما کمک می‌کند که با خیال راحت تابه برقی را جابه‌جا کنید و مواد غذایی بیرون تابه ریخته نشوند.  

همه تابه‌های برقی باید دسته‌های ضد حرارت داشته باشند تا ایمنی شما را در آشپزی تامین کنند.

۶- امکانات جانبی

تابه برقی ممکن است یک سینی بزرگ داشته باشد که زیر تابه قرار بگیرد. این سینی باعث می‌شود که مواد غذایی، روغن یا آب بیرون ریخته نشود و محیط آشپزخانه تمیز بماند. همچنین در خرید تابه برقی بهتر است دقت کنید که دیواره تابه بلند باشد؛ زیرا هنگام پختن و سرخ کردن مواد غذایی کار شما راحت‌تر می‌شود و از داخل تابه چیزی به بیرون پرتاب نمی‌شود. 

همه تابه‌های برقی باید دسته‌های ضد حرارت داشته باشند تا ایمنی شما را در آشپزی تامین کنند؛ زیرا احتمال برخورد کردن دست شما به تابه هنگام آشپزی بسیار زیاد است. یکی از نکات مهم تابه برقی، وجود دریچه تنظیم بخار روی درب آن است. هنگامی که درب تابه را می‌بندید، داخل تابه بخاری ایجاد می‌شود که برای خروج به یک دریچه نیاز دارد. اگر می‌خواهید غذای خود را حسابی سرخ کنید، وجود بخار درون محفظه کار شما را خراب می‌کند. 

نتیجه‌گیری

برای خرید تابه برقی بهتر است به نکاتی که در این مطلب بررسی کردیم توجه کنید و تابه برقی مناسب برای خانواده خود را انتخاب کنید. تابه برقی با قیمت‌های متفاوتی در بازار وجود دارد؛ در نتیجه با هر بودجه‌ای می‌توانید آن را خریداری کنید. 

هنگام استفاده از تابه برقی بهتر است که مکان آن را جابه‌جا نکنید و آن را در جای محکمی قرار دهید تا حادثه‌ای ایجاد نشود. برای جلوگیری از برق‌گرفتگی، تابه را در مجاورت شیر آب قرار ندهید و مراقب باشید که کابل برق آن با آب تماس پیدا نکند. بعد از اتمام فرآیند پخت نیز بهتر است که کابل برق را از پریز جدا نمایید. 

همچنین بخوانید: «چه نکاتی برای خرید اجاق گاز مهم هستند؟»