بررسی تفاوت‌های آون توستر، سولاردام و مایکروویو

آون توستر

ممکن است شما هم به دنبال خرید وسیله‌ای برای پخت سریع غذاهایی مانند پیتزا، مرغ سوخاری، انواع کیک‌ها و… باشید؛ اما ندانید که از بین دستگاه‌های مختلف موجود در بازار کدام را انتخاب کنید. آون توستر، سولاردام و مایکروویو دستگاه‌های موجود در بازار هستند که در این زمینه به شما کمک می‌کنند.

این دستگاه‌ها برخلاف اینکه ظاهر تقریبا مشابه‌ای دارند، در عملکرد خود تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند که باعث شده است هر کدام مزایا و معایب خاص خود را داشته باشند. نحوه عملکرد متفاوت این دستگاه‌ها، کاربردهای متفاوتی را برای آن‌ها ایجاد کرده است. برای انتخاب مناسب بین دستگاه‌های آون توستر، سولاردام و مایکروویو باید ابتدا با نحوه عملکرد، مزایا، معایب و کاربرد هر کدام از آن‌ها به خوبی آشنا شوید. سپس بررسی کنید که کاربرد کدام یک از دستگاه‌ها برای شما جذاب‌تر و مفید‌تر است. 

آون توستر وسیله‌ای است که با المنت‌های حرارتی کار می‌کند و کاربرد آن مشابه فر است.

آون توستر

آون توستر وسیله‌ای است که با المنت‌های حرارتی کار می‌کند و کاربرد آن مشابه فر است؛ تا جایی که به این دستگاه، فر برقی رومیزی نیز گفته می‌شود. المنت‌های حرارتی در بالا و پایین محفظه این دستگاه قرار دارند و با ایجاد حرارت باعث پخته شدن مواد غذایی می‌شوند. 

آون توستر یکی از دستگاه‌های پر‌طرفدار است؛ زیرا جایگزین مناسبی برای فرهای گازی است و از آن جایی که با برق کار می‌کند، مشکلات فر گازی را ندارد. در فرهای گازی زمان گرم شدن فر و پخت غذا بسیار طولانی است، گازهای تولید‌شده داخل محفظه باقی می‌مانند و روی غذاها می‌نشینند که باعث می‌شوند در برخی موارد طعم غذا تغییر کند. 

آون توستر ترکیبی از فر و توستر است که می‌توانید به‌وسیله آن مواد غذایی را بپزید، سرخ کنید، انجماد‌زدایی کنید و غیره؛ همچنین مانند یک توستر می‌توانید نان را داخل آن گرم، برشته و تست کنید. 

این دستگاه دقیقا مثل فر تنظیمات مربوط به دما و زمان پخت دارد که به شما این امکان را می‌دهد هر غذایی را که دوست دارید طبخ کنید. حداکثر درجه حرارت و تایمر دستگاه بستگی به برند سازنده دستگاه دارد. برندهای سازنده آون توستر امکانات مختلفی را برای این دستگاه درنظر می‌گیرند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کانوکشن، گریل و جوجه‌گردان اشاره کرد. فناوری کانوکشن یکی از بهترین امکانات یک آون توستر است که به طبخ بهتر غذا کمک می‌کند. 

فناوری کانوکشن به این صورت است که یک فن داخل محفظه آون توستر تعبیه شده است تا گرمای تولید‌شده توسط المنت‌ها را در محفظه به گردش در بیاورد. با این روش، گرما به تمام بخش‌های مواد غذایی به صورت یکسان برخورد می‌کند و باعث می‌شود که غذا آب‌دار باشد، زودتر پخته شود و طعم بهتری داشته باشد. گریل نیز باعث برشته شدن سطح غذا می‌شود. 

یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های آون توستر نسبت به فر گازی این است که قیمت کمتری از آن‌ها دارد و همه کاربردهای آن‌ها را دارد. برندهای تولید‌کننده این دستگاه بسیار زیاد هستند. برندهای ایرانی نیز این دستگاه را با کیفیت خوب و قیمت مناسب به بازار عرضه کرده‌اند. یکی از بهترین مدل‌های ایرانی، آون توستر مینل است که می‌توانید بررسی کامل این دستگاه را در سایت یشیل‌کالا مطالعه کنید و در صورت تمایل آن را سفارش دهید. 

آون توستر به دلیل اینکه با المنت‌های حرارتی کار می کند، بدنه آن داغ می‌شود و به همین دلیل باید آن را در جایی قرار دهید که از اطراف چند سانتی‌متر با وسایل دیگر و دیواره کابینت‌ها فاصله داشته باشد. البته بدنه برخی از مدل‌ها دارای عایق ضد‌حرارت هستند تا میزان حرارت بدنه را کاهش دهند. 

همچنین بخوانید: «بررسی آون توستر مینل مدل M»

مقایسه آون توستر و مایکروویو

مایکروویو

مایکروویو از زمان‌های گذشته تولید شده است و قدیمی‌تر از آون توستر است؛ اما تقریبا کاربردهای آن با آون توستر متفاوت است. مایکروویو همان‌طور که از نامش پیداست، با امواج مایکرو و با استفاده از المنت‌های تابشی، در مدت زمان کوتاهی عمل پخت را انجام می‌دهد. در مایکروویو تمام امواج صرف پختن غذا می‌شوند و برخلاف آون توستر، بدنه دستگاه داغ نمی‌شود. 

در مایکروویو دستگاهی به نام مگنترون وجود دارد که امواج الکترومغناطیس را تولید می‌کند. این امواج با سرعت زیادی به مواد غذایی برخورد می‌کنند و با به جنبش درآوردن مولکول‌های آب موجود در مواد غذایی و گرم شدن آن‌ها باعث گرم شدن و پخته شدن غذا می‌شوند. این دستگاه به دلیل روش پخت خود، برای پخت غذاهای آب‌دار مناسب است و نمی‌تواند غذا را ترد و برشته کند.

مایکروویوها دارای سینی گردان هستند تا اشعه به صورت یکسان به همه جا بتابد.

مایکروویوها دارای سینی گردان هستند تا اشعه به صورت یکسان به همه جا بتابد. در این روش به دلیل اینکه مواد غذایی با استفاده از رطوبت خود پخته می‌شوند، لازم نیست روغن یا کره به آن‌ها اضافه کنید. همچنین مایکروویوها معمولا کوچک‌تر از آون توستر هستند و مصرف انرژی کمتری دارند. برخی از افراد معتقدند که اشعه‌های این دستگاه برای سلامتی ضرر دارد و در بلند‌مدت باعث مبتلا شدن افراد به سرطان می‌شود. زمان پخت غذا در مایکروویو کوتاه است و به همین دلیل ممکن است میکروب‌های موجود در مواد غذایی به طور کامل از بین نروند. 

مدل‌های جدید مایکروویو در تلاش برای افزایش فناوری‌های خود هستند تا قابلیت‌های بیشتری داشته باشند. برای مثال فناوری اینورتر که در برخی از مدل ها وجود دارد باعث افزایش سرعت پخت غذا، کاهش مصرف انرژی و افزایش کیفیت پخت غذا می‌شود. هرچه قدر مایکروویو از فناوری‌های بیشتری برخوردار باشد، قیمت آن افزایش پیدا می‌کند. 

مقایسه آون توستر و سولاردام

 

یک هیتر ذغالی در بالای سولاردام و یک مگا‌هیتر در پایین آن وجود دارد.

سولاردام

سولاردام تقریبا مدل پیشرفته‌ای از مایکروویو است که علاوه بر اینکه مجهز به امواج مایکرو است، دارای هیتر‌هایی در بالا و پایین دستگاه است تا قابلیت‌های گریل کردن و برشته شدن مواد غذایی را به مایکروویو اضافه کند. این فناوری اولین بار توسط شرکت ال‌جی ابداع شده است. 

یک هیتر ذغالی در بالای دستگاه و یک مگا‌هیتر در پایین آن وجود دارد. مگا‌هیتر خود از چند نوع هیتر سرامیکی و هالوژنی تشکیل شده است. با وجود این هیترها، از بالا و پایین به غذا گرما تابیده می‌شود و خوب برشته می‌شوند. 

در سولاردام نیز آب مواد غذایی تبخیر و خشک نمی‌شود و ویتامین‌های موجود در مواد غذایی داخل غذا باقی می‌مانند. از طرفی نیازی به استفاده از روغن برای پخت غذا ندارید. در برخی مدل‌ها بدنه این دستگاه از داخل به صورت مدور و استوانه‌ای ساخته شده تا امواج بهتر به سمت غذا ساطع شوند. سرعت پخت غذا در این دستگاه بسیار بالا است؛ به طوری که در ۵ دقیقه می‌تواند به دمای ۳۰۰ درجه برسد. 

همچنین بخوانید: «فر برقی چیست و چه فرقی با ماکروویو دارد؟»