برای خرید پلوپز به این نکات توجه کنید

پلوپز

پلوپز یک وسیله برقی است که برای انجام یکی از کارهای ساده و تکراری در اکثر خانه‌های ایرانی ساخته شده است. خانواده‌های ایرانی در اکثر وعده‌های غذایی خود از برنج استفاده می‌کنند و نمی‌توانند آن را کنار بگذارند. پختن برنج اصلا کار سختی نیست؛ اما همین کار ساده نیز نکاتی دارد که تاثیر زیادی بر طعم و کیفیت برنج دارد. 

پلوپز یک وسیله برقی ساده است و همان‌طور که از نامش پیداست، می‌تواند به سرعت یک برنج عالی و با‌کیفیت برای شما آماده می‌کند. این دستگاه به‌ویژه برای افراد شاغل که وقت کمی برای پخت غذا دارند بسیار مناسب است. یکی از ویژگی‌های مهم پلوپز که این دستگاه را برای افراد زیادی محبوب کرده است، ته‌دیگ‌های برشته و طلایی آن است. یکی دیگر از ویژگی‌های خوب آن، قابلیت گرم نگه داشتن غذا است. می‌توانید دستگاه را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که بعد از اتمام فرآیند پخت، برنج را گرم نگهدارد؛ بدون اینکه بسوزد یا ارزش غذایی آن از دست برود. در این مطلب این دستگاه کوچک و پرکاربرد را بررسی می‌کنیم. 

همچنین بخوانید: «بررسی محصولات برند فلر در سایت یشیل کالا»

۱- اندازه پلوپز

گنجایش پلوپز، مهم‌ترین نکته در خرید این دستگاه است. گنجایش و اندازه پلوپزها، هم با واحد لیتر هم با تعداد فنجان مشخص می‌شوند. همان‌طور که برای پخت برنج با قابلمه، واحد اندازه‌گیری فنجان است؛ در پلوپز نیز از این واحد استفاده می‌شود. برای مثال یک پلوپز  ۱/۸ لیتری، تقریبا ۱۰ فنجان برنج ظرفیت دارد. یک پیمانه (فنجان) برنج تقریبا برای یک نفر کافی است.

پلوپز

پلوپزهای مجهز به تایمر و حالت گرم‌کن، از بهترین دستگاه‌های موجود در بازار هستند. 

۲- تنظیمات پلوپز

برخی از پلوپزها تنظیمات تعریف‌شده‌ای دارند و شما تنها می‌توانید یکی از حالت‌های آن را برای پخت غذا استفاده کنید؛ اما برخی از این دستگاه‌ها، صفحه نمایشگر دارند و به شما این امکان را می‌دهند که تنظیمات دلخواه خود را اعمال کنید. برای مثال می‌توانید زمان دلخواه برای پخت را انتخاب کنید تا پلوپز بعد از این زمان، به صورت اتوماتیک خاموش شود. پس برای خرید پلوپز حتما به این موضوع توجه داشته باشید که دستگاه مجهز به تایمر باشد؛ زیرا این ویژگی کار با دستگاه را برای شما بسیار ساده می‌کند. 

۳- قیمت پلوپز

پلوپز نیز مانند بسیاری از لوازم آشپزخانه، با قیمت‌های مختلفی در بازار موجود است. این تفاوت قیمت به دلیل اندازه، قابلیت‌ها و برند سازنده دستگاه است. اکثر افراد برای خرید لوازم برقی به‌دنبال بهترین برندها هستند و باید پول زیادی برای آن پرداخت کنند؛ اما بسیاری از برندهای داخلی مانند پارس‌خزر یا برندهایی که کمتر شناخته شده‌اند نیز می‌توانند یک پلوپز خوب با یک قیمت اقتصادی تولید کنند. به‌طور کلی پلوپز قیمت زیادی ندارد و می‌توان با هر بودجه‌ای آن را خریداری کرد. 

مدل‌های ساده پلوپز فقط برای پخت برنج مناسب هستند؛ اما مدل‌های پیشرفته ترکیبی از پلوپز و آرام‌پز هستند.

۴- انواع پلوپز

مدل‌های ساده پلوپز فقط برای پخت برنج مناسب هستند؛ اما مدل‌های پیشرفته ترکیبی از پلوپز و آرام‌پز هستند. در این نوع دستگاها، علاوه بر پخت برنج می‌توانید غذاهای دیگر مانند سبزیجات، گوشت و… را بپزید. قطعا قیمت این دستگاه‌ها نسبت به مدل ساده آن بیشتر است؛ پس قبل از خرید توجه کنید که آیا به این دستگاه نیاز دارید یا خیر. 

پلوپز

۵- جنس ظرف داخلی

دستگاه پلوپز از دو قسمت تشکیل شده است. یک قسمت بدنه خارجی است که چند دکمه و صفحه نمایشگر دارد و سیمی به آن متصل است. قسمت دیگر، ظرف داخل دستگاه است که برنج و مواد غذایی داخل آن قرار می‌گیرند و بعد از پخت نیز همان ظرف را از دستگاه بیرون می‌آورید. ظرف داخلی در جنس‌های روحی و تفلون وجود دارد. قطعا مدل‌هایی با ظرف تفلون بهتر هستند؛ زیرا خاصیت چسبندگی ندارند و در آخر یک برنج بسیار عالی و ته‌دیگ طلایی برای شما آماده می‌کنند. همچنین اگر برنج به بدنه ظرف نچسبد، شست‌وشو ظرف نیز راحت‌تر می‌شود. 

بعد از خرید دستگاه دقت کنید که اگر بدنه خارجی دستگاه داغ می‌شود، بهتر است به فروشنده مراجعه کنید و دستگاه را تعویض یا مرجوع کنید؛ زیرا کیفیت پایین ساخت پلوپز موجب این می‌شود که گرما به بدنه خارجی برسد. این موضوع کار با پلوپز را برای شما سخت می‌کند و ممکن است دست شما را بسوزاند. 

بعد از درنظر گرفتن نکاتی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، بهتر است که نظرات خریداران دیگر را درباره دستگاه‌های مختلف بپرسید. می‌توانید با جست‌وجو در اینترنت این کار را انجام دهید یا از دوستان و آشناهای خود که این دستگاه را دارند سوال کنید. بسیاری از افراد می‌گویند که پلوپز برندهای ایرانی می‌توانند ته‌دیگ‌های بهتری برای شما آماده کنند.

انتخاب رنگ پلوپز نیز به سلیقه شما بستگی دارد؛ اما پیشنهاد می‌دهیم که از رنگ‌های تیره استفاده کنید؛ زیرا میزان استفاده از این دستگاه تقریبا زیاد است و دستگاه‌هایی با رنگ‌های تیره به شست‌وشو کمتری نیاز دارند. از طرف دیگر برخی از لوازم برقی آشپزخانه که به رنگ سفید هستند، بعد از مدتی زرد می‌شوند و با هیچ شوینده‌ای تمیز نمی‌شوند. 

مهم‌ترین نکته در خرید پلوپز، گنجایش آن است و برای انتخاب گنجایش مناسب برای خود، باید به تعداد اعضای خانواده توجه کنید. 

نتیجه‌گیری

همه ما می‌دانیم که برنج یکی از مواد غذایی پرمصرف در خانواده‌های ایرانی است و اکثر خانواده‌ها حداقل روزی یک وعده از برنج استفاده می‌کنند. پخت برنج کار ساده‌ای نیست و تنها نکات کوچکی دارد؛ اما برای افرادی که آشپزی می‌کنند به یک کار تکراری و خسته‌کننده تبدیل شده است. 

پلوپز دستگاهی است که این کار تکراری را به بهترین صورت ممکن برای شما انجام می‌دهد و در زمان شما نیز صرفه‌‌جویی می‌کند. به‌ویژه این دستگاه برای افراد شاغل که زمان زیادی در منزل نیستند بسیار مناسب است. مهم‌ترین نکته در خرید پلوپز، گنجایش آن است و برای انتخاب گنجایش مناسب برای خود، باید به تعداد اعضای خانواده توجه کنید. 

پلوپز با قیمت‌های مختلفی در بازار موجود است و تقریبا همه افراد می‌توانند این دستگاه را بخرند. برای خرید این دستگاه به نظرات دیگران توجه کنید و به قابلیت‌های دلخواه خود در این دستگاه توجه کنید. در این مطلب نکاتی را درباره پلوپز بررسی کردیم که بهتر است قبل از خرید این دستگاه آن‌ها را بدانید. 

همچنین بخوانید: «آشپزخانه هوشمند چه وسایلی دارد؟»