چگونه ویروس کرونا را از روی سطوح مختلف آشپزخانه پاک کنیم؟

از بین بردن ویروس کرونا

تقریبا همه مردم دنیا با ویروس کرونا درگیر هستند و این ویروس به سرعت در حال شیوع است. کشورهای زیادی در قرنطینه هستند و همه مردم برای حفظ جان خود و جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس باید در خانه‌های خود بمانند. خارج شدن از منزل تنها برای خرید لوازم ضروری مجاز است.

با این وجود بهتر است سطوح مختلف منزل و به‌خصوص آشپزخانه را هر روز تمیز و ضد‌عفونی کنید؛ زیرا این ویروس ناشناخته تا چندین روز روی سطوح مختلف زنده می‌ماند. اهمیت این موضوع زمانی که یکی از اعضای خانواده برای خرید به بیرون از منزل می‌رود و با پلاستیک‌هایی پر از مواد‌غذایی به منزل برمی‌گردد دوچندان می‌شود؛ زیرا وسایلی که از بیرون وارد خانه می‌شوند به احتمال زیاد حاوی ویروس هستند. 

برای جلوگیری از ویروس کرونا، سطوح مختلف آشپزخانه را روزی چند بار ضد‌عفونی کنید.

بعد از اینکه از خرید به خانه برگشتید، پلاستیک خریدهای خود را روی هیچ سطحی قرار ندهید؛ به سرعت خریدهای خود را در یک سبد قرار دهید و پلاستیک‌های آن را در سطل زباله درب‌دار بیندازید. سپس سبد خرید را در سینک ظرفشویی قرار دهید. مواد غذایی غیر‌قابل شست‌وشو مانند ادویه‌ها، برنج، مرغ و… را در ظرف‌های تمیز قرار دهید؛ این مواد چون با حرارت بالا پخته می‌شوند نیازی به ضد‌عفونی کردن ندارند. 

مواد‌غذایی مانند شیر، خامه، پفک و… را که بسته‌های پلاستیکی یا آلومینیومی دارند، با آب و صابون بشویید و روی یک حوله قرار دهید تا خشک شوند. در آخر سطوح مختلف آشپزخانه مانند کابینت‌ها، پیشخوان، شیرآلات و… را به روشی که در ادامه بررسی می‌‌کنیم ضدعفونی کنید.

از بین بردن ویروس کرونا

 

شیرآلات و سینک ظرفشویی را حداقل روزی سه بار با استفاده از اسکاچ و مواد شوینده بشویید.

۱- ضد‌عفونی کردن شیرآلات و سینک ظرفشویی

شیرآلات آشپزخانه و دستشویی یکی از آلوده‌ترین سطوح خانه هستند؛ زیرا زمانی که هر فرد به منزل می‌آید برای شست‌وشو دست‌های خود، آن‌ها را لمس می‌کند و اگر ویروس کرونا روی دست او باشد به شیر منتقل می‌شود. اگر شیرآلات را به‌صورت مرتب ضد‌عفونی نکنید، ویروس کرونا به نفر بعدی که دست به شیر بزند منتقل می‌شود. پس بعد از ورود هر فرد به منزل و حتی چندین بار در روزهای معمولی، شیرآلات را تمیز کنید. 

شیرآلات و سینک ظرفشویی را حداقل روزی سه بار با استفاده از اسکاچ و مواد شوینده بشویید. همچنین یک اسپری ترکیب آب و الکل یا آب و وایتکس درست کنید و روزی یکبار مقداری از آن را روی شیر اسپری کنید. 

همچنین بخوانید: «غذاهای سریع و خوشمزه‌ای که می‌توان در قرنطینه با آون توستر پخت»

۲- ضدعفونی کردن کابینت‌ها و پیشخوان 

سطح روی کابینت‌ها و پیشخوان از جمله جاهایی هستند که در معرض آلودگی قرار دارند؛ زیرا اکثر افراد خرید‌های منزل، گوشی موبایل و… را زمانی که به منزل می‌آیند روی آن قرار می‌دهند.

ابتدا سطح پیشخوان را با مواد تمیز‌کننده سطوح و یک دستمال خشک تمیز کنید؛ سپس محلول آب و وایتکس یا الکل را روی سطح اسپری کنید. روزی یک بار و بعد از ورود هر فرد به منزل این کار را انجام دهید. به هیچ‌عنوان از وایتکس خالص برای این کار استفاده نکنید؛ زیرا آسیب بسیار زیادی به ریه‌ها وارد می‌کند. اگر در یک لیتر آب تنها چند قطره وایتکس اضافه کنید، قدرت کافی برای ضد‌عفونی کردن را خواهد داشت. 

دستگیره کابینت‌ها نیز می‌توانند به سرعت آلوده به میکروب شوند و بهتر است روزی یک بار، به روشی که در بالا گفتیم، سطح کابینت‌ها و دستگیره‌ها را تمیز کنید و بعد محلول آب و وایتکس یا الکل را روی آن‌ها اسپری کنید. 

از بین بردن ویروس کرونا

۳- ضد‌عفونی کردن یخچال و فریزر

یخچال هم یکی از وسایل پر‌کاربرد در آشپزخانه است که تمام اعضای خانواده تقریبا روزی چند بار دستگیره آن را لمس می‌کنند. در این دوران، به هیچ عنوان نباید مواد‌غذایی را بدون شستن و ضد‌عفونی کردن درون یخچال قرار داد. بسته‌بندی مواد غذایی مانند شیر، خامه، سس و… را با آب و صابون بشویید و میوه‌ها و سبزیجات را با مواد ضد‌عفونی‌کننده مخصوص سبزیجات یا با محلول آب، سرکه و نمک بشویید و بعد درون یخچال قرار دهید. 

همچنین یک دستمال را آغشته به آب و الکل کنید و تمام سطوح داخلی و خارجی یخچال را ضدعفونی کنید. دستگیره‌های یخچال و فریزر را روزی چند بار با الکل ضد‌عفونی کنید. همچنین می‌توانید یک پیاز خام را نصف کنید و درون یخچال قرار دهید تا هوای داخل آن را ضد‌عفونی کند. 

۴- ضدعفونی کردن اجاق گاز

ضد‌عفونی کردن اجاق گاز نیز اهمیت زیادی دارد؛ زیرا غذایی که ما هر روز میل می‌کنیم روی آن پخته می‌شود. زمانی که اجاق گاز خاموش است، با اسکاچ و مواد شوینده سطح آن را بکشید و بعد با یک دستمال خشک آن را پاک کنید؛ سپس مقداری محلول آب و وایتکس را روی سطح گاز و کلیدهای آن اسپری کنید و تا زمانی که خشک نشده است، اجاق گاز را روشن نکنید. به جای این محلول، از الکل نیز می‌توانید استفاده کنید؛ فقط باید خیلی مراقب باشید و اصلا زمانی که شعله گاز روشن است این کار را انجام ندهید. 

بعد از تمیز کردن سطوح، باید دست‌های خود را با آب و صابون به مدت ۳۰ ثانیه شست‌وشو دهید.

سخن پایانی

طبق گفته سازمان جهانی بهداشت، ویروس کرونا تا چند روز روی سطوح مختلف باقی می‌ماند؛ پس بهتر است که توصیه‌های گفته‌شده را جدی بگیرید. هنگام تمیز کردن سطوح از دستکش استفاده کنید و بعد از اتمام کار، دست‌های خود را با آب و صابون به مدت ۳۰ ثانیه شست‌وشو دهید و در حین نظافت این سطوح، اصلا دست‌های خود را به صورتتان نزدیک نکنید. 

در این دوران، بهتر است که لباس‌های خود را بیشتر از قبل بشویید و به هیچ عنوان با کفش‌ داخل منزل نیایید. حتی کفش‌های خود را در فضای باز داخل منزل قرار ندهید و حتما داخل جا‌کفشی یا کمد بگذارید. تهویه هوای خانه نیز بسیار مهم است و باید به آن توجه کنید. 

تلفن همراه نیز بسیار خطرناک است؛ زیرا در تماس مستقیم با دست‌ها و صورت شما است. بهتر است زمانی که برای خرید از منزل خارج می‌شوید، آن را با خود نبرید یا بعد از اینکه به منزل برگشتید با یک دستمال آغشته به الکل آن را خوب تمیز کنید. از اسپری کردن الکل روی تلفن همراه خودداری کنید.

همچنین بخوانید: «در دوران قرنطینه کرونا، مراقب رژیم غذایی خود باشید»